Book Now!
eg.t

Исланд 2019

Организиран трансфер од Штип, Струмица – Софија

Програма
1 ДЕН  – 14.05.2019
Средба на аеродромот во Софија, Терминал 2 во 12: 10ч. Лет за Рејкјавик од Франкфурт во 14: 10 часот. Во 15:30 часот. – пристигнување во Франкфурт, краток престој на аеродромот потоа лет за Рејкјавик во 21:50 часот. Пристигнување на аеродромот во Рејкјавик 23:30 ч. Трансфер до хотел Hotel Storm 5* Reykjavik. Ноќевање

2 ДЕН –  15.05.2019
Појадок. Туристичка обиколка во центарот на Рејкјавик, потсета на лавиринт од тесни улички со стари дрвени куќи од крајот на XIX и почетокот на XX век: црквата “Хатлгримскиркя”, Универзитетскиот кварт, културниот центар Nordic Hоuse, Националниот музеј, Градското собрание, езерото Трајорнин , Лутеранска катедрала, Парламентот, пристаништето, концертната сала во Харпа, зградата на Перлан(Перл). Попладне – по желба – можност за набљудување на китови со доплата 129 евра за возрасни и 59 евра за деца и млади до 11 година ќе се качите на специјален туристички брод за мониторинг на китови. Од капетанот и екипажот ќе дознаете интересни факти за различни видови китови и морски птици, кои се очекува да се види. Врати се во хотелот. Преку ноќ.

3 ДЕН –  16.05.2019
Појадок. Целoдневна екскурзија на т.н. “Златен круг” – панорамски пат кој открива едни од најпознатите иконски природни феномени на Исланд – националниот парк Тингветлир (УНЕСКО) и долината Хаукадалур. Во паркот Тингветлир се наоѓаат единствен водопад Гълфос и езерото Тингвалаватн . Тука е големата пукнатина во земјата што ги одвојува американските и евроазиските плочи. Долината Хаукадалур е позната по своите гејзери Гейсир и Строкур кои исфрлаат топла вода и пареа на висина од околу 25 метри во 5 минути и се едни од најпознатите фотографирани природни знаменитости во Европа. Турнејата продолжува низ Sculcholt, најважниот духовен и едукативен центар во Исланд. Врати се во хотелот во Рејкјавик. Преку ноќ.

4 ДЕН –  17.05.2019
Појадок. Утрото – поаѓање кон леденото езеро Иокулсарлон и Националниот парк Вахтнаиокутјал со најголемиот глечер во Исланд, под кој се уште има активни вулкани. Околу пладне – пристигнување во националниот парк Скафафел. Од таму се отвора прекрасен планински предел и поглед на највисокиот врв во Исланд – Кваналадшникур (2110 м). Можност за прошетка со брод тип “амфибиски” по езерото Иокулсарлон. (времетраење – 30-40 мин.) Со доплата 45 евра за возрасни и 20 евра zа деца и млади до 11 година .Ноќевање во хотел Foss Hotel Nupar .

 5 ДЕН –  18.05.2019
Појадок. Целодневна посета на југот од Исланд. Прошетка низ еден од природните феномени во Исланд – Реинисфяра – пет километри плажи од ситен црн песок. Оттука се отвора поглед кон Дирхолаи – мал полуостров со карпести масиви, едно од омилените места за гнездење на голем број ретки птици.  Песокот и карпите се од вулканско потекло. Турнејата продолжува и до најголемите и најубавите водопади во земјата – Цитаделата и Селандасфос . Патот поминува низ пастирски пејсажи на села и фарми. Враќање во хотел . Ноќевање

6 ДЕН –  19.05.2019
Напуштање на хотелот. Екскурзија до полуостровот Реикјанес каде меѓу полињата од лава и геотермални извори, навистина ќе се почувствува силата и моќта на оваа млада земја. Попладне – двочасовен престој во најпознатата атракција во Исланд – Сината лагуна , природен геотермална базен, кој се наоѓа меѓу вулкански парчиња (влезниот билет е вклучен во цената). Ќе имате можност да уживате во релаксирачки бањи меѓу неверојатна природа и чист воздух. Вечерта- трансфер до аеродромот (вклучен во цената).

7 ДЕН –  20.05.2019
Лет за Софија од Франфурт во 01:10 часот. Слетување на аеродромот во Минхен во 07:05 часот., Краток престој, потоа лет за Софија во 09:25 часот. Пристигнување на аеродромот во Софија во 12:15 часот.


СМЕСТУВАЊЕ ЦЕНИ до 31.01.2019 ЦЕНИ по 01.02.2019
Цена по лице во двокреветна соба 2229 евра  2274 евра 
Цена за трето возрасно лице во двокреветна соба 2049 евра  2094 евра
Цена за деца под 10 години во соба со 2 возрасни  1929 евра 1974 евра 
Цена за деца до 11 години во соба со 1 возрасен  2129 евра  2174 евра 
Еднокреветна соба 2719 евра  2764 евра 

 


Цената вклучува:

 • Авионски билет со авиокомпанијата “Луфтханза”, вклучени аеродромски такси, регистриран багаж до 23 кг;
 • 5 ноќевања и појадок;
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром;
 • Трансфер Штип/Струмица/Скопје до Софија
 • Влезница со Blue Lagoon со вклучени крпи;
 • Превоз со автобус според дадената  програма;
 • Медицинско осигурување со покриеност  10000 евра со осигурителна компанија “Армеек”;
 • Водич – преведувач од тур-операторот;

Во цената не е вклучено:

 • Лични трошоци;
 • Екскурзија – гледање на китови – 129 евра за возрасни и 59 евра лева за деца до 11 години;
 • Патување со брод на езерото Jokulsarlon – 49 евра за возрасни и 20 евра за деца до 11 години;

Напомени :
Патниците имаат право на раскинување на договорот во кое било време пред почетокот на патувањето, откако ќе ги уплатат следниве износи:
 • До 60 работни дена од датумот на поаѓање – без пенали
 • Од 59 работни дена до 30 дена – износот на депозитот (250 евра )
 • Од 29 работни дена до денот на поаѓање – 100% во вредноста на патувањето