Duration: Последни места
Price: Сигурна реализација :
Book Now!
egz*ta

Организиран трансфер од Штип, Струмица – Софија

Прв ден: 31.03.2019 – недела; Софија – Истанбул
Средба на аеродром Софија со водичот на групата во 15:50 часот. Лет Софија –  Истанбул во 17:50 часот. Со Turkish Air TK 1032. Лет од Истанбул за Делхи во 20:20 часот. – TK 716

Втор ден: 01.04.2019 – понеделник; Истанбул – Делхи појадок и вечера
Пристигнување во Делхи во 05:15 часот. Пречекување од партнеr-агенција и трансфер до хотел Radisson Blu 5 * или сличен во Делхи, сместување и појадок. Освежување и кратка пауза. 09:30 часот – полу-дневна  турнеја (вклучена во цената) ќе започне со посета на гробот на Хумаюн (Humaun Tomb .  Прошетката продолжува во Њу Делхи, како одраз на британското наследство. Поделбата меѓу Стариот и Новиот Делхи. Стоп за фото пауза од импресивниот хиндуистички храм Лакшминарајан храм. Премин покрај Вратата на Индија (1931г., India Gate) – меморијалниот капија, на која се испишани имињата на 90 000 индиски војници од време на Првата светска војна. Посета и разгледување на Кутаб минаре (УНЕСКО) – прекрасен примерок на Хинду-исламската архитектура, изградена врз 27 хиндуистички и джайнистки храмот. Тука е и највисокото минаре во светот 73 м., Архитектонско ремек-дело од 13 век, со дијаметар во основата 15 метри и 2,5 метри во горниот дел. Нејзините ѕидови се декорирани со реченици од Кур`анот, светата книга на муслиманите. Минарето е една од најсовршените кули на персискиот свет. Вечера и ноќевање во хотелот.

Трет ден: 02.04.2019  – вторник; Делхи-Агра (205 км / околу 5 часот) појадок и вечера
Појадок. 08:00 часот – почеток на обиколка (вклучена во цената) на Стариот град Делхи (Old Delhi), комбинација од стари споменици, тесни улички и динамиката пазари. Одење покрај Црвената Форт – тврдина, споменик на УНЕСКО – наречен Срцето на Индија.  Џамијата Масджит (Jama Masjit) – најголемата џамија во Азија (разгледување однадвор), изградена од Шах Џахан, најмногу Крупа архитектонски проект на империјата на можеа. Турнејата продолжува со прошетка по Чанди Чоук (Chandni Chowk), главен булевар од времето на Моголската династија, а денес најголемата трговска зона на градот, каде што ќе се почувствува емоцијата на ориентални пазари. Посета на Аксардам – ​​осмото чудо на светот. Неверојатен храм, Аксардам бил изграден само 5 години. По пат, разгледување и на Храмот Лотус, популарниот молитвен дом на Бахаиската религија, Поаѓање кон Агра. Сместување во Кристал Саровар Премиера 5 * или сличен хотел. Вечера и Ноќевање во Агра.

4. ден: 03.04.2019  среда; Агра-Џајпур (250 км / околу 6 часот) појадок и вечера
Појадок. Посета на Таџ Махал по изгрејсонце (вклучена во цената) – легендарниот споменик на архитектурата бил изграден од  императорот Шах Џахан, во спомен на неговата сакана сопруга Мумтаз Махал. Ова ремек-дело на архитектурата Магол ги комбинира исламските, индиските и персиските елементи. Во 1983 година беше вклучена во листата на УНЕСКО. Таџ Махал е еден од најубавите архитектонски комплекси во светот, симбол на вечната љубов, едно од новите 7 светски чуда.
Посета на Агра Фор (вклучено во цената) – Тврдината Агра, позната како црвената тврдина, е прогласена исто за споменик на УНЕСКО. Опкружен со ѕид од 70 метри, ова е најдолгата тврдина во Индија. Тоа е 2,5 километри северозападно од Таџ Махал и отвора неверојатен поглед на гробот и светата река Јамуна. Тврдините ѕидови на црвениот песочник се љубоморно чувани и убаво ја раскажуваат приказната за Могулската империја. Поаѓање во Џајпур. На патот посета на Фатехпур Сикри (вклучена во цената) – главниот град на великиот моголски царот Акбар. Фатехпур Сикри бил изграден помеѓу 1571 и 1585 година. Во буквален превод, Фатехпур Сикри значи Град на победата. Тој бил престолнина на империјата само за околу 10 години, но изградена во 16 век останува и до денес како еден од културните споменици на Индија, кој од 1986 година е вклучен во списокот на светското културно наследство на УНЕСКО. Комплексот е прекрасна комбинација на згради и споменици изградени во унифициран архитектонски стил. Пристигнување во Џајпур и сместување во Radisson Blu Џајпур Сити Центар 5 * или слично. Вечера и Ноќевање.

Петти ден: 04.04.2019 – четврток; Џајпур појадок и вечера
Појадок. Екскурзија (вклучена во цената) до древната престолнина Амбер и разгледување на неверојатната Амбер Форт (Amer Fort), чија изградба беше започната во 17 век, стара престолнина на Раджпут пред да биде изграден Џајпур. На патот, кратка посета за фото-пауза на Палатата на Вeтровете (Hawa Mahal) изграден од Махараџата Сава Пратап Синг (Sawai Pratap Singh) во 1799 г со уникатна пирамидална форма. Постојат 953 мали прозорци, украсени со мали решетки. Тие служеа на дамите во дворот за да ги следат процесите и разните активности, како и животот на градот. Разгледувањето на знаменитостите на Џајпур продолжува со Градскиот палата (City Palace) Убав палата бил изграден од Махараџата Сава Џај Синг (Sawai Jai Singh) за време на неговото владеење. Градската палата гордо се качува со својата неверојатна архитектура и градини, дворови и згради. Посета на музејот посветен на самата градска палата, со богати колекции од текстил, оружје, слики, теписи и многу повеќе. Во близина на дворецот се наоѓа опсерваторијата Джантар Мантар (УНЕСКО), изградена од Махараџата Џај Синг во периодот 1724 – 1735 година Махараџата бил познат повеќе како астроном и астролог, отколку како освојувач. Одење продолжува со набљудување во Опсерваторијата. Иако наликува на чудна колекција на камени и мермерни скулптури, секоја конструкција има строга намена. Опсерваторијата има 17 големи инструменти, повеќето од нив се уште работат. Вечера и преку ноќ во Џајпур.

Шести ден: 05.04.2019- петок; Џајпур-Делхи / 250 км. (5 часа) – Коломбо (Шри Ланка) појадок
Појадок. Заминување од Џаипур до Делхи (околу 5 часа). Пристигне во Делхи. Трансфер до аеродромот Индира Ганди за лет UL196 во 18:35 часот во Коломбо / Шри Ланка /. Слетување на Коломбо аеродром во 22:10 часот Шри Ланка е рајски остров полн со неочекувани изненадувања и неверојатна разновидност. Овде ви очекуваат самобитни локални традиции, древни храмови, убава дива природа и плажи со палми, облени од топлите води на Индискиот Океан. Легендарниот остров на зачините ви вика за авантури … Претстои ви интересен рута по најатрактивните делови на островот. Средба со претставник од локалната компанија и пренос на Pegasus Reef 4 * или сличен хотел во близина на Коломбо (околу 45 минути). Преку ноќ.

Седми ден: 06.04.2019 – сабота ; Коломбо-Пинавала-Дамбула појадок и вечера
Појадок. Заминување за Дамбула. Местото е познато по будистичкиот камен-пештерен храм со исто име, изграден во 1 век од н.е. од кралот Вавалбуху, дел од Светското наследство на УНЕСКО. Ова е најимпресивниот пештерен храм во Шри Ланка. Комплексот е лоциран на врвот на планината, на височина од 350 метри и се состои од пет одделни пештери со над 2000 квадратни. М. Ѕидови и тавани, покриени со фрески. Ова е најголемата досега изложена област во светот досега. Овде ќе видите над 130 статуи на Буда. Најголема од нив е колосална фигура, изгравирани во карпата, со димензии над 14 метри. На патот посета на засолништето за слонови селцето Пина, сместено на брегот на реката Махал Оиа која се наоѓа засолништа за слонови пина. Територијата на засолништето е посеана со кокос дланки и наликува атмосфера природна средина на нежните гиганти. Денес Pinavala е дом на повеќе од 40 слонови и мали слонови собрани тука од дивината. Слонският засолниште е основан во 1975 година Животот на слоновите во пина е предмет на бројни истражувања, книги и филмови. Единствено искуство кое не треба да се пропушти. Продолжување кон Дамбула. Сместување во Рајот 4 * или слично во Дамбула. Вечера и преку ноќ.

8. ден: 07.04.2019 – недела –  Делхи-Истанбул-Софија
Појадок. Трансфер лет ТК 717, заминување во 06:15 часот Слетување на Истанбулскиот аеродром во 10:30 часот.
Лет TK 1031 во 15:35 слетување на аеродром Софија во 16:55 часот.


Период на патување По лице во двокреветна соба Еднокреветна соба Доп. кревет Дете (2-11.99) со 2 возрасни
03.03.2019 – 07.04.2019 1179 евра 1349 евра  1159 евра 1099 евра

Цената вклучува:
 • Авионски билет Софија-Истанбул-Делхи; Њу Делхи – Истанбул – Софија со Turkish Airlines со багаж до 30 кг;
 • Аеродромски такси
 • Трансфер Штип/Струмица – Софија / обратно
 • Добредојде на аеродромот во Њу Делхи и сите трансфери;
 • Ран Check in – при пристигнувањето во Делхи;
 • 6 ноќевања и рано пријавување на 01.04, по пристигнувањето во Делхи во 06.00 часот, 7 појадок и 6 вечери во 5 * хотели во Индија;
 • Сите екскурзии и автобуски патувања вклучени во програмата;
 • Слон – јавање до врвот на Амбер Форт во Џајпур;
 • Влезници во музеите и предметите посетени во рамките на програмата;
 • Возач од Бугарија за време на патувањето;
 • Здравствено осигурување од 10000 евра за патување со “Армек”

Во цената не е вклучено:
 • Индиска туристичка виза – 80 евра , валиден пасош со најмалку 6 месеци од датумот на враќање,  слика во електронски формат 2 “x 2” (600×600 pixels).
 • Бакшиш / задолжителен минимален бакшиш за водичи и возачи / – 35 евра по лице за целата програма
 • трошоци од лична природа;
 • храна, пијалоци и услуги кои не се споменати во програмата

Услови за резервација
 • Уплата од 500 евра при резервација, целосна доплата до 45 дена пред поаѓање.
 • Понудата важи за минимум 15 туристи.
 • Цената на патувањето се пресметува по курс на 1 Еуро = 62 мкд
 • Патување без медицински барања за имунизација.

Поништување и казни:

 • Од 60 дена пред датумот на заминување – нема пенали
 • 60-тиот и 45-тиот ден пред датумот на поаѓање се задржува големината на уплатениот депозит, наплатлива од авиокомпанијата, како казна за поништување авионски билет;
 • Помеѓу 45-ти и 20-тиот ден се одзема 70% од вредноста на патувањето
 • За помалку од 20 дена се одзема 100% од вредноста на патувањето.