Duration: 01.10.2019
Book Now!
ab*ax


4-дневна турнеја, со повеќе од 10 посети и екскурзии и 3-дневна плажа

Санур – Убуд – Бегудул – Менгви – Кандидаса – Батубулан – Бесакик

Уникатна програма која нe води во Бали за да ја почувствува душата на локалната религија и култура. Ние ги посетуваме светите места за хиндуистичката религија, откриваме прекрасни погледи, завршуваме со плажа и забава.

10 дена / 7 ноќевања со појадок + повеќе од 10 вклучени екскурзии и посети


ПРОГРАМА

ДЕН-1 СОФИЈА – Остров Бали
Се собираме на аеродромот во Софија и тргнуваме од Истанбул преку “Туркиш ерлајнс” за волшебниот остров Бали.

ДЕН-2 БАЛИ
Пристигнуваме на островот Бали околу 19:30 часот и по поминување на царинските и граничните проверки ќе се однесе во хотелот Прана Санур Бич 4 ****. Сместување. Слободно време. Преку ноќ.

ДЕН-3 САНУР – УМБУД
Појадок во хотелот. Се упативме кон главниот град на културата на островот Бали – Убуд, како што ја водиме неверојатни балиски центри за култура и занаети: Celuk – центарот на златото и среброто. Ремек-дела, рачно изработени – совршен подарок. Батауан е центар на каменина и е популарен и со специфични слики насликани само со природни материјали во типичен, локален стил. Мас – центарот на резба, каде што наоѓаме вистински ремек-дела – балиски маски, статуи на божества, амајлии. Возбудливо! Дојдовме до Убуд – центарот на уметничкото творештво. Овде ќе ја посетиме мајмунската шума, ќе се нурнеме во типичниот балиски пазар (и како најдобро да го почувствуваме духот на локалните, ако не и на пазарите), ќе уживаме во кралската палата Вечерва спиеме во срцето на островот Бали, среде зеленило, луксуз и одлична услуга. Во вечерните часови, ние се движиме околу романтичните агли на Ubud и сфаќаме зошто тоа е омиленото место на кралот. Сместување во Алаја одморалиште Убуд 5 *****

ДЕН-4 УМБУД
Појадок. Денес во нашата програма, нашиот главен обележје е планинско одморалиште Бедугул, со прекрасни погледи на езерото Бертам и храмот на Улун Дану Продолжуваме низ селото Менгви за да го посетиме Кралскиот храм Таман Ајун, топлите извори и бањата, кои се наоѓаат на планината Батукара во селото Пенатахан. Зашеметувачките оризови тераси на Jatiluwih се откриваат по патот напред – прекрасните погледи и тераси засадени со ориз се признати од УНЕСКО како дел од светското културно наследство. На крајот од денот, се враќаме во одморалиштето “Алаја” Убуд 5 ***** за одмор.

ДЕН-5 БАТУБЛАН – ТИРТА ЕМПУЛ
Појадок. Се упативме кон нашата следна дестинација Candidasa Resort – на брегот на океанот и со волшебниот поглед на планината Батур, езерото Батур и чадот на вулканот Агуг. На патот застануваме во селцето Батубулан за да се потоне во балийската култура со претстава на традиционалните танци Баронг и Крис, посетуваме Goa Gajah (пештерата на слоновите) и светите извори на Тирта Емпул лоцирани во Тампак Сиринг. Преку ноќ во хотел Рама Кандидаса 4 ****

ДЕН-6 КАНДИДАС
Појадок. Денес ќе ја посетиме мајката на Бали – Пура Бесаких, Бесакик, која се наоѓа на падините на планината Агунг со највисокиот врв на островот Бали. Тоа е најголемиот и најважен храм на хиндуистичката религија во Бали Продолжуваме до Карангасем, во источниот дел на Бали, да ја посетиме Палатата на светата вода Тирта Гангга. Ние, исто така, застануваме во Гоа Lawah (Пештерата на лилјаците) и во Cluongun. По завршувањето на програмата, ние главата и седиште на Патра Бали Resort & SPA 5 *****

ДЕН-7  – ПЛАЖА 

ДЕН-8  – ПЛАЖА 

ДЕН-9  – ПЛАЖА  и лет за Бугарија
Имаме целина, последниот ден на плажата. Заминување во Софија со лет на Туркиш ерлајнс преку Истанбул.

ДЕН-10
Пристигнување во Бугарија.

* Забелешка: Пристигнување во Бугарија за 7 ноќевање е на ДЕН-8!


валидни за резервации направени до 31.07.2019 година.


Дата на тргнување

Бр. ноќевања

По лице во двокреветна

Еднокреветна соба

Трет возрасен

Дете од
2-11,99 г.

01.10 – 11.10

8

1608 евра

1849 евра

 1527 евра

 1479 евра

16.10 – 25.10

7

1608 евра

1849 евра

1527 евра

1479 евра

01.11 – 10.11

7

1608 евра

1849 евра

1527 евра

1479 евра


Цената вклучува:

 • Авионски билет Софија – Бали, Денпасар – Софија, со “Туркиш ерлајнс” (преку Истанбул), вклучувајќи угостителство во авион;
 • Аеродромски давачки;
 • Чекиран багаж 30 кг;
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром;
 • 7 ноќевања со појадок наведени подолу
 • 1 Bed & Breakfast во Prama Sanur Beach 4 ****
 • 2 ноќевања со појадок во хотел Alaya Resort Ubud 5 *****
 • 1 Bed & Breakfast at Rama Candidasa 4 ****
 • 3 ноќевања со доручек во Патра Бали Resort & SPA 5 *****
 • Целодневна екскурзија до Селук, Батуан, Мас;
 • Турнеја на УБУД со Кралската палата и уметничкиот пазар;
 • Целодневна екскурзија Бегудул – Менгви;
 • Целодневна екскурзија до Батабалан – Гоа Гаџа – Тирта Емпул – Тампак Серринг;
 • Посета на мајчиниот храм на островот Бали;
 • Посета на традиционални танцови барони и креветчиња;
 • Посета на Палатата на светата вода Тирта Ганга;
 • Медицинско осигурување при патување со покриеност до 10.000 евра
 • Водич со бугарски за целиот престој;

Цената не включва:

 • Вечери. Вечерите в хотелите  е около 15-20 евра,
 • Бакшижи околу ,  40-50 долари за целиот престој;
 • On-site екскурзии;
 • Трошоци од лична природа

Резервации:

 • Уплата од 550 евра при потпишување на договор.
 • Краен  рок за плаќање: 31 ден пред датумот на патување.

Окажување од резервација

 • 31 ден пред поаѓање – нема пенали
 • После 31 ден – се задржува уплатениот депозит

Распоред на лет (сите времиња се локални за дестинацијата):

 • Софија – Истанбул 21:40 – 23:05 / Истанбул – Денпасар 01:20 – 19:30
 • Денпасар – Истанбул 21:00 – 05:25 (+ следниот ден) / Истанбул – Софија 07:45 – 09:05
 • Трансфер аеродром – Хотел – Аеродром:
 • Аеродром Денпасар – Санур 1 час
 • Патра Бали хотел – Денпасар аеродром – 15 минути.