Duration: 19 Oct 2018 - 24 Oct 2018
Price: 129 €
Book Now!
ne*r

Истанбул со Принцески острови – 3НП

Термин:19 Октомври    

1 ден 19.10.2018 СКОПЈЕИСТАНБУЛ
Состанок на групата спроти хотелот Holiday In во 16:00 ч. Поаѓање за Истанбул во 16:30 h. Се патува преку граничниот премин Богородица и Грција. Ноќно возење со попатни паузи.    

2 ден   20.10.2018 ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Предлагаме панорамско разгледување на градот со автобус: Капали чаршија, Бејазит- најстариот универзитет, Лалели,  Аксарај, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотелот (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), кратка прошетка низ Таксим, Операта, стадионот на  ФК Бешикташ,  Долма Бахче Сарајот. Сместување во хотел . Вечерта факултативно заминуваме во традиционален ресторан  со богато мени и прекрасна програма со ориентални танци за незаборавно доживување. Ноќевање.

3 ден 21.10.2018  СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ   Султански Истанбул + крстарење по Босфор
Појадок. Организираме факултативна посета на најбогатата, најубавата и последната султанска палата – Долма Бахче Сарај Палатата со локален водичПотоа заминуваме на прекрасно и возбудливо крстарење по БОСФОР со приватен брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палатата… Ќе уживате во прекрасниот  поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер…),  Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган … палатите од Турските ТВ серии…  Потоа факултативно ве носиме на Азиската страна на Истанбул. Ќе го видите најголемиот и  најпознат мост во Истанбул, граден по пример на Голден Гејт мостот во Сан Франциско. Го посетуваме најубавиот дел дел од градот – Бејлербеи каде ќе имате можност да се прошетате и да пиете кафе и вечерате покрај БосфорПотоа ве водиме во местото Ускудар за да ја видите познатата џамија на Михримах Султан.Враќање во хотел. Ноќевање.

4 ден  22.10.2018 ИСТАНБУЛ  Отомански и Византиски Истанбул
Појадок. Ве водиме во славното и бурно минато на Османлиското царство9факултативно): со локален водич ќе ја разгледаме познатата  црква АЈА СОФИЈА , ќе влеземе во најпознатата султанска палата во светот – Топ Капи Палатата и ќе го видиме Султанскиот Харем . Потоа ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султанахмед плоштадот и Византискиот хиподром. Можност да се посети и подземната византиска цистерна каде се чувала водата за пиење од каде градот бил снабдуван со вода. Пешки продолжуваме до Капали чаршија каде го завршуваме програмот. Излетот е факултативен.Враќање во хотел. Вечерта ве носиме на чајче и наргиле во Ташан. Ноќевање.

5 ден 23.10.2018 ИСТАНБУЛСКОПЈЕ
Појадок. Слободно претпладне за индивидуални прошетки. За крај, ве водиме во голем шопинг центар ФОРУМ. Попладне поаѓање за Скопје. Се патува преку Грција. Ноќно возење со попатни паузи.

6 ден  24.10.2018 СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје во утринските часови.


ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ  129 


Цената вклучува:

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Истанбул – Скопје
 • Сместување во хотел 3*  / 3 НП
 • Пратител на програмата

Цената не вклучува:

 • Факултативни Излети:
 • панорамско разгледување на градот со автобус и лок. водич- 10 евра
 • Крстарење по Босфор со прошетка низ Азија и Бејлербеи –15 евра
 • Посета на Долма Бахче сарајот со локален водич, превоз со автобус и влезница во палатата и влезница во харемот – 35 евра
 • Отомански – Византиски Истанбул: превоз со автобус и локален водич – 10 eвра
 • Влезници за  музеите:
 • Топ Капи – 15 евра
 • Аја Софија (влезница и аудио опрема) – 15 евра
 • Харемот во Топ Капи – 10 евра
 • Патничко осигурување 185 мкд.

Напомени: 

 • За реализација на програмата потребни се минимум 45 особи
 • Плаќање во денарска противвредност 1 евро = 62 денари
 • Сите други услови на патување важат според годишната програма на Ви Травел