Duration: 19 Oct 2018 - 24 Oct 2018
Price: 199€
Book Now!
n*r

Милано (Џенова-Лугано – Комо – Верона) – 3НП

Термин 19 Октомври

1 ден 19.10.2018  СКОПЈЕ
Состанок на групата на паркингот на спортската сала Борис Трајковски во 11:30 часот.Поаѓање за Верона во 12:00часот Се патува преку граничниот премин Tабановце.патување преку Србија,Хрватска,Словенија со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

2 ден 20.10.2018  МИЛАНО
Пристигнување во  Милано во претпладневните часови… предлагаме  разглед на градот: тврдината Сфорцеско, Piazza Duomo, централниот плоштад каде се наога најголемата готска катедрала во светот, потоа одиме на Via Vittorio Emanuelle најдобрата шопинг улица, Oktogon, односно галеријата Vittorio Emanuelle каде се наоѓа 196м долг покриен премин со многубројни продавници кој пак не води до зградата на Миалнска опера една од најпознатите оперски куќи во светот… Слободно време за индивидуални прошетки. Сместување во хотел.  Ноќевање.

3 ден  21.10.2018 МИЛАНО – ЏЕНОВА
Појадок. Предлагаме целодневен излет до Џенова… вечната соперничка на Венеција за превласт над Средоземното море. По пристигнувањето следи прошетка низ стариот дел на градот ( под заштита на УНЕСКО)-   Palazzo Reale, Piazza de Ferrari, Porto Antico, aquarium, Torre della Lanterna. Слободно време за индивидуални прошетки и шопинг. Враќање во Милано. Ноќевање.

4 ден   22.10.2018  МИЛАНО- ЛУГАНО(ШВАЈЦАРИЈА)-КОМО
Појадок.  Предлагаме целодневна посета на Лугано(Швајцарското Монте Карло) и Комо. Разглед на Лугано: катедралата San Lorenzo, црквата Santa Marina di Angelo, стариот град со пркрасните плоштади, казиното, најубавиот парк во Швајцарија “Parco Civico”. Слободно време за прошетки.  Потоа го посетуваме  градчето Комо кое се наоѓа на брегот  на езерото Лаго ди Комо (Италија). Тука Холивудскиот џет-сет има свои вили ( Villa Oleandra на Џорџ Клуни) , вилите на Стинг, Ричард Брансон . Тука е сниман и филмот “Casino Royale” – Џемс Бонд, “Ocean’s Twelve… Можност за факултативно крстарење (30 мин) со брод  покрај некои од прочуените вили .Слободно време за прошетки.  Излет со многу впечатоци. Враќање во Милано во вечерните часови. Ноќевање.

5 ден  23.10.2018 МИЛАНО – FRANCIACORTE – ВЕРОНА СКОПЈЕ  :
Појадок. Тргнуваме кон Скопје со посета на FRANCIACORTE OUTLET VILLAGE, во близината на Бреша, а потоа следи  попатна посета на Пристигнување во Верона во утринските часови. Разглед на Верона-плоштадот Бра каде се наоѓа познатата Арена,  прошетка по по пешачката улица Mazzini која низ центарот на градот не води до плоштадот Ербе. Посета на куќата и гробот на Ромео и Јулија. Слободно време за пред новогодишен шопинг и индивидуални прошетки. местото Сирмионе, на езерото Гарда. Познат по своите термални извори и прекрасна средновековна архитектура. Поаѓање кон Скопје во попладневните часови. Патувањето продолжува  преку Словенија, Хрватска, Србија со попатни паузи .

6 ден  24.10.2018 СКОПЈЕ  : 
Пристигнување Скопје во попладневните часови.


ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 199 €


ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Превоз со високотуристички автобус
 • 3 ноќевања со појадок во Милано, хотел 3*
 • Посета на Верона
 • Посета на FRANCIACORTE OUTLET
 • Организација на аранжманот
 • Лиценциран туристички придружник на патувањето.

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Задолжително патничко осигурување 185 ден
 • Доплата за еднокреветна соба 5000 денари
 • Влезници за музеите и културно-историските споменици
 • Разглед на Милано: 10 евра
 • Целодневен излет на Џенова : 35 евра
 • Целодневен излет на Лугано и Комо : 35 евра
 • Крстарење по езерото Комо(30 мин): 10 евра
 • Туристичка такса за ноќевање во Милано: 5 евра по лице /ден ( се плаќа во агенција)

 НАПОМЕНИ:

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%,целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • Останатите услови на патување важат според годишниот програм на Ви Травел
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.