fbpx
Duration: 28.12.2022
Price: 2294€
Book Now!
аб*ах


БОГАТСТВАТА на островот БАЛИ


Програма

ДЕН-1 СОФИЈА – остров БАЛИ
Собирање на аеродромот во Софија и поаѓање преку Истанбул со лет на Туркиш Ерлајнс до остров Бали.

ДЕН-2 во БАЛИ
Пристигнуваме на островот Бали во Денпасар. Сместување. Слободно време за одмор. Ноќевање.

ДЕН-3 ТУБАН – УБУД
Појадок во хотел. Напуштање на собите и упатување кон културната престолнина на островот Бали – Убуд, по пат на обиколка на неверојатните балиски центри на култура и занаети:
Челук – центар на злато и сребро. Мајсторски, рачно изработени дела – совршен подарок.
Батуан – центар на каменоделство и исто така популарен по своите специфични слики, насликан само со природни материјали во типичен, локален стил.
Мас – центар на резба во дрво, каде што наоѓаме вистински ремек-дела – балиски маски, статуи на божества, амајлии. Возбудливо!
Стигнуваме до Убуд – центарот на уметничкото творештво. Овде ќе ја посетиме мајмунската шума, ќе се нурнеме во типичниот пазар на Бали (и како подобро да го почувствуваме духот на локалното население ако не на пазарите), ќе уживаме во кралската палата Вечерва ќе спиеме во срцето на островот Бали, меѓу многу зеленило, луксуз и одлична услуга. Вечерта шетаме по романтичните агли на Убуд и сфаќаме зошто тоа е омиленото катче на кралот. Хотелско сместување.

ДЕН-4 УБУД
Појадок. Денес во програмата наша главна атракција е планинското одморалиште Бедугул, со прекрасни погледи на езерото Бератам и храмот Улун Дану. Продолжуваме низ селото Менгви за да го посетиме кралскиот храм Таман Ајун, топлите извори и бањата, кои се наоѓаат на падината на планината Батукару во селото Пенатахан. Попатно ќе се откријат неверојатните оризови тераси на Јатилувих – прекрасните глетки и тераси засадени со ориз се препознаени од УНЕСКО како дел од светското културно наследство. На крајот од денот се враќаме во хотелот.

ДЕН-5 УБУД – КАНДИДАСА
Појадок. Се упатуваме кон нашата следна дестинација Candidasa Resort – на брегот на океанот и со магичниот поглед на планината Батур, езерото Батур и вулканот Агуг што чади. На патот, застануваме во селото Батубулан за да се нурнеме во балиската култура со изведба на традиционални танци Баронг и Крис, ја посетуваме Гоа Гаја (Пештерата на слон) и светите извори на Тирта Емпул лоцирани во Тампак Сиринг. Ноќевање.

ДЕН-6 КАНДИДА
Појадок. Денеска ќе направиме обиколка на мајчиниот храм на Бали – Пура Бесаких, Бесаких, кој се наоѓа на падините на планината Агунг, највисокиот врв на островот Бали. Тој е најголемиот и најважниот храм на хинду религијата на Бали Продолжуваме кон Карангасем, на исток од Бали, за да ја посетиме палатата на светата вода Тирта Гангга. Застануваме и во Гоа Лоах (Пештерата на лилјаците) и Клункунг. По завршувањето на програмата се упатуваме и се пријавуваме во хотелот Ibis Style Benoa / Citadines Berawa / Puri Saron Seminyak

ДЕН-7 ПЛАЖА

ДЕН-8 ПЛАЖА

ДЕН-9 ПЛАЖА и лет за Бугарија
Имаме цел последен ден на плажа. Полетување за Софија со лет на Туркиш Ерлајнс преку Истанбул.

ДЕН-10 Пристигнување во Бугарија.


Сместување во стандардна двокреветна соба / Услуга ББ ( појадок )


Дата

По лице во двокреветна соба

Еднокреветна 

Тројца возрасени во двокреветна соба 

Двајца возрасни и дете 0-1.99

Двајца возрасни и дете 2-11.99

16.11.2022

1663 евра

1954 евра

4989 евра

3177 евра

4650 евра

28.12.2022
* Нова година 2023 *


2294 евра


2828 евра


6882 евра


4438 евра


6491 евра

08.02.2023

1836 евра

2166 евра

5508 евра

3522 евра

5162 евра

15.03.2023

1836 евра

2166 евра

5508 евра

3522 евра

5162 евра

08.04.2023

1836 евра

2116 евра

5508 евра

3522 евра

5162 евра


Во цената е вклучено:

 • Авионски билет Софија – Бали, Денпасар – Софија, со Туркиш Ерлајнс (преку Истанбул), со вклучен кетеринг;
 • Аеродромски такси;
 • Чекиран багаж 30 кг;
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром;
 • 7 ноќевања со појадок
 • 1 ноќевање со појадок во хотел Hilton Garden INN 4**** или слично;
 • 2 ноќевања со појадок во Anumana Hotel Ubud 4**** или слично;
 • 1 ноќевање со појадок во Хотел Puri Bagus Candidasa 4**** или слично;
 • 3 ноќевања со појадок во хотели: Ibis Style Benoa 5*****/ Citadines Berawa 5***** / Puri Saron Seminyak 4**** или слично; *за различните датуми, сместувањето ќе биде во некој од наведените хотели;
 • Обиколка на балиски центри за култура и занаетчиство;
 • Целодневна екскурзија до Батубулан – Гоа Гаја – Тирта Емпул – Тампак Сиринг;
 • Посета на езерото Бератам и храмот Улун Дану;
 • Посета на кралскиот храм Таман Ајун;
 • Посета на оризовите тераси во Јатилувих – прекрасните погледи и терасите со ориз се препознаени од УНЕСКО;
 • Посета на Храмот Мајка на Бали;
 • Посета на традиционални танци баронг и крис;
 • Посета на палатата на светата вода Тирта Ганга;
 • Посета на Гоа Лоах (Пештерата на лилјаците) и Клункунг;
 • Медицинско осигурување Помош за патување со покритие од 10.000 евра по ДЗИ;
 • Водич за време на целиот престој;
 • ЗАБЕЛЕШКА: Сите тури се изведуваат со лиценциран туристички водич.

Во цената не е вклучено:

 • Вечери. Вечерите во хотелите се околу 15-20 евра, но наш совет е да ја пробате вкусната и разновидна балиска кујна. Храната во рестораните за брза храна е околу 5 евра;
 • Бакшиж за локален туристички водич и возач 8 долари дневно или околу 40-50 долари за целиот престој;
 • Излети на терен;
 • Трошоци од лична природа;
 • Такса за гориво и штетни емисии – се објавува 21 ден пред летот;
 • Цените се пресметани со параметри за млазно гориво од 01.05.

Услови за резервација:

 • Уплаta 30% во рок од 24 часа од резервација
 • Доплата 25 дена пред поаѓање
 • Издавање патни исправи 7 дена пред летот

Услови за откажување:

 • До 24 часа по резервацијата без пенали за откажување
 • До 30 дена пред поаѓање, отказ 100 евра
 • До 26 ден пред поаѓање 30% од вредноста како отказ
 • Под 25 ден 100% пенали

ВАЖНО

 • Минимален број на туристи: 15 лица;
 • Рок за известување во случај на ненаплатен минимум – 21 ден;
 • Патувањето не е погодно за лица со ограничена подвижност;
 • Важечки документ за лична идентификација, со важност најмалку 6 месеци по датумот на враќање.
 • Туроператорот го задржува правото да направи промени во програмата;
 • Авиокомпанијата го задржува правото да направи промени во програмата;
 • Туроператорот има склучено осигурување „Одговорност на туроператорот“ преку договор за осигурување 03700100003457 / 25.08.2021 година со Евроинс АД.

Вклучен е пакет МАКСИМАЛНА БЕЗБЕДНОСТ НА ПАТУВАЊЕТО:

 • Резервација БЕЗ ФИНАНСИСКИ РИЗИК – депозит при резервација 30% и доплата 25 ден пред поаѓање;
 • ГАРАНТИРАНО враќање на уплатените суми во случај на откажана програма од страна на тур-операторот во рок од 14 дена;
 • ВКЛУЧЕНО Патничко медицинско осигурување од Евроинс, со покритие од 10.000 евра;
 • Неспоредлив БОНУС – Осигурување за откажување од патување (вклучено во секој пакет), вклучително и надомест на платениот пакет во случај на непредвидени здравствени причини за време на периодот на патување, заверено со потребните документи.