Duration: 19.11.2018
Price: 1039€Сигурна реализација : 1039€
Book Now!
ex*c

ИЗРАЕЛ И ЈОРДАН

Термин – 19.11.2018 – 8 дена / 7 Ноќевања – појадок и вечера
Бонус ручек во градот Петра

Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно

ПРОГРАМА

1 ден –  Софија – Тел Авив – Кесарија – регион Хаифа
Во 08:00. Софија / Терминал 2 / (задолжително 3 часа пред лет)  лет до Тел Авив во 11: 05ч. Пристигнување на аеродромот Бен Гурион во 13: 35ч. и заминување за Тел Авив. Панорамска турнеја на Тел Авив и на Јафа . Поаѓање во Хаифа , на патот кон Цезареја во посета на римскиот аквадукт. Сместување во хотел во близина на Хаифа . Вечера. Ноќевање

2 ден  – Хаифа – Назарет – Канал Галилеј – Капернаум – Табха – Голански висови – Тиберија
Појадок. Заминување на прекрасниот пристанишен град Хаифа, кој е сместен на брегот на Средоземното море. Панорамски разглед на градините на Бахаи и заливот во Хаифа. Возење со автобус до Назарет – местото каде што Исус го поминал своето детство, посета на куќата на Јосиф, посета и разгледување на Црквата на Благовештението (Church of the Annunciation). Преминување низ Канал Галилеј – местото на првото Исусово чудо каде водата ја претвара во вино. Продолжување на патувањето кон Капернаум (Capernaum), центар на дејноста на Исус Христос. Тука се наоѓаат остатоците од античката синагога и урнатините на куќата на Св. Апостол Петар. Заминување кон Табха, местото на “Чудото со умножувањето на рибите и лебот” и можност да го погледнете мозаикот од византиската базилика од 5 – ти век. Панорамски поглед на Голанските височини. Сместување во хотел во Тиберија. Вечера. Ноќевање.

3 ден – Тиберија – Џереш – Аман
Заминување во Јордан преку граничниот премин Шеик Хусеин. Посета на најдобро зачуваниот римски град во Блискиот Исток и архитектонски град – Џери (древниот Герасим), основан од војниците на Александар Македонски во IV, во. Пр.н.е., Разгледување на Триумфалната капија на императорот Адријан, храмот на Артемида (покровителка на Џери), други антички храмови, Јужниот театар, и многу цркви од раниот Среден Век. Заминување за Аман . Пристигнување во главниот град на Хашемитското Кралство Јордан. Панорамска-автобус турнеја. Хотелско сместување. Вечера. Ноќевање

4 ден  Аман – Небо – Мадаба – Керат – Петра
Појадок. Поаѓање кон планината Небо , од каде се отвора прекрасен поглед на Израел и дел од долината на реката Јордан.. Според Библијата, ова е местото каде што Мојсеј се искачува за да ја види Ветената земја за првпат пат. Според светото писмо, таму е погребан Мојсеј. На врвот се наоѓаат остатоци од црква и манастир. Црквата датира од средината на IV век и е изградена во спомен на местото каде што умира Мојсеј. Посета на градот Мадаба- познат на многу христијански цркви. Обележје сепак е грчката православна црква “Свети Ѓорѓи”, позната по својот уникатен мозаик. Денес, Мадаба има Институт за мозаична уметност и десетици работилници кои се занимаваат со овој занает. Посета на  Керак – замокот на крстоносците (Палатата на Керак). Во замокот јасно се разликуваат два типа архитектура – грубата ѕидарски на крстоносците и меката обработка на варовник употребен во подоцнежните арапски згради. Замокот што го гледаме денес во Керак датира од 12-тиот век, кога служеше како тврдина од библиските времиња. Заминување кон Петра . Сместување во хотел во Петра. Вечера. Ноќевање

5 ден – Петра – Шобак – Аман
Појадок. Организирана турнеја до Петра , главниот град на Набатос. Во 2007 година тој беше избран како едно од Седумте нови чуда на светот. Се наоѓа во планинска долина Вади Муса (“Долина на Мојсеј”). Првите познати жители се Едомците кои живееле овде околу 1000 п.н.е. Според Библијата тие биле потомци на Иса,. Време е да се разгледа Каш ал-Фарун(Куќата за богатство), бројните камени гробници, амфитеатарот, триумфалниот лак, колонијалната палата. Ручек во Петра. Поаѓање во Аман. Попатна разгледување на замокот на крстоносците Монтреал (лат. Mont regalis “Кралската рид”, познат уште како Шобак) – изграден од темпларите во 1116 година по наредба на Ерусалимскиот крал Болдвин I гарда на поклонички правци и каравани . Пристигнување во Аман . Хотелско сместување. Слободно време. Вечера. Ноќевање

6 ден – Аман – Каср ал-Џахуд – Ерихон – Мртвото Море – Кумран – Витлеем
Појадок. Поаѓање во Израел. Премин преку граничниот премин Аленби. Посета на Кас ал-Каах – на ова место Јован Крстител го крсти Исус Христос во реката Јордан.поминување низ Ерихон – најстариот град во светот. Заминување до Мртвото Море – најниска точка во светот, околу 420 метри под нивото на морето. Слободно време за плажа. Поаѓање во Витлеем . Хотелско сместување. Вечера. Ноќевање

7 ден –  Витлеем – Јерусалим – Витлеем
Појадок во хотел. По појадокот е предвидена посета на родното место на Исус Христос во Витлеем и најголемата знаменитост во овој град – базиликата “Рождество Христово”. Во градот Витлеем е роден Давид – вториот цар на Израел, град кој во Библијата овој град доста често е споменуван како “Градот на Давид”. Според библиските пророштва, Месијата треба да биде потомок на Давид и да се роди во неговиот град. Заминување кон Ерусалим. Пешачки разглед на градот и можност да се види Гетсиманската градина.. Овде во 5 от век е изградена Базилика посветена на страданијата на Исус Христос. Во градината се наоѓаат маслинови дрва кои ја красат 2000 години. Продолжуваме кон Виа Долороса (“Патот на болката”), односно улицата во Ерусалим каде Исус Христос со крстот заминува кон Голгота, местото каде било Неговото распнување. Следува посета на “Божјиот гроб” -местото во кое Исус Христос е погребан и во кое Тој воскреснува. Програмата продолжува со посета на “Ѕидот на плачот”, храмот на Соломон. Името потекнува од оплакувањето на Евреите за овој храм. Патот продолжува кон “Давидовиот град”, односно местото каде што се наоѓа гробот на цар Давид и собата каде била “Тајната вечера”. Вечера. Ноќевање.

8 ден –  Тел Авив – Софија
Појадок. Трансфер до аеродромот Бен Гурион. Лет до Бугарија во 07:15. Пристигнување на аеродромот во Софија околу 10 часот


Термин Возрасен во двокреветна соба Еднокреветна соба Трет воз Дете ди 10,99 со 2 родители
         
19.11 – 26.11.2018 1039 евра 1229 евра 1039 евра 989 евра

Цената вклучува:

 • Авионски билет Софија – Тел Авив – Софија со Ел Ал
 • Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно
 • Aеродромските такси – 155 евра од 29.09.2017 година
 • Влез и излез на границата со Јордан – 45 евра
 • 7 ноќевања со појадок и вечери во 3 * хотели (1 во областа Хаифа, 1 во Тиберија, 2 во Аман, 1 во Петра, 2 во Витлеем)
 • Трансфери според програмата
 • Ручек во Петра
 • Еднодневна екскурзија до древниот град Петра
 • такса за древниот град Петра
 • турнеја на Џераш и Аман
 • туристичка турнеја на Ерусалим, посета на Хаифа, Акра, Тиберија, Капернаум, Галилејското Езеро, Витлеем, реката Јордан, Небо, Мадаба, Керак, Мртвото Море, Керак, Ерусалим, Лод, Тел Авив
 • Медицинско осигурување за патниот период со помош на осигурителната компанија “Армек” со покриеност до 10.000 евра
 • локален водич на бугарски / руски
 • слушалки за време на патувањето
 • водич од агенцијата

Цената не вклучува :

 • Трошоци од лични потреби
 • Задолжителни бакшиш за шоферите – 40 долари ( се плаќаат на лице место ) 
 • Дополнителни  факултативни екскурзии
 • Ноќем Ерусалим – 25 евра
 • Одмор на брод на езерото Галилео – 10 евра
 • Ручек во рубен ресторан на езерото Галилео – 20 евра

Поништување и казни:
 • до 60 дена пред датумот на поаѓање – без пенали
 • од 59 до 30 дена – 330 евра;
 • од 29 дена до денот на патувањето – 100% пенали