Duration: 14.09.2019
Price: Нова програма :
Book Now!
weg.t

               ПРОГРАМА 8 ДЕНОВИ / 7 НОЌИ

                  СЕКОЈА САБОТА  ВО ПЕРИОДОТ: 30.04.2019 – 02.11.2019г.


ТЕРМИНИ

14.09.2019, 21.09.2019, 28.09.2019, 05.10.2019, 12.10.2019, 19.10.2019, 26.10.2019


Прв ден

Лет 18:30 од Милано (аеродром Бергамо) до островот Сал во Зеленортски Острови. Слетување во 21:50 Состанок со партнерската компанија и трансфер во хотелот. Сместување и ноќевање. (Доколку е потревно туроператорот може да обезбеди авионски карти на релазија Скопје / Софија-Милано-Скопје / Софија , со доплата )

Втор ден
Појадок. Информативен состанок за да дознаете за дополнителни екскурзии на локацијата. Слободно време. Преку ноќ.

Трет ден
Појадок. Слободно време за плажа или екскурзија за дополнителна наплата: Салина Релакс – “СПА во вулкан” (45 евра – платен на место) Името на островот Сал значи “Остров на Солт”. Тука нема планини, само кратер (Педра де Луме) на изумрен вулкан чија основа формираше природен рудник за сол. Океанската вода која стигнува до дното на кратерот низ подземните канали испарува, оставајќи дебел слој на сол. Посетете го Центарот за убавина Криула, каде што прекрасните предели, спокојството и спокојството придонесуваат за задоволство и релаксација на гостите. Овде ќе имате можност да направите кал бања или сол масажа, впиете во базени на морска вода со различни концентрации на соленоста. Во мали базени, благодарение на високата соленост, вашето тело ќе остане на површината како да не е гравитацијата. Водите на рудниците за солена вода од познатиот вулкан Педра де Луј се 25 пати повеќе од океанот и имаат терапевтски и лековити својства. Ноќевање.

Четврт ден
Појадок. Слободно време на плажа или екскурзија за дополнителни трошоци: турнеја на островот Сал (45 евра – плаќа на локално ниво) Денес ќе имаме целосен ден на разгледување на островот Сал. Турнејата ќе започне од прекрасниот плажа Igrijinha, потоа ќе посетиме напуштен плажи на Монте Леао во залив Murdeira каде ќе видиме малиот град Palmeira со неговото трговско пристаниште. Ќе имаме можност да ги посетиме природните базени на Арагон и Буракона. Патувајќи на Исток, ќе преминеме Зоната на Мираж – Terraboa каде ќе минато местата за култивирање на локалната продукција. Потоа доаѓаме до солниците на Педро де лумени, каде што ќе биде сервиран ручек, додека уживаме во неверојатната глетка од вулканот. Кратка пауза во главниот град Еспаргос. На крајот на турнејата, станица на прекрасниот Dune Beach “Понта Претени”, каде што ќе има можност за плажа. Се враќаме во хотелот.Ноќевање.

Петти ден
Појадок. Слободно време за плажа или можност за факултативна екскурзија со доплата: Откријте островите Боависта, Фого, Сао Николау или Сао Висенте (на барање на лице место) Не пропуштајте ја можноста да ја посетите некои од соседните острови за време на вашиот престој на островот Сал. Екскурзијата вклучува краток лет до некој од островите Боависта, Фого, Сао Николау или Сао Висенте. По слетувањето, ќе бидете пречекани од локален туристички водич кој ќе ве однесе на турнеја на островот.Ноќевање.

Шести ден
Појадок. Слободно време за плажа или можност за факултативна екскурзија со доплата: Quadтур (69 евра по лице и 10 евра екстра за втор човек на истиот Quad За време на четиридневна турнеја, ќе најдете пејзажи и незаборавни ставови кои тешко можат да ги стигнат другите возила. Ќе имате можност да уживате во шаренилото пејзажи на островот: нечисти патишта, глина, пустини од вулканскакарпа,златни плажи и диви дини. Времетраењето на турнејата е помеѓу два  до четири часа. Ноќевање.

Седми ден
Појадок. Слободно време за плажа или екскурзија за дополнителна наплата: Катамаран (49 Евра – плаќа на локално ниво) На Catamaran “Artemore” ќе уживате во прекрасна прошетка. Од пристаништето Палмеира можете да стигнете до прекрасниот залив на Мурдеира, каде што по сидрото ќе имате можност да пливаат, да се нурнете и да пробате риболов. Ручек на одборот.Ноќевање.

Осми ден
Појадок, собирање на соба и трансфер до аеродромот за летот во 22:50 часот. од островот Сал во Капе Верде до Милано – Бергамо.

Девети ден
Пристигнување на аеродромот Бергамо, Милано во 7:30 часот


Забелешка: Цените и дополнителни екскурзии се предмет на потврда  по пристигнувањето


Halos Casa Resort – 4 +
Цените се на база – ALL INCLUSIVE

Период
секоја сабота
По лице во стандардна соба Дополнителна
еднокреветна соба
Трети и 4 возрасни сместени во Suite 2/3 спални, претседателски или Royal Suite Дете до 12 години со 2 возрасни лица
30.04.2019 – 24.07.2019  1240 € 1490 €  1190 €  924 € 
03.08.2019 – 30.08.2019  1550 €  1875 €  1460 €  1144 € 
31.08.2019 – 26.10.2019  1240 €  1490 €  1210 €  924 € 

* За датум 10.08, заминување е предмет на дополнителна наплата.


Melia Tortuga Beach – 5*

Цените се на база – ALL INCLUSIVE

Период
секоја сабота
По лице во стандардна соба Еднокреветна соба Трето возрасно лице * Дете до 12 години со 2 возрасни лица
30.04.2019 24.07.2019  1640 €  2010 € 1449 € 1050 €
03.08.2019  30.08.2019
2105 €  2525 €  1940 €  1330 € 
31.08.2019  26.10.2019  1640 €  2010 €  1449 €  1050 € 

 * Трет возрасен и деца до 12 се сместуваат во Suite 2 Bedrooms Family Suite против дополнително надоплата. 


 ЦЕНА НЕ ВКЛУЧУВА :

 • Авионски билет Софија-Милано-Софија. Тур-операторот помага во издавањето на истата, како и да остане во Милано на барање на купувачот
 • Трошок за гориво – околу 30-70 евра – ажурирани 2 недели пред поаѓање
 • Услуги што не се споменати како вклучени во програмата
 • Трошоци од лична природа
 • Осигурување за откажување на патувањето помеѓу 1.50% и 3.30% од вредноста на пакетот, во зависност од должината на периодот до почетокот на патувањето
 • 40 евра на пристигнување – со време за издавање на истата – околу 2 часа

ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ :

 • Меѓународен пасош со важност од најмалку 6 месеци од датумот на враќање.
 • За деца под 18 години патуваат без родители – заверени родителски одмор за да ја напуштат земјата од родител кој не патува (оригинал и 1 копија). За деца чии родители се од различни семејства, потребно е да се приложи копија од изводот на детето, во кој се запишани двата родители.

УСЛОВИ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА :

 • Депозит во висина од 50% од цената на пакетот. Доплата до 20 работни дена пред датумот на заминување.
 • Валиден биометристки пасош

Поништување и казнени времиња:

 • 60 дена пред датумот на поаѓање – нема пенали
 • меѓу 60-тиот и 45-тиот ден пред датумот на поаѓање се задржува големината на уплатениот депозит;
 • меѓу 45-тиот и 20-тиот ден пред датумот на поаѓање се задржува 70% од вредноста на екскурзијата;
 • 100% од вредноста на патувањето се одзема за помалку од 20 дена.

ДОПОЛНИТЕЛНИ ИНФОРМАЦИИ:

 • Цената на пакетот не е поврзана со минимален број на учесници и одреден датум.
 • Програмата е индивидуална. Ниту еден водич не е обезбеден од ТО.
 • Не постојат санитарни и медицински барања за патување во Зелено’ртски Острови.