Book Now!
eg.t

Софија – Франкфурт – Буенос Аирес – Игуасу – Рио де Жанеиро – Франкфурт – Софија
 
Организиран трансфер од Штип, Струмица – Софија
Програма
1 ДЕН –  21.01.2019 – Софија – Франкфурт – Буенос Аирес
Лет од аеродромот во Софија до Буенос Аирес со АК “Lufthansa” во 14:15 часот. Слетување во Франкфурт во 15:40 часот. Утикач лет за Буенос Аирес во 22:05 часот.

2 ДЕН – 22.02.2019 – Буенос Аирес
Пристигнување на аеродромот Езеиза во Буенос Аирес во 09:00 часот. Пречекување од претставник на локалниот туроператор во аргентинската престолнина.  По пристигнувањето се упатуваме и посета  на јужните региони на престолнината Буенос Аирес со локален водич.Турнејата ќе започне со посета на соседството, основан од италијанските емигранти – Ла Бока (La Boca), познат по своите типични шарени куќи, асфалтирани улици и бројни установи, во кои можете во живо да се види танго изведби. Ќе имаме можност да се прошета по улица “Caminito”, познат како родното место на танго. Продолжуваме со посета на  стадионот на еден од најпознатите локални фудбалски тимови “Бока Јуниорс” – Естадио Алберто Х. Армандо. Другото име на стадионот е “Ла Бомбонера”. Тука е тренирал и самиот Диего Марадона.Следува посета на центарот на градот или Плоштадот Мајо (Plaza de Mayo), каде можат да се видат зградата на Претседателството, позната уште како Пинк куќа. Тука е и модерна зграда на најголемата катедрала во земјата, а против неа е една од ретките задржани згради од 18 во позната со името Кабилдо, извршувала некогаш функциите на општина на градот. Ќе поминеме и по булеварот Мајо (Avenida de Mayo), кој “поврзува” законодавната и извршната власт на земјата – на едниот крај е Претседателството, а на другиот крај е Сенатот (Парламентот на земјата). Тука се наоѓа и познатото кафуле Тортола , со автентичен ентериер, сочуван од средината на 19 век (нема да се запира или влегува, можете да го посетите во слободното време).Турнејата продолжува на север, кон Булеварот 9 јули (Avenida 9 de julio), кој е и најобемно улица во светот. Тука се наоѓа и познатиот обелиск – симбол на градот.14:00 часот – сместување во хотел Pestana Buenos Aires Hotel 4 *. Слободно време за одмор. Можност за прошетка по блискиот до хотелот булевар 9 Јули, како и популарната пешачка улица Флорида – една од најатрактивните во аргентинската столица. Ноќевање

3 ДЕН – 23.01.2019  – Буенос Аирес
Појадок – полудневна екскурзија до северниот дел на градот . Ќе почнеме турнејата со фото пауза на местото каде што се наоѓа Цветот од метал (Floralis Genéric), во близина на Правниот факултетски локалниот универзитет. Цветот е дизајниран да се отвора утро со изгревањето на сонцето и да се затвора вечер, кога таа зајде. Тоа го прави уникатен и е еден од симболите на градот. Премин покрај изложбен центар и Националниот музеј за ликовни уметности.
Следува станица во квартот Риколета, кој е еден од најпрестижните во градот познат со изградените во француски стил административни и станбени згради, и многуте музеи. Тука се наоѓа и гробиштата на Риколета, своебразен музеј на отворено кој ние ќе посетиме. Во него се погребани познати личности како Евита Перон, аргентински претседатели, локални уметници и сликари, нобелови лауреати и дури ќерката на Наполеон.  Турнејата продолжува со поминување низ квартот Палермо, познат по скапите аристократски домови со поглед кон паркот. Во Палермо се наоѓаат и Јапонските градини и ботанички градина на Буенос Аирес.  Екскурзијата ќе заврши со посета на една од најубавите и уникатни згради во главниот град – книжарница Еl Ateneo Grand Splendid. Зградата во која се сместени, првично е користена за театар – Teatro Gran Splendid и е изградена во 1919 година Враќање во хотелот и слободно време или по желба – можност за дополнителни настани. 14:00 часот. – Прошетка со брод по Тигре и делтата на реката Парана. Заминување со автобус од хотелот по еден од главните булевари Libertador Avenue кои водат кон северните елегантни населби како Vicente Lopez и Olivos каде се наоѓа и резиденцијата на аргентинскиот претседател. Ќе поминеме и покрај San Isidro, со неговата истоимена нео готска катедрала, како и населбата San Fernando. Гратчето Тигре е лоцирано на истоимената река, дел од делтата на реката Парана и е едно од најпопуларните места за одмор и бегство од градот за локалните луѓе со бројните мали островчиња, канали и ракави притоки на големата река Парана. Патувањето ни по реката, ќе започне од кејот Тигре и ќе продолжи по мрежата на канали, додека се восхитував на зелените Острови домот вили, Викторија доковите, градини и клубови за веслање. Ќе патуваме и по реките Lujan, Sarmiento, Tigre и San Antonio, додека пиејќи чаша ароматични кафе и обидуваме од локалните десерти Alfajores. Пристигнување на кејот и враќање во хотелот со автобус.

Цена: 55 e (со водич на англиски и шпански). Вклучува: трансфер до / од пристаништето на Тигре, Водич, прошетка со брод. Вкупна должина: околу 4 часа
20:30 часот. –  Вечера + Танго шоу во “La Esquina de Carlos Gardel” (доплата, вечера со вклучени пијалоци).
Еден незаборавен спектакл со чувство танц – танго, кој се одржува во ресторанот-театар “La Esquina de Carlos Gardel”, на името на популарниот аргентински танго изведувач, композитор и актер – Карлос Гарда. Вечерата е мени по избор со вклучени пијалоци. Шо програмата вклучува настапи на танго во различни варијации, се менуваат низ вековите. Ќе дознаеме нешто повеќе за појава на танго, за измените му текот на годините и ќе почувствуваме возбуда од овој емоционален танц.
Вечерата започнува во 21:00 часот. Шоуто започнува во 22:30 часот., Завршува околу 00:00.
Цена: ~ 130 e. Вклучува: приватен трансфер, водич, вечера со пијалаци и богата шоу програма. Времетраење: ~ 4 часа.  Ноќевање во Буенос Аирес

4 ДЕН – 24.01.2019 – Буенос Аирес
Појадок. Слободен ден за прошетки во Буенос Аирес или можност за дополнителни екскурзии, по желба:

Целодневна екскурзија до Ранчо Санта Сузана во Аргентинската пампа- земјиште на гаучосите (доплата).
Денес ќе излеземе надвор големиот град и ќе запознаете навиките на аргентинскиот “каубојци”, додека се шетаме во еден од најопширните еднакви области на светот – Аргентинската Пампа. Патувањето е на околу 80 километри од Буенос Аирес, каде што ќе застанеме во ранчот Санта Сузана. Тука ќе бидеме пречекани од нашите домаќини со пијалок и “емпанадас” (традиционални залаци од месо во тесто). Потоа ќе имаме слободно време да се вклучиме во различни активности, традиционални за ранчот како јавање на коњ, качувањето на количка, прошетка во ранчот и др.  Следува ручек со традиционалните “asados” или различни видови месо печено на отворен оган, колбаси и различни салати, домашни десерти, различни пијалоци (вклучени во цената) и не на последно место – традиционалниот за Аргентинците чај “мате”. За време на ручекот, ќе гледаме фолкролно шоу со настапи во живо на локални музика и танц, а во крајот на ручекот ќе станеме сведоци на трки со коњи, демонстрација на вештините на гаучосите и … некоја дама ќе добие срцето на својот Гаучо по еден незаборавен начин.
Цена: ~ 150 e (регуларен круг, услуги на англиски и шпански) Вклучува: трансфер со автобус, услуги од локален водич, богат ручек, пијалаци, јавање на коњи, шоу програма. Вкупна должина: околу 8 часа.
Или:  Екскурзија до главниот град на Уругвај – град Монтевидео (доплата, времетраење околу 16 часa). Патување околу 3 часа.
Рано во 06:00 часот. Трансфер до пристаништето, кон Монтевидео. Пристигнување во уругвајскata престолнина и добредојде од локален водич на англиски јазик.
Следува екскурзија на градот со посета на стариот дел на градот и централниот плоштад Plaza Matriz, фонтаната, Катедралата, старата зграда на општината Cabildo, клубот Уругвај, театар Солис, плоштадот на независноста со споменикот на националниот херој Хосе Г. Артигас, Цитеделата, познатиот со својата архитектура Palacio Salvo. Турнејата ќе продолжи како поминеме по Булеварот 18 јули, каде што се наоѓаат повеќето продавници, како и Законодавната ревизори. Ќе се посети исто станбениот кварт Del Prado, како и Парламентот, исто така и обелиск, изграден во чест на 100 години од усвојувањето на првата устав на земјата. Продолжуваме со паркот Batlle и Ordoñez Park, именување на еден од претседателите на земјата и омилено место за одмор на локалните жители. Следува споменикот La Carreta (вагони) и стадион Centenario. Ќе поминеме низ соседството Carrasco, крајбрежната улица на Монтевидео, плоштад Virgilio и неколкуте крајбрежни соседството како Punta Gorda, Malvin, Buceo со прочуениот яхт клуб Punta Carretas и голф клубот.
Пристигнување на пристаништето и поаѓање кон Буенос Аирес. Пристигнување во аргентинската престолнина околу 22: 00ч. Ноќевање
Дополнителни информации: Екскурзијата се остварува при минимум 10 снимени Туристот. Цена: околу 390 е по лице. Вклучува: трансфери од / до хотелот, ферибот билети, целодневен круг во Монтевидео – со локален водич, на англиски јазик.

5 ДЕН 25.01.2019 – Буенос Аирес / Игуасу

Појадок. Слободно време во Буенос Аирес. Трансфер до аеродромот за внатрешен летдо Игуасу
Добредојде од агенцијата партнер, трансфер и сместување вохотел Esturion 4* Слободно време.
Ноќевање во Порто Игуасу.

6 ДЕН 26.01.2019 – Игуасу паѓа на страната на Аргентина
Појадок. Целодневен круг на водопадите Игуасу од аргентинската страна (вклучено во цената).Денес ќе поминеме еден незаборавен ден во природниот парк Игуасу и ќе видиме водопадите од аргентинска страна. Тука се наоѓаат 80% од нив, а само 20% се од бразилска земја. Овие над 275 водопадот се создадени од двете реки Игуасу и Парана, како водата на некои места паѓа од 82м, а просечното количество вода што тече низ водопадите е околу 1500 м3 во секунда. Ќе направиме прошетка по патеки, од кои се откриваат неверојатни глетки кон водопадите, и од каде ќе може да ги фотографираме и да уживаме во овој природен феномен. Слободно време за ручек. Ноќевање  во Порто Игуасу.

7 ДЕН 27.01.2019 – Игуасу на бразилската страна,/ Рио де Жанеиро
Појадок. Напуштање на хотелот во Порто Игуасу, преминување на границата и пристигнување во Бразил.  Ќе поминеме преку мостот на пријателството, од кој се открива поглед кон границите на 3 држави – Аргентина, Бразил и Парагвај. Денешниот ден ќе започне со посета на птичји парк (вклучен во цената) . Паркот е дом за над 1.000 птици од различни делови на Бразил. Се наоѓа во близина на Националниот парк Игуасу и ќе ни обезбеди можноста да видиме одблизу различни видови папагали, ваму, фламинго и најмалата птица во светот – колибри, како и многу други разнобојни претставници на птичјиот вид.  Можност за лет со хеликоптер над водопадите Игуасу (изјавува и се плаќа на лице место, околу 160 е).  Полудневна екскурзија со локален водич на водопадите Игуасу од бразилска страна (вклучен во цената). Денес ќе имаме можност да видиме најголемиот од водопадите – ѓаволот Грло и ќе почувствуваме величествено на природата. Ќе имаме можност да одиме по патеката навнатре кон водопадот меѓу громогласен звуци на танцување вода.  Попладне – трансфер до аеродром Фоз до Игуасу за лет до Рио де Жанеиро .
Слетување во вториот по големина град во Бразил, добредојде од претставник на локалниот туроператор во Бразил и трансфер до еден од најпопуларните туристички области на Рио де Жанеиро – Копакабана. Сместување во хотел на брегот на Атлантскиот Океан Windsor Excelsior Copacabana 4 * .Ноќевање  во Рио де Жанеиро.

8 ДЕН – 28.01.2019 – Рио де Жанеиро
Појадок во хотелот.
Полудневна екскурзија во космополитски Рио де Жанеиро со локален водич (околу 6 часа, вклучен во цената) . Турата опфаќа посета на планината Корковадо, на чиј врв се наоѓа еден од најпознатите споменици во светот – статуата на Христос Спасителот .
Статуата на Христос Спасителот може да се види од сите точки на Рио, таа е симбол на градот и привлекува милиони туристи секоја година. Наоѓа на врвот на планината Корковадо (710м) и обезбедува панорамски глетки кон Рио де Жанеиро. Споменикот е подигнат по повод 100 годишнината од независноста на Бразил и е отворен во 1931г. До неа се постигнува со запче железница, која поминува низ најголемата градска дождовни шуми во светот – природниот парк Тижука. Следат само 100 скали (има и лифт) до панорамски игралиште, од која глетката е неверојатен.  Заминување од Корковадо кон најпознатиот стадион во Бразил – Маракана и еден од најголемите во светот. Првично вклопува 100 илјади гледачи, по реконструкција во 2014 година, во моментов стадионот може да собере 80 илјади навивачи. Ќе имаме можност за фото-пауза пред стадионот, а оние кои сакаат, можат да влезат и во внатрешноста (по можност и ако нема фудбалска средба, влезната такса не е вклучена ~ околу 10 е).
Следува турнеја со автобус на најпознатите плажи во Рио де Жанеиро – езерото област, плажите Ипанема и Леблон, како и луксузните Фламенго и Ботафого Бич.
Враќање во хотелот околу 15:00 ч. Слободно време.  Ноќевање  во Рио де Жанеиро.

9 ДЕН 29.01.2019 – Рио де Жанеиро
Појадок. Пол-дневни туристичка обиколка на Рио де Жанеиро со локален водич , со посета на другата главна атракција во Рио – познатата карпа Шеќерната глава (4 часа, вклучена во занимаваат цена).Тура започнува од втората најголема знаменитост на Рио де Жанеиро – Шеќерната глава (Sugar Loaf). Планината е со височина 395 метри и овозможува да фотографирате панорамска познатите плажи на градот. Од тука се отвора поглед кон мостот кој го поврзува Рио со Нитерой – точно на спротивната страна на заливот Гуанабара. Искачувањето со лифт вклучува уште една станица – на 220 метри во планината Урка каде може да снимате Шеќерната Глава одблизу. Откако слеземе од Шеќерната глава, ќе имаме можност да видиме одблизу и старата централна дел на Рио де Жанеиро. Ќе поминеме покрај модернистичката катедрала Канделарија, ќе се трошат до Националниот Галерија, градскиот театар, музејот Утре, посветен на заштитата на животната средина, како и бројни други историски и модерни згради во срцето на градот. Враќање во хотелот околu 13:00 ч. Слободно време. Вечерта – по желба, Rio by night – вечера во типичен ресторан + Платаформа шоу (доплата).Заминување од хотелот со автобус до локален ресторан, каде што ќе имаме можност да пробаме од сите типични за Бразил јадења, вклучувајќи и различни видови месо (пијалоците се плаќаат дополнително). По вечерата се преселам во салата на Plataforma каде група професионалци ќе покажат историјата на земјата во спектакл од околу 2 часот. Ќе видиме различните периоди низ кои поминува Бразил – од раѓањето на земјата до денес, пресоздава со шарени костуми, ритмичка музика и неверојатно расположение. На крајот од претставата ќе нуркајќи во ритамот на самбата во изведба на прекрасните танчери и ќе имаме можност да се фотографираме со нив.

Цена: ~ 130 $. Вклучува: трансфер, водич, вечера (без вклучени пијалоци), претрупан шоу спектакл! Вкупна должина: околу 5 часа
Ноќевање / 8 / во хотелот во Рио де Жанеиро .

10 ДЕН – 30.01.2019  – Рио де Жанеиро
Појадок. Слободен ден во “градот на чудата”. Имате можност да се нурне во локалната атмосфера како се трошоците до соседниот плажа Ипанема, до стариот луксузен кварт Санта Тереза со бројните куќи, асфалтирани улици и да се прошетаат на стариот трамвај, да уживаат во локалната кујна во некој од рестораните крај брегот на океанот или да  се забавувате во ноќните барови на градот под звуците на самба. Или  Можност за целодневна екскурзија до лагуната на Ангра дос Реис . Рано наутро – поаѓање со автобус кон Costa Verde или во превод Зеленото крајбрежје. На около 150 километри (околу 3 часот. Во насока) западно од Рио де Жанеиро е лоциран регионот Ангра дос Реис, кој претставува пејсаж на повеќе од 100 островот. Крстарење (околу 4 часа) со типичен чамец меѓу некои од најубавите острови, станица на тропски остров – ќе имате можност да поплувате во смарагд води и да направите сончање. Ручек на брод. Заминување со автобус назад кон Рио и враќање во хотелот доцна. Времетраење: околу 12 часа. Цена: ~ 75 е (водич на англиски јазик). Вклучува: трансфер со автобус, туристички водич, пловењее, ручек без пијалоците.  Ноќевање  во Рио де Жанеиро.

11 ДЕН 31.01.2019  – Рио де Жанеиро – Франкфурт
Појадок. Слободен ден за плажа, прошетки, забава купувања на сувенири. Напуштање на собите до 12:00. Можност за оставање на багажот во просторија во хотел за складирање на багаж.Околу 19 часот – трансфер до аеродромот за лет со “British Airways” до Лондон во 23:00 часот.

12 ДЕН -01.02.2019 – Франкфурт – Софија
Пристигнување во Лондон во 12:10 ч. Трансфер со шатл бус и сместување во хотел до аеродром Хитроу на база ноќевање. Слободно време за одмор или прошетка во центарот на англиската столица.Ноќевање  во Лондон.


Период на патување: По лице во двокреветна соба Еднокреветна соба Третo возрасно лице в
21.01 – 01.02.2019 2739 евра  3399 евра 2419 евра

Цената вклучува:

 • Авионски билет Софија-Франкфурт-Буенос Аирес / Рио де Жанеиро-Франкфурт-Софија со вклучени аеродромски такси и багаж до 23 килограми по лице;
 • Организиран трансфер од Штип, Струмица – Софија
 • Авионски билет Буенос Аирес – Игуазу, вклучувајќи аеродромски такси и багаж;
 • Игуасу авионска карта – Рио де Жанеиро со вклучени аеродромски такси и багаж;
 • Сите трансфери и екскурзии со локални водичи опишани во програмата; удобни автобуси;
 • 3 ноќевања со појадок во центарот на Пештана Буенос Аирес Хотелот 4 * Буенос Аирес;
 • Две полудневни посети на Буенос Аирес;
 • 2 ноќевања со појадок во централниот лоциран Esturion 4 * Hotel во Порто Игуазу;
 • Целодневна турнеја на водопадите Игуасу од аргентинската страна со вклучени влезници;
 • Полудневна турнеја на водопадите Игуазу од бразилската страна со вклучени влезници;
 • Посета на бразилскиот птичји парк вклучувајќи влезници;
 • 4 ноќевања со појадок во хотелот “Виндзор Екселсиор Копакабана” 4 * во Рио де Жанеиро, веднаш до плажата Копакабана;
 • Половина ден турнеја во Рио до планината Корковадо и статуата на Христос – качување по железница, вклучувајќи билети и влезници и посета на стадионот Маракана (без влезници);
 • Половинадневна турнеја во Рио со посета на шеќер главата – качување по жичарница;
 • Услуга на локални водичи за време на сите трансфери и екскурзии на програмата;
 • Медицинско осигурување со помош на помош од 20.000 евра;
 • Водич од тур-операторот за време на целото патување.

Во цената не е вклучено:
 • Дополнителни настани и екскурзии по барање и трошоци од лична природа;
 • Осигурување за откажување на патувањето – дополнителни информации се достапни во нашите канцеларии.

Напомени :
Патниците имаат право на раскинување на договорот во кое било време пред почетокот на патувањето, откако ќе ги уплатат следниве износи:
 • До 60 работни дена од датумот на поаѓање – без пенали
 • Од 59 работни дена до 30 дена – износот на депозитот (250 евра )
 • Од 29 работни дена до денот на поаѓање – 100% во вредноста на патувањето