fbpx
Duration: 25.10.2021
Price: 1468€Нова програма : 1468€
Book Now!
eg*tr


Занзибар – 7 ноќи со чартер лет од Софија
9 дена / 7 ноќи

датуми на поаѓање:
15.10.2021, 26.11.2021, 14.01.2022, 11.02.2022


Програма

Ден 1 СОФИЈА – ЗАНЗИБАР

Поаѓање од Софија за Занзибар со директен чартер лет на бугарската ер чартер на релација Софија – Занзибар (со техничко слетување во Египет).2 ден ЗАНЗИБАР
Слетување во Занзибар. Добредојде од претставник на локалниот тур -оператор на аеродромот во Занзибар и трансфер до хотелот. Пријавување по 14:00 часот. Слободно време. Ноќевање3 ден ЗАНЗИБАР
Слободно време за плажа и одмор или разглед на Стоун Таун + екскурзија до Островот Затвор  Цена за возрасен – 50 евра ; дете од 2-11,99 години – 40 евра Прекрасна прошетка низ историјата на островот, која ќе ви ги прикаже најинтересните знаменитости и историското наследство на Занзибар. Турата започнува од градскиот пазар, кој датира од 1904 година и од кој можете да купите свеж зеленчук, овошје и риба. Следува Англиканската црква, изградена во 1873 година на местото каде што се продавале робови. Продолжуваме со турнејата со Султанската палата од 1890 година, користена како резиденција за членовите на семејството на Султанот. Ќе го поминеме домот на Фреди Меркјури (не влегувајте). Е ја видиме и палатата на церемонии, изградена во 1883 година за одржување кралски церемонии. Ќе го поминеме и поранешниот англиски клуб, кој сега е Африканска куќа. Stopе застанеме за да уживаме во густата нијанса на паркот Фородани, што е омилено место за одмор на локалното население. И конечно – Старата тврдина, која ја изградија Арапите за да се одбранат од инвазијата на Португалците.  Островот Затвор (околу 3 часа). Островот е видлив од Стоун Таун и е околу 30 минути со брод. Исклучително пријатно место за релаксација, одмор или нуркање, турнејата ќе им се допадне на сите што сакаат да го диверзифицираат својот престој. Островот го добил своето име од затворот изграден на него во 1893 година, но никогаш не бил искористен за намената. Големата атракција на островот се огромните желки донесени овде од Сејшелите од страна на шеикот Саид Маџит во 1920 -тите. Враќање во хотелот. Препорачливо е да носите водоотпорни кеси за вашите работи, како и водоотпорни футроли за камери и телефони. Ве молиме, не допирајте ги или хранете ги желките. Вечера во хотелот. Ноќевање4 ден ЗАНЗИБАР
Слободно време за плажа и одмор или полудневна турнеја „Занзибар – островот на зачините“ (околу 3 часа). Цена за возрасен – 25 евра / 49 лева; дете 2-11,99 години – 15 евра / 30 лева. Кога ќе слушнете за Занзибар, првата асоцијација е со зачини – каранфилче, цимет, бибер и многу други. Тие беа купени од султаните на Оман и една од причините за започнување на трговијата со робови. Можете да ги видите насадите за зачини веднаш до Стоун Таун и да се придружите на турнеја што ќе ги исполни вашите сетила со арома на свежи билки. За време на турнејата ќе добиете детален опис на разни зачини, како и нивните апликации во кулинарските уметности и козметиката. Willе бидете импресионирани и од огромната разновидност на зачини што се произведуваат и од нивните лековити својства кои помагаат да се излечат разни болести. Исто така, ќе можете да купите зачини и масла извлечени од нив по повластени цени. Враќање во хотелот. Слободно време. Вечера. Ноќевање

5 ден ЗАНЗИБАР                                                                                     
Појадок. Слободно време за плажа и одмор или полудневна турнеја „ Шнуркелинг на островот Мнемба  (околу 5 часа) Цена по возрасен – 40 евра лева; дете 2-11,99 години – 30 евра . 3 км. североисточно од Унгуја (Занзибар) се наоѓа приватниот остров Мнемба, кој има дијаметар од 500 метри и е опкружен со корален гребен, прогласен за морски резерват. Единствените посетители на островот се гости на приватниот комплекс, кои плаќаат помеѓу 1100-1660 американски долари по лице по ноќ. Оние кои не се гости на комплексот можат да се приближат на растојание од 200 метри од брегот. Според жолти извори – сопственик на островот е самиот Бил Гејтс. Загрозените зелени желки се гнездат на островот (од февруари до септември), под заштита и надзор од 1996 година. Во прилог на желки можете да видите грбави китови (од јули до септември), кит -ајкула (најголемата риба во светот, до 15 метри, се храни со планктон), три вида делфини, над 600 видови корални риби. Опремата треба да биде како за на плажа. Слободно време. Вечера. Ноќевање

6 ден ЗАНЗИБАР                                                                                                                                
Појадок. Слободно време за плажа и одмор или можност за дополнителна екскурзија – целодневна екскурзија Сино сафари (околу 6 часот, приближно од 08:00 до 16:00 часот) Цена за возрасен – 50 евра / 98 лева; дете од 2-11,99 години – 40 евра / 78 лева. Целодневната турнеја се одржува во јужниот дел на островот. Поаѓање кон селото Фумба , од каде што ќе се качиме на дрвената рачно изработена јахта, која ќе не однесе денес во заштитеното подрачје на заливот Минаи На Е имаме можност да нуркаме, да пливаме во кристално чистите води на океанот, ако имаме среќа ќе видиме делфини, ќе се сончаме на некоја песочна коса среде океанот и ќе им се восхитуваме на коралните гребени со опрема што ние може да стигне на место (бесплатно). За време на плимата, ќе одиме во Сината лагуна скриена во мангровите шуми на островот Квале . Fе се вратиме во Фумба со традиционалниот локален занает – рачно изработен едрилица.  Во цената е вклучен ручек со безалкохолни пијалоци и пиво, како и локални специјалитети од морска храна подготвени специјално за вас како што се риба, лигњи, јастог, како и многу богата разновидност на егзотични плодови.  Препорачливо е да носите водоотпорни кеси за вашите работи, како и водоотпорни футроли за камери и телефони. Враќање во хотелот доцна попладне околу 16:00 часот. Вечера. Ноќевање

Ден 7 ЗАНЗИБАР                                                                                                               
Појадок. Слободно време за одмор на плажа или полудневно патување до паркот Јос (Јожани) и плажата Паје (околу 16 часот., Пробно од 09:00 до 14:00 часот.) Цена по возрасен – 40 евра; дете 2-11,99 години – 30 евра . Сместено на околу 35 километри југозападно од главниот град, на површина од околу 1000 хектари, ова е најголемата заштитена област на островот, каде пред години можеа да се видат леопарди и антилопи. Денес во паркот се наоѓа едно од најзагрозените популации на црвени мајмуни. Тие се исклучително фотогенични и пријателски расположени, и ќе можете да ги видите одблизу. Друго интересно место за посета тука е мангровата шума. * Ве молиме, не допирајте ги или хранете ги животните. Ноќевање

8 ден ЗАНЗИБАР
Појадок. Слободно време за одмор и плажа. Вечера. Ноќевање

9 ден ЗАНЗИБАР – СОФИЈА 
Појадок. Слободно време и одјавување до пладне. Полетување попладне на аеродром за лет за Софија.
10 ден СОФИЈА
Пристигнување во Софија.

Цена на аражманот :
Mermaids Cove Beach Resort & Spa 4 * / 1468 €
( можност за бирање и на други хотели ) 


Цената е по лице во евра и вклучува: 

 • авионски билети со вклучени аеродромски такси на релација Софија – Занзибар – Софија со вклучен чекиран багаж до 20 кг и 7 кг рачен багаж по лице;
 • сите трансфери аеродром-хотел-аеродром;
 • 7 ноќевања во хотел по ваш избор на островот Занзибар;
 • медицинско осигурување со покривање од 10.000 евра по лице со ZAD Mondial со покривање на СОВИД;
 • средба на лице место од претставник на компанијата -партнер во Занзибар;
 • претставници на тур -операторот;

Цената не вклучува:

 • Можност за организиран трансфер до аеродром Софија 90 евра во правез за 2 лица/ 110 евра во правез за 4 лица
 • виза за Танзанија – 55 долари (издадена однапред од Бугарија од тур -операторот). Во случај на самоиздавање однапред или на лице место при пристигнување – 50 американски долари;
 • визата бара: скенирана копија во боја на пасошот со важност од најмалку 6 месеци од датумот на враќање од патувањето; формат на слика на пасош во боја;
 • PCR тестови, доколку е потребно;
 • При издавање на лице место на аеродромот во Занзибар, потребна е апликација за виза (обезбедена од тур -операторот);
 • дополнителни екскурзии до островот Занзибар, кои не се вклучени во цената;
 • лични трошоци на лице место;

Рокови за резервација , откажувања и казни:

 • 700 евра од аражманот се плаќа за резервација , остатокот 60 дена пред тргнување
 • Од денот по потпишувањето на договорот, до 60 дена пред датумот на поаѓање – нема пенал
 • Од 59 до 31 ден до датумот на поаѓање, целиот износ на депозит од 700 евра
 • Во случај на откажување помалку од 30 дена пред поаѓање – целата сума според договорот