Book Now!
egz*tr

29.12.2018 – 03.01.2019
30.12.2018 – 04.01.2019
5 ноќевања / 6 дена

Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно

ПРОГРАМА

Ден 1 – 29.12.18
Средба на аеродром Софија / Терминал 2 / во 11:30. Со возачот на групата кој ќе ве придружува во текот на целото патување. Лет за Дубаи во 14:10 часот. Со авиокомпанијата Fly Dubai. Пристигнување на аеродромот “Дубаи Интернешнл Еърпорт” во 20:55 ч. Трансфер и сместување во избраниот хотел. Ноќевање.

Ден 2 – 30.12.18
Појадок. Полудневна туристичка турнеја на Дубаи со водич на бугарски јазик. (Вклучена во цената со посета на “Рамката”)
Турнејата ни ќе започне од местата на самиот зародиш на Дубаи, ќе преминеме околу импресивната тврдина Ал Фахиди / Al-Fahidi /, изградена во 1787 година, за да ги чува од морски приливи тогашното село. Зградата контраст со модерните архитектонски достигнувања, претставувајќи автентичната локална архитектура. Ќе го добиете представа за животот на локалните, таков каков што бил  и пред отворањето на нафтата и пред Емирати да станат синоним на технички бум и место од иднината. Прошетката ќе продолжи со посета на стариот регион Бастакия / Bastakiya /. Тоа е всушност историскиот дел на Дубаи, каде што се наоѓаат најстарите градби и ѕидини на градот. Тука ќе видите специфичности за арапскиот свет ветер кули за ладење кои штрчат над секоја куќа и ја играат улогата на природни климатизери. Ќе направиме кратка прошетка и Форт Ал Фахиди.Ќе се насочиме се кон новиот дел на Дубаи, каде ве очекува серија на архитектонски фантазии, претворени во реалност – интересен контраст меѓу најпочитуваните стари традиции и ултрамодерен луксуз и многу цвеќиња во срцето на пустината. За време на турнејата ќе посетиме една од најновите знаменитости на Дубаи – “Рамката” / Frame Dubai /, која беше отворена официјално на 1 јануари 2018 година во прекрасниот парк Zabeel. Проектот ја раскажува приказната на минатото, сегашноста и иднината на Дубаи. Двете 150 метри стаклени кули се поврзани со 93-метарски делумно транспарентен мост, каде што посетителите можат да уживаат во извонреден 360 степени панорама на градот. Северот покажува знаменитостите на стариот Дубаи – Дейра и Бур Дубаи, а на југ се ќе видите модерните трговски центри и најпопуларните облакодери. Турнејата ни продолжува кон крајбрежниот кварт Джумейра / Jumeirah / и 7-хотел Бурџ ал Араб / Burj al Arab /. Турата продолжува со посета на Мадинат Джумейра / Madinat Jumeirah / или, како што го нарекуваат, “Арапската Венеција”. Слободно време за романтични слики и кратка пауза. Потоа ќе се упатиме кон вештачкиот остров Палм Джумейра / The PalmJumeirah /, каде ќе имаме можност да видиме и фотографираме големата капија на луксузниот хотел “Atlantis The Palm“. Ќе продолжиме кон новиот гламурозна кварт Дубаи Марина / Dubai Marina / и ќе застанеме за фото-пауза до извонредниот серпентина облакодер со 90-степен извртување – КайЕн Тауер.

Корисни информации за екскурзијата: полудневни екскурзија вклучена во пакет цената, со водич на бугарски јазик. Транспортот се врши со климатизиран автобус, но има и кратка пешачка дел, времетраење околу 5 часа.

Вечера од 18:30 часот: дополнителна екскурзија – Бурџ Калифа и Дубаи. Цена – 55 EUR (деца до 12 години – 45 EUR)

Тоа е одлично чувство да се искачите на врвот на највисоката градба што некогаш била изградена. Со своите 828 метри и 206 ката, од кои последниот на 626-тиот метар, Кулата на Калифа, како во превод од арапски значи Burj Khalifa, го држи рекордот “повеќето” за достигнувања во повеќе од 14 категории. На највисоката точка, кулата се движи хоризонтално, правејќи вибрации од 1,5 метри во должина.

Турата ќе започне со разгледување на Дубаи Мол, најголемиот во светот трговски центар, дел од комплексот Бурџ Кхалифа. Ќе видите некои од извонредните му имот, како огромната ѕид Аквариум на Дубаи, најголемата лизгалиштето, Ѕидот на нуркачите и др., А потоа најмногу најбрзиот лифт во светот ќе ве качи за 124 секунди до 124-ти кат, каде опсерваторијата е на врвот.

И што ве очекува?  Нема крај на најголемите чуда на Дубаи. Величественоста на “Танцување фонтани”, жива вода на позадината на извонредна музика и феерия од светла, дури и да не го споделиме со вас рекордни достигнувања на креаторите на фонтаните, тоа нема да ве спречи  од волшебни чувства, што создава Танцување вода.

Корисни информации за екскурзијата: Екскурзијата се прогласува и плаќа пред поаѓање од Бугарија. Времето на заминување може да се смени во зависност од времето на резервацијата за посета на опсерваторијата. Времетраење на патувањето: околу 4 часа. Цената вклучува трансфер со автобус од и до хотелот во кој сте сместени, услуга од водич на бугарски, билет за качување на опсерваторијата на кулата.

Ден 3 – 31.12.18
Појадок, слободно време за плажа и забава, или можност за дополнителна екскурзија. Ноќевање.Утрото од 09:00 часот: Дополнителни екскурзија – Магијата на отворените пазари на Истокот со ручек во локален ресторан. Цена – 40 EUR (деца до 12 години – 35 EUR)
Ќе започнеме со прошетка со текстилниот пазар каде што ќе најдете многу свила, кашмир и најразновидни текстили. Потоа ќе го преминеме Дубаи Крик, природниот воден пат кој го дели градот на два дела – Деира и Бур Дубаи. Ќе се доживее возбудливото чувство  за кратко време со традиционалниот воден такси наречен “Абра”. Одењето продолжува со пазарот на зачини, парфеми и популарниот Златен пазар. Тука ви очекува шарени мешавина на мирис на зачини, изобилство од ореви, слатки арапски мириси, а златарските работилници ќе ве остават без зборови со надмена накит и вешто им изработка. На крајот на прошетката ќе посетите и продавница во која ќе можете да одберете и купите различни сувенири, а потоа ве очекува изобилен ручек на блок маса во локален ресторан.

Корисни информации за екскурзијата: Ручек со широк избор специјалитети (еден газиран пијалок вклучен во цената). Претежно пешачка тура. Времетраење околу 5 часа.

Вечер: Новогодишната ноќ

Ден 4 – 01.01.19
Појадок. Слободно време за плажа и забава или можност за дополнителна екскурзија. Ноќевање.
Попладне во 15:00 часот: дополнителна екскурзија – џип сафари во пустината. Цена – 60 евра (деца до 12 години – 45 евра)
Оваа екскурзија е скапоцен камен во круната на возбудливи авантури во Дубаи. Незаборавното задоволство ќе ви го даде ова патно искуство, оваа дива возење долж црвените песочни дини. Срамежливо поставување сонце ќе додаде мека светлина и романтика, а пустината пејзаж ќе ви повикува да навлезе подлабоко и подлабоко во срцето на пустината. Запрете во црвените дини да го вкусите вкусот на арапското кафе и гостопримството на странецот. По зајдисонце, ќе пристигнете во кампот Бедуин, каде што вечерата ќе се служи под отворено небо. Тука ќе може да насликаат рацете ви со Хена, да пушите раженот / наргиле /, да јава или едноставно да се фотографирате со камила – сето тоа на позадината на арапска музика и бели денс.
Корисни информации за патувањето: започнување на екскурзија: 15:00 часот. Времетраење: околу 5 часа. Safari Jeep ќе ве однесе од вашиот хотел. Екскурзијата не е погодна за бремени жени. За деца до 6 години, сафари е одговорност на родителите и е овластен по потпишувањето на писмото за согласност. За ваша погодност, носете палто и шал.

Ден 5 – 02.01.19
Појадок. Слободно време за плажа и забава или можност за дополнителна екскурзија. Ноќевање.
Утро од 09:30: Дополнително патување – Абу Даби со посета на Лувр. Цена – 65 EUR (деца до 12 години – 55 EUR)
Само пред 80 години Абу Даби не е многу повеќе од рибарско пристаниште, качен на еден остров во близина на континентот, познато со ловците на бисери. Денес Абу Даби – главниот град на Емирати, зграпчува со лежерната маѓепса на белите песок, тиркизни води, уредност и повторно сјае архитектонски достигнувања.
Уште на влез во градот ќе посетите островот Яс / Yas Island / – познат по патеката за Гран При на Формула 1 (не е вклучено посета на патеката) и фирменните продавници на забавната парк Ferrari World. Кратко слободно време за Јас Мол /.
Се упатуваме кон најновиот музеј во Абy Даби – Лyвъpа кој е прва гранка на cветовноизвестния мyзеј надвор Фpанција. Модернистички музеј, чија архитектура е инспирирана од арапските медиуми (населби), опфаќа 55 градби со идејата за “универзален музеј” неговите бели ѕидови доловуваат одразот на водата на Персискиот залив.
Ветерот што доаѓа од заливот ги лади темните ходници. Сонцето “душкање” во уникатните 7850 метални ѕвезди во музејскиот купола со 180-метарски дијаметар и тежина 7500 тони, создавајќи чувство на “дожд од светлина”. За разлика од други музеи, каде уредувањето е Хронолошко, стилови или направена согласно друг Спроведување критериуми, тоа Лувр во Абу Даби обединува универзални теми и меѓукултурни влијанија – од праисторијата до денес. Вкупно 620 е бројот на изложените дела, 300 уметнички дела се обезбедени на филијали во Абу Даби од 13 музејот во Франција. Меѓу нив е автопортрет на Ван Гог. Меѓу 28-те дела, зафатени од блискоисточни институции, е двоглав скулптура на над 8000 години, обезбедена од Јордан. Неолитската статуа, една од најраните познати во човечката историја, е меѓу првите дела што ќе ги видите.

Откако ќе го истражувате Лувр, одете до срцето на градот, однесете до традиционалното Селско наследство. Се наоѓа директно на брегот и отвора прекрасен поглед на целиот град. Таму ќе можете да видите како животот на локалното население и нивниот живот се чинеше пред откривањето на црно злато. Краток одмор за ручек или шопинг во Марина Мол Абу Даби. Ќе видите и познатиот хотел Емирати Палас / Emirates Palace / (фото-стоп однадвор), изградена во типичен арапски стил со архитектура која потсетува палата од бајките. На враќање во Дубаи, вие сте погодени од величественоста на белата Шеик Зајед џамија. Ќе имате можност да ја посетите и да доживеете прекрасно чувство на просторност, просторност и бел мир.

Забелешка: Кога менувате часови на посета на џамијата, програмата може да се смени во поглед на разгледување.

Корисни информации за екскурзијата: Екскурзијата е цел ден и се изведува со водич на бугарски јазик. Должината на патувањето од Дубаи до Абу Даби е околу 90 минути во правец. За време на посетата на џамијата Шеик Зајед, постои потреба за машка и женска облека. Ве молиме обрнете внимание на упатствата што ќе ги дадете пред поаѓањето.

Ден 6 – 03.01.19
Појадок. Ослободете го хотелот околу 06:30. Трансфер до меѓународниот аеродром во Дубаи за лет до Софија во 09:40 часот. Пристигнување на аеродромот во Софија во 13: 25ч.


Хотел По лице во двокреветна соба По лице во Сингл соба Доп. легло во соба со двајца возрасни Дете во соба со двајца возрасни
ПРОМО ЦЕНА!
Ibis Dubai Deira City Centre 3*
939 € 1158 € N/A Дете (0-2,99 г)-без легло
606 €
Novotel Deira City Center 4* 1099 € 1490 € 876 € Дете (2-5,99 г)- без легло
646€
Дете (6-15,99 г)- без легло
672 €
Swissotel Al Ghurair 5*
Вклучва НГ Вечера во хотелот
1598 € 2345 € 1598 € Дете (0-5,99 г)-без легло
646 €

Цената на пакетот вклучува:

 • Софија – Дубаи – Софија авионски билет и вклучени аеродромски такси со АК Летај Дубаи
 • Едно парче багаж до 7 кг. големина 56/45 / 25cm на авионот
 • Чекинг багаж од 20 кг.
 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром
 • Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно
 • 5 ноќевања со појадок во избраниот хотел
 • Новогодишна гала вечера само за хотелот “Свисотел Ал Гураир” – 5 *
 • Турнеја во Дубаи со посета на “Рамката” со туристички водич на бугарски јазик
 • Медицинска помош патува во странство со покриеност од 10.000 евра
 • Претставник од Бугарија за време на целиот свој престој во Дубаи
 • Служат на бугарски за време на патувања во Дубаи со професионални, лиценцирани водичи.

Цената на пакетот не вклучува:

 • Виза за Македонски пасоши за престој во ОАЕ – 110 €
 • Новогодишна Гала вечера (по желба) на “all inclusive” со богато мени од алкохолни и безалкохолни пијалоци во свечената сала на хотелот “Metropolitan Palace” со вклучен двонасочна трансфер од вашиот хотел. Хотелот се наоѓа во близина на 7 хотел Burj Al Arab и ќе може да се набљудува празничната огномет и огномет, како и при добра видливост и светлосно шоу од Burj Khalifa:

– ПАКЕТ за возрасни со алкохолни пијалоци: 145 евра

– ПАКЕТ за деца до 11 години без алкохолни пијалоци: 85 евра

– ПАКЕТ за деца до 5 години: бесплатно

 • Угостителство во авионот
 • Дополнителни екскурзии
 • Лични трошоци
 • Провизија “Туристички Дирхам” во Дубаи – доплата задолжително и лично од Туристот при сместување хотелот и се наплати на соба на вечер по:

Ibis Deira City Center 3 * – (околу 5 евра)

Новотел Деира Сити Центар 4 * – (околу 7,50 евра)

Swissotel Al Ghurair 5 * – (околу 9,50 eвра)