Duration: 19.09.2019
Price: Нова програма :
Book Now!
eg*tra

10 дена / 7 ноќи / 7 појадок

10 дена / 7 ноќевања
Датуми на заминување:

19.09.2019, 10.10.2019

Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно


Програма

Ден 1  
Заминување од аеродромот во Софија во 21:40 часот. За Истанбул . Пристигнување на аеродромот во Истанбул во 23:05 часот. Краток престој на аеродромот, по што лет за Денпасар во 01:20 (по полноќ).

Ден 2 

Пристигнување во Денпасар во 19:30 часот. Трансфер од аеродромот до избраниот хотел. Сместување и ноќевање

Ден 3 
Појадок. лободно време за комплетен одмор или можност за пол-дневни екскурзија до храмот Улувату и посета на традиционалниот танцов спектакл “Kecak Dance” (со доплата од 60 евра по лице).
Во текот на оваа половина ден турнеја ќе се истражуваат неверојатни храмот Uluvatu се наоѓа на карпа се издига 100 метри навнатре во океанот. Името Uluvatu е комбинација од два збора – “ulu” – крај и “wattou” – камен, односно храм стои на работ од каменот. Храмот и околината се дом на стотици мајмуни кои се сметаат за чувари на локалното население. Во ова импресивно место е зајдисонцето едно од највозбудливите искуства. По зајдисонце ќе уживаме во најпопуларниот и мистериозен балиски танц, Кечак, кој се базира на приказната од познатиот индиски еп “Рамајана”. Ќе ја завршиме вечерта со вкусна вечера со морска храна во заливот Џибарбан. 

Ден 4 
Појадок. Слободно време за одмор; можност за дополнително патување до Убуд(за дополнителен надомест од 40 евра). Утрото заминување на Балиското “Културно срце” , Убуд. На патот, ќе застанеме во областа Тегалалан за да ги видиме неверојатните оризови тераси на Бали, убаво “средени” по природа. Потоа продолжете на сценскиот пат низ Пелулу за да стигнете до центарот на Убуд – каде што ќе ја видиме палатата каде што се наоѓа Кралското семејство. Во текот на ноќта, палатата се користи за организирање на некои од најважните игри на Бали, како што се Легонг танц, Баронг танц, Рамајана и Балет Махабра. Во непосредна близина на палатата е најпознатиот уметнички пазар на Убуд. Тука, одејќи наоколу, ќе видиме многу балиски производи и текстил и ќе имаме можност да купиме сувенири. Конечно, ќе завршиме со кратка турнеја на мајмунската шума – домот на долги опашки макаки. Врати се назад во хотелот. Ноќевање.

Ден 5 
Појадок. Слободно време за комплетен одмор или въможност за дополнителна екскурзија до храмовите “Улун Данута браќа” и “Пура Тана Лот” (со доплата од 55 евра по лице). 
За време на оваа екскурзија ќе имате можност д АКЕ допрете до најзначајните храм не само во реон Белутул, но и во цела Индонезија – “Улун Данута брат”, кој е еден од симболите на островот Бали. Храмот се наоѓа на 1200 метри надморска височина на брегот на езерото браќа чиј води се сметаат за свето. Изграден во 1663 год., Храмот се користел за церемонијални жертовприношения во чест на балийската божица на водата, езерата и реките Деви Данута. Ручек вклучен во цената. Продолжуваме кон “Тана Лот” – вршител хинду храм, една од главните атракции на островот и популарно туристичко место. Неговото име значи “Земја во морето” – изграден е врз карпа во морето, во близина на брегот на океанот. Со сушата го поврзува патека од тркалезни камења и фин песок, по која може да се помине само за време на одлив. Само верни луѓе можат да се искачат по скалилата исечени во карпата и да влезат во храмот. Туристите имаат пристап до дното на карпата.  Врати се назад во хотелот. Ноќевање.

Ден 6 
Појадок. Слободно време за комплетен одмор или можност за посета на Североисточниот дел на островот Бали: Кинтамани, Батур и Тампаксиринг (доплата од 55 евра по лице).
Областа Кинтамани е 1470 метри надморска височина, 6 километри од активниот вулкан Гунунг Батур. Село Батур е познато со храмовиот комплекс, посветен на божицата на водата – “Пура Улун Данута Батур”, кој е втор по важност за жителите на островот по “Пура Бесаких”. Уште од своето основање во 11 в. Храмот и селото се наоѓале под Кадер, во подножјето на вулканот. При деструктивно ерупција на Батур во 1917 година биле уништени 65 илјади куќи и 2500 храмот во областа. Само храмот “Пура Улун Дану Батур” беше непроменети. Локалните жители го прифатиле ова како предзнак и повторно го изградиле селото на истото место. Неколку години подоцна, сепак кај ново ерупција лава збришани целиот комплекс, само пагода на водената божица била поштедена од огнената стихија. Селаните преселија светињата на највисокиот и далечен агол на Калдера и изградиле денешниот храм и ново село. Ручек во еден локален ресторан. Попладне поаѓање кон Тампаксиринг – во близина на гратчето се наоѓа храмот “Пура Тирта Емпул” – еден од најзначајните храмови на островот, познат со изворска вода, која според верувањата на хиндусите очистува телото и душата. Храмот е основан околу голем подземен извор на вода во 962 година Во дворот има два големи базени со света вода, каде се изведуваат ритуали за прочистување и простување на гревовите. Територијата на храмовиот комплекс е многу убава – наоколу расте бујна зеленило, меѓу која се изградени 20 богато украсени павилјони, посветени на различни богови. Врати се во хотелот. Попладне поаѓање кон Тампаксиринг – во близина на гратчето се наоѓа храмот “Пура Тирта Емпул” – еден од најзначајните храмови на островот, познат со изворска вода, која според верувањата на хиндусите очистува телото и душата. Храмот е основан околу голем подземен извор на вода во 962 година Во дворот има два големи базени со света вода, каде се изведуваат ритуали за прочистување и простување на гревовите. Територијата на храмовиот комплекс е многу убава – наоколу расте бујна зеленило, меѓу која се изградени 20 богато украсени павилјони, посветени на различни богови. Врати се во хотелот. Попладне поаѓање кон Тампаксиринг – во близина на гратчето се наоѓа храмот “Пура Тирта Емпул” – еден од најзначајните храмови на островот, познат со изворска вода, која според верувањата на хиндусите очистува телото и душата. Храмот е основан околу голем подземен извор на вода во 962 година Во дворот има два големи базени со света вода, каде се изведуваат ритуали за прочистување и простување на гревовите. Територијата на храмовиот комплекс е многу убава – наоколу расте бујна зеленило, меѓу која се изградени 20 богато украсени павилјони, посветени на различни богови. Врати се во хотелот. Во дворот има два големи базени на света вода, каде што се изведуваат ритуали на чистење и простување на гревовите. Територијата на храмскиот комплекс е многу убава – има бујна зеленило околу кое има 20 богато украсени павилјони посветени на различни богови. Врати се во хотелот. Во дворот има два големи базени на света вода, каде што се изведуваат ритуали на чистење и простување на гревовите. Територијата на храмскиот комплекс е многу убава – има бујна зеленило околу кое има 20 богато украсени павилјони посветени на различни богови. Врати се во хотелот. Ноќевање.

Ден 7 
Појадок. Слободно време за целосен одмор или целодневна дневна крстарење до островот Ламбонган на одборот на Бали Хаи катамаран (за дополнителни трошоци од 115 евра по лице со вклучен ручек). 
Денес е посветен на Неговото Височество на Индискиот Океан. Ден на забава, плажа, нуркање и разгледување на прекрасните корални гребени и патување подводниот свет во заливот околу островот. По не повеќе од 60 минути, ќе пристигнеме во Lembongan, остров опкружен со мангрова вегетација, палми и бели песочни плажи. Ноќевање.

Ден 8 
Појадок. Слободно време за комплетен одмор.Ноќевање.

Ден 9 
Пристигнување во Истанбул во 05:25 часот и лет за Софија во 07:45. Слетување на аеродромот во Софија во 09:05 часот


СПЕЦИЈАЛНИ ПАКЕТ ЦЕНИ 
19.09.2019 и 10.10.2019
ХОТЕЛ Возрасен во двокреветна соба Еднокреветна соба Трето возрасно лице Дете до 11 години
Grand Mirage 4 *
Појадок
1448 евра   1840 EUR 
1395 евра 

1300 евра 

Бали Тропик 4 *
Појадок
1526 евра 2060 евра 
1475 евра

1340 евра 
Мелиа Бали 5 *
Појадок
1745 евра 2270 евра 
1490 евра 

1360 евра 

РЕДОВНИ ЦЕНИ / ДАТИ НА ЗАМИНАВАНЕ 19.09.2019 г. и 10.10.2019 г.


ХОТЕЛ Возрасен во двокреветна соба Еднокреветна соба Трето возрасно лице Дете до 11 години
Grand Mirage 4 *
“All inclusive”
1895 евра  2440 евра
1800 EUR 

1520 евра 

Bali Tropic 4 *
“All inclusive”
1918 EUR  3060 евра 
1830 евра 

1555 евра 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Авионски билет за лет Софија-Бали-Софија со АК “Turkish Airlines” со вклучени аеродромски такси и чекиран багаж до 40 килограми распределен во 2 парчиња или еден со максимална тежина од 30кг;
 • Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно
 • 7 ноќевања во избраниот хотел;
 • Водич кој ја придружува групата со минимум 15 патници;
 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром;
 • Медицинско осигурување со покриеност до 10000 евра со помош на Осигурителната компанија “Армеек”

 ЦЕНА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Дополнителни екскурзии на локацијата
 • Услуги кои не се споменати како вклучени во хотелот
 • Трошоци од лична природа
 • Осигурување за откажување на патувањето помеѓу 1.50% и 3.30% од вредноста на пакетот, во зависност од должината на периодот до почетокот на патувањето.

УСЛОВИ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА :

 • Депозит во висина од 50% од цената на пакетот
 • Доплата до 45 дена пред заминувањето

ДОПОЛНИТЕЛНИ ИНФОРМАЦИИ: 

 • Цените на пакети се групирани и се валидни за минимум 15 патници.

ОТКАЖУВАЊЕ ОД РЕЗЕРВАЦИЈА : 

 • До 60 работни дена од датумот на поаѓање – се наплаќа само износот на авионски билети
 • Од 59 работни дена до 45 дена – 50% од цената на пакетот
 • Од 45 работни дена до денот на поаѓање – 100% од вредноста на патувањетo