Duration: 29,12.2019
Price: 728€Early booking 15.11 : 749€
Book Now!
ab*ax


ALL INCLUSIVE-ЕГИПЕТ -Со лет од Бугарија кон Хургада и враќање од Хургада кон Бугарија
8 дневен ALL INCLUSIVE одмор во SEA GULL BEACH RESORT 4*, Хургада


Програма:

ДЕН-1
Состанок на групата на аеродромот во Софија. Директен лет кон Хургада. Слетување на аеродромот во Хургада. Трансфер и сместување во хотел. Време на трансфер – околу 20 минути. Информативна средба со вашиот претставник. Слободно време Вечера. Ноќевање.

ДЕН-2
Појадок. Слободно време за плажа и забава или екскурзија по избор:  Нуркање во прекрасните гребени на Црвеното Море. Враќање во хотел. Вечера. Ноќевање.

ДЕН-3
Појадок. Слободно време за плажа и забава или екскурзија по избор: Можност за патување со брод со стаклено дно во Црвеното Море – Sea Scope. Ноќевање.

ДЕН-4
Појадок. Слободно време за плажа и забава или екскурзија по избор: Целодневна екскурзија во Античкиот град Луксор со посета на Луксор, Карнак, Храмот Хатшепсут, Долината на кралевите. Враќање во хотел. Ноќевање.

ДЕН-5
Појадок. Слободно време за плажа и забава или по избор: Целодневна посета на рајскиот остров – за одмор и нуркање, или Можност за дополнителна екскурзија – BADAWYA VIP – прошетка низ арапската пустина со АТВ, џипови и камили , со ориентална вечера (или појадок, според програмата) и шоу програма. Враќање во хотел. Вечера. Ноќевање.

ДЕН-6
Појадок. Слободно време за плажа и забава или екскурзија по избор: Целодневна екскурзија до Каиро и пирамидите на Египет во Гиза. Враќање во хотел. Вечера. Ноќевање.

ДЕН-7
Појадок. Слободно време за плажа и забава или по избор: ( Целодневна посета на рајскиот остров – за одмор и нуркање, или , Можност за дополнителна екскурзија – BADAWYA VIP – прошетка низ арапската пустина со АТВ, џипови и камили , со ориентална вечера (или појадок, според програмата) и шоу програма) . Враќање во хотел. Вечера. Ноќевање.

ДЕН-8
Појадок. заминување од хотелот. Трансфер до аеродромот Хургада за лет до Бугарија. Време на трансфер – околу 20 минути.


Цените во табелата се во евра , по лице , во стандардна двокреветна соба , на база All Inclusive, со вклучени аеродромски такси .

Цените за рана резервација се валидни за уплата до 15.11


ALL

По лице во Двокреветна соба  Еднокреветна соба 

Трет возрасен 

1-ро дете 2 – 11,99 г. со 2-ца возрастни

2-ро дете 2 – 11,99 г. со 2-ца возрастни

ЕСЕН

13.10-20.10

652 549 €

733 631 €

640 537 €

494 437 €

570 468 €

20.10-27.10

652 549 €

733 531 €

640 537 €

494 437 €

570 468 €

27.10-03.10

652 601 €

733 682 €

640 587 €

494 437 €

570 519 €

03.11-10.11

627 575 €

696 645 €

614 563 € 

489 437 € 

557 506 €

10.11-17.11

stop

stop

stop

stop

stop

17.11-24.11

stop

stop

stop

stop

stop

24.11-01.12

stop

stop

stop

stop

stop

29.12-05.01 Нова Година

749 €

852 €

676 €

550 €

644 €

2020

05.01-12.01

601 €

682 €

588 €

437 €

519 €

12.01-19.01

601 €

682 €

588 €

437 €

519 €

19.01-26.01

626 €

708 €

614 €

463 €

545 €

26.01-02.02

626 €

708 €

614 €

463 €

545 €

02.02-09.02

626 €

708 €

614 €

463 €

545 €

09.02-16.02

626 €

708 €

614 €

463 € 545 €
16.02-23.02

626 €

708 €

614 € 463 €

545 €

23.02-01.03

626 €

708 €

614 €

463 €

545 €

01.03-08.03

652 €

733 €

640 €

48 €

570 €

08.03-15.03

677 €

759 €

665 €

514 €

596 €

15.03-22.03

677 €

759 €

665 €

514 €

59 €

22.03-29.03

677 €

759 €

665 €

514 €

596 €

29.03-05.04

677 €

759 €

665 €

514 €

596 €

05.04-12.04

677 €

759 €

665 €

514 €

59 €

12.04-19.04

703 €

785 €

591 €

514 €

622 €

19.04-26.04

703 €

785 €

591 €

540 €

622 €

26.04-03.05

703 €

785 €

591 €

540 €

622 €

03.05-10.05

703 €

785 €

591 €

540 €

622 €

10.05-17.05

626 €

618 €

614 €

463 €

545 €

17.05-24.05

626 €

618 €

614 €

463 €

54 €

24.05-31.05

626 €

618 €

614 €

463 €

545 €


Цената е по лице во евра и вклучува:

 • Лет Софија – Хургада – директен чартер лет во Софија;
 • Аеродромски трошоци;
 • Чекиран багаж 20 кг и рачен багаж од 5 кг;
 • 7 ноќевања на All Inclusive во Sea Gull Beach Resort 4 *;
 • Чадори и лежалки во базенот и плажата на хотелот;
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром;
 • Претставник на тур-операторот на бугарски јазик за целиот престој.

Во цената не е вклучено – препорачани дополнителни услуги со резервации на барање:

 • Целодневна екскурзија во Каиро со авион, вклучително и посета на Цитаделата, џамијата на Мухамед Али, египетскиот музеј и пирамидите на Египет во Гиза –
 • Екскурзија во Каиро и пирамидите во Египет со автобус
 • Целодневна екскурзија до Луксор со автобус и разгледување на Луксор, Карнак, Храм Хатшепсут, Долина на кралевите
 • Нуркање во прекрасните гребени на Црвеното Море
 • Посета на рајскиот остров – со брод
 • Badawya Vip – Прошетка во арапската пустина со АТВ, џипови и возење камили
 • Патување со чамец со стаклено дно низ Црвеното Море

Во цената не е вклучено – дополнителни плаќања:

 • Новогодишна вечера – дополнителна наплата 80 евра возрасен / 40 деца;
 • Вкупната цена на пакетот не вклучува такси, плаќања и други дополнителни трошоци, кои не можат разумно да се пресметаат пред склучувањето на договорот и можеби ќе треба да ги плати патникот, на пр. туристички даноци, градски даноци, такси за слетување или такси за трансфер до или од пристаништата и аеродромите, трошоците за влезници за туристички места, музеи, бродови, фериботи, употреба на јавен превоз во некои градови, консумирани пијалоци во автобуси или авиони и др.
 • Туристичка виза (издадена на БЦП, важи 30 дена) – 27,00 УСД;
 • Бакшиши за време на нивниот престој во Хургада – околу 5 американски долари;

ВАЖНО:

 • Минимален број туристи: 120 лица. Во случај на неисполнет минимален број туристи, тур-операторот е должен да извести 20 дена пред почетокот на извршувањето на туристичкиот пакет.
 • Нема посебни медицински и здравствени барања поврзани со патувањето
 • Патувањето не е погодно за лица со намалена подвижност
 • -Од  патниците се бара да имаат важечки пасош најмалку 6 месеци по датумот на влегување во земјата.
 • Туроператорот го задржува правото да направи измени во програмата, авиокомпанијата и распоредот на летот.

ХОТЕЛ: SEA GULL 4*

Локација:
Sea Gull Beach Resort 4 * се наоѓа веднаш на Црвеното Море, само неколку минути од аеродромот Хургада и близу до центарот на Хургада. Одморалиштето со 4 везди има прекрасна локација за релаксација, релаксација и забава во срцето на одморалиштето.


ДОПОЛНИТЕЛНИ ЕКСКУРЗИИ

 • Минимален број за автобуските екскурзии е 40 лица.
 • Препорачуваме претходно резервирање за дополнителните екскурзии: Целодневна екскурзија до Каиро и пирамидите во Гиза и за екскурзијата до Луксор.
 • Минимален број на екскурзии за морски тип 10 лица.

ЕКСКУРЗИЈА

ЦЕНА ЗА ВОЗРАСНИ

ЦЕНА ЗА ДЕЦА 2-11.99

ВО ЕВРА

ВО ЕВРА

Целодневна екскурзија до Каиро и египетските пирамиди со авион

220 €

110 €

Екскурзија до Луксор – разгледување на Луксор, Карнак, храм Хатшепсут, Долина на кралевите

95 €

45 €

Екскурзија до Каиро и египетските пирамиди со автобус

95 €

45 €

Нуркање во прекрасните гребени на Црвеното Море

50 €

3 €

Посета на рајскиот остров – рајски остров (бродско патување)

50 €

30 €

Badawya Vip -полудневна екскурзија низ арапската пустина со АТВ , џипови и јавање на камили

50 €

30 €

Возење со брод со стаклено дно низ Црвеното Море

50 €

30 €


1) Целодневна екскурзија до Каиро – Цитадела, џамијата Мохамед Али, египетскиот музеј и пирамидите на Египет во Гиза со авион.

 • Ран трансфер на аеродромот Хургада за лет до Каиро.
 • Посета на Саладиновата Цитадела –  Наречена по нејзиниот градител и еден од најпознатите египетски владетели, Султан Саладин. Сместено е на ридот Мукатам во близина на центарот на Каиро и некогаш било познато по свежото ветре и погледите на градот. Сега е заштитено и сочувано историско место со џамии и музеи. Посетата на Цитаделата е проследена со посета на џамијата на Мохамед Али, која се наоѓа на највисоката точка на тврдината во Каиро. Бидејќи самата тврдина е на еден рид, џамиите од џамијата можат да се видат скоро насекаде во Каиро.
  Посета на познатите пирамиди во Гиза. Пирамидите во Гиза веќе долго време се најпосетуваната атракција околу Каиро. Од времето на нивната градба, пирамидите во Гиза ја отелотворуваат антиката, мистеријата – и создаваат неверојатни хипотези. Пирамидите се единственото чудо на античкиот свет кои преживеа скоро недопрени. Погребната пирамида на Кеопс е најстара во Гиза и најголема на светот, изградена приближно 2500 година п.н.е. од скоро 2,3 милиони варовнички блокови со тежина во просек од 2,75 тони и раселени од 100.000 робови. Трите помали пирамиди во соседството припаѓаат на кралиците или сестрите од Кеопс. Сфингата се наоѓа во близина, чудна фигура со тело на лав, лице на човек и кралска брада.
 • Попатно ќе ја посетиме фабриката за парфеми од природни состојки и фабриката со оригинален папирус. Слободно време доколку е можно.
 • По посетата на Некропола во Гиза, вклучен е ручек на брод на бреговите на реката Нил.
 • Посета на египетскиот музеј во Каиро. Тука се сите историски богатства на Египет, собрани од сите археолошки ископувања. Музејот прикажува повеќе од 12.000 артефакти од секој период на египетската историја. Египетскиот национален музеј одржува колекција од 136,000 вредни експонати, кои се движат од статуи и релјефи, па сè до ситни монети и амајлии. Музејот го отворил Саид Паша во 1857 година, по предлог на францускиот архитект Август Мариет и бил преместуван неколку пати за да се етаблира во срцето на Каиро.
 • Трансфер до аеродромот во Каиро за лет до Хургада.

Важни информации:

 • Пред да влезете во џамијата, мора да ги соблечете вашите кондури, да ја отстранете  вашата шапка доколу ја имате и очилата за сонце;Жените треба да ги покријат главите со пешкир или шал;
 • Облеката треба да биде конзервативна. Вашата облека не треба да им штети на чувствата на верниците. Кај жените, нозете и рамената мора да бидат скриени под облеката. Забележете ги знаците веднаш до влезот. Некои џамии имаат посебни влезови за мажи и жени. Ако не видите знак, но забележите дека жените и мажите користат различни влезови, одете по тој принцип;
 • Не фотографирајте за време на молитвата. Обично фотографиите се дозволени во џамијата, но не за време на молитвата.

Во цената е вклучено: билет за авион, трансфер со одличен автобус, водич на бугарски јазик, влезни билети за Цитаделата, египетскиот музеј, пирамидите и ручек на бродот.

Во цената не е вклучено: пијалоци за време на ручекот, влез во Пирамидата на Кеопс, влез во просторијата со мумии, фотографии во музејот, индивидуални трошоци.

Земете со себе: пасош, фотоапарат, пари за бакшиши, соодветна облека за посета на џамија.


2.) Екскурзија до Каиро и пирамидите во Египет со автобус.

 • Поаѓање од хотелот во Хургада во 02:00 часот (навечер). 250 км. пред Каиро застануваме за одмор, слободно време за јадење и тоалет. Утрото пристигнуваме во Каиро. Пред пладне, програмата вклучува посета на египетскиот музеј во Каиро.
 • Тука се сите историски богатства на Египет, собрани од сите археолошки ископувања. Музејот прикажува повеќе од 12.000 артефакти од секој период на египетската историја. Египетскиот национален музеј одржува колекција од 136,000 вредни експонати, кои се движат од статуи и релјефи, па сè до ситни монети и амајлии. Музејот го отворил Саид Паша во 1857 година, по предлог на францускиот архитект Август Мариет и бил преместен неколку пати за да се етаблира во срцето на Каиро. По посетата на музејот, вклучен е ручек на брод по Нил.
 • По ручекот, групата продолжува кон познатите пирамиди на Гиза. Пирамидите во Гиза веќе долго време се најпосетуваната атракција околу Каиро. Од времето на нивната градба, пирамидите во Гиза ја отелотворуваат антиката, мистеријата – и создаваат неверојатни хипотези. Пирамидите се единственото чудо на античкиот свет кое преживеа скоро недопрено. Погребната пирамида на Кеопс е ​​најстара во Гиза и најголема на светот, изградена приближно 2500 година п.н.е. од скоро 2,3 милиони варовнички блокови со тежина во просек од 2,75 тони и раселени од 100.000 робови. Трите помали пирамиди во соседството припаѓаат на кралиците или сестрите од Кеопс. Сфингата се наоѓа во близина, чудна фигура со тело на лав, човечко и кралска брада.
 • Попатно ќе ја посетиме фабриката за парфеми од природни состојки и фабриката со оригинален папирус. Слободно време.
 • Во доцните попладневни часови заминување за Хургада. Пристигнување во хотелот вечерта.

Цената вклучува: повратен билет за превоз, бугарски водичи, влезници за египетскиот музеј, пирамиди и ручек на брод.

Во цената не е вклучено: пијалоци за време на ручекот, индивидуални трошоци.


3.) Екскурзија до Луксор – разгледување на Луксор, Карнак, храм Хатшепсут, Долина на кралевите.

 • Тргнување од хотелот рано наутро. Посета на  Луксор – античката престолнина на египетските фараони. Ова е местото каде што беше античкиот град Теба. Разгледување на урнатините на храмовите комплекси Карнак и Луксор.
 • Посета на неверојатниот храм на кралицата Хатшепсут – единствената жена- Фараон.
 • Посета на долината на кралевите со исклучително убавите 62 гробници (ќе посетиме 3 ), Колосите на Мемнон и друго.

Цената вклучува: повратен билет за превоз, водечка услуга со превод на бугарски јазик и ручек.

Во цената не се вклучени: пијалоци за време на ручекот, индивидуални трошоци.


4.) Нуркање во прекрасните гребени на Црвеното Море.

 • Наведен покрај Големиот корален гребен во Австралија, како најдобар локалитет за нуркање, Црвеното Море е опишано како „коридор на чуда“. Морето е познато по својата разновидна фауна и импресивна јасност на водата, со видливост често поголема од 45 метри. Недостатокот на дожд во околните пустини значи отсуство на проточни води што ја нарушуваат видливоста.
 • Голем дел од уникатноста на нуркање во Црвеното Море се должи на импресивното преклопување на живописната убавина на пустината и вистинската рајска градина во водите. Околу 10% од животинските видови во Црвеното Море не се среќаваат на друго место на Земјата.
 • Ќе имате можност да уживате во нуркање, возење со брод и да го гледате неверојатниот и богат див свет на Црвеното Море.
 • Препорачуваме да донесете со себе: облека за капење, вода, фото камера, капа, очила за сонце, пари и аква чевли.

Во цената е вклучено: двонасочен трансфер, помош за нуркање, опрема, патување со брод и риболов, ужина и ручек со деликатеси од морска храна. Вклучени се само безалкохолни пијалоци.

Во цената не се вклучени: лични трошоци.


4.) Посета на Рајски остров – Paradise Island

 • Прошетка со моторен чамец до прекрасниот рајски остров. Островот Рај е олицетворение на совршено место за рекреација и еко туризам. Ќе имате можност да уживате во уникатен поглед кон морето и пустината. Островот е лишен од вегетација, но е полн со убав, бел песок, опкружен со кристална вода во нијанси на сина боја и глетки кои изгледаат нереални.
 • Прошетката вклучува две постојки до коралните гребени, опција за островска плажа, ручек во островски ресторан, шанса да се нурне околу бреговите на рајот на островот.
 • Препорачуваме да донесете со вас: костим за капење, фото камера, капа и лосион за сонце, очила за сонце, пари и аква чевли.

Цената вклучува: возење со моторни чамци, ручек на островот, лежалки и чадори.

Во цената не се вклучени: лични трошоци.


5.) Badawya Vip- Попладневна екскурзија низ арапската пустина со АТВ, џипови и возење со камили.

 • Ќе имате можност да уживате во АТВ прошетка низ песочните дини на арапската пустина.По возењето на АТВ, авантурата продолжува со возење со камила и типично ориентално шоу. За оние од вас кои се одлучиле за утринска прошетка низ арапската пустина, ќе се служи вкусен ориентален појадок. За вечерната прошетка се планира вечера за романтика во ориентален стил.

Цената вклучува: двонасочен хотелски трансфер, АТВ возење, возење со камила, ориентално шоу, појадок или вечера со вклучени безалкохолни пијалоци.

Во цената не се вклучени: лични трошоци.


6.) Возење со чамец со јасно, стаклено дно преку Црвеното Море-Sea Scope.

 • Трансфер до пристаништето со автобус и брод долг 18 метри.
 • Транспарентниот брод на дното ви дава можност да уживате во незаборавно пловидба над уникатните корални гребени и меѓу шарениот морски живот.

Цената вклучува: билет за брод, двонасочен трансфер, безалкохолен пијалок.

Во цената не се вклучени: лични трошоци.


6.) Вечерно шоу – Звук и светлина на египетските пирамиди на Гиза.

 • Секој ден како што заоѓа сонцето, раздвижениот град Каиро и познатите пирамиди на платото Гиза јужно од Каиро се апсорбираат во темнината на ноќта, но големото шоу на светлина и звук повторно ги храни. Иако поминаа илјадници години, туристите имаат можност да се потопат во величественоста на египетските пирамиди. Секоја претстава им дава големо искуство на гледачите, едно од чудата на античкиот свет. За еден час, претставата ќе ја раскаже приказната за големите фараони, нивните тајни, легендите и тајните на античката историја.

Во цената е вклучено: билет за светло шоу, двонасочен трансфер.

Во цената не се вклучени: лични трошоци.


7.) Вечерно крстарење на реката Нил со вечера и ориентално шоу

 • Пловидба по осветленото небото на Каиро, можете да уживате во вечерното крстарење со вечера на реката Нил, на елегантен ресторан за крстарење, пловејќи го најдолгиот воден пат на светот. По вечерата, се обезбедува забава во живо, обезбедена од грандиозно танцување и фолк шоу.

Во цената е вклучено: Програма за стомачно танцување  и ориентално шоу, вклучена вечера, двонасочен трансфер.

Цената НЕ вклучува: бакшиш и пијалоци за време на вечерата, лични трошоци.