fbpx
Duration: 26.11.2020
Price: 2938€Нова програма : 2938€
Book Now!
egz.tr


Индија-Златен триаголник, Шри Ланка и Малдиви есен 2020 година
14 дена / 11 ноќевања
26.11.2020 – 09.12.2020


26.11.2020 – Четврток; Софија – Истанбул
Средба на аеродромот во Софија со лидерот на групата во 14:00 часот. Лет до Делхи преку Истанбул во 16:00 часот со „Туркиш ерлајнс“. Пристигнување на аеродромот во Истанбул во 18:25 часот. Лет од Истанбул до Делхи во 20:50 часот.

27.11.2020 – Петок; Истанбул – Делхи
Пристигнување во Делхи во 05:15 часот. Ќе бидете дочекани  од нашата партнерска компанија и префрлени   во хотелот „Radisson Blu Paschim Vihar 5 *“ или слично во Делхи, сместување и појадок. Освежување и кратка пауза. 11:30 часот – Нашата полудневна турнеја (вклучена во цената) ќе започне со посета на Гробот на Хумајун (Гробница Хумаун) Ова е мавзолејот на императорот Мугал Хамајун, изграден по нарачка на неговата љубена вдовица Хамида Бана Бегум. Гробот на Хамајун е во сличен архитектонски стил со Таџ Махал, но е помалку популарен кај туристите. Неговата изградба започнала  во 1562 година и траела  8 години. Прошетката продолжува со Новиот град Делхи (Ну Делхи), што претставува одраз на британското наследство. Поделбата меѓу Стариот и Новиот Делхи, всушност, е поделбата на поранешните престолнини на Мугалите и Британците, соодветно, како и различниот стил и начин на живот во стариот и новиот дел. Застанете за пауза на фотографии во наметнатиот хиндуски храм Лакшманарајан Храмот. Поминува покрај портата на Индија (1931, Индија порта) – спомен-лак на кој се напишани имињата на 90.000 индиски војници кои загинаа за време на Првата светска војна. Посета (однадвор, забрането е да се запре) Резиденцијата на Претседателот, поранешната палата на Вицер и парламентот, интересна мешавина на викторијанска и модерна архитектура од 20 век. Посета и разгледување на Кутаб Минар (УНЕСКО) – прекрасен пример на хинду-исламска архитектура, изградена на 27 храмови на Хинду и Јаин. Тука е највисокиот минаре на светот 73 м., Архитектонско ремек-дело од 13 век, со дијаметар во основата од 15 м и 2,5 м на врвот. Неговите sидови се украсени со реченици од Куранот – светата книга на муслиманите. Минарето е една од најсовршените кули во персискиот свет. Вечера и ноќевање во хотел.

28.11.2020 – Сабота; Делхи – Џајпур / 250 км. (5 часа)
Појадок. 08:00 часот – почеток на турнејата (вклучена во цената) на Стариот град Делхи (Олд Делхи), комбинација на стари споменици, тесни улици и брзи маркети. Минување на Црвената тврдина – огромна тврдина, споменик на УНЕСКО – наречена „Срцето на Индија“. Тврдината била изградена по преселбата на главниот град Мугал од Агра во Delу Делхи, која служела како резиденција на императорите во Мугал до доаѓањето на Британците. Јама Масџит – најголемата џамија во Азија (надворешен поглед), изградена од Шах ахан, најголемиот архитектонски проект на империјата Мугал. Турнејата продолжува со прошетка по Чандни Чоук, главен булевар од времето на династијата Мугал, а денес најголемата трговска област во градот, каде ќе почувствувате емоција на ориенталните пазари. Поаѓање за Џајпур. Сместување во хотел Хилтон Џајпур  5 * или слично. Вечера и ноќевање.

29.11.2020 – Недела ; Џајпур
Екскурзија (вклучена во цената) до античката престолнина Амбер и посетете го неверојатниот Амбер Форт (Форт Килибар), чија изградба започна во 17 век, старата престолнина Раџпут пред Џајпур. По патот, кратка  фото-пауза на Палатата на ветровите (Хава Махал) изградена од Махараја Саваи Пратап Синг во 1799 година со уникатна пирамидална форма. Има 953 мали прозорци украсени со мали шипки. Тие им служеа на дамите од палатата околина да ги набудуваат процесиите и различните активности, како и животот на градот. Возењето слонови до врвот на тврдината Амбер (искачувањето со слонови е можно само доколку има, ако во спротивно, искачувањето се врши со џип). Тврдината изгледа импресивно, изградена целосно од бел мермер и црвен песочник, со архитектура под влијание на хинду и исламски стил. Прошетка во комплексот палати, хали и градини, од кои највозбудливите се Шиш Махал – палатата на огледалата и Јаи Мандир – Домот на Победата. Разгледувањето на места во Џајпур продолжува со Градската палата. Прекрасната палата беше изградена од Махараја Саваи аи Синг за време на неговото владеење. Градската палата се крева гордо со својата неверојатна архитектура и градините, дворовите и зградите. Посета на музејот посветен на самиот градски дворец со богати збирки текстил, оружје, слики, теписи и друго. Во близина на палатата е опсерваторијата „Јантар Мантар“ (УНЕСКО), изградена од Махараја аи Синг меѓу 1724 и 1735 година. Махараја бил познат повеќе како астроном и астролог отколку како освојувач. Прошетката продолжува со турнеја низ опсерваторијата. Иако изгледа како чудна колекција на камени и мермерни скулптури, секоја структура има строго дефинирана цел. Опсерваторијата има 17 големи инструменти, повеќето од нив сè уште работат. Вечера и ноќевање во Џајпур.

30.11.2020 – Понеделник; Џајпур – Агра (250 км / околу 6 часа)
Поаѓање за Агра. Сместување во  хотелот Мариот 5 * или слично. Посета на Таџ Махал на зајдисонце (вклучена во цената) – легендарниот архитектонски споменик го изгради тагуваниот император Шах Јахан, во спомен на неговата сакана сопруга Мумтаз Махал. Ова ремек дело на архитектурата Мугал комбинира исламски, индиски и персиски елементи. Во 1983 година беше вклучен во списокот на УНЕСКО. Зградата има неверојатен размер и беспрекорна симетрија, бел мермер врежан со скапоцени камења, со неговиот сјајен одраз во водите на каналот е навистина неверојатен поглед. Таџ Махал е еден од најубавите архитектонски комплекси во светот, симбол на вечна љубов, едно од новите 7 чуда на светот. Посета на тврдината Агра (вклучена во цената) – Форт Агра, познат како Црвена тврдина, исто така е прогласен за споменик на УНЕСКО. Опкружен со 70 метри висок ѕид , ова е најдолгата тврдина во Индија. Се наоѓа на 2,5 км северо-западно од Таџ Махал и нуди неверојатен поглед на гробот и светата река Јамуна. Црвените sидови од песочник се  чувани и убаво ја раскажуваат приказната за империјата во Мугал.
* Опција за посета на импресивно музичко и танцово шоу во стилот на Боливуд, кое ја раскажува приказната за љубовта меѓу Шахјахан и Мумтаз Махал, како и создавање на Таџ Махал, шарена и возбудлива експлозија на музика, раскошни носии и етерични движења – за дополнителни плаќање, билети од три различни ценовни категории, околу 36 евра. Вечера и ноќевање во Агра.

01.12.2020 – Вторник; Агра Дели / 255 км. (5 часа) – Коломбо (Шри Ланка)
Посета на тврдината Агра (вклучена во цената) – Форт Агра, познат како Црвена тврдина, исто така е прогласен за споменик на УНЕСКО. Опкружен со 70 метри висок ѕид ова е најдолгата тврдина во Индија. Се наоѓа на 2,5 км северо-западно од Таџ Махал и нуди неверојатен поглед на гробот и светата река Јамуна. Црвените sидови  се  чувани и убаво ја раскажуваат приказната за империјата во Мугал. По влегувањето во Делхи, посетете го Акшардам – ​​осмото чудо на светот. Неверојатен храм, Акшардам бил изграден за само 5 години. Селидбата  и силата на 11.000 волонтери кои учествуваа во изградбата на величествената зграда се зачудувачки. Уметници, занаетчии, работници, сите тие посветија вкупно 300 милиони часови, посветени на нивната работа, нивната вера и што е најважно – заедничката цел – изградбата на храмот. За изградба на овој архитектонски модел биле користени 12.000 тони бел мермер (симбол на чистота и вечен мир во хинду религијата) и розов песочник (симбол на просперитет во хиндуистичката религија) донесена од Раџастан. Едно од ремек-делата во кои верата е отелотворена во архитектурата, величествено место! Пристигнување во Делхи. Трансфер на аеродромот Индира Ганди за лет UL196 во 18:35 часот до Коломбо / Шри Ланка /. Слетување на аеродромот Коломбо во 10:10 часот. Шри Ланка е рајски остров полн со неочекувани изненадувања и неверојатна разновидност. Тука ќе најдете оригинални локални традиции, антички храмови, прекрасни диви животни и плажи со палми, искапени во топлите води на Индискиот Океан. Легендарниот остров зачини ве поканува на авантура … ќе имате интересна рута низ најатрактивните агли на островот. Добредојдовте од претставник на локалната компанија и префрлете се во хотел Сурија 4 * или слично во близина на Коломбо (околу 45 минути). Вечера и ноќевање.

02.12.2020 – Среда; Негобо – Дамбула
Поаѓање за Дамбула. Местото е познато по истоимениот будистички рок-пештерски храм, изграден во 1 век п.н.е. од кралот Валагабаху, место за светско наследство на УНЕСКО. Ова е најимпресивниот пештерски храм во Шри Ланка. Комплексот се наоѓа на врвот на планината, на надморска височина од 350 m и се состои од пет одделни пештери со над 2000 квадратни метри sидови и тавани покриени со фрески. Ова е најголемата насликана област досега откриена во светот. Овде ќе видите над 130 статуи на Буда. Најголемата од нив е колосална фигура врежана во карпата, со големина од над 14 метри. Продолжување до Дамбула. Сместување во хотелот Амаја Лејк 4 * или слично во Дамбула. Вечера и ноќевање.

03.12.2020 – Четврток; Дамбула-Сигирија-Хабарана
Поаѓање за Сигирија – едно од најинтересните природни и историски знаменитости на Шри Ланка – дом на „Тврдината на небото“, исто така го нарече Лавовиот карпа, заради статуата на огромен лав кој стоеше на влезот на тврдината, се искачува вертикално на повеќе од 150 метри. Со својот добро сочуван урбан центар од првиот милениум, со комбинација на згради и градини, патеки, резервоари за вода, комбинација на симетрични и асиметрични елементи, употреба на различни нивоа на хоризонтално и вертикално планирање, тврдината е елоквентен пример на архитектонските традиции на Шри Ланка. Наскоро ќе се искачите на античките урнатини на стрмните спирални скалила што ќе ве одведат до врвот на платото, од каде ќе бидат откриени прекрасни погледи што ќе ја предизвикаат вашата имагинација. Трансфер од Сигирија во Хабарана, каде ќе направиме џип -сафари да ги набљудуваме слоновите во Националниот парк Минерија. Враќање во хотелот во Дамбула. Вечера и ноќевање.

04.12.2020 – Петок; Дамбула – Матале – Канди
Поаѓање за последната кралска престолнина на Шри Ланка – Канди и посета на „Градината на зачините“ во Матале. Овде ќе се запознаете со огромната разновидност на ароматични растенија и со процесот на одгледување . Се разбира, ќе имате можност да купите и од оваа богата сорта и да научите во подготовката на која храна и како да ги користите. Посета на Кралската ботаничка градина Пераденија, која се наоѓа на 147 хектари. Датира од 14 век и во минатото беше омилена градина за прошетки од страна на Кралевите Гампола и Канди, а денес можете да видите повеќе од 5.000 видови дрвја, растенија и грмушки, вклучително и некои ретки и ендемични видови тропска флора. климатска зона. Тука исто така можете да уживате во популарното кај туристите „Спајс Гарден“ и „Градина за орхидеи“. Ќе ги видите и Булеварите 5 палми, најраните засадени и највисокиот булевар „Кралската палма“ (1905). Исто така, ќе бидете импресионирани од средбата со Лодоџа, растителен вид познат како морски кокос, Коко де Мер или двојниот кокос. Видот е ендемичен и потекнува од Сејшелите. Дрвото расте над 30 m во висина. Диоексија е, што значи дека машкото и женското цвеќе се наоѓаат на различни растенија. Зрелото овошје е со дијаметар 40-50 см, тежи 15-30 кг, а содржи најголемо семе во светот. Продолжете до Канди (околу 1 час) – античката кралска престолнина Шри Ланка, свето место за будистичката вера. Скриени зад планините и џунглите, повеќе од 200 години Кенди и синалејските кралеви успешно му се спротивставија на Португалците, сè до 1815 година градот капитулираше пред Британците. Во минатото, името на Канди се поврзуваше со поимот луксуз и раскош. Овде пред вас ќе оживеат многу од легендите, традициите и фолклорот поврзани со митскиот град, познат пред се по својата неверојатна реликвија – Светиот заб на Буда, кој се чува во храмот Далада Малигава. Канди е жив мал град со опуштена атмосфера на светост. Но, на полна месечина во јули или август секоја година, еруптира во виорот на вековниот и бучен десетдневен фестивал наречен Есала Перахера. Церемонијата и танците пред петте главни будистички и хинду-храмови не запираат пет ноќи. Потоа, во шестата ноќ, поворките тргнаа од светилиштата до Далада Малигава (Храмот на забите). Секоја вечер тие стануваат се повеќе раскошни и спектакуларни, со костимирани танчари, тапанари, музичари, акробати и уметници шетаат по потпорници, мавтајќи разнобојни панделки, танцуваат со камшици и жонглести факели, сите против позадината на десетици слонови, набраздени и завиткани во наметки со светлина. За последната поворка, сите изведувачи, како и повеќе од сто слонови, се собираат заедно, предводена од најголемиот машки слон, кој носи копија на светиот реликвиум на главата. Трансфер и сместување во хотел Амаја Хилс 4 * или слично во Канди. Вечера и  ноќевање.

05.12.2020 – Сабота; Бонбони – Параденија-Коломбо – Машки (Малдиви)
Поаѓање за Коломбо. Панорамска туристичка турнеја низ градот со автобус. Пулсирачката метропола Коломбо, која се наоѓа во западниот дел на островската нација, е исто така турбина која генерира 50% од БДП на земјата. Коломбо е најголемиот град во Шри Ланка и поранешна административна престолнина и се наоѓа веднаш до сегашната административна престолнина на Шри Jayејаварданапура Коте. Благодарение на стратешката локација на крстосницата помеѓу значајните морски трговски патишта кои доаѓаат од исток и запад, Коломбо беше познато пристаниште меѓу античките трговци уште пред 2000 години. Градот се стекна со статус на капитал кога во 1815 година островот беше колонизиран од Британската империја. Коломбо го задржа статусот кога нацијата прогласи независност во 1948 година. Во 1978 година, кога административните функции беа преместени во Шри Jayејаварданапура Коте, Коломбо беше прогласен за трговски главен град на Шри Ланка. Денес тој е брз и раздвижен град, кој нуди волшебна комбинација на современ живот и колонијална атмосфера, симболизирајќи го богатото минато на земјата. Ќе бидете воодушевени од шарената мешавина од историското наследство на градот, во комбинација со пулсирачката модерност и урбаниот пејзаж. Поаѓање кон аеродромот во Коломбо за лет до Мале (околу 3 часа). Поаѓање во 18,35 часот, слетување во Машка во 19.30 часот. Ќе бидете дочекани  од претставник на нашата агенција за во Машки и пренесете со брод до Paradise Island Resort – 4 + * или слично. Вечера и ноќевање.

06.12.2020  – Недела; Малдиви
Сонце, бел стаклен песок, водите на Индискиот океан, стотици ненаселени острови, топли лагуни со лежерно течени нијанси на сина, тиркизна и зелена, „подводни градини“ на корали. Здружението што го прави нашиот ум кога ќе ги спомнеме Малдиви е егзотичност, романса, релаксација и галење топлина што ни го дава овој тропски рај. Ве уверуваме, токму тоа ќе го најдете тука. Веќе сте далеку од бучавата и стресот, веќе сте на вашето место, островот сон, заливот на соништата, романтичен филм и чудесно сте главните ликови. Прошетајте низ вашиот речиси напуштен остров, галете ги водите на топол океан, нуркајте во оваа жива вода, дом на повеќе од 700 видови риби. На отворениот океан може да се сретнете со делфини, ајкули, гигантски раи.

07.12.2020 – Понеделник; Малдиви
Верувавте во рајот, зарем не? Доживеавте ли огромно задоволство? Време е да го откриете! Ако сакате нешто забавно и уникатно, можете да изберете од десетици екскурзии, како што се нуркање во прекрасните атоли, гледање на зајдисонце додека сте на крстарење со глисер,  средба со делфини, а солените капки  на океанот остават траги на вашето лице, испробано и проверено задоволство. Зошто не, риболов на изгрејсонце или зајдисонце или пловење на пуст остров и раскошно шармантен ден на островот со вкусно уживање во ручек и плажа.

08.12.2020 – Вторник; Машко-Истанбул
Појадок. Слободно време за плажа и забава. Трансфер за лет ТК 731, поаѓање во 23:35 часот.

09.12.2020 – Среда
Слетување на аеродромот во Истанбул во 06:20 часот. Лет за Бугарија во 08:35 часот. Слетување на аеродромот во Софија во 08:55 часот.


Цените се со вклучен трансфер од Штип до аеродром Софија ( повратно) 
за сопствен превоз до аеродром Софија/ цената се намалува -20 евра по лице


По лице во двокреветна просторија Еднакреветна соба Екстра кревет All Inclusive Maldives
за целиот престој,
по лице
Хотел во Малдиви 4 *
Појадок и вечера
2938 евра 3658 евра

2680 евра

+ 250 евра


Во цената е вклучено:

 • авионски билет Софија-Истанбул-Делхи; Машко – Истанбул – Софија со „Туркиш ерлајнс“ со дозволен багаж до 40 кг;
 • авионски билет Делхи-Коломбо-Малеј со АК Шри Ланка ерлајнс со дозволен багаж до 30 кг;
 • сите такси на аеродромите;
 • трансфер од Штип до аеродром Софија ( повратно)
 • 4 ноќевања + рано одјавување и појадок на пристигнување на 27.11.2020 година, 5 појадок и 4 вечери во 5 * хотели во Индија;
 • 4 ноќевања, 4 појадок и 3 вечери во хотели 4 * во Шри Ланка;
 • 3 ноќевања во хотел 4 * на Малдиви на база  полупансион или сеопфатен;
 • сите патувања и автобуски патувања вклучени во програмата хронолошки на следниов начин:
 • екскурзија до Стариот дел на Делхи;
 • екскурзија во Новиот дел  во Делхи;
 • посета на Таџ Махал на зајдисонце;
 • посета на тврдината Агра во Агра;
 • целодневна турнеја во Џајпур до Форт Амр и централните делови на Џајпур;
 • јавање слонови/ или качување по џип (еден правец) до врвот на Форт Амбер во Џајпур;
 • две прошетки  во Дамбула до Храмовите Рок Пештери и Сигирија Рок и Хабарана;
 • сафари со слонови во Националниот парк Минерија, Хабарана, Шри Ланка;
 • посета на Градина за Спајс во Матале, Кралската ботаничка градина во Канди и посета на Храмот на забите во Канди;
 • турнеја низ Коломбо со автобус;
 • влезни такси за посетените музеи и локалитети во рамките на програмата;
 • Водич за време на патувањето;
 • медицинско осигурување со покриеност од 10.000 евра за период на патување со компанијата за осигурување Армеец

Во цената не е вклучено:

 • Индиска туристичка виза
 • Виза за Шри Ланка
 • Бакшиш минимален  за водичи и возачи / – 45 ЕУР по лице за целата програма;
 • Посета на импресивно музичко и танцово шоу Мохаббат во стилот на „Боливуд“, Агра – 36 евра (дополнително плаќање ирезервација на лице место во Индија)
 • лични трошоци; храна, пијалоци и услуги што не се споменати во програмата;

Услови и забелешки

 • За резервација , се плаќа депозит од 1000 евра, а целосна исплата се извршува 45 дена пред поаѓањето.
 • Понудата важи за минимум 18 туристи.
 • Краен рок за известување за необезбедениот минимум – 30 дена пред поаѓањето.
 • Сместување во Малдиви може да биде во еден од следниве хотели:
  • Paradise Island Resort 4*;
  • Holiday Inn Kanduma 4*
  • Sun Island Resort 4*;
  • Хотелот е потврден по потврда на програмата;
 • Туроператорот го задржува правото да ги менува најавените хотели во рамките на програмата со другите, но идентичен по квалитет и категорија.
 • Може да се смени распоредот на летови Делхи – Шри Ланка и Шри Ланка – Мали.
 • Туроператорот го задржува правото да го промени редоследот на активности во рамките на програмата.

Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во кое било време пред почетокот на туристичкиот пакет, по плаќањето на следниве суми:

Рокови за откажувања и казни:

 • 60 дена пред датумот на поаѓање – нема пенали
 • помеѓу 60 и 45 ден пред датумот на поаѓање, износот на депозитот што го бара авиокомпанијата се одзема како казна за откажаниот авионски билет;
 • помеѓу 45 и 20 ден, 70% од вредноста на ТА се одзема
 • за помалку од 20 дена се одзема 100% од вредноста на патувањето.