fbpx
Duration: 03.03.2021
Price: 858€Нова програма : 858€
Book Now!
егзо*тр


ХУРГАДА со крстарење по Нил
Софија-Каиро-Хургада-Софија
Термини : 03.03.2021 , 31.03.2021 , 14.04.2021, 28.04.2021 , 12.05.2021
8 дена / 7 ноќевања


Прв ден (среда): Софија – Каиро  
Состанок на аеродромот во Софија, Терминал 1 за директен чартер лет до Каиро со БХ. Слетување на аеродромот во Каиро и состанок од страна на партнерска компанија на лице место. Екскурзија до Каиро: Еднодневна екскурзија до Каиро (вклучена во цената)
Турата вклучува посета на едно од најзабележителните светски чуда – египетските пирамиди, кои пленат со својата величественост и мистерија. Од страницата Гиза ќе уживате во погледите на Каиро. Вие нема да ја пропуштите средбата со импресивната статуа на Сфингата. Исто така, ќе го посетите историскиот музеј во Каиро, во кој се сместени многу скапоцени експонати од ерата на античката египетска цивилизација. Тука е и салата со мумии на некои од најпознатите фараони. Музејот изложува повеќе од 12 000 артефакти од секој период од историјата на Египет. Вклучен ручек (суво пакување). По патувањето во Каиро. Трансфер до пирамидите на хотелот Оазис 4 * (или слично) и сместување, вечера во хотелот. Ноќевање .

Ден 2 (четврток): Каиро – Асуан

Појадок. Трансфер до аеродромот во Каиро за лет до Асуан, управуван од „Египет ер“. Слетување на аеродромот во Асуан. Започнуваме со посета на Високата брана на браната Насер . Браната Асуван, која го блокира Нил, беше откриена во 1970 година. Изградбата беше одложена неколку пати поради политички причини и потреба за преместување на важни археолошки места, како што е Храмот Абу Симбел. Турнејата продолжува со Храмот на Изида (Храмот Филае). Првично, се наоѓаше на о. Филае, кој денес е преплавен од водите на браната Насер. Храмот бил спасен и пренесен на о. Агилика, благодарение на големата операција за спасување на УНЕСКО. Трансфер до брод за крстарење со река 5 * (на компанијата Крстарења по претседателска нилска вода) на база на целосна пансион / појадок, ручек и вечера /. Сместување. Ручек  вечера и ноќевање на бродот во Асуан.Трет ден (петок):
Појадок. Можност за дополнителна екскурзија до Абу Симбел.  Екскурзија со автобус до Абу Симбел, лоцирана на западниот брег на Нил и 280 км јужно од Асуан. За време на изградбата на браната Насер, храмовите биле поместени 65 метри повисоко од нивната првобитна локација. Постојат два древни египетски храмови врежани во карпите со исклучително убава и импресивна фасада од времето на Рамзес Втори (околу 13 век п.н.е.), по неговата победа во Кадеш. Големиот храм е посветен на богот на сонцето РА, на боговите Хорус и Птах. Сликата на Рамзес доминира во целокупната декорација на храмот и зрачи со божествена моќ. Многу близу до Големиот храм се наоѓа т.н. Мал храм или храм на Хатор и Нефертари. Ова е првиот храм во историјата на Египет посветен на една кралица. Покрај тоа, големината на женската статуа е иста со онаа на Рамзес, спротивно на обичајот статуите на жени и деца да бидат многу помали. Храмовите се исклучително обележје, а нивната историја е повеќе од импресивна. Денес, храмовиот комплекс е под заштита на УНЕСКО.
Комбо: Патување со брод Флука, Ботаничка градина и село Нубијан Поаѓање од бродот со традиционален египетски брод Флука со голем плови. Пловидба по Нил и стигнување до ботаничката градина Асуан. Посета на ботаничката градина, кратка пауза меѓу зелените дрвја за чај / кафе. Поаѓање од ботаничката градина со моторен чамец на реката Нил и стигнување до селото Нубијан. Посета на комплекс куќи, каде што ќе добиеме идеја за локалниот начин на живот и обичаите. Однесувајте се кон локален чај каркаде. Можност за привремена тетоважа со бокал (доплата). И најголемата атракција, гледање крокодили, и со помалите може да се сликате додека ги држите. Вратете се на бродот со моторниот брод.  Ручек , вечера и ноќевање на бродот во Асуан.Четврти ден (сабота): Асуан – Ком Омбо – Едфу
Појадок. Ручек  Попладне поаѓање за Ком Омбо. Уживајќи во прекрасните и плодни брегови на Нил, патувањето продолжува со посета на храмовите на Ком Омбо, кои се наоѓаат на 50 километри северно од Асуан. Првиот комплекс се издига над Нил. Изграден е во елинистичката ера, т.е. за време на Птоломеи, и е необичен двоен храм – на Собек, богот на крокодилите и на Хорус – на соколите. Поаѓање за Едфу. Вечера и ноќевање на бродот во Едфу.Петти ден (недела): Едфу – Луксор
Рано наутро посета на храмот во Едфу кој е исто така посветен на богот Хорус, синот на Изида и Озирис. Изградбата на храмот започнала во 237 година п.н.е., за време на владеењето на Птоломеј III и завршила скоро 2 века подоцна, во 57 година, за време на владеењето на Птоломеј XII – татко на познатата Клеопатра. Појадок. Слободно време за на плажа на бродот. Ручек Поаѓање за Луксор преку Есна .
Вечера и ноќевање на бродот во Луксор.6 ден (понеделник): Луксор – Хургада
После појадокот ослободување и поаѓање на крстарецот. Се упатуваме кон Деир ел Бахри – комплекс од гробници и погребни храмови на кралевите на Новото Кралство, сместен на западниот брег на Нил. Stepе зачекориме во Долината на кралевите(Долина на кралевите), во која се сместени 62 гробници фараони, од кои едниот е гробот на Тутанкамон , откриен во 1922 година и неверојатниот храм на Хатхепсут – првата жена-фараон што владееше со Египет две децении. Овој три-ниво погребен комплекс е вистинско архитектонско ремек-дело. Seeе ги видиме колосите на Мемнон – две масивни камени статуи кои го прикажуваат седечкиот фараон Аменхотеп III. Кога биле подигнати во 1350 година п.н.е. тие го чуваа влезот на гробот на Фараонот.  Трансфер во Хургада. Сместување во одморалиштето & спа-центар Стела Ди Маре Гарденс 5 или слично на база All Inclusive.

Седми ден (вторник): Хургада
По појадокот слободно време за на плажа и одмор. Можност за дополнителна екскурзија за доплата. Сахари парк Сахара (50 евра) Вашето
запознавање со Египет нема да биде комплетно ако промашите пустински сафари. ќе посетите мини зоолошка градина и терариум и ќе гледате мултикултурно шоу (јога, дервиши, ориентални танци), а навечер ќе ги набудувате звездите со телескоп – сето тоа во една екскурзија со вклучена вечера!

8 ден (среда):
Појадок и  трансфер до аеродромот Хургада за директен чартер лет до Софија, управуван од БХ Ер


ДАТА ЦЕНА
03.03.2021 858 €
31.03.2021 858 €
14.04.2021 858 €
28.04.2021 858 €
12.05.2021 858 €

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет со директен чартер лет, вклучително и аеродромски такси;
 • Еден кабински багаж до 7 кг. и чекиран багаж 20 кг;
 • Сите трансфери;
 • Екскурзија до Каиро – посета на пирамидите, Сфингата и Националниот египетски музеј;
 • 2 ноќевања во Хургада во хотел со 5 * на база All Inclusive;
 • 4 ноќевања на база на полн пансион на брод за крстарење 5 * од Асуан до Луксор;
 • 1 ноќ во Каиро во хотел Оазис 4 * (или слично) со вклучен појадок и вечера;
 • Авионски билет со директен лет од Каиро до Асуан;
 • Посета на сите места и храмови за време на патувањето со брод со крстарење;
 • Услуга од локални водичи придружена со водич од компанијата, кој ќе обезбеди превод на разговорите за време на сите трансфери и екскурзии во програмата;
 • Медицинско осигурување „Помош при патување во странство“ со покриеност до 20 000 лева и покритие за Ковид;

Во цената не е вклучено:
 • Дополнителни екскурзии;
 • Можност за огранизиран трансфер до аеродром Софија ( поврратно )
 • Пијалоци на бродот за крстарење;
 • Лични трошоци;
 • Бакшиш- Во Египет е вообичаено да се даваат бакшиши. Се плаќа околу 25 долари за целиот престој;
 • Влезна виза за Египет – 25 УСД / бесплатно за сите туристи до 30.04.2021 /, се плаќа на аеродромот во Хургада.
 • Данок на гориво – Се објавува до  21 ден пред летот / ако авиокомпанијата наметне такви промени

Услови за резервација  : 
 • Депозит од 30% по лице при резервација
 • Доплата до 30 дена пред датумот на поаѓање

Периоди на откажување:
* Рокот во кој  може да се откаже резервацијата  без пенали е до 60 дена пред датумот на патување.
* Во случај на откажување од 60 до 30 дена пред датумот на поаѓање, казната е во висина на платениот депозит, според условите на специфичната програма.
* Ако откажувањето се изврши од 29 до 15 дена пред датумот на поаѓање, казната е 70% од цената на патувањето;
* Ако откажувањето се изврши 15 дена или помалку пред датумот на поаѓање, казната е 100% од цената на патувањето;