Duration: 21.10.2019
Price: Best Price : 2487€
Book Now!

Софија-Истанбул-Хавана – Винилес – Сиенфуегос-Тринидад-Варадеро-Хавана-Истанбул-Софија
12 дена / 9 ноќевања
12 дена/ 9 ноќевања/ 9 појадока/ 9 ручеци/ 6 вечери
Трансфер Штип/Струмица – Софија и обратно
1 ДЕН – 21.10.2019 / Софија – Истанбул – Хавана
Заминување од аеродром од Софија до Хавана лет со Turkish Air преку Истанбул во 21:40.
2 ДЕН- 22.10.2019 / Хавана / ручек и вечера
Пристигнување во Хавана во 08:05. Состанок на аеродромот Хозе Марти со представник на партнерсскиот оператор .Хавана enai – познатиот пристанишен град Карибите. Чувството дека животот во Хавана застанал во 1960 година, го прави еден од најинтригантните и најчести градови низ целиот свет. Денес имаме прошетка низ стариот дел од градот, прогласена од Светското наследство на УНЕСКО. Ќе видиме Зградата на Капитолио , Плоштадот на Катедралата, Театарот, бул. Ел Прадо и Централниот парк, Плоштадот Сан Франсиско де Асизи , Плоштадот на Оружјето, опкружен со прекрасни барокни палати, Паласио дел Сегундо Зелено’ртски , Градскиот музеј, крајбрежната улица Малекони други. Ручек вклучен во локален ресторан. Нашата турнеја завршува со посета на Ромскиот музеј. Што е Хавана без амблематичен клуб Хавана! Посетата на Музејот на Рома е не само патување назад во историјата на најпознатата кубанска пијалок тука искуство во реално време производството на рум и вкус од вистинската кубанска култура. Рум е суштински дел од кубанската култура – создавање кубанска клима, географија, историја и луѓе. Разновидноста на Клубот Хавана е токму ова богато наследство. Тој е вистинскиот дух на Куба. На крајот од музејската турнеја можете да пробате разни видови рум.Трансфер во хотелот. Сместување во Хотел Флорида 4 * (или слично) Слободно време за одмор и освежување. Вечера во хотелот. Ноќевање

3 ДЕН 23.10.2019 / Хавана – Турнеја на нови Хавана со ретро автомобили / околу 3 часа – вклучени во цената / појадокот и вечерата
Појадок. Во 9.30 часот. започнува нашата турнеја на новиот дел од градот. Со ретро автомобили, се упативме кон Мирамар , дипломатскиот кварт во Хавана. За разлика од центарот, тука повеќето колонијални комори се грижливо поддржани, изгледаат чудесната со широките си дворови Во овој регион се наоѓаат едни од најскапите хотели, ресторани, речиси сите странски амбасади, а трилентовите булевари и државните институции укажуваат дека тука живее елитата од Хавана. Поминувајќи не помалку прекрасниот и модерен кварт Ведад , ќе сеозовем пред импресивни 142-метарски споменик на Хозе Марти, издигнат на Плоштадот на револуцијата – иконски место од кое Фидел Кастро прави меморија многочасови обраќања до нацијата.
Попладне слободно време низ стара Хавана или по желба * пол-дневни екскурзија “По стапките на Хемингвеј” -срещу доплата од 60 евра по лице.
Историјата покажува дека Куба всушност е голема љубов без која Ернест Хемингвеј не може да живее. Денес, во земјата можат да се видат многу споменици на писателот. Оваа екскурзија ќе не однесе до Къщата- Музејот на Хемингвеј “Ла Вихия”, каде писателот живеел од 1939 до 1960г. Потоа ќе се упатиме кон малото гратче Кохимар каде тој го поминува поголемиот дел време, оддаден на една од неговите најголеми страсти – риболовот, влегувајќи внатре во морето со омилената чамец Ел Пилар. Ова место раѓа “старец морето”, за кој Хемингвеј добива “Пулицер” во 1953 година
Ќе посетиме и плоштадот крстен на Хемингвеј во Кохимар, како и ресторан “Тераса на Кохимар” кој писателот сакал да посетува, уживајќи прекрасната глетка кон морето.
Враќаме повторно во Хавана за да се насладиме на вечера во ресторан La Divina Pastora – познат кубански ресторан лоциран на брегот на морето. Овде можете да примерите добра кубанска кујна, уживајќи во прекрасен поглед на пристаништето. Трансфер во хотелот. Ноќевање

4 ДЕН 24.10.2018 / Haana – Vinyles – Havana / пvојадок и ручекПојадок во хотелот. Денес доаѓа целодневна екскурзија до долината Виналес– вклучени во цената. Долината е сместена во планинскиот масив Сиера де лос Органос на околу 140 километри од Хавана во која палмите се врти со борови. Нарекуваат долината “градините на Куба”, бидејќи ръждивочервената почва таму раѓа тутунот, од кој се прават најдобрите кубански пури. Национален парк Винялес заедно со истоименото гратче се наоѓа под заштита на УНЕСКО (од 1999 година) поради локалните традиции и архитектура и неповторлива пејзаж во кој доминираат импресивни карпи, изникнуваат како острови од дното на долината, и кои локалните нарекуваат “можеа”. Тие претставуваат ридови со заоблени врвови покриени со густа и бујна вегетација, остатоци од платото, уништено од мрежа од подводни реки, постоела пред милиони години. Што се однесува до тутунот, не постојат две мислења – најдобро е да се биде од Пинар дел Рио. Ќе ја посетиме локалната фабрика и ќе видиме како се направени светски познати кубански пури. Ручек следува во еден локален ресторан. По ручекот ќе можеме да допреме уште еден неверојатен свет – оној на пештерите. Пред 100 милиони години, мрежата на подводни реки е голем број пештери во варовничките карпи, и ние ќе одиме со брод за еден од нив. Враќање во Хавана. Вечерва, со дополнителен трошок од 98 евра, ќе можете да ја посетите Bar  Tropicana – адвокатската комора отворена во новогодишната ноќ во 1939 година. и оттогаш стана амблем на Куба.

Тоа е место каде раскош и цветността на народна програма, ќе наситат до бескрај вашите сетила. За време на претставата, што трае околу 1 час и 45 мин, ќе можете да ги пратите на многу боја и музички начин, историјата на Куба, од времето, познато на Европеецот. Уште од ерата на Капоне во шоуто земаат учество најмалку 200 пејачи и танчери, а публиката под отворено небо брои 1750 луѓе секоја вечер. Местото оддалеку личи повеќе на ботаничка градина, бидејќи сцената и масите се опкружени со палми и тропски растенија, а ништо не може да се спореди со природниот декор.
* Цената включватрансферот и дохотела, ¼ шише кубански рум Havana club Aсejo Especial, 1 газиран пијалок, 1 снак и сместување на маса во посебна зона. Кодекс на облекување:
* Полуформална облека: за мажи – кошула, долги панталони и затворени чевли; за жени – не дозволувајте големи чанти, шорцеви и папучи.
* Во Бар Tropicana нема дозволено лице под 18 години.
Врати се во хотелот. Ноќевање

5 ДЕН 25.10.2019 / Havana – Cienfuegos / доручек и ручек
Појадок. Денес се упатуваме кон Сиенфуегос , ака “Бисер на југ”. Тој е единствениот град, основан од Французите на островот (1819 година) и тоа е причината во многу од зградите да се чувствува француското влијание што го разликува од другите кубански градови, а да не заборавиме дека тука ќе видите и единствената во Куба триумфална капија, посветена на независноста на земјата. Славата на градот се должи токму на непогрешлив за Карибите колекција од архитектонски споменици, кои се задржале напета неокласичен и барокна декорација. Од 2005 година историскиот центар на Сиенфуегос е вклучен во списокот на УНЕСКО. Ќе се трошат на еден од најубавите булевари на островот – Прадо и ќе дојдеме до можеби најпознатата зграда во Сиенфуегос и нејзин симбол –  Паласио де Вале. Овој дворец е изграден во периодот 1913-1917 година под стручни насоки на италијанскиот архитект Алфредо Колли во модерниот за тоа време мешан архитектонски стил, вклучувајќи готски, романски, барокни елементи, со влијание и на заврши стилот мудехар. Следува ручек во еден од најпознатите традиционални ресторани во градот. Слободно време за прошетка низ малите улички на стариот град. Денот ни ќе заврши со лакирање одбор на катамаран (вклучен во цената), каде што ќе посакам добредојде прекрасниот карипски зајдисонце. Не престануваме да се забавуваме под звуците на страсна кубанска музика лебдат низ заливот Сиенфуегос. Слободно време за вечеря.Трансфер до хотел Jagua 4 * (или сличен) Сместување. Ноќевање

6 ДЕН – 26.10.2015 / Тринидад / појадок и ручек
Појадок. Денес продолжуваме кон Тринидад – најмногу задржани колонијален град во Куба, се наоѓа во подножјето на планината Ескамбрай. Пристигнуваме во Карипско синиот град и по кратка пауза започнува нашата прошетка низ историскиот центар (во 1988 година Тринидад, заедно со блиската Долина на шеќер рафинерии, е вклучен во списокот на УНЕСКО за светското културно наследство). Нашата турнеја вклучува Мајор квадрат мајор, на кој се наоѓа црквата Св. Троица – симбол на градот. Изградена во 1892 година, таа е сочувала раскошни мермерен олтар, украсен со локални камења. Продолжуваме кон Палатата Кантеро, сопственост на колонист Хусто Кантеро, а денес е градскиот историски музеј. Освен стилските мебел, тука ќе видиме експонати и документи, раскажуваат за историјата на градот. Не пропуштајте да се искачи на кулата – од врвот нејзино ќе се открие фасцинантен поглед на градот, околните планини, а погледот стигнува дури до Карипско Море. Ручек во еден локален ресторан. Попладне ќе посетиме една од најпознатите барови во градот – La Canchanchara и ќе пробаме истоимениот коктел – локалната верзија на дайкири (рум, сок од лимон и мед) – вклучено во цената. Нашата турнеја ќе заврши со Анкон Бич, која се наоѓа на околу 18 километри од Тринидад, дел од полуостровот Анкон. Околу 3 километри, тоа е една од најубавите Карипски плажи и е место за да се види. Врати се во Тринидад. За повеќе автентично искуство, ние ќе бидеме сместени во избрани колонијални куќи во Тринидад, тука наречени casas particulares. Ноќевање

7 ДЕН 27.10.2019 / Santa Clara-Varadero / All Inclusive
Појадок. На патот кон Варадеро ќе ја посетиме  Санта Клара – градот, кој се поврзува со кубанската револуција, и попрецизно со битката и победата на Движењето 26 јули, предводено од аргентинскиот револуционер Че Гевара. Тука беше клучен напад во декември 1958 година, организиран од аргентинскиот бунтовник. На местото на атентатот, со кој е сложен крајот на проамерикански режим на Батиста, е направен музеј, каде се изложени лични предмети на револуционерот – оружје, фотографии, документи. Неговата бронзена статуа одеднаш на столб висок 16 метри, подигната во 1987 година во спомен на 20-годишнината од убиството на Че Гевара во Боливија. Во 1988 година зад статуата е изграден мавзолејот, посветен на револуционерите соработници на Че, убиени за време на револуцијата во Боливија. Во 1997 година, останките на 17 од нив, како и на самиот Че Гевара се пренесени во него, а Фидел Кастро запали вечниот оган на 17.10.1997 година .Пристигнување во Варадеро. Сместување во хотел Sol Sirenas Coral 4 *. Слободно време. Вечера. Ноќевање

8 ДЕН – 28.10.2019 / Варадеро-инклузивно
Појадок. Ова е несомнено една од омилените места на Куба. Слободен ден за плажа и забава на AllInclusive основа во хотелот.
По желба – против доплата од 78 евра по лице – целодневна екскурзија “Шеќер, Тутун и Рум” – Денес ќе имаат можност да ја посетите главната фабрика за производство на шеќер “Jose Smith Comas” каде ќе ви биде претставен процесот на производство на шеќер од шеќерна трска. Ќе ја посетиме плантажата со шеќерна трска, ќе имаме демонстрација на рачно сечење на трска и дегустација на сок од гуарапо. Ручек во еден локален ресторан во Cardenás. Екскурзијата вклучува пареа воз со парна локомотива од почетокот на 20 век до станицата во Карденас, изградена во 1875 година. Ноќевање

9 ДЕН – 29.010.2019 / Varadero – All Inclusive
Појадок. Слободен ден за плажа и забава во AllInclusive хотел. Ноќевање

10 ДЕН – 30.10.2019 / Varadero – All Inclusive
Појадок. Слободен ден за плажа и забава на база All Inclusive во хотел или по желба и против доплата од 72 Евро- пол-дневни екскурзија: прошетка со катамаран до Rancho Cangrejo, возбудливо искуство, за време на која ќе имате можност да поплувате со делфини и да се нурне во кристалните води на Карибите. Ноќевање

11 ДЕН – 31.10.2019 / Варадеро – Хавана – Истанбул појадок
Појадок. Рано ослободување на собите. Заминување за Хавана и трансфер до аеродром Хозе Марти и лет за Истанбул во 10.30 часот.

12 ДЕН – 01.11.2019 / Истанбул – Софија
Слетување во Истанбул во 10:00ч. По краток престој продолжуваме до Софија во 14:45. Слетување на аеродром Софија во 15:05 часот.


Период на патување Цена по лице во двокреветна соба Цена за трето возрасно лице на дополнителен кревет. кревет Цена за еднократна употреба
 21.10 – 01.11.2019
 
2487 евра 2447 евра 2869 евра

Цената вклучува:
 • Авионски билети Софија – Истанбул – Хавана – Истанбул – Софија со Turkish Airlines, вклучувајќи и 30 килограми багаж;
 • Аеродромски такси
 • Трансфер Штип/Струмица – Софија и обратно (за миниумум 4 лица)
 • 3 ноќевања со појадок во Хавана во хотел од 4 *;
 • 1 ноќевање  со појадок и ручек во хотелот Сиенфуегос 4 *;
 • 1  ноќевање со појадок и ручек во Тринидад во традиционални колонијални куќи;
 • 4 ноќевања во Варадеро во хотел со 4 * на сите инклузивни основи;
 • 2 ручеци и 2 вечери во Хавана;
 • Сите трансфери наведени во програмата;
 • Одење по стара Хавана;
 • Половина ден ретро-автомобил турнеја низ модерната Хавана;
 • Целодневна екскурзија до долината Виналес;
 • Турнеја Сиенфуегос;
 • Катамаран крстарење во заливот Сиенфуегос;
 • Дневна турнеја на Тринидад;
 • Посетете ја Бар La Canchanchara со вклучен коктел;
 • Екскурзија до Анкон Бич, Тринидад;
 • Посетете Санта Клара со посета на Музејот Че Гевара;
 • Возач на бугарски за време на целото патување;
 • Здравствено осигурување до 10.000 €;

Во цената не е вклучено:
 • Виза за Куба – 25 евра
 • Полудневена екскурзија – “Чекори во Хемингвеј” – 60 евра
 • Посета на Bar Tropicana со вклучен трансфер – € 98
 • Целодневна екскурзија “Шеќер, тутун и рум” – 78 евра
 • Половина ден патување “Делфин пливање” – 72 евра
 • Самозапаливи колички за возачи и локални водичи -40 евра, се плаќаат локално;
 • Лични трошоци на терен
 • Осигурување за откажување на патувањето – дополнителни информации се достапни во нашите канцеларии.

Услови за регистрација:
 • Копија од меѓународен пасош важност минимум 6 месеци од крајниот датум на патувањето;
 • По резервацијата ќе ви биде наплатено 50% депозит, целосна доплата 45 дена пред поаѓање;
 • Понудата важи за 15 туристи;
 • Не постојат санитарни и медицински барања за патување во Куба;

Рокови за откази и казни:

 • Повеќе од 60 дена пред датумот на заминување – нема пенали
 • Помеѓу 60. и 45. ден пред датумот на заминување, износот на депозитот што го бара авиопревозникот се одбива како казна за откажаната авионска карта;
 • Помеѓу 45-ти и 20-тиот ден се одзема 70% од вредноста на ТП
 • Помалку од 20 дена се одзема 100% од вредноста на патувањето.