Duration: 23.11.2018
Location: YERUSALIM
Price: 899€Сигурна реализација : 869€
Book Now!
ex*c

ИЗРАЕЛ И ЈОРДАН – РЕЛИГИЈА НА ДРЕВНИТЕ

(Бонус – ручек вклучен во Петра)
Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно

6 дена / 5 ноќи / 5 појадоци / 5 вечери / 1 ручек
Датуми: 02.11; и  23.11.2018

СОФИЈА – TEL AVIV – VITLEEM – KASR AL YAHUD / JERIHON – NEB – MADABA – PETRA – AMAN – JERASH – MORTHE MOORE – YERUSALIM – VITLEEM – JAPO – SOFIA

 

1 ден – Софија – Ерусалим – Витлеем
Лет од аеродромот во Софија, Терминал 2 во 09:00 часот (задолжително 3 часа пред летот) лет за Тел Авив во 11:55 часот. Пристигнување на аеродромот Бен Гурион во 14:20 Состанок со претставник на локалниот партнер-туроператор. Поаѓање во Витлеем. Кратка панорамска турнеја на Нов Ерусалим . Хотелско сместување. Вечера. Ноќевање.

Ден 2 – Витлеем – Каср ал-Кахуд – Ерихон – Небо – Мадаба – Петра
Појадок. Посета на Каср ал Јахуд – на ова место Јован Крстител го крштавал Исус Христос во реката Јордан. Посета на Ерихон – во кој се наогаат најстарите населби во светот. Премин од Израел во Јордан преку граничниот премин Аленби. Поаѓање за Мадаба. Градот е познат по многуте христијански цркви. Обележје сепак е грчката православна црква “Свети Ѓорѓи”, позната по уникатниот мозаик, посета на планината Небо, каде што се отвора прекрасен поглед на Израел и дел од долината на реката Јордан.Убаво може да се видат контурите на Ерусалим и Ерихон. Според Библијата, ова е местото каде што Мојсеј се искачува за да ја види Ветената земја за првпат со своите очи. Повторно според Светото Писмо, Мојсеј умира и е погребан таму. На врвот се наоѓаат остатоци од црква и манастир. Црквата датира од средината на IV век и е изградена во спомен на местото каде што умира Мојсеј.Заминување кон Петра. Хотелско сместување. Вечера. Ноќевање.

Ден 3 – Петра – Шобак – Аман
Појадок. Организирана турнеја до Петра, главниот град на Набатос. Во 2007 година, таа беше избрана како едно од Седумте нови чуда на светот. Се наоѓа во  планинска долина Вади Муса (“Долина на Мојсеј”). Првите познати жители се Едомците кои живееле овде околу 1000 п.н.е. Според Библијата тие биле потомци на Исав, а референците во Сещеното Писмо за место наречено Села ( “карпеста месност” на еврејски) речиси сигурно се однесуваат за Петра ( “камен” на грчки). Розово. Време за разгледување на Каснех ал-Фарун (Скриеното Богатство), бројните карпести гробници, амфитеатар, Триумфалната капија, Карден со колонади. Ручек во Петра. Поаѓање во Аман. На патот кратка посета за панорамски слики на замокот на крстоносците Монтреал (лат. Mont regalis “Кралската рид”, познат уште како Шобак) – изграден од темпларите во 1116 година по наредба на Ерусалимскиот крал Болдвин I гарда на поклонички правци и каравани . Пристигнување во Аман – главниот град на Хашемитското Кралство Јордан. Хотелско сместување. Вечера. Ноќевање.

4 дена – Аман – Джераш – Мртвото Море – Витлеем
Појадок. Заминување за најдобро зачуваниот римски град во Блискиот Исток и архитектонски град – Џери (древниот Герасим) е основан од војниците на Александар Македонски во IV, во. Пр.н.е., подоцна стана дел од растечките и космополитски градови на Грако- Римската Декаполис. Разгледување на Триумфалната капија на императорот Адријан, Форумот со овална форма, хиподром, Карден, Агора, нимфеумът, храмот на Артемида (покровителка на Џери), други антички храмови, Јужниот театар, и многу цркви од раниот Среден Век. Премин од Јордан до Израел преку граничниот премин Аленби. Заминување до Мртвото Море – најниска точка во светот, околу 420 метри под нивото на морето. Слободно време за плажа. Поаѓање во Витлеем. Хотелско сместување. Вечера. Ноќевање.

Ден 5 – Витлеем – Ерусалим – Витлеем
Појадок. Туристичка програма во Ерусалим: Виа Долороса (од лат. “Патот на болката”) – тоа e улицата по која во древниот Ерусалим помина со крстот Исус Христос кон местото на распнувањето – Голгота. Следува храм комплекс Божји гроб – најмногу свето место за христијанскиот свет, каде е распнат, погребан и воскресна Христос. Гетсеманејската градина – традиционално се поклонила како место каде што Исус Христос се моли во ноќта на неговото апсење. Денес за овој настан потсетуваат базилика посветена на страдањата Христови, и осум стари маслинови дрвја, чија старост е над 2000 години. Посета на ѕидот на плачот – единствената структура што ја остави храмот во Ерусалим (Соломон). Името доаѓа од фактот што Евреите често одат таму за да ја оплакуваат смртта на храмот. Брдото Сион (Давидовиот град), каде што се наоѓаат гробот на цар Давид и собата на Тајната вечера. Посета на роденден место на Господ Исус Христос во Витлеем, и изградена во чест на овој настан базилика “Рождество Христово” – најголемата знаменитост на градот. Во Витлеем е роден Давид – Вториот цар на Израел, поради што во Библијата градот е наречен често “градот на Давид”. Според библиско пророштво Месијата требало да биде потомок на Давид и да се роди во неговиот град. Вечера. Ноќевање.

Ден 6 – Витлеем – Тел Авив – Јафо-Лод – Софија
Појадок. Поаѓање во Тел Авив. Панорамски разглед на Тел Авив и туристичка програма во Афо, еден од најстарите градови на Блискиот Исток, кој се наоѓа на возвишени, од каде се открива непроценлива поглед кон брегот на Тел Авив и неговите плажи. Прошетка во реонот старото пристаниште, каде скриени во тесни поплочени улички има мноштво одлични ресторани во кои се нудат морски јадења, мали кафулиња и пекари. Посета на црквата со гробот на Свети Ѓорѓи во Лод (древниот град Лида Палестинска). Трансфер до аеродромот Бен Гурион. Лет до Бугарија во 18:20 Пристигнување на аеродром Софија околу 21:30


Дати на патување и цени:

Дати на патување Возрасен во двојна соба Трет возрасен во двојна соба Дете 2-10.99 год. Со два возрасни Сингл соба
02.11– 07.11.2018 889€ 879€ 829€ 999€
23.11– 28.11.2018 889€ 879€ 829€ 999€

Цената на пакетот вклучува:

 • Авионски билет Софија – Тел Авив – Софија со редовен лет на авиокомпанијата Ел Ал со вклучен багаж;
 • Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно
 • Аеродромски такси (130 евра од 01.04.2018 година);
 • 1 ноќ со појадок и вечера во Петра, хотел 3 *;
 •  1 ноќ со појадок и вечера во Аман, хотел 3 *;
 • 3 ноќевања со појадок и вечера во Витлеем, хотел 3 *;
 • Ручек во ресторан во Петра
 • Водич за бугарски јазик во Израел и на бугарски / руски јазик во Јордан
 • Луксузен автобус со бесплатен Wi-Fi;
 • звук систем со слушалки за време на патувања;
 • Сите трансфери според програмата;
 • Гранични трошоци
 • Сите екскурзии до програмата;
 • Влезници за сајтови во рамките на програмата;
 • Сертификат за Херц;
 • Водич кој ја придружува групата за време на престојот;
 • Помош за медицинско осигурување ADM ARMETEC Саладин со покриеност од 10 000 евра.

Во цената не е вклучено:

 • Бакшижи – 30 долари за целиот престој (плаќање на лице место);
 • Дополнителни настани и екскурзии (опционално):
 • Ноќен Ерусалим – 25 Евра
 • Лични трошоци.

Хотели и Локации:

Локација Хотел Ноќевања
Петра Alanbat 3*       http://www.alanbat.com/ или сличен 1
Аман Arena hotel 3* http://www.arenahoteljordan.com/ или сличен 1
Витлеем Paradise 3*      http://www.paradisebethlehem.com/ или слечен 3

Распоред на лет:

LY 552 Софија 11:55 Тел Авив 14:20

LY 551 Тел Авив 18:20 Софија 21:30


Определување на програмата:

 • Каср ал-Ахмад (место на крштевањето на Христос)
 • Мадаба (самовила град мозаици)
 • Небо (Мојсеј и неговиот поглед на Ветената земја)
 • Петра (едно од седумте нови чуда на светот)
 • Вади Муса (долина на Мојсеј)
 • Шобак (Замокот на крстоносците)
 • Аман (главен град на Хашемитското Кралство Јордан)
 • Джераш (бисер на грчко-римската десаполис)
 • Мртвото Море (време на плажа и релаксација)
 • Витлеем (Црквата на Христовото раѓање)
 • Ерусалим (Божјиот гроб, Сион, Гефсиман, ѕидот на плач)
 • Брод (црквата Св. Ѓорѓи со гробот на светителот)
 • Тел Авив и Јафа (антички и модерни времиња) 

Услови за резервација:

 • Начин на плаќање: депозит – 300€ (при резервација)
 • Копија од валидна пасош, доплата – до 30 дена пред датумот на поаѓање.
 • Минимален број туристи за патување: 25 туристи.
 • Краен рок за известување за минимален број на туристи кои не пристигнале: 7 дена пред датумот на почеток.
 • Потребни документи: пасош со важност од 6 месеци од датумот на враќање.

Транспорт: Авион, Автобус и Комбе

Откажување и казни:

 • Ако повеќе од 60 дена пред датумот на поаѓање – нема да се одземе казна;
 • Меѓу 59-тиот и 30-тиот ден пред датумот на поаѓање се задржува големината на уплатениот депозит;
 • За помалку од 29 дена се одзема 100% од вредноста на патувањето.

Забелешка:

 • Цена е пресметана по курс 62 денара за евро. При промена на девизниот курс со повеќе од 5% во периодот до почетокот на туристичката патување, фирмата го задржува правото за прекалкулиране на главната пакет цена , во согласност со промената на девизниот курс.
 • Патувањето е без визи и без медицински барања за имунизација
 • Споменатите хотели се примерни, сместувајќи ги во достапноста на слободни работни места за време на резервацијата на патувањето
 • Туристичкиот оператор го задржува правото да ја смени редоследот на програмските настани.
 • Осигурување “Укинување од патување”: туроператори обезбедува можност за склучување на дополнителни осигурување “Укинување на патување” по чл. 80, став. 1 т.14 од Законот за туризмот покрива трошоците за откажување на патувањето, за скратување и прекин на патувањето, поради здравствени причини на патувачки, негови блиски, итно појавување на дело, скратување од работа и др. Повеќе информации во канцеларијата на компанијата.
 • Туроператори има склучено осигурување “Одговорност на туроператори” во смисла на чл.97 од Законот за туризмот, со полиса №: 1855013150000645046 на зад “Армеец”