Duration: 19 Oct 2018 - 23 Oct 2018
Price: 99€
Book Now!
ne*r

ТЕРМИН: 19 Октомври

1 ден . 19.10.2018  СКОПЈЕИСТАНБУЛ
Состанок на групата спроти хотелот Holiday In во 15:00 ч. Поаѓање за Истанбул во 15:30 h. Се патува преку граничниот премин Богородица и Грција. Ноќно возење со попатни паузи.    

2 ден  20.10.2018 ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Предлагаме панорамско разгледување на градот со автобус: Капали чаршија, Бејазит- најстариот универзитет, Лалели,  Аксарај, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотелот (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), кратка прошетка низ Таксим, Операта, стадионот на  ФК Бешикташ,  Долма Бахче Сарајот. Сместување во хотел. Слободно попладне. Потоа факултативно заминуваме во ноќен клуб  со богато мени и прекрасна програма со ориентални танци за незаборавно доживување. Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ден  21.10.2018 ИСТАНБУЛ
Појадок. Ве водиме во славното и бурно минато на Османлиското царство(факултативно): со локален водич ќе ја разгледаме познатата  црква АЈА СОФИЈА , ќе влеземе во најпознатата султанска палата во светот – Топ Капи Палатата и ќе го видиме Султанскиот Харем . Потоа ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султанахмед плоштадот и Византискиот хиподром. Можност да се посети и подземната византиска цистерна каде се чувала водата за пиење од каде градот бил снабдуван со вода. Пешки продолжуваме до Капали чаршија каде го завршуваме програмот. Излетот е факултативен. Вечерта факултативно ве носиме на Азиската страна на Истанбул. Ќе го видите најголемиот и  најпознат мост во Истанбул, граден по пример на Голден Гејт мостот во Сан Франциско. Го посетуваме најубавиот дел дел од градот – Бејлербеи каде ќе имате можност да се прошетате и да пиете кафе и вечерате покрај БосфорПотоа ве водиме во местото Ускудар за да ја видите познатата џамија на Михримах Султан. Враќање во хотел.  Ноќевање.

4 ден  22.10.2018 СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ   Султански Истанбул + крстарење по Босфор
Појадок. Организираме факултативна посета на најбогатата, најубавата и последната султанска палата – Долма Бахче Сарај Палатата со локален водичПотоа заминуваме на прекрасно и возбудливо крстарење по БОСФОР со приватен брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палатата… Ќе уживате во прекрасниот  поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер…),  Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган … палатите од Турските ТВ серии…  За крај , ве водиме во голем шопинг центар ФОРУМ. Поаѓање за Скопје во вечерните часови. Се патува преку Грција, ноќно возење со попатни паузи.

5 ден 23.10.2018 СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје во попладневните часови.


ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ  99 € 


Цената вклучува:

 • Превоз со високотуристички автобус
 • на релација Скопје – Истанбул – Скопје
 • Сместување во хотел 3*  / 2 НП
 • Пратител на програмата

Цената не вклучува:

 • Факултативни Излети:
 • Панорамско разгледување на градот со автобус – 10 евра
 • Крстарење по Босфор – 15 евра
 • Посета на Долма Бахче сарајот со локален водич, превоз со автобус и влезница во палатата – 25 евра
 • Влезница за харемот Долма Бахче – 10 евра
 • Отомански – Византиски Истанбул: превоз со автобус и локален водич – 10 евра

Влезници за  музеите:

 • Топ Капи – 15 евра
 • Аја Софија (влезница и аудио опрема) – 15 евра
 • Харемот во Топ Капи – 10 евра
 • Посета на Азија со автобус и водич – 10 евра
 • Вечера во ориентален ресторан со стомачни танци – 30 евра
 • Патничко осигурување 155 мкд.
 • Билети за јавен превоз