fbpx
Duration: 21.04.2021
Price: 1210€Нова програма : 1210€
Book Now!
eg*tra


Комбиниран одмор во Куба во 2021 година – 3 ноќи во Хавана и 4 ноќи во Варадеро
со директен чартер лет од Мадрид со летови секоја среда и недела од јануари и април 2021 година

9 дена / 7 ноќи

ПРОГРАМА

1 Ден: Мадрид – Хавана
Лет од Мадрид во 13:20 часот за Хавана. Пристигнување во Хавана во 17:30 часот. Пристигнување и трансфер до избраниот хотел. Слободна вечер. Ноќевње.

2 Ден: Хавана
Појадок. Слободен ден. Можност за пол-дневни турнеја на Хавана со водич на бугарски јазик / /. Пешачка тура на Стара Хавана, прогласена од УНЕСКО за Светско Културно наследство во 1982 година. Ќе видите Зградата на Капитол, каде е заседавал Парламентот до 1959 година, Плоштадот на Катедралата Сан Кристобал, Театарот, бул. El Prado и Централ Парк, Плоштадот Сан Франсиско де Асизи, Плоштадот на Оружјето, опкружен со прекрасни барокни палати, Паласио дел Сегундо Зелено’ртски, Градскиот музеј – Палатата Вилануева и Палатата на Рома. Можност за посета на светски познатото кабаре Повратникот, чие прва претстава беше во 1939 година. Ноќевање.

3 Ден: Хавана
Појадок. Денес ни претстои целодневна екскурзија до долината Виналес (доплата). Праисториска долина Виналес е најстарата геолошки формација во Куба, прогласена е од УНЕСКО за споменик на светското природно наследство. Регионот е едно од најубавите места на островот со уникатен пејзаж, создаден од долините, начичкана со кралски палми – национален симбол на Куба. Тука се одгледува најмногу квалитативниот тутун на светот. Посета на фабрика за пури. Враќање во Хавана вечерта. Ноќевање.

4 Ден: Хавана – Варадеро
Појадок. Трансфер во Варадеро. Сместување во избраниот хотел. Слободно попладне за плажа и разгледување на  одморалиштето. Ноќевање.

5 Ден: Варадеро
Појадок. Слободен ден за плажа и забава. Можност за дополнителни ексурзија: Патување со катамаран, целодневна екскурзија со времетраење 8 часа, имате бесплатни коктели, музика и забава. На островот Кајо Бланко – ручек, салса танцување и коктели. Нуркање во близина на островот Кајо Бланко. Враќање во хотел. Ноќевање.

6 Ден: Варадеро

Појадок. Слободен ден. Guama Tour, целодневна екскурзија од 8 часа, патување низ провинцијата Матанзас – една од најубавите во Куба. Пристигнување во Guama, а потоа со моторни чамци ќе стигнете до индиското село – ова е возбудливо патување со голема панорама. Продолжете со посета на крокодилска фарма. Ручек во еден локален ресторан. Враќање во хотелот. Ноќевање.

7 Ден: Варадеро
Појадок. Денес имаме патување во трите градови Санта Клара, Сиенфуегос и Тринидад (за дополнителни трошоци). Ќе го видиме централниот плоштад Санта Клара и мавзолејот, каде што е погребан Ернесто Чегевара. Потоа се упативме кон колонизираниот Тринидад и се прошетавме низ неговите знаменитости. Следува ручек во еден локален ресторан. На нашиот пат назад кон Варадеро, ќе застанеме во Сиенфуегос, каде што ќе одиме на кратока турнеја на главниот плоштад на Хозе Марти, Палатата на долината. Враќање доцна вечерта во Варадеро (времетраење околу 14 часот). Ноќевање.

8 Ден: Варадеро – Мадрид
Појадок. Слободно време за плажа и забава. Следува трансфер до аеродромот во Хавана. Лет до Мадрид во 19:30 часот

9 Ден : Мадрид
Пристигнување во Мадрид во 10:10 часот


  Летови секоја среда и недела од 03.01 до 21.04.2021 / 7 ноќевања – рани резервации
Цените се по лице во евра со вклучен лет на база појадок во Хавана и All Inclusive во Варадеро


Хотели по програмата:
3 ноќи. BB Хавана;
4 ноќевања ALL Варадеро
03.01.2021 04-24.01.2021 25.01-21.02.2021 22-28.02.2021 01-14.03.2021 15-21.03.2021 22-24.03.2021 25 – 28.03.2021 29-31.03.2021 01- 04.04.2021 05- 21.04.2021
Deauville 3* – Kawama 3* 1210 € 1050 € 1100 € 1130 € 1110 € 1250 € 1290 € 1730 € 1410 € 1440 € 1410 €
Tryp Habana Libre 4* – Meliä Peninsula Varadero 5* 1470 € 1260 € 1320 € 1380 € 1390 € 1570 € 1630 € 2100 € 1810 € 1690 € 1680 €
Tryp Habana Libre 4*- Meliä Marina Varadero 5* 1470 € 1260 € 1320 € 1380 € 1390 € 1570 € 1630 € 2100 € 1810 € 1690 € 1680 €
Tryp Habana Libre 4* – Sol Varadero 4* (+16) 1470 € 1260 € 1320 € 1380 € 1390 € 1570 € 1630 € 2100 € 1810 € 1690 € 1680 €
NH Capri 4* – Iberostar Tainos 4* 1530 € 1380 € 1480 € 1570 € 1590 € 1790 € 1880 € 2370 € 2100 € 2190 € 2040 €
NH Capri 4* – Iberostar Playa Alameda 4* 1530 € 1380 € 1480 € 1570 € 1590 € 1790 € 1880 € 2370 € 2100 € 2190 € 2040 €
Meliä La Habana 5* – Meliä Las Américas 5* 1610 € 1380 € 1440 € 1520 € 1540 € 1730 € 1810 € 2300 € 2020 € 1810 € 1810 €
Meliä Habana 5* – Meliä Varadero 5* 1610 € 1440 € 1500 € 1580 € 1600 € 1800 € 1880 € 2380 € 2100 € 1880 € 1880 €
Habana Riviera 4*- Iberostar Tainos 4* 1630 € 1390 € 1450 € 1530 € 1550 € 1740 € 1820 € 2310 € 2040 € 2000 € 2010 €
Habana Riviera 4* – Iberostar Laguna Azul 5* 1630 € 1390 € 1450 € 1530 € 1550 € 1740 € 1820 € 2310 € 2040 € 2000 € 2010 €

Цената е по лице во рвра во двокреветна соба и вклучуваат:0

 

 • Авион на чартер Мадрид – Хавана – Мадрид
 • Aеродромски такси  – 170 евра;
 • 3 Ноќевање со појадок во Хавана;
 • 4 ALL INCLUSIVE ноќи во Варадеро;
 • Сите трансфери според програмата;
 • Медицинско осигурување за патниот период со покриеност дo 10 000 евра по лице на Осигурителната компанија Армеек.

Во цената не е вклучено:

 • Кубанска виза 25 евра по лице
 • Авионски билети Софија – Мадрид – Софија ( доколку е потребно )
 • Трансфер Штип, Струмица до Софија и обратно ( доколку е потребно )
 • Сместување во Мадрид, ( доколку е потребно )
 • Дополнителни екскурзии;
 • Трошоци од лична природа.

Распоред на летови:

 • Мадрид – Хавана 13:10 – 17:30
 • Хавана – Мадрид 19:30 – 10:10 + 1 (следниот ден)

Услови за резервација :

 • Копија од меѓународен пасош важи минимум 6 месеци од крајот на патувањето;
 • Депозит во висина од 50% од цената на пакетот. Целосна уплата до 45 работни дена пред датумот на заминување.

Дополнителни информации:

 • Цената на пакетот не е врзана за минимален број на учесници и одреден датум.
 • Програмата е индивидуална.
 • Не постојат санитарни и медицински барања за патувањето.
 • За деца под 18г., Патуваат без родители – нотарски заверена родителска дозвола за напуштање на земјата од не патувачки родител (оригинал и 1 копија). За деца, чии родители се со различни фамилии, се бара копија од извод на раѓање на детето, во кој да се внесат и двајцата родители.

Откажување од резервација :

 • До 60 работни дена од датумот на заминување – нема пенали
 • Од 59 работни дена до 10 дена – 50% од цената на пакетот
 • Од 9 работни дена до денот на поаѓање – 100% од цената на патувањето