Book Now!
egz*tra

Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно
Програма
1 ДЕН – 28.12.2018 – Аеродромот Бен Гурион – Ерусалим – Витлеем

Лет од аеродром  во Софија, Терминал 2 во 09:00 часот (задолжително 3 часа пред летот) лет за Тел Авив во 11:55 часот. Пристигнување на аеродромот “Бен Гурион” во 14:20 часот. Пречекување во салата за пристигнуваат од претставник на локалниот туроператор. Заминување кон Ерусалим: Посета на Гетсиманија (местото на Христовата молитва и предавството на Јуда), гробот на св. Богородица (со чудотворната икона на св. Богородица Ерусалимската), ” Ѕидот на плачот “, поглед кон храмовиот рид со “куполата на скала ‘ ‘. Сместување во хотел во Витлеем . Вечера. Ноќевање (1) во Витлеем.

2 ДЕН – 29.12.2018 – Витлеем (Христовото Рождество) – Ерусалим

Појадок. Посета на базиликата “Рождество Христово” во Витлеем – најголемата знаменитост на градот и раѓање место на Господ Исус Христос. Пешачка тура на Ерусалим : Симболичниот Именуван Пат ( Via Dolorosa ) – тоа e улицата по која во древниот Ерусалим помина со крстот Исус Христос кон местото на распнувањето. Обожување во храмскиот комплекс на Господовата гробница и Голгота – најсветото место за христијанскиот свет. По поклонувањето програмата продолжува со гората Сион (Давидовиот град), каде што се наоѓаат гробот на св. Цар Давид и собата на Тајната вечера. Нов Ерусалим – панорамска турнеја. Ноќевање / 2 /.

3 ДЕН – 30.12.2018 – Витлеем – Каср ал-Џахуд – Ерихон – Мртвото Море – Назарет – Кана – Тиберија

Појадок. Поаѓање во Ерихон – најнискиот град под морското ниво и едно од најстарите населби во светот. Манастирот на искушенија, сместен во карпите, каде што Исус Христос постот и молејќи се четириесет и четириесет ноќи. Каср ал-Ахуд – местото на Христовото крштевање (можност за ритуално потопување во водите на реката Јордан). Заминување до Мртвото Море – најниска точка во светот, околу 420 метри под нивото на морето. Слободно време за капење и релаксација. Панорамски поглед на Qumran. Заминување кон Галилеја. Посета на градот НазаретКаде што Архангел Гаврил пријавени на Дева Марија дека ќе роди Син Господов, и каде поминала голем дел од животот на Светото семејство: храмот на Благовештението (изграден врз урнатините на една стара византиска црква и домот на Светото семејство. Минување во Кана Галилејска – местото од првото Христово чудо, ја претвора водата во вино, вечера (3) во Тиберија .

4 ДЕН – 31.12.2018 – Тиберија – Капернаум – Табба – Планина на блаженство – Голан – Нетања

Појадок. Туристичка програма во реонот на Галилејското езеро: Капернаум – овој антички град се споменува во Новиот Завет како центар на Христовата активност во Галилеја. Испитување на остатоците од античката синагога и урнатините на куќата на Св. стан. Петар. Табха – местото на “Чудото со множење на рибите и лебот”. на планината Блаженство , каде што Исус ја кажа својата славна проповед. Посета на Голанската Висорамнина, со прекрасен поглед на Галилејското Езеро, најубавите долини, пасишта и планини. Поаѓање за Нетања. Вечера (за оние кои немаат новогодишна вечера). Новогодишна гала вечера (за доплата). Во текот на ноќта (4) во Нетања.
5 ДЕН – 01.01.2019 – Нетања – Акра – Хаифа – Кесарија – Нетања
Појадок. Туристичка програма Западно крајбрежје: Акрa – една од последните воени бази и престолнина на крстоносците за повеќе од еден век: цитаделата на Малтешки ред, тунели на темпларите, стариот град и пристаништето. Истражете го прекрасниот пристанишен град Хаифа , кој се наоѓа на брегот на Средоземното Море. Бахаи градини (надвор) и Хаифа Залив. Цезареа – аквадукт. Врати се во хотелот во Нетања. Вечера. Ноќевање (5) во Нетања.

6 ДЕН – 02.01.2019 – Тибериас – Табор – Мегидон – Тел Авив / Јафо-Лод – Софија

Појадок. Панорамски разглед на Тел Авив и туристичка програма во Яфо , еден од најстарите градови на Блискиот Исток, кој се наоѓа на возвишение, од каде се открива непроценлива поглед кон брегот на Тел Авив и неговите плажи. Прошетка околу стариот пристанишен простор. Посета на црквата со гробот на Свети Ѓорѓи во Лод (древниот град Лида Палестинска). Трансфер до аеродромот Бен Гурион. Лет до Бугарија во 18:20 Пристигнување на аеродром Софија околу 21:30


Датуми за патување Возрасен во двокреветна соба Трет возрасен  во двокреветна соба Дете 2-10.99 години со две возрасни лица во двокреветна соба Еднокреветна соба
28.12.2018 – 02.01.2019 799 евра 789 евра 759 989

 Хотели на хотели::
Локација Хотел Број на ноќевања
Витлеем Рај 3 * http://www.paradisebethlehem.com/ или слично 2
Тиберија Arcadia 3 * https://www.arcadiahotels.co.il/ или слично 1
Нетања Margoa 3 * http://www.hotelmargoa.co.il/ или слично 2

 

 

 

 


Цената на пакетот вклучува:

 • Авионски билет Софија – Тел Авив – Софија со редовен лет на авиокомпанијата Ел Ал со вклучен багаж;
 • Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно
 • аеродромски такси (129 евра од 10.02.2018 година);
 • 2 ноќевања со појадок и вечера во Витлеем, хотел 3 *;
 • 1 преку ноќ со појадок и вечера во Тибериас, 3 * хотел;
 • 2 ноќевања со појадок и вечера во Нетанија, 3 * хотел;
 • водич на бугарски на целата рута;
 • луксузен автобус со бесплатен Wi-Fi;
 • звук систем со слушалки за време на патувања;
 • сите трансфери според програмата;
 • сите екскурзии според програмата;
 • надоместоци за влез за програмските објекти;
 • Сертификат за Херц;
 • водич кој ја придружува групата за време на престојот;

Во цената не е вклучено:

 • Киперки – 5 долари за турист дневно (вкупно 30 долари, платени во Израел);
 • дополнителни настани и екскурзии (незадолжително):
 • Дополнување за новогодишната гала вечера – 98 евра
 • Брод патување на езерото Галилеј – 10 евра
 • Ручек во ресторан за риби на езерото Галилео – 20 евра
 • Ноќен Ерусалим – 25 евра
 • лични трошоци.