fbpx
Duration: 28.11.2021
Price: 950€Нова програма : 950€
Book Now!

abax


Директни летови од Софија


Програма

Ден 1 Софија  – Акаба
Пристигнување на аеродромот во Акаба околу 11 : 00 часот по локално време, на состанокот претставник на партнер компанија.. Сместување во хотел во Акаба. Вечера. Ноќевање

ДЕН: 2 Акаба – Мадаба – Рај – Мртво Море – Аман
Појадок. Посетете ја Мадаба – град познат по мозаиците од 6 век што прикажуваат карта на Ерусалим и Светата земја, како и многу други во винантиски и умадијански стил. Посета на црквата Св. Georgeорџ. Посета на планината Рај – местото каде што, според Библијата, на Мојсеј му се покажува Ветената земја, до која никогаш нема да стигне (само планината е посетена бидејќи црквата е привремено затворена за реновирање) На пат застануваме на плажа на Мртвото Море. Слободно време за плажа. Сместување во хотел во Аман . Вечера.Ноќевање

ДЕН : 3 Аман – Рашераш – Ајлун – Аман
Појадок. Одиме во посета на римскиот град Јераш , од кои се зачувани асфалтирани улици и многу колони, храмови, театри, плоштади, бањи, фонтани и градски идови. Потоа се упатуваме кон северен Јордан, каде што ќе го посетиме едно од најважните еколошки и историски локалитети на Блискиот Исток – Алгун. Замокот Алжир е извонреден претставник на исламската архитектура – изграден од генерал во војската на Саладин во 1184 година за да го запре напредокот на крстоносците со контрола на трите главни патишта што водат до долината на Јордан и заштита на каналите за комуникација помеѓу Јордан и Сирија. Враќање во Аман. Вечера. Ноќевање

ДЕН 4 Аман – Сититур на Аман – Шобак- Петра
Појадок. Разглед на главниот град Аман 2 часа – посета на Археолошкиот музеј, Фолклорниот музеј, Цитаделата и Амфитеатарот. Се упатуваме кон Шобак – крстоносна тврдина од времето на Саладин, наречена Мон Реал – изградена во 1115 година од Болдвин I од Ерусалим за да го чува патот од Дамаск до Египет и е руина од серија слични тврдини на границата на Латинска Кралство Ерусалим. Сместување во хотел во областа Петра. Вечера. Ноќевање

ДЕН: 5 Петра – Посета на Петра – Акаба
Појадок. Посета на древниот набатаски град Петра – едно од седумте светски чуда и под покровителство на УНЕСКО. Километарска клисура во карпите н takes носи во градот. Посетете го самиот град со неговите скулптури во карпите – гробници, храмови, олтари и улици исполнети со колонади. Поаѓање за Акаба. Вечера. Ноќевање.

ДЕН Акаба – Вади Рум – Акаба
Појадок. Слободно време за плажа или факултативна полудневна авантура за нуркање, нуркање во Црвеното Море и неговите мистериозни длабочини или сафари во Вади Рум. Вечера. Ноќевање

ДЕН Акаба – нуркање / џип сафари – Акаба
Појадок. Слободно време за плажа или факултативна полудневна авантура за нуркање, нуркање во Црвеното Море и неговите мистериозни длабочини или сафари во Вади Рум. Вечера. Ноќевање.

ДЕН: 8 Акаба – Софија 
Појадок. На Трансфер до аеродром Акаба. Лет Акаба – Софија


Цените во табелата подолу се во евра по лице , во стандардна соба, услуга  појадок и вечера, вклучително и аеродромски такси.


НВ

По лице во двокреветна соба

Еднокреветна соба

Трет возрасен

Дете од 2 -11,99 г. со  с 2-ца возрасни

28.11-05.12

950 евра

2560 евра

950 евра

800 евра


Цената е по лице во евра и вклучува:

 • Авионски билет Софија-Акаба-Софија  со вклучени аеродромски такси;
 • Рачен багаж со димензии 40/30/20 и 20 кг чекиран багаж;
 • 4 ноќевања во Акаба со појадок и вечера во хотел Орикс 5 * или слично ;
 • 2 ноќевања во Аман со појадок и вечера во хотел Гранд Палас 4 * или слично;
 • 1 ноќ во Петра со појадок и вечера Петра Мун 4 * или слично;
 • Целодневна екскурзија до Петра;
 • Посета на Мадаба, Рај и Мртво Море;
 • Посета на Гераш и Ајлун;
 • Сурат на Аман и посета на тврдината на крстоносците – Шобак;
 • Трансфери со климатизиран автобус во текот на целата траса;
 • Водич за време на целото патување.
 • Сите такси за влез за местата посетени за време на сите патувања;
 • Слушалки за време на екскурзиите.
 • Медицинско осигурување со покривање до 10.000 евра и помош со Еуроинс.

Цената не вклучува:

 • Можност за организиран трансфер до аеродром Софија 90 евра во правец за 2 лица/ 110 евра во правец за 4 лица
 • PCR тест на лабораторијата Рамус при напуштање на Бугарија – 25€  за возрасни и деца над 5,99 години;
 • PCR тест на лабораторијата Рамус при враќање во Бугарија – 25€  за возрасни и деца над 5,99 години;
 • Екскурзија Акаба – авантура за нуркање во срцето на Црвеното Море – цена: 45€
 • Екскурзија Акаба – џип сафари во пустината Вади Рум – цена: 80  ;
 • Бакшиш за возачите околу 2 долари дневно по лице;
 • Бакшиш за водичите околу 3 долари дневно по лице;
 • Бакшиш за погодност се собираат при пристигнувањето од претставник на агенцијата – 65 долари за престој
 • Алкохолни и безалкохолни пијалоци за време на оброците;
 • Лични трошоци;

Распоред на летови / Чекиран багаж 20 кг ,  и  рачен багаж до 20 кг. со димензии 55х40х20

 • Софија – Акаба: 10:00 / 13:00 часот
 • Акаба – Софија: 13:50 / 17:05 часот

Резервации:

 • Почетна рата: 50 €  по потпишување на договорот.
 • Краен рок за целосно плаќање: 30 дена пред датумот на патување.

ДОПОЛНИТЕЛНИ ЕКСКУРСИИ

Акаба – џип сафари во пустината Вади Рум – околу  64  км / 55 мин
Цена: 80€  по лице
Полудневна екскурзија до пустината Вади Рум (по избор и со доплата). Поаѓање во пустината Вади Рум. Почеток на незаборавно двочасовно џип-сафари, кое ќе ја одведе групата на ова недопрено место со човечки раце. Извајани од природни елементи, прекрасни камени формации и карпести формации, тие го одземаат здивот на посетителот и оставаат впечаток дека луѓето застанале тука пред многу милениуми. Традициите на седумте бедуински племиња кои с still уште живеат во пустинскиот регион датираат со векови. Врати се во одморалиштето.
Цената вклучува :  автобуски превоз, локален водич со превод од водачот на групата, влезница за Вади Рум, двочасовно џип сафари.
Во цената не се вклучени:  лични трошоци.


Акаба – авантура за нуркање во срцето на Црвеното Море
Цена: 45€ по лице
Полудневна авантура за нуркање на брод, нуркање во Црвеното Море и неговите мистериозни длабочини. Нуркањето во Црвеното Море е спуштање во голем аквариум. Водата е толку чиста што дури и од брод може да погледнете надолу и да го набудувате калеидескопот на експонати на риби и богатство гребени. Врати се во Акаба.
Во цената се вклучени : превоз со автобус, билет за брод и нуркање.
Во цената не се вклучени: лични трошоци. 


ВАЖНО:

 • Нема посебни медицински или здравствени барања поврзани со патувањето.
 • Патувањето не е погодно за луѓе со намалена подвижност.
 • Тур -операторот го задржува правото да направи измени во програмата, авиокомпанијата и распоредот на летови.

Услови за потврда и откажување:

 • 20 дена пред објавените датуми на поаѓање, соодветната програма ќе биде потврдена ако е собран минимум или откажан ако недостасува.
 • Ако програмата е потврдена, се 100% од вредноста на патувањето.
 • Ако во последните 20 дена условите за патување се променат во негативна насока и тоа доведе до откажување на летот, тогаш клиентите ќе добијат ваучери за платената сума со кој ке изверат друга дата.
 • Во случај на позитивен  PCR  тест 14 дена пред датумот на поаѓање, 100% од платената сума се враќа до 14 дена по датумот на патување.
 • По задолжителен карантин по пристигнувањето на дестинацијата, платените суми ќе бидат целосно вратени до 14 дена по датумот на патување.

Пакетот е вклучен МАКСИМАЛНА БЕЗБЕДНОСТ НА ПАТУВАЊЕ:

 • РЕЗИНАЦИЈА ЗА ФИНАНСИСКИ РИЗИК – депозит при резервација 50 €  и дополнително плаќање 20 дена пред поаѓање
 • ЗАГАРАНТИВНО враќање на износите платени во случај на откажана програма од тур -операторот или наметнат карантин при преминување на границите во рок од 14 дена
 • 50% ПОПУСТ од лабораториските Рамус PCR тестови за авионски и автобуски програми (Кога има задолжително барање за негативен тест за патување)
 • Вклучено патничко медицинско осигурување од евра, со покривање од 10.000 евра, вклучително и за ризик од инфекција со СОВИД-19
 • БОНУС без аналог – при воспоставување на СОВИД -19 за време на патување – БЕЗ ТРОШОЦИ за лекување, престој во карантин и враќање во Бугарија (оваа покриеност стандардно не е вклучена во медицинското осигурување)
 • БОНУС без аналог – Осигурување за откажување патување (вклучено во секој пакет)

Гранични барања и процедури поврзани со КОВИД – 19

Туристите кои патуваат во Јордан на 10 октомври 2021 година, мора да направат ПЦР до 72 часа пред патувањето, без разлика дали се вакцинирани или не. Исклучок – деца под 5 години.

Вакцинирани туристи:
Патниците мора да го посетат порталот https://www.visitjordan.gov.jo пред поаѓање, да го пополнат потребниот формулар, да приложат потврда дека се вакцинирани и да добијат бесплатен QR -код. QR кодот е задолжителен за презентација пред да се качите во авионот и по пристигнувањето на аеродромот во Акаба. Не е потребен дополнителен тест при пристигнување на аеродромот Акаба. Малолетниците со двајца вакцинирани родители не приложуваат негативен ПЦР или потврда за вакцинација.

Невакцинирани туристи:
Патниците кои не биле вакцинирани или ја имаат само првата доза вакцина треба да го посетат порталот https://www.visitjordan.gov.jo пред поаѓање, да го пополнат бараниот формулар, да применат негативен PCR и да добијат QR код за сума од 28 JOD (40 УСД), платено со картичка. QR кодот е задолжителен за презентација пред да се качите во авионот и по пристигнувањето на аеродромот во Акаба. ПЦР тестот е задолжителен при пристигнувањето на аеродромот во Акаба за сите туристи кои не биле вакцинирани или ја имаат само првата доза од вакцината. Износот платен пред поаѓање – 28 JOD (40 УСД) на порталот https://www.visitjordan.gov.jo во суштина е – цената на тестот при пристигнувањето.

Виза:
Влезната виза за Јордан во моментов е бесплатна. (Доколку има промени , виза во Јордан се вади при слетување и пријавување на аеродромот, вообичаено чини околу 40 УСД)