Book Now!
egz*tr

Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно

ПРОГРАМА

29.12.2018
Полетување од Софија за Рованиеми во 10:00 часот. Слетување во Рованиеми во 14:00 часот и превоз до хотел. Информативен состанок околу 15:00 часот. Сместување. Ноќевање.

30.12.2018
08:00 – 09:00 | Појадок во хотелот
10:00 – 13:00 | Екскурзија во “Селото на Дедо Мраз“ (вклучено во цената). Посета на селото на Дедо Мраз односно неговата пошта, каде што можете да испратите вистинско писмо со желби до Дедо Мраз за вашиот Божиќ. За време на посетата на неговата канцеларија имате несекојдневна прилика да се запознаете со вистинскиот Дедо Мраз, а притоа да го овековечите моментот посетувајќи ги продавниците за сувенири во селото. Екскурзијата нуди и херојски премин на Северниот поларен круг, по кој сите херои добиваат сертификат за учеството во овој настан.
13:00 – 16:00 | Екскурзија до “Санта Парк“ (вклучено во цената со Опција 1). Посетете ја пештерата на волшебните елфи. Таму ве чека многу забава! Магичниот воз ќе ве однесе низ четири годишни времиња, подземни работилници и училиштето за џуџиња кое што очекува нови студенти, кои по дипломирањето добиваат официјална титула “Елф – вистински помошник на Дедо Мраз” и веднаш можат да почнат со подготвување на подароци. Програма со елфски танци и дискотека. Во паркот е интересно како за децата, така и за повозрасните, а во пештерата е топло и безопасно.

31.12.201
08:00 – 10:00 | Појадок во хотелот.
10:00 – 12:30 | Дополнителна екскурзија “На гости кај троловите“ (90 € / возрасни, 60 € / деца 4 – 12 години). Се впуштате во селото од бајките каде што троловите живеат со милениуми. Ќе видите цело семејство шумски тролови, ќе ги слушнете приказните за најстарите од нив и ќе земете учество во подготовките на нивните традиционални јадења. Тука ви се нуди единствена прилика да вкусите од пијалоците на троловите, уживајќи во балади од локалните музичари, како и зимски забави и многу друго. Ручек со троловите.
13:30 – 17:00 | Дополнителна екскурзија – “Екскурзија до Еленската фарма“ (90 € / возрасни, 60 € / деца 4 – 12 години). Автобуска екскурзија со која ќе ја посетите фармата на ирваси, лоцирана на Поларниот круг. Ќе се запознаете со животот на ирвасите, ќе научите како да управувате санка со ирваси и ќе добиете документ за право на нејзино управување. Ручек.
17:00 – 20:00 | Празнична Новогодишна програма во хотелот (за тие кои што имаат вклучено Новогодишна вечера во хотелот).
20:00 – 24:00 | Дочек на Нова Година 2019.

Опција 1 – Дочек на Нова Година во хотлеот;
Опција 2 – Дочек на Нова Година во Санта Парк;

01.01.2019
08:00 – 10:00 | Појадок.
11:00 – 16:10 | Дополнителна екскурзија “Посета на арктичката зоолошка градина Рануа” (95 € / возрасни, 75 € / деца 4 – 12 години). Рануа – најсеверната зоолошка градина на светот, оддалечена 80 километри од Рованиеми. Таму можете да видите животни и птици од поларната зона кои живеат во својата природна средина. Ручек во ресторанот Рануа (шведска маса, национална кујна).

02.01.2019
08:00 – 10:00 | Појадок.
10:00 – 13:30 | Дополнителна екскурзија по желба “Посета на фармата за кучиња“. (125 € / возрасни, 95 € / деца 4 – 12 години). Мини екскурзија до фармата Сафари во дивата лапландска шума со кучешка санка (30 минути, 5 km). Семејните санки можат да соберат до 4 луѓе. По возбудливото сафари ве очекуваат топли напитоци.
17:00 – 20:00 | Дополнителна екскурзија “Во потрага по Снежната кралица“ со вечера во ледениот ресторан. (155 € / возрасни, 105 € / деца 4 – 12 години). По патеките на Герда ќе стигнете до ледениот дворец на Снежната кралица. На патот ќе се сретнете со разбојници и возрасна лапела, кои ќе ви помогнат во вашето пребарување. Снежната кралица ќе ве чека во својот замок, но за да влезете треба прво да ги решите ледените сложувалки. По желба, можете да останете во замокот за вечера. Мени: лосос на скара со пире од компири и сос од диви боровинки, тегла топла јагода, чај или кафе.

03.01.2019
Појадок. Напуштање на хотелот. Превоз до аеродромот во Рованиеми и заминување за Софија во 14:00 часот. Слетување на аеродромот во Софија во 17:00 часот. Организиран трансфер до Скопје (доколку има минимум 6 пријавени патници од Македонија).


ЦЕНИ СПОРЕД ПРОГРАМАТА

 

ТИП НА СОБА ХОТЕЛ AAKENUS 3*
ХОТЕЛ SCANDIC 4*
Опција 1 Опција 2 Опција 1 Опција 2
Возрасен во двокреветна соба 1456 € 1691 € 1713 € 1923 €
Возрасен во еднокреветна соба 1826 € 2031 € 2283 € 2493 €
Возрасен на дополнително легло 1166 € 1371 € 1193 € 1395 €
Дете на дополнително легло 1146 € 1321 € 1043 € 1215 €
Возрасен во двокреветна супериор соба 1798 € 1998 €
Возрасен на дополнително легло во двокреветна супериор соба 1195 € 1395 €
Дете на дополнително легло во двокреветна супериор соба 1035 € 1215 €
Возрасен во двокреветна супериор соба со сауна 1835 € 2048 €

*AAKENUS HOTEL 3* – Сместување на 2-ца возрасни + 1 дете или 3-ца возрасни
**SCANDIC HOTEL 4* – Сместување на 2-ца возрасни + 1 дете или 3-ца возрасни во двокреветна собаЦЕНИ СПОРЕД ПРОГРАМАТА

ТИП НА СОБА CUMULUS CITY AND RESORT 4*
Опција 1 Опција 2
Возрасен во двокреветна соба стандард 1593 € 1803 €
Возрасен во еднокреветна соба стандард 1890 € 2100 €
Возрасен на дополнително легло во двокреветна стандард соба 1474 € 1684 €
Дете на дополнително легло во двокреветна соба стандард 1289 € 1464 €
Возрасен во двокреветна соба стандард со поглед кон река 1768 € 1978 €
Возрасен во еднокреветна соба стандард со поглед кон река 2020 € 2230 €
Возрасен на дополнително легло во двокреветна соба стандард со поглед кон река 1824 € 2034 €
Дете на дополнително легло во двокреветна соба стандард со поглед кон река 1639 € 1814 €
Доплата за вечера (пакет 4 вечери) за возрасен 120 € 120 €
Доплата за вечера (пакет 4 вечери) за дете 60 € 60 €

* CUMULUS CITY AND RESORT HOTEL 4* – Сместување на 2-ца возрасни + 1 дете или 3-ца возрасни
За деца се сметаат од 2 до 11.99 годиниOпција 1

Цената вклучува:

 • Авио билети Sofia – Rovaniemi – Sofia;
 • Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно
 • Аеродромски трошоци за сите летови;
 • Превоз аеродром – хотел – аеродром;
 • 5 ноќевања во одбраниот хотел во Рованиеми, со појадок;
 • Екскурзија до Селото на Дедо Мраз;
 • Водич на руски / англиски;
 • Новогодишна вечера во хотелот на 31.12.2018;
 • Екскурзија до Санта Парк во текот на денот на 30.12.2018;
 • Лидер од компанијата за време на патувањето


Опција 2

Цената вклучува:

 • Авио билети Sofia – Rovaniemi – Sofia;
 • Трансфер Штип / Струмица / Скопје – Софија Аеродром и обратно
 • Аеродромски такси за сите летови;
 • Превоз аеродром – хотел – аеродром;
 • 5 ноќевања во одбраниот хотел во Рованиеми, со појадок;
 • Екскурзија до Селото на Дедо Мраз;
 • Водич на руски / англиски;
 • Дочек на Новата година во Санта Парк со вечера (забавата започнува во 20:00 часот и завршува во 01:30 по полноќ);
 • Лидер од компанијата за време на патувањето;


Цената не вклучува:

 • Трошоци од личен карактер;
 • Дополнителни екскурзии.


Начин на плаќање

 • 700 евра депозит по лице за резервацијата
 • 100% доплата до 20/10/2018


Рокови за откажување:

 • Откажувањето до 20 октомври 2018 година – без пенали
 • Откажување од 20.10.2018 до 20.11.2018 – казна 50% од цената на пакетот;
 • Во случај на откажување од 20.11.2018 до 30.12.2018 – казна 100% од цената на пакетот.


Новогодишна вечера во Санта Парк:

 • Предјадења:
  • Зелена салата;
  • Салата со “Моцарела”;
  • Салата со еленско месо;
  • Пушено лосос филе;
  • Пушено филе од бела риба;
  • Солен лосос;
  • Солени харинга;
  • Кисела харинга со црна рибизла;
  • Кавијар асортиман;
  • Маринирани печурки;
  • Салата со печурки;
  • Шпагети со спанаќ и слатки компири;
  • Пушени мисиркини гради;
  • Варени компири;
  • Леб;
 • Главни јадења:
  • Телешки бифтек во вински сос;
  • Пржени компири;
 • Десерт:
  • Пити и торти;
  • Сладолед од ванила со овошје.
 • Пијалоци:
  • Чај, вода, кафе, 1 чаша шампањ или безалкохолен пијалок по човек;
 • Времетраење на програмата: 20:00 – 01:30 ч.
 • Забавна програма со музика и танци.

ДОПОЛНИТЕЛНИ ЕКСКУРЗИИ

Екскурзии Цена на возрасен Цена за дете
од 4 до 11.99 г.
“На гости кај троловите” 90 EUR 60 EUR
Екскурзија до Еленската фарма 90 EUR 60 EUR
Посета на зоо парк “Рануа” 95 EUR 75 EUR
Посета на фармата за кучиња 125 EUR 95 EUR
Посета на Снежната кралица 155 EUR 105 EUR
ПАКЕТ ОД 5 ЕКСКУРЗИИ
510 EUR
360 EUR