fbpx
Duration: 22.11.2020
Price: 2030€Нова програма : 2030€
Book Now!
егз*тра


Термин / 22.11.2020
10 дена / 7 ноќевања

Програма
Прв ден – 22.11.2020

Лет до Махе преку Доха во 12:25 часот со  „Катар ерлајнс“. Слетување на аеродромот во Доха во 18:05 часот

Втор ден – 23.11.2020
Трансфер  до Махе во 02:40 ч. Слетување во Сејшели во 09:10 часот . Трансфер од  аеродромот во хотел по ваш избор. Слободно време и запознавање со дополнителни екскурзии на страницата. Сејшелите е група од 115 острови лоцирани од екваторот до северниот врв на Мадагаскар. Најголемите острови во групата се Махе, пралина , силуета, Ла Диг и имаат гранит морфо-структура, како и помалите се коралите. Песокот е заслепувачки бел, кој има својство да не се загрева дури и на многу високи температури, а природата е недопрена и ќе ве маѓепса со својата заситеност и разновидност, со волшебниот мирис на рајски цвеќиња и смарагдно сини води на океанот. Ноќевање.

Трет ден – 24.11.2020
Појадок. Слободно време за одмор или дополнителни екскурзии. Ноќевање.

Четврти ден – 25.11.2020
Појадок. Денес ви нудиме можност за целодневна екскурзија „Откријте Махе“ со вклучен ручек (за дополнителен надомест од 71 евро за возрасно лице, 34 евра за дете од 2-11,99 години). Турнејата започнува со трансфер од хотелот и стоп во колонијалниот центар на најмалата престолнина во светот, Викторија. Willе ги видите судницата, музејот, поштата и двокреветната кула на лондонската станица Викторија. Околу аголот е зградата на Кодевар, каде локалните занаетчии ги продаваат своите производи, вклучувајќи го и познатото крео-злато. Прошетка по улицата Алберт ќе го покаже интересниот шарен пазар, каде на трибините ќе видите свежо фатена риба, тропско овошје и зеленчук, билки и зачини со многу вкусови. Проследено со патување низ планините и Sans Soucis помине со пауза за фотографии во историската мисија ложа, на патот за ручек во ресторан Креол (вклучена во цената). По ручекот продолжуваме до јужниот крај на островот и обновената колонијална плантажа на Jардин ду Рој, позната во локалната историја како плантажа на семејството Georgeорџ, чие семејно стебло е поврзано со Луј XVII од Франција. Ќе ве пречекаат со освежувачки домашен овошен сок пред да се водите низ насадите на зеленчук, егзотично овошје, билки и зачини. На патот кон хотелот ќе застанеме на шопинг во Занаетското село. Побегнете во хотелот околу 16 часот. Ноќевање.

Петти ден – 26.11.2020
Појадок. Можност за целодневна екскурзија Praline и La Digue со вклучен ручек (за дополнителен надомест од 189 евра за возрасно лице, 97 евра за дете од 2-11,99 години). Пралин е втор по големина остров во Сејшелите и е околу 1 час со траект од Махе. Посетителите ќе можат да го посетат Вале Де Маи – единственото место на земјата каде гигантската палма, позната како двојно кокос (коко де мер), расте во својата природна средина. Прошетката оди по добро одржуваните патеки на оваа девица шума, слушајќи ги звуците на реткиот црн папагал, што ќе нè натера да веруваме во легендите дека ова е градината на рајот. Турата вклучува посета на познатата плажа Ансе Лацио. Има 15-минутно возење со брод до соседниот остров Ла Дигу, познат како природен резерват – сите возила на островот се еколошки и не ја загадуваат околината како што се велосипедите, количките што се напојуваат со електрична енергија. Трансфер од столбот во L’Union Estate, од каде се упатуваме кон сушените засолништа од кокос, за да се сретнеме со гигантските желки и во неодамна реновираната колонијална куќа на плантажата, каде е снимен филмот „Збогум Емануела“. . Турнејата во Ла Дигуе продолжува со стоп на Anse Source d ”Аргентина – една од најубавите плажи во светот. Willе имате доволно време да ги фотографирате импресивните формации на гранитни карпи. Оваа 11-часовна турнеја на Пралин и Ла Дигју нуди единствена можност за посетителите да ги истражат двата острови за еден ден и да уживаат во целата нивна убавина. Враќање во хотел навечер. Ноќевање.

Шести ден – 27.11.2020
Појадок. Денес ви нудимецелодневна екскурзија „гребен сафари“ со вклучен ручек (за дополнителен надомест од 102 евра по возрасно лице, 53 евра за дете од 2-11,99 години).
Минимален за спроведување: 12 лица. Ноќевање.

Седми и осми ден – 28.11.2020 и 29.11.2020
Појадок. Слободно време за одмор меѓу бескрајните песочни плажи со бели песоци и кокос. Ноќевање.

Деветти ден – 30.11.2020
Појадок. Одјавување во 12 часот. Бесплатно време до трансферот до аеродромот. Лет Мех – Доха во 18:10 часот Пристигнување во Доха во 22:40 ч. Ноќевање во Доха / Хотел 4*

Десетти ден – 01.12.2020
Ран трансфер до  аеродромот во Доха за лет до Софија во 07:10 часот. Пристигнување во Софија во 11:25 часот.

 


Цените се со вклучен трансфер од Штип до аеродром Софија ( повратно) 
за сопствен превоз до аеродром Софија/ цената се намалува -20 евра по лице


ДАТА ЦЕНА
22.11.2020 2030 €

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Авионски билет за летот Софија-Мах-Софија со вклучени аеродромски такси и багаж 30 кг со Катар ервејс;
 • 7 ноќевања во соодветната база во избраниот хотел;
 • трансфер од Штип до аеродром Софија ( повратно) 
 • 1 ноќ во Доха во хотел 4 *;
 • Трансфер на аеродром во Сејшели-хотел-аеродром;
 • Аеродром-хотел-аеродром трансфер во Доха;
 • Водич што ја придружува групата со минимум 15 патници;
 • Медицинско осигурување со покриеност до 20.000 ЕУР по лице /  ЗАД Армеец;

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Доколку се користи трансфер од Македонија до аеродром Софија +160 евра за Covid тест за возачот.
 • Дополнителни екскурзии на лице место
 • Лични трошоци;
 • Бакшиши

Услови и забелешки:

 • За резервација се уплаќа депозит од 500 евра по лице
 • Уплата се врши во денари / 1евро = 62 мкд
 • Целосна исплата се врши 40 дена пред поаѓањето или до 14.10.2020 година;
 • Понудата важи за минимум 15 туристи.
 • Патувањето е без медицински барања за имунизација.
 • Краен рок за известување за откажување на аражманот е  30 дена пред поаѓањето.
 • Туроператорот го задржува правото да го промени редоследот на активности во рамките на програмата.

Рокови за откажувања и казни:

 • Повеќе од 90 дена пред датумот на поаѓање – нема пенали
 • Од 90 и 40 ден пред датумот на поаѓање, се одзема износот на уплатениот депозит;
 • За помалку од 40 дена, 100% од вредноста на патувањето се одзема.