Duration: 16.07.2019
Book Now!
egz*tra


Одмор на островот Мадеира со летови од Мадрид

8 дена / 7 ноќевања

16.07.2019, 23.07.2019, 30.07.2019, 06.08.2019, 13.08.2019, 20.08.2019, 27.08.2019, 10.09.2019

Програма
Ден 1: (вторник) Мадрид – Фуншал
Лет на авиокомпанијата “Enter Air”. Пристигање на аеродромот Фунчал, Мадеира и сместување до  избраниот хотел. Сместување. Слободно време. Ноќевање.

Ден 2: (среда) Фуншал
Појадок. Слободно време за плажа и забава, одење, шопинг и бесплатно истражување на островот.

Ден 3: (четврток) Фуншал
Појадок. Слободно време за плажа и забава, одење, шопинг и бесплатно истражување на островот. Половина ден екскурзија до Фуншал и Монте – цена по лице 35 евра 
Денес ќе го запознаеме главниот град Мадеира – Фуншал. Вгнезден помеѓу планините и ридови, модерни и космополитски, градот е познат по своите прва класа ресторани, извонредни четири и пет ѕвезди и прекрасна клима во текот на годината. Ќе ја посетиме познатата градина Санта Катарина, на пазарот, како и старата катедрала од 15 век. Конечно, ќе се качите по скалите кои водат кон Дамата на Монте Црквата. Внатре, ќе имате можност да ги видите позлатените скулптури и резби од 17-тиот и 18-тиот век. Императорот Карл I, последниот монарх на Австро-унгарската империја, бил прогонет во Мадеира во 1921 година и бил погребан во капела покрај црквата. Идеалниот начин да се фаќате по стрмните улици што водат до центарот Фунчал е да се доживее друг начин на транспорт – не толку модерен, но исклучително привлечен … познатиот долг sled (незадолжително). Екскурзијата завршува со посета на винарија каде што можете да ги пробате познатите локални вина.Ноќевање.

Ден 4: (петок) Фуншал
Појадок. Слободно време за плажа и забава, прошетка, шопинг или можност за дополнителна екскурзија – Порто Мониз / целодневна екскурзија – цена по лице: 58 евра
Заминување за западниот дел на островот и посета на вообичаеното рибарско гратче Cabo Girao лоциран на вториот по висина пристаниште во Европа и живописното село Ribeira Brava . Продолжуваме патување кон Ponta do Sol y Calheta по крајбрежјето на север до Порто Мониз. Кратка пауза за ручек (вклучена во цената). На патот назад минуваме низ шума со ретки растителни видови до Laurisilva. Кратка станица во Encumeada каде можеме да уживаме во одлични глетки на двете страни на островот. Ноќевање.

Ден 5: (сабота) Фуншал
Појадок. Слободно време за плажа, прошетка, шопинг или можност за дополнителна екскурзија – Сантана / целодневна екскурзија – цена по лице: 58 евра 
Заминување за Камача, познат со локалното производство на плетен кошеви и во непосредна близина до Pico do Arieiro, вториот по височина врв на островот (1 818м.), од каде можете да уживате во одлична планинска глетка. Одете до Ribeiro Frio и посетете ја пастрмката од пастрмка. Заминување Faial. Кратка пауза за ручек (вклучена во цената). Продолжуваме до Сантана, позната по своите куќи со сламени покриви. Назад кон Фуншал, станица во Порто (на 670м.), Каде се разделуваат северниот дел на островот и остров Порто Санто . Одење низ Мачико, Првата престолнина на Мадеира каде првите откривачи на островот засидрат на островот во 1420 година Ноќевање.

Ден 6: (недела) Фуншал
Појадок. Слободно време за плажа, прошетка или екстра патување.
Традиционална вечера – цена по лице: 48 евра 
Почувствувајте атмосферата на типична вечера во Мадеира и уживајте во богатата кујна и традиции на островот. Менито се состои од типичните за островот: печено месо, пченка, слатки компири и салата, како и специјалитети од различни области. За време на вечерата, ќе можете и да го слушнете локални изведувачи на традиционалниот фолклор на островот. Ноќевање.

7. ден: (понеделник) Фуншал
Појадок. Слободно време за плажа, прошетка, шопинг илиможност за дополнителна екскурзија – Џип сафари / пол-дневни екскурзија – цена по лице: цена по лице: 48 евра 
напушта Фуншал и се упатуваме во насока Estreito de Camara de Lobos каде пред да се упатиме по маршрутата, правиме станица на пешачка патека во Левада дел Норте, која има засолниште над Фуншал. Времетраење околу 1 часот. 30 мин., Во времето на кои имате можност да уживате во прекрасните глетки кои се откриваат и шуми области покрайкоито се поминува. На патот назад поминуваме низ долината Сера d’Agua, која е терасовиден стил. Пред да се вратиме во хотелот посвети малку време на тоа да се насладиме на чаша пончо, традиционална пијалок за Мадеира. Ноќевање.

8. ден: (вторник) Фуншал – Мадрид
Појадок. Проверете и префрлете до аеродромот Фуншал. за лет до Мадрид.


ХОТЕЛИ, ЦЕНИ НА ПАКЕТ ЛЕТ ОД МАДРИД


Хотели / периоди Цени за датуми на заминување: 25.06, 10.09 Цени за датуми на поаѓање: 02.07, 09.07, 16.07, 23.07, 30.07, 27.08 Цени за датуми на поаѓање: 06.08, 13.08, 20.08, 27.08, 30.07
Хотел Дорисол синџир 3 * / BB 669 €  749 €  839 € 
Jardins Da Ajuda 4 * Suite Hotel / BB 679 €  739 € 879 € 
Алегро Мадеира 4 * / само за возрасни / BB/ BB 699 €  789 €  879 € 
The Lince Madeira 4 * / BB 789 €  839 €  869 € 
Enotel Quinta do Sol 4 * / само за возрасни / HB 819 €  909 €  999 €
Хотел Four Views Baia 4 * +  / BB 789 €  859 €  949 €
Мелиа Мадеира Маре 5 * / HB 839 €  909 €  1049 €

Програмскиот пакет вклучува:

 • Авион Мадрид – Фунчал – Мадрид со лет на “Влези Ер” со вклучени аеродромски такси;
 • 7 ноќевања во избраниот хотел по лице во двокреветна соба;
 • Трансфери Фуншал аеродром – Хотел Мадеира – Фунчал аеродром;
 • Медицинско осигурување “Помош за патување во странство” со покриеност до 10 000 евра

Цените не вклучуваат:

 • Авионски билет Скопје или Софија – Мадрид – Скопје или Софија;
 • Сместување во Мадрид, ако е потребно
 • Влезници за музеи и атракции кои не се споменати во програмата;
 • Дополнителни екскурзии;
 • Трошоци од лична природа;
 • Осигурување за откажување на патувањето

ИНФОРМАЦИИ за заминување во текот на месеците Јуни, Јули и Август:

 • ENTER AIR Мадрид 09:00 – Фуншал 10:35
 • ENTER AIR Фуншал 18:40 – Мадрид 21:25

ИНФОРМАЦИИ за заминување во Септември:

 • ENTER AIR Мадрид 09:00 – Фуншал 10 : 35
 • ENTER AIR Funchal 11:35 – Мадрид 14:20

Начин на плаќање:

 • 50% депозит за резервација
 • доплата 30 дена пред поаѓање

Откажување од резервација :

 • До 60 работни дена од датумот на заминување – без казна
 • Од 59 работни дена до 30 дена – депозит
 • Од 30 работни дена до денот на поаѓање – 100% од патувањето