Book Now!
eg.t

Австралија и Нов Зеланд
Сиднеј – Кернс – Големиот корален гребен – Куранда – Мелбурн – Куинстаун – Окленд – Велингтон
19 дена / 16 ноќи

Трансфер до Штип/Струмица – Софија / обратно

 

1-ви ден 14.02.2019: – Софија – Доха – Сиднеј
Заминување од аеродромот во Софија во 11:55 часот за Доха. Пристигнување во Доха во 17:30 часот. Лет за Сиднеј во 20:55 часот.

2 ден 15.02.2019: Сиднеј
Пристигнување во 19:00 часот. Трансфер до hotel Holiday Inn Potts Point 4 *, лоциран во срцето на градот. Слободна вечер. Ноќевање.

3-ти ден 16.02.2019: Сиднеј, Појадок
Појадок. Денес не очекува исклучително интересна целодневна тура низ знаменитостите на најголемиот град во Австралија. Ќе го посетиме историскиот регион Карпите (Rocks Area), ќе го разгледаме трговскиот дел на градот карактеристичен со мешавина од стари и нови згради. Ќе се прошетаме низ Кинески (Chinatown), како и модерниот пристанишен регион Дарлинг Харбор (Darling Harbour) пред да продолжиме кон прочуениот стол на г-ѓа Маскуиар (Mrs. Macquarie ”s Chair) каде се открива најубавата глетка кон значајната зграда на опера (Opera House) во Сиднеј и единствен мост Харбор Бриџ (Harbour Bridge) заедно, ќе ја видиме катедралата St. Mary и ќе поминеме покрај модерните населби Double Bay, Rose Bay, Watson Bay и Bondy Beach.

Можност за крстарење (со дополнителна доплата) со вклучен ручек со морски деликатеси низ заливот на Сиднеј на брод со Captain Cook. Попладне ќе посетиме една од најпознатите иконски градби на Сиднеј – опера (Opera House), отворена во 1973 година од Кралицата Елизабета II. Архитектонскиот ремек се смета за едно од чудата на 20-тиот век и е под покровителство на УНЕСКО како дел од светското и културно наследство. Враќање во хотелот. Ноќевање.

4-ти ден 17.02.2019: Сиднеј, доручек
Појадок. Рано наутро се упатуваме западно од Сиднеј, на 65 километри од градот, каде се наоѓа националниот парк сините планини, вклучен во листата на светското природно наследство на УНЕСКО. Паркот покрива територија од 247 000 ха., А називот му доаѓа од модрикава магла емитирана од бројните еукалиптус дрвја. Убавината е неверојатна – грандиозни клисури и кањони, пештери и живописни ревии, високи висорамнини и безмер шумски масиви. Ќе посетиме Featherdale Wildlife Park, за да гледаме одблизу типичните претставници на австралиската флора и фауна во нивната природна средина – кенгур, парлам, емута, како и други животни и разновидност од птици. За ручек не очекува мени со вклучен алкохолен пијалок. Со воз доаѓаме до подножјето на кањонот, каде ќе се прошетаме низ џунглата. Прошетка со панорамскиот лифт ќе ни открие неверојатна глетка, откриени се кон долината.Врќање назад во хотелот. Можност за вечера (доплата) во ресторан “Кулата во Сиднеј” (Sydney Tower Buffet). Ресторанот на ротирачка платформа ќе ни открие забележителни глетки на ноќниот град. Враќање во хотелот. Ноќевање.

5-ти ден 18.02.2019: Сиднеј – Кернс – Квандра – Кернс, Појадок
Појадок. Трансфер до аеродром се качуваме на лет до Кернс. Пристигнување попладне пречек и трансфер до хотел Pacific Hotel Cairns5 *. Слободно попладне. Ноќевање.

6-тиот ден 19.02.2019: Кернс, Големиот корален гребен, Појадок и ручек
Појадок. Целодневна екскурзија низ големиот корален гребен на краевите на катамаран. Ќе имате можности за различни дејности – пливање, шнорхелинг – за да уживате во убавината на корални свет, демонстрација на исхрана на риби, пловењето со проѕирно дно или едноставно релаксација на шезлонги. Ручек со морски деликатеси. Попладне, враќање во хотелот. Ноќевање.

7-ми ден 20.02.2019: Кернс – Дејтон / Торнтон Бич – Кернс, Појадок и Ручек
Појадок. Целодневна екскурзија до Куранда – предели Абориџините населба. Ќе се повозиме со воз, не очекуваат импресивни глетки на тропските џунгли. Во Абориџините населба ќе се запознаеме со обичаите и танцувањето на едни од најстарите народи во светот. Во паркот освен Коала ќе сретнеме кенгур, диво куче Динг и др. Следува ручек скара. Ќе се прошетаме на кабинков лифт и ќе продолжиме да се восхитуваме на чудата на џунглата. Враќање во Кернс. Ноќевање.

8-ми ден 21.02.2019: Кернс – Мелбурн, Појадок
Појадок во хотелот. Рано наутро лет за Мелбурн. Пристигнување, трансфер и сместување во хотел Crown Promenade 4 * Слободен попладне. Вечерта не очекува, вечера во колонијален трамвај – ресторан. Трамваи, произведен 1927 година патување низ живописните улички на Мелбурн додека уживаме во кулинарските искушенија. Враќање во хотелот во 23:30 часот. Ноќевање.

9-ти ден 22.02.2019: Мелбурн – Филип Ајленд – Мелбурн, Појадок и вечера
Појадок во хотелот. Започнува турнејата низ Мелбурн – град кој се одликува со својата космополитност и повисок животен стандард. Градот е основан во 1835 година, денес тој е центар на уметности, трговија, индустрија, образование, забава, спорт и туризам. Ќе видиме едни од најимпресивните архитектонски изградби во Мелбурн – Катедралата Свети Павле (St. Paul’s Cathedral) Театар Принцезата (Princess Theater) и Театар Риджент (Regent Theatre), зградата на Градското собрание (Town Hall), градскиот плоштад Federation Square. Ќе поминеме покрај Универзитетот (Melbourne University), најголемиот стадион во Австралија Мелбурн Крикет Граунд – (Melbourne Cricket Ground). Ќе се прошетаме низ волшебните убавини кралската ботанички градини, градините Фитцрој (Fitzroy Gardens), ќе го разгледаме и домот на капетан Кук. Ручек во локален ресторан. Попладне – екскурзија до Филип Ајленд (Philip Island) – резерват на австралиската фауна. Ќе гледаме уникатен спектакл – Парадата на пингвините. Секоја приквечер пингвините излегуваат од морето и маршираат по брегот до нивните домови во песочните дини, ќе дознаеме нешто повеќе за навиките и начинот на живот на најмалите пингвини во светот. Прошетка низ центарот за заштита на Коала, за да гледаме Коала меѓу дрвјата во нивната природна средина. Вечера со две нивоа мени во локален ресторан на Филип Ајленд. Враќање во хотелаоколо полноќ. Ноќевање.

10-ти ден 23.02.2019: Мелбурн – Велики Океански Патот – Мелбурн, Појадок
Појадок во хотелот. Можност за целодневна екскурзија со времетраење околу 12 часа (заминување во 08:00 часот и враќање во 20:00 часот) по светски познатиот Големиот Oкеански пат (Great Ocean Road), кој ќе ви овозможи да уживате во прекрасни пејзажи. Вкупната должина на патот е 243 километри, изграден е меѓу 1919 и 1934 година. Води до важни знаменитости и природни феномени како огромните карпести парчиња “дванаесетте апостоли”, која претставува група од огромни варовнички рок формации со висина од околу 45 метри. Формирањето им е последица на ерозионите процеси започнати пред околу 20 милиони години. Првично монолитни парчиња биле 12, од каде доаѓа и оприличавам им со дванаесетте апостоли. Денес од нив останале само 8, бидејќи останатите 4 биле уништени со времето под влијание на природните услови. Во заливот Аполо нe очекува ручек – Тристепенo мени во Local Apollo Bay Restaurant. Ќе се прошетаме низ малото крајбрежно гратче Порт Кембел (Port Campbell). Враќање вечерта во Мелбурн. Ноќевање.

11-ти ден 24.02.2019: Мелбурн, Појадок
Појадок во хотелот. Рано наутро лет за Куинстаун. Пристигнување околу пладне, пречек и трансфер до Pacific Hotel 4 * .Куинстаун е лоциран во југозападниот дел на Јужниот остров на Нов Зеланд. Се  наоѓа на брегот на езерото Уакатипу. Градот е опкружен од сценски планини и е познат туристички комплекс. Откако ќе се одморите во хотелот се упатуваме кон Парк за заштита на птиците и птицата киви (Kiwi Birdlife Park) .Птицата киви е национален симбол на Нов Зеланд, таа е една од најстарите во светот и во текот на еволуцијата ѓи загубила своите крилја и способноста да лета. Потоа ќе се прошетаат на гондола Skyline. Глетката која нуди овој лифт е импресивна. Тој носи патниците на 450 метри над Куинстаун и езерото Уакатипу до врв Боб. Не очекува вечера вклучена во ресторан Stratosfare Restaurant & Bar и програма со Хакан – традиционален танц на маорски од Нов Зеланд. Додека се храниме ќе уживаме и на панорамски поглед на градот и езерото. Ќе се вратиме со гондола до градот и трансфер до хотелот. Ноќевање.

12-ти ден 25.02.2019: Мелбурн – Квинстаун (Нов Зеланд), Појадок
/
 Појадок, ручек и вечера
Појадок во хотелот. Целодневна екскурзија до фјорд Милфорд Звук (Milford Sound) – една од најпознатите познатите атракции на Нов Зеланд – тоа е фјорд, кој влегува на 15км внатре во копното. Прекрасниот залив се наоѓа на околу 290 километри од Куинстаун. На патот до него ќе видиме огледало езера (Mirror Lakes) Тунелот шиник (Homer Tunnel), долината Кледдо (Cleddau Valley) и други знаменитости. Ќе се качиме на број за крстарење Nature Cruise, за да уживаат во глетката кон планинските врвови. На бродот не очекува ручек вклучен во цената. Враќање назад во Куинстаун. Вечера во хотелот. Ноќевање.

13-ти ден 26.02.2019: Queenstown-Milford Sound-Queenstown, Breakfast
Појадок. Утрото имаме можност самостојно да се прошетате низ Куинстаун. Кон ручек трансфер до аеродром за лет до Велингтон. Пристигнување во главниот град на Нов Зеланд, добредојде и Панорамска обиколка со автобус низ центарот на градот додека дојдеме до James Cook Hotel Grand Chancellor 4 *. Слободно време. Вечера вклучена во хотелот. Ноќевање.

14-ти ден 27.02.2019: Квинстаун – Окленд, Појадок
Појадок. Утрото не очекува турнеја на Велингтон со посета на најзначајните знаменитости: Националниот Музеј Тие Папата (National Museum Te Papa) Театар Ембаси (Embassy Theatre), Courtenay Place – една од главните улици, Парламентот (Parliament) и кошер (Beehive). Ќе одиме до Маунт Викторија (Mt. Victoria) – ова е познат рид (со висина 196 м), на кој се наоѓа еден од квартовите на градот. Од врвот на ридот се открива панорамски 360 степени поглед кон главниот град, пристаништето, аеродромот и градскиот појас. До Ботаничка градина ќе дојдеме со кабинков лифт, кој повторно ќе ни открие неверојатни глетки кон главниот град. Слободно време за ручек (не е вклучен во цената). Попладне се упатуваме кон градот Мартинбороу. Ќе посетиме две од најпознатите вински визби во регион Ваирарапа (Wairarapa), каде се одгледува сортата Совињон Бланк. Враќање во Велингтон. Ноќевање.

15-ти ден 28.02.2019: Окленд, Појадок
Појадок во хотелот. Трансфер до аеродром за лет до Окленд. Пристигнување пред пладне. Пречек на аеродромот и заминување кон една од најпрестижните винарии Вила Марија (Villa Maria). Визба е основана во 1961 година и е една од најпознатите и наградуваната винарија со високи меѓународни признанија. По дегустација на вина не очекува ручек во Vineyard Café. На враќање ќе разгледаме знаменитостите на градот: Окленд Харбор Бриџ (Auckland Harbour Bridge), морското предградие Мишион Беј (Mission Bay), областа парна Вилиџ (Parnell Village), карактеристичен со уникатен колонијален стил, Auckland Viaduct, најголемата трговска улица Queen Street и други. Сместување во хотел Amora Auckland 4 *. По кратко освежување не очекува трансфер до Скај Тајер (Sky Tower), највисоката посточка зграда во Нова Зеландиа.Четирите нивоа за набљудување обезбеди неспоредлив поглед кон целиот Окленд, пристаништето и околните острови. Ноќевање.

16-ти ден 01.03.2019: Окленд – Сингапур, Појадок
Појадок. Слободно утро. Околу ручек пренос на аеродромот. Лет до Сингапур во 15:35. Пристигнување во 21:00 часот. Трансфер во хотелот Студио М 4 * или слично во Сингапур и преку ноќ / 15 /.

17 ДЕН – 02.03.2019: Сингапур, Појадок
Сингапур турнеја со локална туристичка турнеја (вклучена во цената).
Нашата турнеја ќе започне со посета на ботаничката градина во Сингапур, позната по најубавите орхидеи, кои ќе ги видиме.  Продолжуваме да Парк Мерлин – национален симбол на Сингапур. Мерлин е митско суштество со лавска глава и тело на риба. Од паркот се откриваат неверојатни глетки кон иконите хотел Марина Беј Сендс, виенското колело на Синапур – Singapore Flyer и Еспланадата .
Ќе ја посетиме Малечката Индија – етничка населба лоцирана веднаш спроти кинескиот кварт. Доаѓаат овде, посетителите се нурнати во еден егзотичен свет со живи улици, индиски колоритни стоки, мириси, култури.
Исто така ќе го видиме Граѓанскиот округ – административниот центар на градот, зградата на Парламентот, Националната галерија на Сингапур . Нашата турнеја ќе заврши со Марина Беј Песоци Марина Беј Разглед на сајтот и панорамски погледи низ градот. Слободно попладне за пешачење, шопинг или посета на градини од Заливот (не се вклучени во цената).
18 ДЕН – 03.03.2019: Сингапур, Појадок
Појадок. Поаѓање на хотелот до 11 часот. Слободно време до вечер трансфер до аеродромот.
или  Ако сте обожаватели на шопинг, нужно се прошетајте по Orchard Road, каде по должината на 2,2км ќе најдете повеќе од 20 шопинг центарот со богата разновидност од брендирани продавници и елита установи.
Ако барате интересно, и во исто време повеќе профитабилни место за шопинг и вкусна храна, не пропуштајте да отидете до Кинескиот кварт.  Можност за пол-дневни посета на островот Сентоса (околу 4ч) – вештачки создадената остров е познат по многуте забавни паркови, установи и високо категорийни хотели, како и огромниот SEA Аквариум (доплата; цена при минимум 8 човекот – 80 евра). Доцна премин до аеродромот за летови до Софија преку Доха.
19 ДЕН – 04.03.2019: Сингапур – Доха – Софија
Трансфер до аеродромот. Лет до Доха во 02:05 часот и слетување во главниот град на Катар во 05:05 часот. Лет до Бугарија во 06:55 и пристигнување во Софија во 11:25 часот.

Цена по лице во двокреветна соба Еднокреветна соба
Цени до 31.10.18 6350  евра 7546 евра 
Цени од 01.11.18 6450 евра  7746 евра

Цените вклучуваат:

 • Авио лет –  Софија – Доха – Сиднеј; Сингапур – Доха – Софија со Катар ервејс со вклучени аеродромски такси и багаж 30 кг;
 • Трансфер Штип/Струмица – Софија и обратно
 • Окленд – Сингапур авио билети со Сингапур ерлајнс со вклучени аеродромски такси и багаж до 30 кг;
 • Сиднеј Билет за Сиднеј Сиднеј – Кернс со вклучени аеродромски такси и багаж од 23 килограми;
 • Кернс – Мелбурн со авионски билет со аеродромски такси и багаж опфаќа 23 кг;
 • Мелбурн Квинстаун Билет, аеродромски давачки и багаж 23 кг;
 • Квинстаун – Окленд авионски билет, вклучувајќи аеродромски давачки и багаж од 23 кг;
 • Сите трансфери аеродром – хотел – аеродром;
 • Програма хотелско сместување во централно лоцирани хотели во градовите:
 • 3 ноќевања со појадок во Сиднеј, Rydges Сиднеј Централ 4 *  или слично;
 • 3 ноќевања со појадок во Кернс, Пацифик Хотел Кернс 4 * или слично;
 • 4 ноќевања со појадок во Мелбурн, Clarion Suites Gateway 4 * или слично;
 • 2 ноќевања со појадок во Квинстаун, Двоен дрво од Хилтон 4 * или слично;
 • 2 Во текот на ноќта со појадок во Окленд, Novotel Ellerslie 4 * или слично;
 • 2 ноќевања со појадок во Сингапур, Студио М 4 * или слично;
 • 16 појадок, 2 ручеци и 1 вечера според програмата;
 • Сиднеј дневна турнеја со посета на операта;
 • Целодневна екскурзија до Сината Планина;
 • Полудневен екскурзија во Куранда;
 • Целодневна екскурзија Големиот корален гребен со вклучен ручек;
 • Целодневно патување во Дентри, Кејп трибулација и Торнтон Бич со вклучен ручек;
 • Полудневната турнеја во Мелбурн;
 • Половинадневна посета на Филип Ајленд со вечера;
 • Целодневна патување Велики Океански пат;
 • Целодневна екскурзија до Фјорд на Милфорд Звук;
 • Посетете ја винаријата Вила Марија и дегустација на вино во областа Окленд;
 • Влезници на посетените локации;
 • Локални лиценцирани водичи на англиски јазик;
 • Водич од тур-операторот кој патува од Бугарија и ја придружува групата за време на целото патување и кој ќе помогне во преносот на лице место;
 • Климатизиран транспорт низ целата траса;
 • Здравствено осигурување од 15.000 евра;

Цените не вклучуваат:

 • Виза за Австралија – 90 евра
 • Крстарење по должина на заливот Сиднеј со вечера на менито од 3-курсеви и музика во живо – 145 евра;
 • Вечера во ресторанот ” Ротирачки ресторан” во Сиднејската кула – 125 евра;
 • Вечера во колонијалниот трамвај во Мелбурн – 140 евра;
 • Круз по должината на реката Јара со трансфер од хотелот – 65 евра;
 • Турнеја до долината на реката Јара со винарски визби и дегустација на вино, вклучувајќи ручек – 95 евра;
 • Целодневна турнеја во Ваитомо – 200 евра;
 • Целодневна турнеја во Хобтон – 165 евра;
 • Половина ден екскурзија на островот Сентоса во Сингапур со посета на аквариум – 80 евра;
 • Лични трошоци;
 • Медицинско осигурување за лица над 70 години – дополнителна исплата од 55 лева;
 • Бакшиши за возачите 80 евра / се плаќаат во агенција

Услови и забелешки:

 • Резервација, депозит од 50% , целосна исплата се врши 60 дена пред поаѓање.
 • Понудата важи за минимум 12 туристи.
 • Тур-операторот помага да добива австралиска виза, но не го гарантира.

Поништување и казни:

 • Од 120 дена пред датумот на заминување – нема пенали
 • 120 и 60 ден пред датумот на поаѓање, износот на депонираниот депозит се одзема;
 • помеѓу 60. и 45. ден пред датумот на заминување, се одзема 70% од вредноста на патувањето;
 • за помалку од 45 дена се одзема 100% од вредноста на патувањето.