Book Now!
ау*а

ВЕЛИГДЕН / Бали
01. Април– 13.  Април 2018
13 дена / 10 ноќи

Програма на патување:

1 ден (01.04) – СКОПЈЕ – ДОХА      
Состанок на групата на аеродромот Александар Велики, два часа пред лет, полетување за Доха во 12:15 часот со Qatar Airways.

2 ден (02.04)  – ДОХА – ДЕНПАСАР
Полетување од Доха кон Бали. Пристигнување во Денпасар (Бали) во 17: 20 часот. По завршување на пасошка и царнска контрола се упатуваме кон хотелот на Бали. Слободно време. Ноќевање.

3 – 11 ден (03.04–11. 04) БАЛИ
Појадок. Слободни денови за индивидуални прошетки, шопинг, капење, сончање или одмор. Вклучени придружни екскурзии:
Убавините на Кинтамани – Бали е познат по своите традиционални танци. Еден од нив е познатиот танц „Barong & Keris“, кој раскажува приказна од античкиот еп „Рамајана“. При нашето прво  застанување на оваа турнеја ќе можете да уживате во убавината и грациозноста на вештите балиски танчери. Танцот ја изразува вечната борба меѓу добрите и лошите духови и завршува со магичниот танц „Керис“. Потоа ќе продолжиме до селото Кемену за да ги посетуваме  традиционалните работилниците на талентираните балиски резбари. Патувањето продолжува до Кинтамани за да го посетиме прекрасното езеро Батур и активниот вулкан „Mount Batur“ (1.730 метри). Тука имате можност да ручате уживајќи во неверојатниот пејзаж. Последната дестинација е „Tampaksiring“, „Фонтаната на младоста“ и „Светата пролет“.;
Магичен Северен Бали – Почетната точка на оваа тура се најубавите области на „Pupuan“ и „Antosari“, каде што утринското сонце е идеално за фотографирање на уникатните оризови тераси. По возење низ висорамнините, каде што се одгледуваат кафе, какао и многу различни плодови, ќе се спуштиме на северниот брег а тивката и убава црна песочна плажа „Lovina Beach“ ќе биде нашата следна станица. Слободно време за ручек. По паузата за релаксација го  продолжуваме нашиот пат со должина од 230 км. Патот не води низ прекрасни планински пејсажи, сè додека не достигнеме околу 1200 м н.в., каде што пред нас ќе се појави панорама која ќе ви го одземе здивот. Посетата на езерото Бујан и Тамблинган ви овозможува да видите област во која имаат живеалиште многу видови птици, дрвја и цвеќиња кои не можат да се најдат на друго место на островот. Потоа застануваме во Бедугул да го посетиме езерото Братан, „Езерото на Света Гора“, и неговиот пловечки храм наречен „Улун Дану“. Малку понатаму, ќе застанеме на локалниот пазар за цвеќиња и овошје каде ќе можете од земјоделците да купите свежо тропско овошје. Ова целодневно крстосување на Бали ќе ви овозможи да ги откриете неговите импресивни природни убавини.
ОЛЕ ОЛЕ – Бали е рај на туристите кои сакаат шопинг и ако сакате да ги посетите правите места, тогаш оваа турнеја е како создадена за вас. Изборот на рачно изработени сувенири е навистина голем. Селото Батубулан е познато по својата каменорезачка уметност. Најпознатите занаетчии кои изработуваат сребрен и златен накит и предмети се наоѓаат во селото Селук, додека во Убуд ќе најдете многу галерии со слики во традиционален и модерен стил. По завршениот шопинг ќе имате можност да го проследите познатиот танц „Kecak & Fire Dance“, во кој група од танчери ќе ве маѓепса со својата изведба. Ноќевање.

12 ден -12.04 – БАЛИ – ДОХА   
Појадок. Одјавување од хотел. Оставање на багажот во хотел. Слободен ден за индивидуални прошетки, шопинг, капење, сончање. Трансфер до аеродром за Лет кон Скопје, преку Доха.

13 ден  27.10 (петок) – ДОХА –     СКОПЈЕ  
Лет од Доха кон Скопје во 06:50, пристигнување во Скопје во 11:15 часот.

 


BALI DYNASTY RESORT 5*
(КУТА) 
Време на престој 02.04 – 12.04.2018
Услуги BB
Ноќевања 10
Пакет Цена по лице во двокреветна соба

899 € / 55.738 мкд

Попуст за трет возрасен во соба

-40 € /  -2.480 мкд

Попуст за дете 2 – 11.99г во соба со 2 возрасни

-120 € /  -2.480 мкд

Доплата за еднокреветна соба

419 € / 26.034 мкд


HOLIDAY INN EXPRESS BARUNA 3*
(КУТА) 
Време на престојР 02.04 – 12.04.2018
Услуга BB
Ноќевања 10
Пакет Цена по лице во двокреветна соба

645 € /39.990 мкд

Доплата за еднокреветна соба

199  € / 12.338 мкд


За реализација на аражманот потребен е минимун 20 патници
Плаќањето ќе се врши исклучително во денари по курс од 62мкд за 1€ 


Цената влучува:

 • Авионски превоз Скопје –Денпасар- Скопје со Qatar Airways
 • 10 ноќевања во избрнаниот хотел на база на ноќевање со појадок
 • Вклучени придружни екскурзии: 2 целодневни + 1 полудневна
 • Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром
 • Техничко водство / Пратител на групата

Цената не вклучува:

 • Аеродромски такси во висина од 294 еур / 18.228 мкд
 • Дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата
 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативни излети

Забелешки:

 • За резервации потребен е аванс од 30% од вкупнот износ на аранжманот.
 • Целосна уплата, најдоцна петнаесет (15) дена пред започнување на аранжманот.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
 • Доколку не се оствари минималниот број на патници, Организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.
 • Распоредот и содржината на посетите и разгледите може да претрпи промена во зависност од состојбата на терен
 • За овој аражман важат општите услови на патување на Ви Травел