Book Now!
eg*tik

Колумбија – непозната и необична

Софија – Истанбул – Богота – Зипакира – Ерменија – Долина Кокора – Меделин – Картахена – Богота – Истанбул – Софија
13 дена / 10 ноќи

Трансфер од Штип/Струмица-Софија и обратно

1ДЕН – 16.02.2019 Софија – Истанбул
Средба на аеродром во Софија во 19:15 за лет  до Богота преку Истанбул со АК “Туркиш ерлајнс” во 21.15ч. Слетување во Истанбул во 23.50

2 ДЕН  -17.02.2019 
Слетување на аеродромот Ел Дорадо во Богота во 08.20ч. локално време. Средба со партнер на партнерската компанија.
Добредојдовте во Колумбија!
По пристигнување ќе се упатиме кон хотелот за регистрација и кратко освежување, по што ќе се трошоци низ главниот град на Колумбија – Богота. Првото ни посета на денешната прошетка ќе започне од манастирот Мoнсерат наоѓа на висок рид, во близина на центарот на Богота. Турнејата ни на градот продолжува со централниот дел на Богота, каде можат да се видат многу задржани архитектонски споменици во различен стил како Арт Деко, Баухаус и др. Ќе имаме можност да поминеме покрај театарот Колон, дворецот Сан Карлос, куќата на Наарио (резиденција на Претседателот на Републиката), плоштадот Боливар, катедрала во Богота, Националниот Капитол и Палатата лева, Музејот на уметноста на Републиканската банка, како и Музејот Ботеро. Потоа се упатуваме во Златниот музеј (влезот е вклучен), што е вистинско богатство на богатство. Таму се чуваат ексклузивна колекција од златни предмети од Доколумбовата ера во Јужна Америка, како и интересни артефакти докажување нивото на развој на индијанското цивилизации на овој континент. За време на турнејата ќе имаме ручек во еден локален ресторан на претходно подготвено мени. Враќање во хотелот. Ноќевање(1)

ДЕН 3 18.02.2019 Богота – солта катедрала во Zipakira / Појадок и ручек
Екскурзија до ColumbaSacus. Цела ден екскурзија до Zipakira, во посета на Солта катедрала. На околу 50 километри северно од главниот град – една од земјите со најстарите жители во Америка, каде што пред конкистата живееле Индијанците од племињата Муиска и каде се наоѓа едно од чудата на Колумбија. Тоа е католички верски храм лоциран во рудник за сонце околу 200 метри. под земја. Катедралата се смета за вистинско чудо на Колумбиската архитектура. Самиот храм се состои од три дела – симболизирајќи го раѓањето, животот и смртта на Исус Христос, а иконите, украсите и деталите се врежани директно во карпата. Со должина од 122 метри и височина од 22 метри, може да собере до 8.000 луѓе. Ручек во еден локален ресторан. Во попладневните часови враќајки се во хотелот во Богота. Слободно време и ноќевање (2).

ДЕН 4 19.02.2019 година Богота – Ерменија / Појадок и ручек
екскурзија до Колумбија појадок. Ранет трансфер до аеродромот во Богота за внатрешен лет до аеродромот Ел Еден – Ерменија.
Пречекување од претставник на локалниот партнер и трансфер до хотелот за сместување и кратко освежување.
Денес ќе имаме можност да уживаме во «Combia Inspiration tour», една незаборавна прошетка низ кафе плантажи на Колумбија. Тука ќе можете да ги следите целиот процес во една кафе плантажи – од садењето на грмушка до чашата кафе. Ќе имате можност да пробате еден од најдобрите кафиња во светот – колумбиската! Ручек во локален ресторан, потоа посета и прошетка меѓу Ботаничка градина и пеперутки парк. Враќање во хотелот . Вечера и ноќевање (3).

5 ДЕН -20.02.2019 Саленто и долината Какао/ Појадок и ручек
Екскурзија до Колумбија Сакуци. Поаѓање во долината Кокора. Регионот ќе ве импресионира со прекрасните планински пејсажи. Долината Кокора е позната по својата биолошка разновидност, но главно за восочни палми, национален симбол на Колумбија. Тука ќе имаат можност да се види одблизу ритуалот Quindío, познат уште од времето на Абориџините, преку кој тие се обожавање на овие високи дрвја. Потоа ќе можете да го засадите орев дланка во подрачјето на Кокора. Ручек во локален ресторан со подготвено мени. Поаѓање во колонијалниот град Саленто. Тука ќе посетиме плоштадот Боливар, ќе се трошат низ малите улички со прекрасни шарени балкони Calle Real, ќе разгледаме занаетчиските работилнички и ќе уживаме во прекрасните панорамски глетки над долината Кокора.Връщане во хотелот. Вечера и ноќевање (4).

6 ДЕН21.02.2019 Ерменија – Меделин  /  Појадок
Екскурзија до Колумбија Сакуци. Трансфер до аеродром Ел Еден за летот до Меделин. Средба и трансфер до хотелот. Сместување и бесплатно попладне за прошетка во градот. Меделин, Колумбија – втор по големина по главниот град Богота. Стекнал слава како родното место на еден од најголемите наркобосове Пабло Ескобар, денес  Меделин е покриен со зеленило, опкружен со паркови, убави згради, добра инфраструктура, библиотеки и институции. Меделин беше избран за најиновативен град во светот во 2013 година, пред Њујорк, Тел Авив и 197 други градови. Тие го нарекуваат Меделин, градот на вечната пролет. Ноќевање (5).

7 ДЕН  22.02.2019 Меделин / Појадок и ручек
екскурзија до Колумбија појадок. Денес ќе ја однесеме панорамската турнеја на Меделин. Ќе посетиммалкото населба Паис во Серо Нутибара – автентично колумбиски населба што се наоѓа на еден од седумте ридот на Меделин ќе ни покаже традиционалниот и автентичен живот на колумбиската семејство од 18-тиот век. Исто така, ќе го видиме спортското подрачје, централниот дел на градот со паркот скулптура и да го посетиме музејот Ботеро. Ќе дознаеме за историјата на градот и неговата трансформација од Пабло Ескобар до најиновативниот град во светот. Градот еоснован е во 1616 година и се наоѓа во северозападниот дел на земјата во долината на реката Порсе на надморска височина 1538 метри во Андите. Во 1970-тите и 1980-тите години, градот стана познат како база на една од најсилните организации за меѓународен шверц на дрога – картелот Меделин, воден од крвавиот наркобарон Пабло Ескобар. Сега Меделин е светски познат град и со гордост ја раскажува својата приказна и ја прикажува својата прекрасна латиноамериканска архитектура. За време на нашата турнеја ќе имаме ручек во еден локален ресторан денес. Во попладневните часови ќе имаме можност да го посетиме гигантскиот ескалатор Меделин, кој е долг 384 метри. Враќање во хотелот. Ноќевање (6).

8 ДЕН23.02.2019 Меделин  – Картагена / Појадок
Екскурзија во Куба. Трансфер до аеродромот Меделинса до Картагена. Пристигнувње во Картагена и префрлање во хотелот. Слободно попладне. Вечерта во атмосферата на современите населби, шетајќи се во реоните Кастилогранде, Ел Лагуито, Бокагранде и центарот на градот во типичен отворен колумбиски автобус “Chiva”. Ќе уживаме во ноќниот живот на градот и ќе го посетиме типичниот бар со музика во живо. Ќе пробаме (типични колумбиски деликатеси  од тапас во Колумбија), како и Куба Либре. Врачќање во хотелот. Ноќевање / 7 /.

9 ДЕН 24.02.2019 Картагена / Појадок
Екскурзија до Колумбија Сакуци. Целодневен круг на Картагена – петтиот по големина град во Колумбија откако главниот град Богота, Меделин, Кали и Баранкиля.Тој е еден и од најпознатите волшебни и магнетен градови на Јужна Америка. Импресивна колонијална архитектура, калдрма, свиоци улички, шарени обоени згради, фонтани, барокни цркви и пријатни установи претвораат стариот дел на градот во незаборавно искуство. За време на турнејата ќе ги посетиме познатите бокагрански, кастилогрански и мангански области. Пешачка ни прошетка во Картагена ќе започне со посета на црквата “Сан Педро Кларвар” и тврдината Сан Фелипе која е најважно фортификација во времето на шпанскиот колонијален период. Одење по малите улици на стариот дел на градот, со прекрасни колонијални и републички куќи со балкони. Ќе застанеме за ручек во локален ресторан, по што ќе продолжиме турнејата и ќе видиме плоштадот “Vaults”, плоштадот Сан Диего, куќата на Габриел Гарсија Маркес, театар Heredia Adolfo Mejía, плоштад La Merced, Катедралата, плоштад Proclamation, плоштад Боливар, плоштад “Адуана”, плоштад Кохс, познатата Саат портата и познатите со својата раскош и латинска убавина улици – Cuartel, Estanco del aguardiente, Sagrento и El Santisimo. Враќање во хотелот. Ноќевање / 8 /.

10 ДЕН25.02.2019 Картагена – островите Росарио / Појадок и ручек

Екскурзија до Колумбија Сакуци. Целодневна екскурзија до островите Росарио – трансфер до пристаништето и пловење со моторен чамец до архипелагот Росарио (околу 1 час). Тоа е околу 40 километри. југозападно од Картахена и се состои од 27 острови и многу корални гребени. По можност, посетете го аквариумот. Слободно време да се истражуваат еден од островите. Попладне се врати во Картагена. Ноќевање / 9 /.

11 ДЕН26.02.2019Carthahena – Богота / Појадок
Појадок. Трансфер до аеродромот за лет од Картахена до Богота. Слетување на аеродромот Ел Дорадо во Богота. Средба и трансфер до хотелот. Сместување и слободно време. Ноќевање / 10 /.

12 ДЕН 27.02.2019 Богота – Истанбул / Појадок
Појадок. Трансфер до аеродромот Богота за летот во Истанбул во 09:50.

13 ДЕН28.02.2019 (четврток) Истанбул – Софија
Слетување на аеродромот во Истанбул во 10.05 часот. локално време. Поврзување на летот до Софија 14.45 Пристигнување на аеродром Софија во 15.05.


Период на патување: По лице во двокреветна соба Еднокреветна соба  Трето возрасно лице во една соба
02.02 – 28.02.2019 3099 евра  3385 евра

 

2945 EUR 

Цената вклучува:
 • Авион за Софија – Истанбул – Богота – Истанбул – Софија меѓународен лет со “Туркиш ерлајнс” со багаж до 30 кг.
 • Сите аеродромски такси
 • Трансфер Штип/Струмица – Софија и обратно
 • Домашни летови : Богота – Ерменија; Ерменија – Меделин; Меделин – Картахена; Картагена – Богота со багаж вклучен 20 килограми
 • Сместување во 4 * хотели на патот
 • 3 ноќевања со појадок во Богота во хотел Atton 93 4 * или слично
 • 2 ноќевања со појадок во Ерменија во Hacienda Combia 4 * или слично
 • 2 ноќевања со појадок во Меделин во Хотелот 10 4 * или слично
 • 3 ноќевања со појадок во Картагена во Hotel Almirante 4 * или слично
 • 5 ручеци во локалните ресторани
 • 2 вечери во Ерменија
 • Сите екскурзии и автобуски екскурзии вклучени во програмата
 • Влезни надоместоци за музеи и според програмата
 • Водени тури на англиски јазик, преведени на бугарски
 • Возач од Бугарија за време на патувањето
 • Здравствено осигурување од 10000 евра за патување со Армеек

Во цената не е вклучено:

 • Бакшижи
 • Трошоци од лична природа
 • Пиење за време на ручекот во рестораните
 • Храна, пијалоци и услуги кои не се споменати во програмата

Услови и забелешки:

 • За резервација на аранжманот потребна е аконтацијаод 1000 евра  целосна исплата 45 дена пред поаѓање.
 • Понудата важи за минимум 15 туристи.

 Поништување и казни:

 • повеќе од 60 дена пред датумот на заминување – нема да се одземе казна;
 • помеѓу 60. и 45. ден пред датумот на поаѓање, износот на депонираниот депозит се одбива;
 • помеѓу 45 и 20 ден пред датумот на заминување, се одзема 70% од вредноста на патувањето;
 • за помалку од 20 дена се одзема 100% од вредноста на патувањето.