Duration: 31.01.2019
Price: 189€Early booking : 169€
Book Now!
neh*ar

Термин 06 Март

1 ден  06.03.201СКОПЈЕ – КРАКОВ
Состанок на групата на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски во 12:30ч. Поаѓање на автобусот во 13:00 ч. Се патува преку граничниот премин Табановце, Србија, Унгарија…  Ноќно возење со попатни паузи.

2 ден  07.03.201КРАКОВ
Пристигнување во Краков  во птредпладневните часови. Факултативно панорамско разгледување на градот со локален водич. Стариот дел, срцето на Краков, кралскиот дворец, катедралата, дворецот Вавел( без влезници),  изграден во времето на владеењето на Казимир III Велики (1330-1370), централниот плоштад, готската црква Св. Марија, Еврејскиот кварт Казимерц, Флоријанската улица.  Сместување во хотел. Ноќевање.

 3 ден  08.03.201КРАКОВ  ВЕЛИЧКА
Појадок.Предлагаме  факултативен излет рудникот за сол Величка… неверојатно импресивен свет под земја… солени езера, подземни  простории и ходници, кралска палата и концертна сала, двете изградени од сол од генерации рудари. Рудникот е стар околу 700 години, има 9 нивоа, а туѕристите можат да го посетат третото ниво кое е на 13 метри под земја…  Враќање во Краков. Слободно време за индивидуални прошетки. Можност за факултативна посета на национален ресторан. Ноќевање.   

4 ден   09.03.201КРАКОВ – АУШВИЦ И БИРКЕНАУ
Појадок. Препорачуваме факултативна посета на   Аушвиц и Биркенау, најголемиот и најзлогласниот логор на нацистичка  Германија.  ( денес спомен музеј под заштита на УНЕСКО), комплекс на концентрациони логори на Нацистичка Германија во текот на Втората светска војна сместен во близина на Ошвјенќим (германски: Аушвиц) во Полска, околу 50 км западно од Краков. Враќање во Краков. Слободно време за индивидуални прошетки. Ноќевање 

5 ден  10.03.201КРАКОВ – ПЛОШТАД Bohaterow Getta – ШИНДЛЕРОВА ФАБРИКА
Појадок. Одјавување од хотел. Прошетка по плоштадот  Bohaterow Gettaплоштад на кој во 1941 год. се заробени Евреите и од тука пратени во логор. Денес на овој плоштад се поставени 70 метални столици во знак на сеќавање на жртвите. Потоа можност за фдакултативна посета на Шиндлеровата фабрика – музеј, во кој е претставен животот на Евреите од Краков, пред и за време на војната.  Поаѓање за Скопје .  Денско и ноќно возење.

 6 ден 11.03.2019 СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје во предпладневните часови


ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТИ ДО 31.01.2019: 169 евра 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  189 евра 


 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

 •  Задолжително патничко осигурување  210 ден
 •  Разглед на Краков со локален водич  (10€)
 •  Факултативен излет рудник за сол Величка   (35€)
 •  Доплата за еднокреветна соба  4.650 ден
 • Посета на национален ресторан со вечера (€)
 • Факултативна посета на Аушвиц   (35€)
 • Влезници за музеи и локалитети


НАПОМЕНИ:

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
 • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • Останатите услови на патување важат според годишниот програм на Ви Травел
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.
 • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и место на поаѓање.