Duration: 23 May 2019 - 27 May 2019
Price: 100€
Book Now!
Ма*ит

ТЕРМИН23 Април

1ден / 23.05.2019 (четврток) МАКЕДОНИЈА – ИСТАНБУЛ
Состанок на групата и поаѓање од градовите:Куманово,  Скопје (Хотел “ВИП” – наспроти саем) ,Велес , Кавадарци, Неготино, Се патува преку граничен премин Богородица. Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2ден / 24.05.2019 (петок) ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Можност за сместување во хотел.  По кратка пауза во хотелот, со локален водич го започнуваме пешачкиот разглед со посета на: Хиподромот , Сината ЏамијаАја Софија , Палатата Топ Капи  На враќање кон хотелот, можност за попатна посета на Капали Чаршија . Слободно време за одмор или релаксација . Вечерта факултативна вечера на брод со забава(3 часовно ноќно крстарење со неограничено пиење алкохолни и безалкохолни пијалоци и храна) .Враќање во хотел.Ноќевање.

3ден / 25.05.2019 (сабота) ИСТАНБУЛ
Појадок
. После појадокот, слободен ден за индивидуални активности или заминување на панорамски разглед на градот, со можност за факултативно крстарење со брод по Босфор. Факултативна посета на палатата Долма Бахче Сарај .Во 17 часот поаѓање факултативно за Emaar Square Mall, Watergarden и Плоштадот „Таксим“.Враќање во хотел касно вечерта..Ноќевање.

4ден / 26.05 .2019(недела) ИСТАНБУЛ – МАКЕДОНИЈА
Појадок
. Напуштање на хотелот.Посета на 4д проекција и тераса Сафир од каде можете да го видите целиот Истанбул.После тоа посета на нај големиот трговски центар во Европа – FORUM, во кој се наоѓа Аквариумот Turkuazoo (најголемиот подземен аквариум). Поаѓање за Македонија во попладневните часови. Ноќно возење преку Грција со попатни паузи.

5ден / 27.05.2019 (понеделник) МАКЕДОНИЈА
Пристигнување во раните утрински часови.


 Цена на аражманот : 100


Цената вклучува

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Истанбул – Скопје
 • Сместување во хотел 3*  / 2 НП
 • Панорамски разглед на Истанбул со локален водич
 • Посета на Хиподромот
 • Посета на Сината Џамија 
 • Пратител на програмата 

Цената не вклучува:

 • Факултативни Излети:
 • Крстарење по Босфор – 20 €
 • Посета на Долма Бахче сарајот со локален водич и влезница – 25 €
 • Посета на Аквариумот Turkuazoo  (превоз | влезница) – 15€;
 • Посета на 4д проекција и тераса Сафир 15€
 • Посета на Emaar Square Mall, Watergarden и Плоштадот „Таксим“- 25 €
 • Топ Капи Палата (влезница | локален водич) – 15 €
 • Аја Софија (влезница и аудио опрема) – 15 €
 • Традиционална вечера во Гар(храна и музичка програма со ориентални танчерки) 30 € или
 • Организирана забава на брод 50 € (3 часовно ноќно крстарење со храна и неограничено пиење на алкохолни и безалкохолни пијалоци)
 • Патничко осигурување 200 мкд.
 • Доплата за еднокреветна соба 2.480 ден.
 • Пакет 1 -Босфор,Долма Бахче Сарај,Аја Софија,Топ Капи,Emar Square Mal,WaterGarden = 90 eвра (не е вклучена забавата во Гар или на Бродот) 
 • Пакет Сите факултативи = 20 евра (не е вклучена забавата во Гар или на Бродот)

Напомена:

 • За реализација на програмата потребни се минимум 40 особи
 • Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот нај доцна 7 дена пред поаѓање
 • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите
 • Доколку е потребно, организаторот го задржува правото за промена на програмата
 • Пасошот мора да има важност минимум 90 дена од датумот на завршувањето на аранжманот
 • Плаќање во денарска противвредност 1 евро = 62 денари