Duration: 12.12.2018
Price: Last Minute : 859
Book Now!
егз*тр

 Израел – Католички Божиќ 2019
21.12.2018 – 6 дена / 5 ноќевања
Организиран трансфер од Штип, Струмица – Софија
Програма
1 ДЕН – Софија – Витлеем – Ерусалим – Мртвото Море – Каср ал Яахуд – Йерихон- Кумран – Тиберија – Капернаум – Табха – планината на блаженствата – Голанската висорамнина – Кана – Назарет – Акра – Хаифа – Тавор – Ме
Лет од аеродромот во Софија, Терминал 2 во 09:00 часот (задолжително 3 часа пред летот) лет за Тел Авив во 11:55 часот. Пристигнување на аеродромот Бен Гурион во 14:20.Состанок претставник на локалниот партнер-туроператор. Заминување кон Ерусалим: Посета на Гетсиманија (местото на Христовата молитва и предавството на Јуда), гробот на св. Богородица (со чудотворната икона на св. Богородица Ерусалимската), ” Ѕидот на плачот “, поглед кон храмовиот рид со “куполата на скала ‘ ‘. Вечера. Во текот на ноќта (1) во Витлеем .

2 ДЕН – Витлеем (црквата Рождество Христово) – Каср ал Яхуд – Ерихон – Кумран – Мртвото Море
Појадок. Посета на Миса / Христовото раѓање во Витлеем – најголемата ознака на градот и родното место на Господ Исус Христос. Поаѓање во Ерихон– најнискиот град под морско ниво и едно од најстарите населби во светот. Манастирот на искушенија, Каср ал-Ахуд – местото на Христовото крштевање (можноста за потопување во водите на реката Јордан). Заминување до Мртвото Море – најниска точка во светот, околу 420 метри под нивото на морето. Ручек . Панорамски поглед на Qumran. Слободно време за капење и релаксација. Враќање во хотел. Вечера. Ноќевање во Витлеем.

3 ДЕН – Витлеем – Ерусалим – Тиверија
Појадок. Пешачка тура на Ерусалим : Симболичниот Именуван Пат ( Via Dolorosa ) – тоа e улицата по која во древниот Ерусалим помина со крстот Исус Христос кон местото на распнувањето. Аџилак во храмовиот комплекс на Гробот Господов и Голгота – најмногу свето место за христијанскиот свет. По поклонувањето програмата продолжува со гората Сион (Давидовиот град), каде што се наоѓаат гробот на св. Цар Давид и собата на Тајната вечера. Новиот Ерусалим – панорамски турнеја. Заминување за Галилеја. Вечера. Ноќевање во Тиберија .

4 ДЕН –Тиберија – Канарска Галилеја – Назарет – Акра – Хаифа – Тиберија
Појадок. Факултативна екскурзија : Кана Галилејска – местото на првото Христово чудо, водата се претвора во винo. Посета на градот Назарет , храмот на Благовештението (изграден врз урнатините на една стара византиска црква и домот на Светото семејство. Следува Акрa , една од последните воени бази и престолнина на крстоносците за повеќе од еден век: цитаделата на Малтешки ред, тунели на темпларите, стариот град и пристаништето. Испитување на прекрасниот пристанишен град Хаифа , кој се наоѓа на брегот на Средоземното море. Бахаискит градини(надвор) и заливот на Хаифа. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевањево Тиберија.

5 ДЕН – Капернаум – Тахха – Гора на блаженство – Голански висови – Тиберија
Појадок. Екскурзија во реонот на Галилејското езеро: Капернаум – овој антички град се споменува во Новиот Завет како центар на Христовата активност во Галилеја. Испитај ги остатоците од древната синагога и урнатините на домот Св. стан. Петар. Tabba – место на “Чудото на риба и множење на леб”. Планината Блаженство, каде што Исус ја кажа својата славна проповед. Посета на Голанските височини, со прекрасен поглед на езерото Галилеј, прекрасни долини, пасишта и планини. Врати се во хотелот. Вечера. Ноќевање во Тиберија.

6 ДЕН – Тиберија – Табор – Мегидон – Тел Авив / Јафо-Лод – Софија
Појадок. Поаѓање во Тел Авив. На патот постојки за панорамски глетки кон Тавор – местото на Христовото Преображение и Мегидон (Армагедон), каде ќе се одржи последната битка меѓу Доброто и Злото според Откровението на свети Јован Богослов. Панорамски разглед на Тел Авив и туристичка програма во Яфо , еден од најстарите градови на Блискиот Исток, кој се наоѓа на возвишение, од каде се открива непроценлива поглед кон брегот на Тел Авив и неговите плажи. Прошетка околу стариот пристанишен простор. Посета на црквата со гробот на Свети Ѓорѓи во Лод (античкиот град Лида Палестина). Трансфер до аеродромот Бен Гурион. Лет до Бугарија во 18:20 Пристигнување на аеродром Софија околу 21:30


Датуми за патување Возрасен во двокреветна соба Трето возрасно лице во двокреветна соба Дете 2-10.99 години со две возрасни лица во двокреветна соба Еднокреветна соба
21.12 – 26.12.2018 899  /  859 евра 850 евра 814 евра 1045 евра

Цената на пакетот вклучува:

 • Авионски билет Софија – Тел Авив – Софија со редовен лет на авиокомпанијата Ел Ал со вклучен багаж;
 • Трансфер Штип,Струмица – Аеродром Софија и обратно
 • Аеродромските такси (253 долари од 10.07.2018 година);
 • 2 ноќевања со појадок и вечера во Витлеем, хотел 3 *;
 • 3 ноќевања со појадок и вечера во Тиберија, 3 * хотел;
 • Ручек во ресторанот на Мртвото Море
 • Водич на бугарски на целата рута;
 • Луксузен автобус со бесплатен Wi-Fi;
 • Звук систем со слушалки за време на патувања;
 • Сите трансфери според програмата;
 • Сите екскурзии според програмата;
 • Надоместоци за влез за програмските објекти;
 • Водич кој ја придружува групата за време на престојот;
 • Медицинско осигурување од Осигурителната компанија “АРМЕТС” АД, со покриеност од 10.000 евра.

Во цената не е вклучено:
 • Задолжителни бакшижи – 5 долари дневно (вкупно 30 долари, плаќање во Израел);
 • Дополнителни факултативни екскурзии (незадолжително):
 • Брод- патување на езерото Галилеј – 10 евра
 • Ручек во рибен ресторани на езерото Галилео – 20 евра
 • Ноќен Ерусалим – 25 евра
 • лични трошоци.

Услови за резервација:
 • Начин на плаќање: депозит – 250 евра, Копија од валиден пасош, доплата – до 30 дена пред датумот на поаѓање.
 • Минимален број туристи за патување: 25 туристи.
 • Краен рок за известување за минимален број на туристи кои не пристигнале: 7 дена пред датумот на почеток.
 • Потребни документи: пасош

Напомени :
Патниците имаат право на раскинување на договорот во кое било време пред почетокот на патувањето, откако ќе ги уплатат следниве износи:
 • До 60 работни дена од датумот на поаѓање – без пенали
 • Од 59 работни дена до 30 дена – износот на депозитот (250 евра )
 • Од 29 работни дена до денот на поаѓање – 100% во вредноста на патувањето

g