Price: Сигурна реализација :
Book Now!
egz*tr


Кина Шангај и Пекинг 2019
9 дена / 6 ноќи
Организиран трансфер од Штип / Струмица до Софија

 

Ден 1: 19.03.2019 –  Софија –Истанбул
Лет од Софија до Иснтанбул со Turkish Airlines во 21.15ч. Слетување во Истанбул во 23.50ч

Ден 2:  20.03.2019 – Истанбул – Шангај
Лет од Истанбул на 01.45 и слетување во Шангај во 17.10. Средба со локален партнер-туроператор. Вечера во локален ресторан, пријавување во хотел Shanghai Zhongxiang 4* или слично. Ноќевање.

Ден 3:  21.03.2019 – Шангај
Појадок. После појадок следи целодневен разглед на градот Шангај (Shanghai City Tour). Разгледот  започнува во утринските часови со посета на Француската концесија(Shanghai French Concession). Француската концесија е подрачје на Шангај, со кое управувала француската влада од 1849 до 1946 година. Авениите и многуте стари куќи во оваа област сè уште го задржуваат шармот на “Париз на Истокот”. Следи посета на градините Yu Garden(Yuyuan Garden), сликовити градини со живописни цвеќиња, декорирани со барокни детали, базени и прекрасна флора, кои се поврзани со пешачки патеки, ходници и премини. Потоа можете да направите шопинг во фабриката за свила каде што можете да го допрете и почувствувате прекрасното наследство од древниот кинески народ.Во попладневните часови, ќе имате можност за шопинг по булеварот Nanjing Road  и Народниот плоштад (People’s Square).Тука можете да најдете бројни ресторани со традиционалнa кинескa храна и продавници  со ракотвроби од стариот Шангај. Се движиме кон исток додека не пристигнеме до Bund, познат крајбрежен кварт. Квартот Bund како обележје на Шангај и најпопуларно место за фотографирање, е совршено место да се фотографирате заедно со вашето семејство и пријатели за да го запаметите овој прекрасен момент..Враќање во хотел или можност за *дополнителен факултативен излет, Крстарење по реката Huangpu. Вечера.Ноќевање.

Ден 5:   23.03.2019 –  Шангај – Пекинг
Појадок. По појадок се заминува за Пекинг со супер брз воз (High speed bullet train) (Воз/TrainG1 09:00/13:48 часот). Пристигнување во Пекинг во 13:48 часот. Следи посета на Houhai Lake, што буквално значи “Црно Море”, е големо вештачко езеро во северниот дел на центарот на Пекинг. Заедно со останатите две езера Qianhai и Xihai, го сочинуваат Shichahai, историска сликовита област, која се наоѓа северо-западно од Забранетиот град и северно од езерото Beihai.Shichahai е со вкупна површина од 147 хектари и датира од династијата Yuan. Потоа следи прошетка и шопинг по познатата улицаWangfujing Street. Враќање во хотел и слободно време за индивидуални активности. Вечера. Ноќевање.

Ден 6:   24.03.2019 –  Пекинг
Појадок. По појадокот следи целодневен разглед на градот Пекинг (Beijing City Tour)град кој има над три илјади години историја и е административен центар на Кина повеќе од 850 години. Разгледот  започнува со посета навеличествениот плоштад Тиананмен(Tiananmen Square), што во превод значи Портата на Небесниот мир, познат како најголемиот плоштад во светот. Плоштадот Тиананмен е изграден за време на династијата Минг во 1420 година, и на него се наоѓа мавзолејот на познатиот кинески политичар Мао Цетунги воедно престставува влез во царскиот град.Потоа ќе поминете низ портата и ќе влезете во Забранетиот град  каде царевите на династиите Минг (Ming) и Чинг (Qing) владееле со Кина повеќе од 500 години.Забранетиот град е комплекс на царски палати, кој зафаќа површина од 720.000 м², со 980 згради и 9.999 соби, и како таков важи за најголемата збирка на зачувани стари дрвени градби во светот, и е прогласен од УНЕСКО за светско културно наследство во 1987 година.По разгледот, се оди во продавница за бисери, каде што можете да најдете накит изработен од најдобрите бисери. Враќање во хотел или можност за дополнителен * факултативен излет Golden Mask ShowВечера. Ноќевање.

Ден 7: 25.03.2019 – Пекинг
Појадок.Денешниот излет ќе започне со посета на галеријата – фабрика за жад(Jade Gallery), каде што ќе најдете прекрасен накит изработен од традиционалниот кинески скапоцен камен – жад. Потоа патувањето продолжува кон легендарниотГолемиот Кинески ѕид (делот Juyong Pass).
Кинескиот ѕид е едно светските чуда и симбол на Кина, внесен во списокот на светско културно наследство на УНЕСКО. Кинескиот ѕид во форма на џиновски змеј со висина од 8 метри, се протега низ планини, долини и шуми на околу8.850 км. Оваа уникатна архитектонска креација, јасно видлива од вселената, безусловно сведочи за величината на древна Кина. Кинескиот ѕид е симбол на Кина и мудроста на кинескиот народ.Во поладневните часови следи посета на Олимпискиот парк во Пекинг, каде што ќе ги видете (од надвор) Националниот стадион наречен Птичјо гнездо (има форма на птичјо гнездо) и Националниот пливачки центарнаречен Водена коцка, каде се одржуваа Летните Олимписки игри во 2008 година. Потоа, можете да се одморите во традиционална чајџилница додека пиете некој освежувачки чај.Враќање во хотел. Вечера. Ноќевање.

Ден 8:  26.03.2019 – Пекинг – Истанбул
Појадок.По појадокот следи посета на Зоолошката градина во Пекинг,градината на Пандите (Cute Panda).Слободно време за ручек. Во попладневните часови слободно време за шопинг и разгледи. Во вечерните часови следи вечера во локален ресторан. По вечерата,трансфер до меѓународниот аеродром во Пекинг. Полетување од Пекинг за Истанбул во 00:50 часот.

Ден 9: 27.03.2019-  Истанбул – Софија
Слетување на аеродромот во Истанбул во 06:10 часот. Полетување од Истанбул за Софија во 08:35. Пристигнување во Софија во 08:50 часот.


Датум

По лице во двокреветна соба Еднокреветна соба Трето возрасно лице на дополнителен кревет
19.03.2019 1399 евра  1539 евра 

1299 евра 


Цената вклучува:

 • авионски билет со Turkish Airlines Софија – Истанбул – Шангај – Пекинг – Истанбул – Софија со аеродромски такси
 • Трансфер од Штип, Струмица,Скопје до Софија и обратно ( трансферот е бесплатен доколку има минимум 4 патници )
 • 6 ноќевања со појадок во избрани хотели 4 * – 3 дин. Во Пекинг (Beijing Plaza или сличен), 3 дин. Во Шангај (Shanghai Zhongxiang или сличен)
 • Вечерa во локални ресторани во кинески стил и чаша безалкохолен пијалок или пиво
 • Трансфер Шангај – Пекинг со воз
 • Влезници за музеи и сајтови во рамките на програмата
 • Водени тури со превод на бугарски за време на програмата
 • Сите трансфери наведени во програмата
 • Медицинско осигурување со осигурување од 10.000 евра по лице

Во цената не е вклучено:

 • Бакшиш за возачите – 30 евра / Задолително се плаќа во агенција
 • билет за династијата Златна маска во Пекинг со вклучен трансфер – 50 евра по лице (најмалку 10 патници)
 • акробатско шоу во Шангај – 40 евра по лице (најмалку 10 патници)
 • лични трошоци
 • единствена туристичка такса за виза – 60 долари по лице

Поништување и казни:

 • До 60 работни дена од датумот на поаѓање – без пенали
 • Од 59 работни дена до 40 дена – 900 евра
 • Од 40 работни дена до денот на поаѓање – 100% од патувањето