Duration: 27.12.2018
Book Now!
egz*tra

Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно
Програма
1 ДЕН – 27.12.2018 – Софија – Тел Авив – област Хаифа
Лет од аеродромот во Софија во 16 часот со Бугарија Air. Пристигнување на аеродромот Бен Гурион во 18.30 часот. Трансфер и сместување во хотел во областа Хаифа . Вечера. Ноќевање / 1 /.

2 ДЕН -28.12.2018 – Хаифа – Назарет – Кана – Капернаум – Табба – Голан – Тиберија
Појадок. Туристичка програма во Хаифа – гледајќи во прекрасниот пристанишен град, кој се наоѓа на брегот на Средоземното Море. Бахаи градини (надвор) и Хаифа Залив. Потоа следува градот Назарет , каде Архангел Гаврил комуницира на Пресвета Богородица дека ќе го носи Синот Божји и каде што го поминал најголемиот дел од животот на Светото семејство. Испитување на црквата при изворот на Благовештението; храм на Благовештение (изграден на урнатините на стара византиска црква и домот на Светото семејство) Посета на Галилејскиот канал– местото на првото чудо Христово, претворајќи ја водата во вино. Поаѓање до областа на езерото Галилеј. Туристичка програма: Капернаум – овој антички град се споменува во Новиот Завет како центар на Христовата активност во Галилеја, разгледување на остатоците од античката синагога и урнатините на куќата на Св. стан. Петар; Табха – место на “Чудото на риба и мултипликација на леб”; поглед на Голанското рајство. Сместување во хотел во Тиберија . Вечера. Ноќевање (2) во Тиберија.
3 ДЕН- 29.12.2018 – Тибериас – Небо – Мадаба – Петра
Појадок. Премин од Израел во Јордан преку граничниот премин Шеик Хусеин. Заминување кон планината Небо , каде се открива прекрасна глетка кон Израел и дел од долината на реката Јордан. Во јасен ден можете да ги видите контурите на Ерусалим и Ерихон . Според Библијата, ова е местото каде што Мојсеј се искачува за да ја види Ветената земја за првпат со очите. Повторно според Писмото, таму е погребан Мојсеј. На врвот се наоѓаат остатоци од црква и манастир. Црквата датира од средината на IV век и е изградена во спомен на местото каде што умира Мојсеј. Прекрасни мозаици се зачувани таму. Посетете го градот Мадаба– познат по многуте христијански цркви. Обележје сепак е грчката православна црква “Свети Ѓорѓи”, позната по својата уникатна подот мозаикот, претставена детални цветна карта на Светата земја од византиската епоха. Денес во Мадаба има Институт за мозаечно уметност и десетици работилници кои се занимаваат со овој занает. Заминување за Петра . Сместување во хотел. Вечера. Ноќевање / 3 / во Петра.
4 ДЕН- 30.12.2018 – Петра – Шобак – Аман
Појадок. Организиран разглед на Петра, главниот град на Набатейците. Во 2007 година е избран како едно од Седумте нови чуда на светот. Сместен е во природно зајакнување планинска долина Вади Муса ( “Долината на Мојсеј”). Првите познати жители се едомците, кои живееле тука околу 1000 г.пр.н.е. Според Библијата тие биле потомци на Исав, а референците во Сещеното Писмо за место наречено Села ( “карпеста месност” на еврејски) речиси сигурно се однесуваат за Петра ( “камен” на грчки). Розово-црвеникаво град Петра некогаш просперитетна како важен премин од древните трговски правци. Тој е опкружен со високи планини и е достапен во тесна клисура, а извонредните му, издлабен во карпа згради се задржани непроменети. Време е да се разгледа Каш ал-Фарун(Скриеното Богатство), бројните карпести гробници, амфитеатар, Триумфалната капија, Карден со колонади. Поаѓање во Аман . На патот кратка посета за панорамски слики кон замокот на крстоносците Монтреал (лат. Mont regalis “Кралската рид”, познат уште како Шобак) – изграден од темпларите во 1116 година по наредба на Ерусалимскиот крал Болдвин I гарда на поклонички правци и каравани . Пристигнување во главниот град на Хашемитското Кралство Јордан. Сместување во хотел. Вечера. Ноќевање (4) во Аман.
5 ДЕН – 31.12.2018 – Аман – Джераш – Бетанија (река Јордан) – Аман
Појадок. Заминување за најдобро зачуваните римски град во Блискиот Исток и архитектонски ремек Џери (древниот Герасим), основан од војниците на Александар Македонски во IV, во. Пр.н.е., подоцна дел од растечките и космополитски градови на грчко-римската Декаполис. Разгледување на Триумфалната капија на императорот Адријан, Форумот со овална форма, хиподром, Карден, Агора, нимфеумът, храмот на Артемида (покровителка на Џери), други антички храмови, Јужниот театар, и многу цркви од раниот Среден Век. Посета на бета – местото каде што Јован Крстител крштава Исус Христос во реката Јордан. Враќање во Аман. Слободно време. Вечера. Новогодишно забава во хотелот. Ноќевање / 5 / во Аман.
6 ДЕН – 01.01.2019 – Аман – Ерихон – Мртвото Море – Витлеем
Појадок. Премин од Јордан до Израел преку граничниот премин Аленби. Посета на Ерихон – најнискиот град под нивото на морето и едно од најстарите населби во светот. Панорамски поглед на – манастирот на искушенијата, лоциран во карпите, каде што Исус Христос е постел и се молел четириесет дена и четириесет ноќи. Заминување до Мртвото Море . Време на плажа. Поаѓање во Витлеем . Сместување во хотел. Вечера. Ноќевање (6) во Витлеем.
7 ДЕН – 02.01.2018 – Витлеем – Ерусалим – Витлеем
Појадок. Посета на родното место на Господ Исус Христос во Витлеем и базиликата “Рождество Христово”, најголема ознака на градот, изградена во чест на овој настан. Во Витлеем се родил Давид, вториот цар на Израел, поради што во Библијата градот често се нарекува “Давидов град”. Според библиските пророштва, Месијата треба да биде потомок на Давид и да се роди во неговиот град. Туристичка програма во Ерусалим: прошетка низ Стариот град: Гетсеманејската градина – традиционално се поклони како место каде што Исус Христос се моли во ноќта на неговото апсење. Денес, овој настан потсетува на базилика посветена на страдањата на Христос и осум стари маслинови дрвја, чија возраст е над 2000 години. Продолжува кон Виа Долороса (од латинскиот пат на болка) – ова е улицата,Golgotha . Следува храмскиот комплекс на Божјиот гроб – најсветото место за христијанскиот свет, каде што Христос е распнат, погребан и воскреснат. Посета на ѕидот на плачот – единствената структура што ја остави храмот во Ерусалим (Соломон). Името доаѓа од фактот што Евреите често одат таму за да ја оплакуваат смртта на храмот. По аџилак, програмата продолжува со ридот Сион (градот Давид) каде што се наоѓаат гробот на кралот Давид и просторијата на Тајната вечера. Вечера. Ноќевање (7) во Витлеем.
8 ДЕН – 03.01.2018 – Витлеем – Нов Ерусалим – Лод – Тел Авив / Јафо – Софија
Појадок. Панорамски разглед на Новиот град на Ерусалим (панорамски турнеја со автобус): Парламентот на државата Израел (Кнесетот), Министерствата за Израел, Музејот на Израел. Посета на црквата со гробот на Свети Ѓорѓи во Лод (древниот град Лида Палестинска). Панорамска турнеја на Тел Авив . Туристичка програма во Jaфa , еден од најстарите градови на Блискиот Исток, кој се наоѓа на возвишени, од каде се открива непроценлива поглед кон брегот на Тел Авив и неговите плажи. Прошетка околу стариот пристанишен простор. Трансфер до аеродромот Бен Гурион. Лет до Бугарија во 19:30 Пристигнување на аеродром во Софија околу 22:20

Датуми за патување Возрасен во двокреветна соба Трет возрасен во двокреветна соба Дете 2-10.99 години со две возрасни лица во двокреветна соба Еднокреветна соба
27.12.18 – 03.01.19 1157 евра 1057 евра 1117 евра 1377 евра

Локација Хотел Број на ноќевања
Хаифа област Eden Inn 3 * http://tooly.co.il/?lang=en  или слично 1
Тиберија Astoria 3 * http://www.astoria.co.il/en/   или слично 1
Петра Alanbat 3 * http://www.alanbat.com/ или слично  1
Аман Ал Фанар Палас 3 * http://www.alfanarpalacehotel.com/  или слично 2
Витлеем Рај 3 * http://www.paradisebethlehem.com/ или слично 2

Цената на пакетот вклучува:

 • Лет од Софија – Тел Авив – Софија со редовна лет на Бугарија Air со вклучен багаж;
 • Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно
 • Аеродромските такси (129 евра од 01.04.2018 година);
 • 1 ноќевање со појадок и вечера во областа Хаифа, 3 * хотел;
 • 1 ноќевање со појадок и вечера во Тибериас, 3 * хотел;
 • 1 ноќевање со појадок и вечера во Петра, 3 * хотел;
 • 2 ноќевања со појадок и вечера во Аман, 3 * хотел;
 • 2 ноќевања со појадок и вечера во Витлеем, хотел 3 *;
 • Водич на бугарски јазик во Израел и на бугарски / руски јазик во Јордан
 • Луксузен автобус со бесплатен Wi-Fi во Израел;
 • Звук систем со слушалки за време на патувања;
 • Сите трансфери според програмата;
 • Гранични трошоци
 • Сите екскурзии според програмата;
 • Надоместоци за влез за програмските објекти;
 • Сертификат за Херц;
 • Водич кој ја придружува групата за време на престојот;

Во цената не е вклучено:

 • Новогодишна забава – се очекува информации и цени
 • Ба – 5 долари за турист дневно (40 долари, плаќање локално, односно Израел и Јордан);
 • дополнителни настани и екскурзии (опционално, се плаќа во Израел):
 • ноќен Ерусалим – 25 евра
 • пловењето по Галилејското езеро – 10 евра
 • ручек во рибен ресторан на Галилејското езеро – 20 евра
 • лични трошоци.