Duration: 13 Mar 2019 - 25 Mar 2019
Price: Сигурна реализација :
Book Now!
egz*tra

Шармот на Индокина

Патување низ Виетнам, Камбоџа и Лаос
Хо Ши Мин / Сајгон / – Сием Реан (Ангкор Ват и Ангкор Том) – Луанг Прабанг – Ханој – Ха Лонг Беј
13 дена / 10 ноќи / 10 појадоци / 8 ручеци / 1 вечера
Датум: 13.03.2019 – 25.03.2019

Трансфер од Штип/Струмица до Софија и обратно

ПРОГРАМА

ден 1  13.03.2019, среда: Софија – Истанбул
Заминуваме од аеродромот во Софија во 21:20 за Истанбул. Пристигнуваме во Истанбул во 23:40 часот.

Ден 2 14.03.2019, четврток: Истанбул – Хо Ши Мин / Сајгон /
Во 02:40 часот летот до Хо Ши Мин / Сајгон /. Пристигнуваме во 16:55 часот. Трансфер до хотелот Саргон Хотелот Саигон 4 * или слично, лоциран во срцето на главниот град. Слободно време. Преку ноќ.

3 ден 15.03.2019, петок: Хо Ши Мин / Сајгон / Појадок и ручек
Појадок. Во утринските часови ќе ги посетиме Cu Chi Tunnels, еден од ретките преостанати споменици на Виетнамската војна. Под земјата е мрежа од 200 километри тунел на три нивоа. Мрежата за тунели беше рачно ископана и населена од страна на виетнамските партизани за време на конфликтот во Виетнам. На врвот на војната, пред офанзивата на Тет во 1968 година, околу 10.000 војници биле сместени во тунелскиот комплекс. До ден-денес тој останува еден од најимпресивните примери за тоа колку е жестока војната. Ќе бидете во можност да пролзите неколку метри во тунел, специјално проширен за туристите, гарантирајќи екстремни искуства. Ручек во еден локален ресторан. Врќање  во Сајгон. Попладне ќе продолжиме нашата турнеја со разгледување на централниот дел на градот: прошетка по улица Dong Khoi Street, порано улица Rue Catinat позната за време на француските колонијални дена, како централен трговски регион на Сајгон Следното ни посета е Споменикот на обединувањето, сведок на жестока војна, како и Централната пошта на Сајгон, дизајниран од страна на Густаф Ајфел во готски стил, катедралата Нотр Дам изградена во 1863 – 1880 година по модел на париската. Оттука, пеш ќе се упатиме кон пазарот бен Тан / Ben Thanh / еден од најкарактеристичните симболи на Сајгон, за да доживееме секојдневниот живот на локалното, да почувствуваме живот, боите, егзотика на источните пазари. Ќе можете да изберете сувенири, рачно изработени производи и многу други.Враќање во хотел. НОЌЕВАЊЕ во Хо Ши Мин.

4-ти ден 16.03.2019, сабота: Сајгон – Siem ИПЕ Појадок и ручек
По појадокот, поаѓање за Ми Таа / My Tho / родното место на кокос. Денес ни очекува романтична прошетка по прекрасната Делта на Меконг. Ќе гледаме животот на локалното население на бреговите на реката, ќе пристигне на еден од 4- те острови во Делтата, ќе уживаме во свежи тропски овошје, се служи во плантажи под придружба на јужно-виетнамска народна музика. Ручек во еден локален ресторан. Потоа ќе се качиме на традиционалните плоскодани локални чамци “сампан” и во малите канали на Делтата, обраснати со водни кокос палми ќе стигнеме до локалните производители, каде ќе се обидеме традиционалниот меден чај и слатко кокосово млеко. Враќање во Сајгон. Лет до Siem ИПЕ. Трансфер и сместување во Memoire Siem Reap Hotel 4 * или сличен.

5-ти ден 17.03.2019, недела: Siem ИПЕ Појадок и ручек
Појадок. Утрото се упатуваме кон величествената храм комплекс Анкор Том – последниот административен и религиозен центар на кмерски империја. Зацврстениот град Анкор Том е со површина од 10 квадратни. Километри. Оградена од ѕид и широки ровови, градот вклучува многу од најпопуларните атракции на Анкор. Ќе посетиме храмот Бапхуон и Фимеанакас, храм од 11 век, изградена од Суряварман I. ќе видиме загадочните храм на Джаяварман VII – Байон, еден од најпопуларните и релевантни храмови во Анкор, како и храмот Та Прохм. Изградена помеѓу средината на 12 в. И почетокот на 13 в. Храмот е проголтан од џунглата – дрва и Лианг се заплеткале во времето основите и неговите останки. Ручек во еден локален ресторан. Попладне ќе разгледаме Анкор Ват – сметан за најголемиот религиозен споменик во светот. Основан во почетокот на XII век првично како хиндуистички храм, кон крајот на векот тој постепено е претворен во будистички. Анкор Ват е изграден од владетелот на кмерски империја Сураварман II во почетокот на XII век во тогашната престолнина Ясодхарапура (денешен Анкор) како државен храм и иден мавзолеј на монархот. Анкор Ват е најдобро зачуваните храм во Анкор и единствениот преостанат важен религиозен центар од своето основање до денес. Зградата е образец на високиот класичен стил на кмерски архитектура. Претворила во симбол на Камбоџа таа е прикажана на нејзиниот национален знаме и е најпознатата туристичка атракција на земјата. Враќање во хотелот. НОЌЕВАЊЕ

6-тиот ден 18.03.2019, понеделник: Siem ИПЕ – Луанг Прабан / Лаос /
Појадок. Посета на пловечки села, кој се наоѓа на 10 километри јужно од Siem Reap. Ќе се трошат со традиционална дрвена чамец по Tonle Sap, “големото езеро” на Камбоџа и најголемото во Југоисточна Азија. Овде ќе видите многу примери на Кмерскиот начин на живот. Ручек во еден локален ресторан. Потоа ќе се упатиме кон Пуок / Puok /, овој регион е популарен со висококвалитетната си свила, ќе видиме целосниот процес на производство.Трансфер на аеродром за летот до Луанг Прабанг (Лаос). Пристигнување, добредојде и трансфер до хотел Maison Dalabua Hotel 4 * Луанг Прабанг бил престолнина на античката држава Лансанг и кралска резиденција до 1545 година Од 1995 година градот е вклучен во Листата на УНЕСКО заедно со 33 будистички храм и 111 историски градби во карактеристичниот стил кој ги комбинира локалните традиции и француските влијанија. НОЌЕВАЊЕ.

ден 7 19.03.2019, вторник: Луанг Прабанг Појадок и ручек
По појадокот ќе разгледаме Националниот Музеј, кој се наоѓа во поранешниот Кралската палата, за да дознаеме нешто повеќе за историјата на Лаос. Ќе разгледаме храмовите Ват височини, жртвеникот на Ват Ахам, Ват Маја, најстариот храм Ват Сен, како за крај на патувањето ни во Лаос ќе видиме извонредниот Ват Ксиенг Тонг / Wat Xieng Thong /. Ручек во традиционален ресторан. Попладне се упатуваме на 30-тина километри од Луанг Прабанг, каде што се наоѓаат водопадите Рекламирање Си, збир на каскадни водопади со оформени мали басейнчета каде може да се плива. Водопадот Рекламирање Си поминува низ варовник карпа, која се прикачува на водата тиркизна боја. Слободно време за плажа. Се враќаме во Луанг Прабанг. Приквечер ќе се искачиме до ридот Пхуси за да видиме светата, позлатена ступа, како и да уживаат во прекрасен панорамски поглед на градот и храмовите. Ова место е многу популарно, каде туристите и жителите набљудуваат залезот над реката Меконг. Потоа ќе разгледаме ноќниот пазар на Луанг Прабанг, каде што можеме да откриеме збирки од текстил, изработени од занаетчиските населби околу Луанг Прабанг. НОЌЕВАЊЕ

8 ден 20 март 2019, среда, Луанг Прабанг: Појадок и ручек
Рано наутро ќе имаме можност да сведочиме за уникатен лаосски ритуал – како локалните жители им ги даруваат своите подароци на будистичките монаси. Традицијата во земјата е дека секое семејство не седи на нивната маса без да споделува дел од храната со монасите. Појадок. Очекуваме крстарење на реката Меконг. Ќе имаме можност да уживаме во прекрасните предели на должината на реката. На 25 километри од Луанг Прабанг (Лаос), во близина на местото каде што реките Нам Оу и Меконг се спојат, се наоѓаат светите пештери Пак Оу. Едниот е лоциран на ниво на водата, а другиот е на врвот на еден рид. Тие се исполнети со над 2000 илјади статуи на Буда, покриени со златен лак, со различна големина и големина. Ручек во еден локален ресторан на брегот на реката. Потоа се упатуваме кон паркот на слоновите Pak Ou каде ќе имаме можност да се допреме до овој неверојатно мил гигант, како и да се прошета на слон. Во градот се враќаме со вода. Трансфер во хотелот. НОЌЕВАЊЕ.

9-ти ден 21.03.2019, Четврток Луангпрабанг-Ханој:
Појадок. Слободно време и трансфер на аеродром до Луанг Прабанг за лет до Ханој, Виетнам. Средба и трансфер. Сместување во Lan Vien Hotel 4 *. НОЌЕВАЊЕ.

10 ден 22.03.2019, петок Ханој: Појадок и ручек
Појадок. Денес се надеваме на една интересна целодневна турнеја по обележјата на Ханој, главниот град на Виетнам, кој се карактеризира со препознатлива француска колонијална архитектура. Упатуваме кон Плоштадот Ба Динх / Ba Dinh / најголемиот плоштад во Ханој, каде што се одржуваат најзначајните културни и политички настани во градот, ќе видиме комплексот Хо Ши Мин / вклучувајќи мавзолеј, однадвор /, претседателската палата, живеалиштето во кое Хо Ши Мин живеел, Хо Ши Мин угој куќа, езерцето и една-Pillor пагода. Прошетката ни ќе продолжи со Храмот на литературатa – изграден кон крајот на XI век од императорот лаи Тан Тонг во чест на Конфучие. Храмот се наоѓа во познатата Кралска академија, која се смета за прв универзитет во Виетнам. Ручек во еден локален ресторан. Попладне ќе посетиме затвор Хоа Ло, (познат подоцна како Ханој Хилтон) се наоѓа во францускиот кварт на Ханој, добил својата слава поради мракобесните услови употребен во минатото од француската колонијална влада која острат таму борците за независност, а впоследстие од северо -Винети воини за време на Виетнамската војна. Ќе продолжиме со Стариот кварт на Ханој, застанувајќи да посетиме храмот на Ngoc Сон / Ngoc Son / лоциран на езерото Хоан Кием / Hoan Kiem, езерото “Sword /. Оттука ќе се поскитаме по тесните улици на Стариот кварт, за да преживееме секојдневниот живот на локалното . во доцните попладневни часови ќе се насладиме на уникатен возбудливо шоу – куклена претстава над водата / Water Puppetry / – традиционално уметност на северен Виетнам. Враќање во хотел . НОЌЕВАЊЕ ..

11-ти ден 23.03.2019, сабота Ханој – Ха Лонг Беј Појадок, ручек и вечера
Појадок. Заминуваме со автобус до Ха Лонг Беј (околу 4 часа). Ха Лонг Беј е неверојатно убава природна месност, која е дел од листата на светското природно наследство на УНЕСКО. Ха Лонг е едногласно прифатен на листата на 33 најубави заливи на нашата планета. Овој рај се наоѓа во североисточниот дел на Виетнам, во провинцијата Куанг Нин. Од главниот град, Ханој е нешто повеќе од 160 километри. Поради Неверојатни природни глетки и готово Виетнамците се категорични дека овој нивен залив е меѓу чудата на светот. Во буквален превод, Ха Лонг значи Змејот на долниот змеј. Името на заливот се поврзува со една легенда според која пред многу многу време, кога предците на денешните Виетнамци се одбранат од инвазијата кинески војни, на помош им дојдат боговите, кои им пратиле семејство змејови, за да им помогнат да ги заштитат своите земји. Семејството ламји се спуштиле од небото токму таму каде што сега се наоѓа Ха Лонг и почнале да ги бомбардирани со оган и жад, како создале природна одбрана ѕид од мали островчиња и карпи и така помогнале на Виетнамците да заштитат своите земји. Сместување на брод сличен на традиционалната брод “джонка” – Grayline Cruise Halong 4 * или сличен. Поаѓање. Ручек вечера со морска храна. Во попладневните часови, можност да се истражуваат убави пештери и острови. Вечера. НОЌЕВАЊЕ.

 • Програмата за време на крстарење е сообразена со програмата на брод, групата не е самостојна и е во комбинација со други туристи. Капацитетот на бродот е 40 лица.

12-ти ден 24.03.2019, недела: Ха Лонг Беј – Ханој Појадок и бранч
Појадок. Рано наутро на сонцето палубата на бродот, ќе имате можност да ја посетите класата Таи Чи. Потоа следи пештерите Сунг сот. Ќе уживате во бранч за време на патувањето назад кон пристаништето. По чамец на бродот, трансфер до аеродромот во Ханој за обратен лет до Истанбул, седишта во 22:15.

13 ден 25.03.2019, понеделник:
Слетување во Истанбул во 05:30 часот на 25.03.2019 година, краток престој и полетување за Софија во 08:35. Слетување на аеродромот во Софија во 08:55 на 25 март 2019 година


Датум Цена по лице во двокреветна соба Еднокреветна соба Цена за трет возрасен во двокреветна соба
13.03.2019 2887 €  3417 €  2787 € 

Цените вклучуваат:

 • Авионски билети Софија – Истанбул – Хо Ши Мин – Ханој – Истанбул – Софија со турски ерлајнс, вклучувајќи аеродромски такси и багаж 30 килограми;
 • Трансфер од Штип/Струмица до Софија и обратно
 • Ho Chi Minh лет билет – Siem Reap, аеродромски такси и багаж 20 кг;
 • Сием Рип – Луанг Прабанг авионски билет, вклучувајќи аеродромски такси и багаж од 20 килограми;
 • Луанг Прабанг авионски билет – Ханој – вклучил аеродромски такси и багаж од 20 килограми;
 • Сите трансфери според програмата;
 • 2 ноќевања со појадок во Хо Ши Мин – Paragon Saigon Hotel 4 * или слично;
 • 2 ноќевања со појадок во Ханој, Lan Vien Hotel 4 * или слично;
 • 1 преку ноќ со појадок, ручек и вечера на Круз Брод Круз Халонг 4 * или слично;
 • 2 ноќевања со појадок во Siem Reap Memoire Siem Reap Hotel 4 * или слично;
 • 3 ноќевања со појадок во Луанг Прабанг Maison Dalabua Hotel 4 * или слично;
 • 10 појадоци, 8 ручеци и 1 вечера според програмата
 • Сите екскурзии и посета на знаменитости опишани во програмата;
 • Влезници на посетените локации;
 • шише минерална вода во автобусот за време на екскурзии;
 • Возач кој ќе патува со групата за време на целото патување и ќе преведува на бугарски јазик;
 • Климатизиран транспорт низ целата траса;
 • Медицинско осигурување за целиот престој со покриеност од 15 000 евра со осигурителното друштво Армеек;

Цените не вклучуваат:

 • Виза за Виетнам за повеќекратно влегување – доплата и се издава он лајн во Софија, како се вложува во пасошот на аеродромот при влез во земјата – 80 долари (потребна е слика со димензии 4 x 6 см);
 • Виза за Камбоџа, доплата на аеродромот по пристигнувањето, 35 долари (потребна е слика со димензии 4 x 6 см);
 • Лаос виза, плаќа на аеродромот по пристигнувањето, $ 31 (потребна е фотографија од 4 x 6 см);
 • Лични трошоци;
 • Медицинско осигурување за лица над 70 години
 • Бакшип – 50 долари по лице- плаќање во Софија

Потребни документи:

 • Меѓународен пасош со минимална важност од 6 месеци по датумот на враќање
 • За деца до 18 години кои патуваат со еден или без родител, потврда на нотар од страна на еден или двата родители!

Услови и забелешки:

 • Уплата од  1500 евра се плаќа по пријавувањето, а целосната исплата се врши 45 дена пред поаѓање.
 • Понудата важи за минимум 12 туристи.

Поништување и казни:

 • Повеќе од 60 дена пред датумот на заминување – не се одзема казна;
 • меѓу 60-тиот и 45-тиот ден пред датумот на поаѓање се задржува големината на уплатениот депозит, наплатлива од авиокомпанијата, како казна за поништување авионски билет;
 • 70% од вредноста на TP се одзема помеѓу 45 и 20 ден
 • За помалку од 20 дена се одзема 100% од вредноста на патувањето.