fbpx
Duration: 09.05.2023
Price: 1135€ 
Book Now!
егзо


Софија – Истанбул – Маракеш – Висок Атлас – Кањони Дадес – Кањони Тинхир – Кањони Тодра – Канали Кетара – Ерфуд – Сахара Ерг Чеби – Ерфуд – Уарзазате – Аит Бен Ходу – Маракеш – Истанбул – Софија
8 дена/ 7 ноќи
Термин :09.03.2023


Програма

Ден 1  Софија – Истанбул – Маракеш

09.05.2023 / Софија – Истанбул – Маракеш
Состанок на аеродромот во Софија, терминал 2 со нашиот претставник во 12:30 часот. (два часа пред летот). Регистрација и пријавување на багаж до Маракеш со летот Софија – Истанбул на Туркиш Ерлајнс во 15:25 часот. Слетување на аеродромот во Истанбул во 16:50 часот. Состанок со претставникот на аеродромот во Истанбул кој ќе ве придружува до капијата за директен лет во 18:40 часот на АК Туркиш Ерлајнс до Маракеш. (времетраење околу 4 часа) Слетување на аеродромот во Маракеш во 21:55 часот . Добредојдовте кај вашиот професионален туристички водич во Мароко (на бугарски) и трансфер до Хотел Мерием 4* или слично. Вечера и слободно време.

Ден 2 / 10.05.2023 / Маракеш
Појадок и полудневна екскурзија во Маракеш. По појадокот ќе ги посетиме волшебните градини на Менара, каде меѓу изобилството на маслинови градини ќе го видиме базенот напоен од каналите што се спуштаат од високиот Атлас, создаден од династијата Алмохад во 12 век. Потоа ќе се восхитуваме на свежиот Андалузија градини наречени Лајла Хасна Парк, со мирис на цветови од портокал и рози, надвор ќе ја посетиме џамијата Кутубија – најголемата во Маракеш и една од највпечатливите во Магреб. Исто така надвор ќе го видиме гробот на познатата жена суфи Фатима Зохра ел Куч, чија приказна ќе ја дознаеме на лице место. Поминувајќи низ стариот еврејски кварт, ќе влеземе во палатата Баија за да ја погледнеме оваа убавица со 160 соби некогаш во сопственост на везирот Ахмед бен Муса. Откако ќе завршиме, ќе се упатиме кон најголемиот и најавтентичниот плоштад во Северна Африка – Џемаа Ел Фна, каде што ќе се вклопиме со атмосферата на продавачи, тренери на мајмуни и змии, продавачи на сокови, носачи на вода облечени во традиционална облека и што уште не. Ќе влеземе внатре низ кривулестите улици на Медина во Маракеш, ќе застанеме кај автентичната берберска аптека, каде специјалистите кои работат во неа ќе нè запознаат со производството на козметичко или кулинарско масло од арган, ќе ни подарат против настинка. масти од еукалиптус, ароматичен шафран, кристали од еукалиптус за чај, зачини од цело Мароко и креми за сите видови егзема, воспаленија итн. Ова е кујната на Мароко… Секако дека ќе можеме да ги купиме производите што ги сакаме. Потоа ќе имаме слободно време на плоштадот Џемаа Ел Фна за да прошетате сами, да пиете традиционален берберски чај на една од терасите околу него или да ручате локална храна (по избор). Враќање во хотел, слободно време, вечера, ноќевање. Вечерта, факултативна ноќна обиколка на Маракеш со кочии (4 лица во кочија), проследена со пешачка обиколка на плоштадот Медина и Џемаа ел-Фна, каде ќе имаме можност да го почувствуваме вистинското автентично Мароко како и секоја вечер. на плоштадот се собираат музичари од различни делови на земјата, танчери, раскажувачи, комичари, акробати, улични стоматолози, продавачи на производи за спречување или отстранување на црна магија, жени кои цртаат тетоважи со бокали… Слатки природни сокови, варени полжави, традиционални Овде секоја вечер се нудат јадења направени на оган или на скара, разни локални слатки, кралски урми, сушено овошје, јаткасти плодови (бадеми, кикирики, ф’стаци). По оваа обиколка, ќе се качиме на терасата на едно од кафулињата на плоштадот, каде секој од нас ќе може да се напие чаша чај или безалкохолен пијалок или кафе (вклучено во пакетот) додека ужива во овој огромен традиционален „спектакл“ наречен Џемаа ел-Фна. Слободно време на плоштад и враќање во хотел со автобус. Програмата вклучува: возење со пајтон, автобус, локален туристички водич, преведувач на бугарски јазик, една пијачка по желба. Цена по лице 35 €

Ден 3 / 11.05.2023 Маракеш – Висок атлас – Кањони Дадес – Тинхир
Појадок. Ќе тргнеме претпладне од Маракеш, на пат низ планините Атлас и областа Тизин Тишка, поминувајќи над 2260м надморска височина. Ќе застанеме да уживаме во спектакуларниот поглед и бројните берберски села, а по желба и на ручек. Ќе ја поминеме огромната брана Ел Мансур Едахби и долината на реката Драа со нејзините оази и канали изградени од примитивните племиња во минатото. Кога ќе пристигнеме во кањоните Дадес, ќе се спуштиме за да се искачиме до нивната највисока точка, од каде ќе можеме да уживаме во неверојатен поглед, од локалното мало кафуле кое нуди традиционален берберски чај. Не случајно ова прекрасно место, извајано од природата, го избра LAND ROVER за да ги рекламира своите автомобили. Потоа ќе застанеме кај Тинхир каде ќе се пријавиме во хотелот Касбах Ламрани или слично. Слободно време, вечера, ноќевање.

Ден 4  / 12.05.2023 Тинхир – Кањони Тодра – Канали Кетара – Ерфуд – Сахара Ерг Чеби
Појадок и поаѓање во пустината. По пат ќе застанеме кај кањоните Тодра, каде што ќе направиме многу пријатна прошетка на позадината на огромните проѕирни карпи. Потоа ќе се возиме до песочната пустина, по пат ќе влеземе во подземните канали Кетара, ископани по старата шема на Персијците, кои откриле 1000 година п.н.е. методот да се стигне до водата под земја. Патувајќи до Ерфуд, можеме да застанеме за да земеме чилаби, кафтани, бабуши, берберски шалвари, шалови и какви било костими што можеме да ги носиме во пустината. Секако, при купувањето задолжително е да се пазари. Таква е традицијата во овој мистичен свет за нас. Ќе направиме и 1 час пауза за ручек (по избор). Продолжуваме кон Ерфуд – рајот на кралските датуми, град кој НАСА го користи за експерименти, поради сличноста на теренот околу него со четвртата планета од Сончевиот систем – Марс. Покрај тоа, во негова близина има огромни наоѓалишта на фосили, бидејќи пред милиони години областа била дното на морето. За ова ќе можеме да посетиме една од фабриките каде што се обработуваат камените блокови и да слушнеме од професионалци како се прави финалниот производ. Таму ќе го напуштиме нашиот автобус и ќе се качиме на џипови 4×4 за да се возиме до нашиот камп во пустината (50 мин. возење вклучено во пакетот). Сместување во хотелот Campamento lujo Yasmina или слично лоциран во самата пустина. Слободно време, вечера, ноќевање. Дополнително, по желба, можност за независно возење на АТВ низ песочните дини. Ќе имаме можност да се качиме на АТВ за да одиме со нив низ дините на Сахара – неверојатна авантура која ќе трае 1 час. Цена 55€ за единечен АТВ и 90€ за двојник.

Ден 5 / 13.05.2023 Пустината Сахара
Овој ден ќе биде исклучително интересен.
Пред појадок ќе станеме рано за да се качиме на камили, ќе возиме до дините и ќе се сретнеме со изгрејсонцето во придружба на локалните жители од областа (вклучено во пакетот). Откако ќе завршиме се враќаме во хотелот на појадок и слободно време. Факултативна екскурзија со џипови 4х4 во пустина и средба со номади од племето Гнави. Цена 35 € по лице. Ќе одиме со џипови 4х4, со кои ќе посетиме карпеста област во пустината богата со фосили во каменот, ќе посетиме номади кои ја населуваат оваа пустелија за да го запознаеме нивниот начин на живот, култура, традиција. Ќе седнеме под сенка во еден од нивните шатори, каде што ќе пиеме чај од нане направен од водителката на бивакот. Откако ќе завршиме, ќе продолжиме до напуштените рудници за олово, каде ќе пешачиме до нивниот висок дел за да уживаме во спектакуларниот поглед помеѓу песочната и камената пустина (хамада). Ќе поминеме низ населбата напуштена од француската легија за да стигнеме до племето Гнауи, потомци на робовите донесени од карваните од југ, кои ќе не запознаат со традиционалната музика на нивните предци. Црните гриза играат на собири каде долгата песна и танц водат до транс, чија цел е да се лекува од зли и нечисти сили. Ќе застанеме во селото Хаси Лбиед за да се прошетаме низ градините на палми и одблизу да го разгледаме начинот на наводнување, низ аквадуктите и Кетара. Враќање во хотелот Campamento lujo Yasmina или слично лоциран во самата пустина, по пат по желба ќе застанеме на ручек за секој што сака да купи типична берберска пица зготвена на скара. Откако ќе се вратиме во хотелот, целата група ќе има можност да организира забава околу базенот, при што секој од нас ќе го донесе својот претходно подготвен пијалок, со традиционална берберска музика. Слободно време и вечера.

Ден 6 /14.05.2023 Сахара – Ерфуд – Уарзазате
Појадок. По појадокот ќе се возиме до Уарзазате, минувајќи низ Рисани, сместен во паркот на палми на 22 км од Ерфуд. Рисани е многу интересна дестинација, бидејќи се смета за наследник на Сихилмаса, старата престолнина на Тафилет, град за кој во своите книги раскажуваат познати автори и историчари. Пример за ова е новелата на Амин Маалуф – Африканскиот лав. Кога ќе се качиме во автобусот и ќе тргнеме за Уарзазате, ќе можеме да видиме стада диви камили на патот, застанувајќи на фарма за да вкусиме свежо млеко од камили. Ќе поминеме низ Агдез, кој се наоѓа во долината на реката Драа, старата караванска рута што го поврзува Тимбукту со Маракеш. По пат ќе застанеме на ручек (по избор). Пристигнување во Уарзазате и посета на кино музејот со локален водич. Сместување во Хотел Кензи Азгур или слично. Слободно време и вечера.

Ден 7 / 15.05.2023 Уарзазате – Аит Бен Ходу – Маракеш
Појадок. Посета на Ксар Таурирт, старата резиденција на пашата од Маракеш, Тами ел Глауи. После тоа, возете до Ксар Аит Бен Ходоу, каде што се снимаа филмови како Гладијатор, Принцот од Персија, Игра на тронови и многу други. Кога ќе пристигнеме ќе имаме можност да го прошетаме ова магично место направено од кал, да посетиме еден од домовите на локалното население што живее таму и да ги запознаеме. Ќе имаме слободно време за секој лежерно да го истражува овој дел или самостојно да ги посети многуте продавници во кои се продаваат традиционални локални производи, меѓу кои и стари берберски дрвени или железни катанци, како и астролаб кој се користи за пресметување на време, географска широчина или надморска височина. Откако ќе завршиме се враќаме во Маракеш. Сместување во Хотел Дела Роса 4* или слично. Слободно време, вечера, ноќевање. Дополнително, на барање, можност за посета на шоуто Фантазија со вклучена вечера. Цена 55 евра по лице (аплицирано и уплатено на лице место кај туристичкиот водич). Посета на Чез Али – вклучува вечера во типичен берберски шатор на позадината на народни танци од различни делови на земјата и демонстрација на јавање (пијалоците се доплаќаат). Менито вклучува: Традиционална харира супа; Кускус со месо или вегетаријанец; Печено јагнешко; сезонско овошје; Чај од нане и слатки.

Ден 8 / 16.05.2023 Маракеш – Истанбул – Софија
Појадок. Слободно време до поаѓање од хотелот околу 12:00 часот. Можност за посета на градината на Жак Мајорел . Цена 28 евра по лице (со минимум 20 лица). Во 1920-тите францускиот уметник Жак Мајорел засадил палми и постепено создавал исклучително богата градина со флора од петте континенти. Градините се изградени во типичен мавритански стил. По смртта на Жак Мајорел, имотот се намалил и вдовицата на уметникот решила да го продаде. Вилата „Оаза“ и нејзините соседни градини станаа сопственост на Ив Сен Лоран и Пјер Берже. Тие го обновуваат ова место, кое по волја на Мајорел останува отворено за посетители. Денес овде има над 350 видови растенија – кактуси, банана, бамбус, палми, папрати, лотоси и водена вегетација. Околу 20:00 Трансфер до аеродромот во Маракеш и пријавување за повратниот лет за Истанбул во 22:45 часот со пријавување на багажот до Софија (времетраење на летот околу 4 часа и 30 минути). Пристигнување на аеродромот во Истанбул во 05:35 наредниот ден. Средба со асистентот на аеродромот во Истанбул, кој ќе ве придружува до капијата за летот за Софија во 07:25 часот. Слетување на аеродром Софија, Терминал 2 во 08:35 на 17.05.23


Термин По лице во двокреветна соба Еднокреветна соба Дополнително легло Дете до 12 г. со двајца  возрасни
09.05 – 17.05.23 1135 €  1227 € 1035 € 950 €

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет со АК „Туркиш ерлајнс“ Софија – Истанбул – Маракеш – Истанбул – Софија со вклучени аеродромски такси и багаж – чекиран 23 кг., рачен во кабината на авионот 8 кг.;
 • Сите трансфери со климатизиран автобус според програмата;
 • 7 ноќевања во хотели 3* и 4* појадок и вечера – три ноќевања во Маракеш, едно во Тинхир, две во Мерзуга (пустина) и едно ноќевање во Уарзазате;
 • Влез во палатата Баија во Маракеш;
 • Влез во Ксар Таурирт;
 • Посета на Ксар Аит Бен Ходоу;
 • Кино музеј во Уарзазате;
 • Посета на подземните канали Кетара;
 • Трансфер со џипови 4х4 од Ерфуд до хотелот во пустина и назад;
 • Сите екскурзии во Мароко, без дополнителни плаќања за дополнителни активности;
 • Туристички водич на бугарски јазик за време на целиот престој во Мароко;
 • Асистент за добредојде во транзитната сала на аеродромот во Истанбул;
 • Медицинско осигурување за времетраење на патувањето со покритие од 10.000 евра вклучувајќи го и КОВИД-19.

Во цената не е вклучено:

 • Ручеци за време на патувањето – се доплаќа на лице место (околу 10 евра);
 • Дополнителни активности кои треба да се платат на лице место;
 • Ноќно возење со кочија околу Маракеш. Цена по лице 35 €
 • Фантазија изведба со вечера 55€ по лице.
 • Едночасовно возење низ дините со АТВ 55 € по единечен АТВ и 90 € за двојник;
 • Возење со камила за дочек на изгрејсонце во пустината 20 € по лице;
 • 4×4 џип турнеја во пустина со номади, фосили, напуштено село, напуштени рудници, Хамилија со племето Гнауи и оаза 35 € по лице;
 • Фантазија изведба-шоу /  со вечера 55 € по лице;
 • ПЦР тестови или тестови за антиген (ако е потребно);
 • Бакшиш за локални претставници – 15 евра за целиот престој, се плаќаат на лице место;
 • Доплата за данок за  гориво во случај на значителна промена на цената на горивото. Се објавува 20 дена пред лет ( доколку има )

Услови за резервација:
 • Депозит 450 евра при пријавувањето;
 • Целосна доплата најдасно до 20 работни дена пред датумот на заминување!

Окажување од резервација 

 • До 60 работни дена од датумот на поаѓање – без пенали
 • Од 59 работни дена до 21 ден – 450 EUR
 • Од 20 работни дена до денот на поаѓање – 100%