fbpx
Duration: 12.02.2021
Price: 1598 €Нова програма : 1598€
Book Now!
egz*tr


Термин : 12.02.2021 – 20.02.2021; 

Програма
1 ДЕН – 12.02.2021 година Софија – Истанбул – Занзибар
Поаѓање од Софија за Занзибар со редовен лет на Туркиш Ерлајнс на релација Софија – Истанбул – Занзибар во 16:00 часот. Слетување во Истанбул во 18:25 часот. Лет за Занзибар во 20 часот : 25 ч.

2 ДЕН – 13.02.2021 година Истанбул – Занзибар
Слетување во Танзанија во 03:50 часот Добредојде од претставник на локалниот тур-оператор на аеродромот Занзибар и трансфер до хотелот . Појадок во хотел и почеток на пакетот All inclusive. Пријавување околу 14 часот или ако има соби и порано.

3 ДЕН – 14.02.2021 Занзибар
Појадок. Можност за полудневна турнеја низ Стоун Таун (околу 3 часа, минимум 6 туристи – 40 евра).Прекрасна полудневна прошетка низ историјата на островот, која ќе ви ги покаже најинтересните знаменитости и историско наследство на Занзибар. Турнејата започнува од градскиот пазар, датира од 1904 година и од каде можете да купите свеж зеленчук, овошје и риба. Следно е Англиканската црква изградена во 1873 година на местото каде што се продавале робовите. Продолжуваме со турнејата со Султановата палата од 1890 година, користена како резиденција за членовите на семејството на Султан. Разглед на домот на Фреди Меркјури (надворешно). Ќе ја видиме и Палатата на церемониите, која е изградена во 1883 година и се користела за одржување на  кралски церемонии. И конечно – Старата тврдина, која ја изградија Арапите за да се одбранат од инвазијата на Португалците. Се препорачува конзервативна облека – дамите треба да носат долги панталони или здолништа, како и со покриени рамена. Враќање во хотелот попладне. Слободно време за одмор. Ноќевање во хотелот.

4 ДЕН – 15.02.2021 Занзибар
Појадок. Денес ви нудиме полудневна турнеја „Занзибар – остров на зачини“ (околу 3 часа, минимум 6 туристи – 40 евра). Кога ќе слушнете за Занзибар, првата асоцијација е со зачини – каранфилче, цимет, бибер и многу други. Тие биле купени од султаните на Оман и една од причините за започнување на трговијата со робови. Можете да ги видите насадите за зачини покрај Стоун Таун и да се придружите на екскурзија што ќе ги исполни вашите сетила со ароми на свежи билки. За време на турнејата ќе добиете детален опис на разни зачини, како и нивните апликации во кулинарската уметност и козметиката. Beе бидете импресионирани и од огромната разновидност на зачини што се произведуваат и од нивните лековити својства кои помагаат во заздравување на разни болести. Исто така, ќе можете да купите зачини и масла извлечени од нив по повластени цени. Се препорачува конзервативна облека – дамите треба да носат долги панталони или здолништа, како и со покриени рамена. Враќање во хотелот. Слободно време. Ноќевање

5 ДЕН – 16.02.2021 Занзибар
Појадок. Ние ви нудиме целодневна екскурзија Blue Safari (околу 6 часа,минимум 6 туристи – 85 евра). Целодневната турнеја се одвива во јужниот дел на островот. Поаѓање кон селото Фумба , од каде ќе се качиме на дрвената рачно изработена јахта, која ќе не однесе денес во заштитеното подрачје на заливот Минај  ќе имаме можност да нуркаме, да пливаме во кристално чистите води на океанот, ако имаме среќа да видиме делфини, да се сончаат на некоја песочна коса среде океан и да им се восхитуваме на коралните гребени со опрема што можеме да ја добиеме место (бесплатно). За време на плимата и осеката, ќе одиме кон лагуната скриена во мангровите шуми на островот Квале . Ќе се вратиме во Фумба со традиционалниот локален занает – рачно изработен едрилица. Во цената е вклучен ручек со безалкохолни пијалоци и пиво, како и локални специјалитети од морска храна подготвени специјално за вас како што се риби, лигњи, јастог, како и многу богата разновидност на егзотично овошје. Препорачливо е да носите водоотпорни вреќи за вашите предмети, како и водоотпорни најлони за камери и телефони. Враќање во хотелот доцна попладне околу 17:30 часот. Ноќевање.

6 ДЕН – 17.02.2021 Занзибар
Појадок. Денес ви нудиме полудневна прошетка до паркот Јозани (околу 3 часа, минимум 6 туристи – 60 евра). Сместено на околу 35 км југозападно од главниот град, на површина од околу 1000 хектари, ова е најголемото заштитено подрачје на островот, каде што пред години можеа да се видат леопарди и антилопи. Денес во паркот се наоѓа една од најзагрозените популации на колобус од црвени мајмуни. Тие се исклучително фотогенични и пријателски расположени и ќе можете да ги видите одблизу. Друго интересно место за посета тука е шумата мангрова. Ве молиме, не ги допирајте или хранете животните. Враќање во хотелот и слободно време.

 7 ДЕН – 18.02.2021 Занзибар
Појадок. Денес можете да изберете патување до Островот затвор (3 часа, минимум 6 туристи – 49 евра). Островот е видлив од Стоун Таун и е со околу 30 минути со брод. Исклучително пријатно место за релаксација, одмор или нуркање, турнејата ќе им се допадне на сите што сакаат да го диверзифицираат својот престој. Островот го добил своето име од затворот што бил изграден на него во 1893 година, но никогаш не бил користен за намената. Голема атракција на островот се огромните желки што ги донесе овде од Сејшелите шеикот Саид Маџит во дваесеттите години на минатиот век. Враќање во хотелот. Препорачливо е да носите водоотпорни вреќи за вашите предмети, како и водоотпорни најлони за камери и телефони. Ве молиме, не ги допирајте или храните желките. Враќење и ноќевање во хотелот.

8 ДЕН – 19.02.2021 Занзибар
Појадок. Одјавување навечер околу 00:00 часот и користење на пакетот All inclusive до час пред трансферот до аеродромот за летот до Истанбул.

9 ДЕН – 20.02.2021 Занзибар – Истанбул – Софија  
Трансфер за лет до Истанбул во 04:45 ч. Слетување во Истанбул во 13:45 ч. Лет за Софија во 14:45 ч. Слетување во Софија во 15:05 ч.


Цените се со вклучен трансфер од Штип до аеродром Софија ( повратно)
                         за сопствен превоз до аеродром Софија/ цената се намалува -20 евра по лице


ХОТЕЛ Услуга По лице во двореветна соба Еднокреветна Возрасен на доп. кревет Дете до 10,99 г. с 2-ца возрасни
VOI KIWENGA RESORT 4*/ comfort room All Inclusive 1598 €
1800 € 1440 € 1315 €  Цената е по лице и вклучува:

 • Авионски билети на Туркиш ерлајнс со вклучени аеродромски такси на релација Софија – Истанбул – Занзибар – Истанбул – Софија со вклучен чекиран багаж до 40 кг и 8 кг рачен багаж по лице;
 • Трансфер од Штип до аеродром Софија ( повратно)
 • 7 ноќевања во хотел VOI Kiwengwa 4 * на база на „All inclusive“ на островот Занзибар;
 • Трансфери аеродром-хотел-аеродром;
 • Медицинско осигурување со покриеност до 15.000 евра по лице кое е во ризик од третман со COVID-19;
 • Состанок на лице место од страна на претставник на партнерската компанија во Занзибар;
 • Претставник на тур-операторот со минимум 14 патници.

Во цената не е вклучено:

 • виза за Танзанија – 65 евра (се вади однапред пред поаѓање  );
  • за издавање на визата пред поаѓање од  потребни се: скенирана копија од пасош во боја во траење од најмалку 6 месеци од датумот на враќање од патувањето; пополнет формулар за апликација за виза (обезбеден од тур-операторот), слика во боја ;
 • дополнителни екскурзии на островот Занзибар – нарачани и резервирани од Бугарија:
  • разглед на разгледување на Стоун Таун – со минимум 6 туристи – 40 евра;
  • полудневна екскурзија Островот Спајс – со минимум 6 туристи – 40 евра;
  • целодневна екскурзија Blue Safari – со минимум 6 туристи – 85 евра;
  • полудневна екскурзија до паркот Јозани – со минимум 6 туристи – 60 евра;
  • полудневна екскурзија до затворскиот остров – со минимум 6 туристи – 49 евра;
 • Бакшиш за водич и возач – околу 5 евра на ден за секое патување во кое учествувате;
 • лични трошоци на лице место;

Услови за резервација :
 • Депозит во износ од 500 евра по лице; ( уплтата во мкд )
 • Доплата до 31 ден пред поаѓање или до 12.01.2021 година;
 • Цената важи за минимум 14 туристи;
 • Рок за известување за неспроведување на патувањето во случај на минимален број туристи – 30 дена пред поаѓање;
 • Патувањето е без задолжителни медицински барања за вакцинирање. Се препорачува вакцина против жолта треска, како и таблети за маларија за копно Танзанија.
 • КОВИД-19  – поради динамично менување на состојбата, медицинските услови за влез во земјата се предмет на потврда со приближувањето на периодот на патување
 • Во случај на зголемување или намалување на девизниот курс во рок од 5%, агенцијата го задржува правото да ги пресмета посочените цени по девизниот курс во моментот на крајната исплата.
 • Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во кое било време пред почетокот на туристичкиот пакет, по плаќањето на соодветните износи во согласност со условите за откажувања и пенали.

Рокови за откажувања и пенали :

 • До 90 дена пред датумот на поаѓање – казната не се одзема;
 • Помеѓу 90-ти и 31-ви ден пред датумот на поаѓање, износот на уплатениот депозит се одзема;
 • Помалку од 30 дена пред датумот на поаѓање, се одзема 100% од вредноста на патувањето.