Book Now!
egz*tra

Екскурзија во Малезија – Куала Лумпур и островот Борнео
11 дена / 8 ноќи

Трансфер од Штип/Струмица до Софија и обратно

 

ПРВ ДЕН: 2 МАРТ 2019
Авио лет  Софија-Истанбул со АК Туркиш ерлајнс во 21:15.  Лет Истанбул – Куала Лумпур 23:50 часот

ВТОР ДЕН: 3 март, 2019 KUALA LUMPUR 
Слетување во Куала Лумпур во 17:20 часот. Состанок и трансфер до Novotel KLCC 4 *  Време за краток одмор. Вечера во типичен малајски ресторан – со жива музика и шоу програма. НОЌЕВАЊЕ / 1 /.

ТРЕТ ДЕН: 4 МАРТ, 2019 КУЛЛА ЛУМПУР
доручек. Во 09.30ч: Целодневна туристичка турнеја на Куала Лумпур: Меѓу знаменитостите на Куала Лумпур се: најмногу фотографиран згради и неоспорна амблем на Куала Лумпур – кулите близначки Петронас, неодамна највисоките во светот (фотопауза), KL Tower – 4-тата по висина набљудувачка кула во светот, Националниот Музеј, Музејот на Исламското уметност, кралскиот дворец (фотопауза) и Националниот споменикот-подигнат во чест на загинатите за слободата на Малезија, Парламентот, Плоштадот на Независноста, Националниот џамија на Малезија – голема и модерна, лежејќи меѓу 13 акри убави градини (фотопауза), импресивната зграда на Султан Абдул Самад и Крикет Клубот, Плоштадот на Независноста. И уште: Aquaria – најголем океанијариум во Азија. Посета на работилница за производство и цртање на ткива и паноа – еден од најживописните и традиционални малајски занаети (т.н.. Batik cottage), Кралската Фабрика за калај купи и садови Селангор; НОЌЕВАЊЕ / 2 /.

Изборно: Подигнување со лифт до врвот на кулите Петронас – 35,00 долари по човек.Влезот во Акварија – најголемиот океанариум во Азија – 20,00 американски долари по лице

Вечера за вечера во ресторанот “Авосфера 360” (КЛ кула) со вклучени трансфери – 80,00 американски долари по лице

4-ти ДЕН: 5 март 2019 година ЛУМПУР КУРС – НАЦИОНАЛЕН ПАРК ГУНУНГ МУЛУ
Трансфер во Куала Лумпур – Мулу / Борнео, аеродром Саравак. Трансфер од Муло аеродром директно до Националниот парк Гунунг Мулу. НОЌЕВАЊЕ (3).

Национален парк Гунунг Мулу (Gunung Mulu National Park), познат по своите огромни пештери од песочник, зазема површина од 52 864 хектари, покривајќи 17 зони со вегетација. Саравак, кој се наоѓа во северниот дел на островот Борнео, е покриен со чисти тропски шуми. Тие се природна вегетација на Малезија и нејзината гордост. Токму меѓу таква природа е лоциран и Национален парк Гунунг Мулу, посетуван не толку поради бујна вегетација, колку поради неговите огромни и мистериозни пештери од песочник. Пештерите Gunung Muhua се навистина исклучителни. Еленов пештера во Gunung Muhua се смета за најголема во светот, а Сараваковата сала е најголемата пештерски сала во светот со два огромни влезот на двата краја на планината, со импресивни димензии. Најинтересен е посетата Елените и Долгата пештера, Бистра вода и ветровите.

Посета на еленов Пештера – можеби најимпресивните атракција во Gunung Muhua, со најдолгиот спелеолошки коридор во светот – 2 км, и со милиони бучни лилјаци виси од таванот до стемни, а при зајдисонце – полетуваат надвор на стотици посетуваме. Ќе има пет катедрали на Свети Петар во Пим. Голема шума расте во неуспешниот дел на пештерата, постои подземна река – ова е така. “Едемска градина”. Влегувајќи во пештерата и гледајќи во ѕидовите на влезот, ќе видиме дел од ѕидот кој јасно го прикажува профилот на Абрахам Линколн. Продолжуваме со посета на Долгата пештера – потивко и мала, со убави сталактити и сталагмити, виси или стрчат на разни места низ пештерата како декоративни заби. Трансфер и сместување во Мариот Mulu Resort & Spa 5 * за 2 ноќевања врз основа на појадок и вечера.

5-ТИ ДЕН: 6 март 2019 година НАЦИОНАЛЕН ПАРК ГУНУНГ МУЛУ
08.00-08.30ч: Заминување со брод за целодневна екскурзија повторно до Национален Парк Мулу: денешната ни цел се пештерите Бистрите води и Ветровитата пештера. До пештерите Бистрите води и Ветровитата се оди по прекрасна патека над карпите по течението на реката. Беснеат реката минува низ пештерата Бистрите води, а Природното Езеро, кое дава името на пештерата е со кристално чиста вода. Слободно време за базен за пливање и ручек – со типични малезиски јадења. Ветривата пештера има столбови и сталактити виси од таванот како појачан восок. Потоа ќе погостуваме во наколна куќа на малезиски малцинство Пена – номади ловци кои живеат во дождовните шуми, но населиле од владата во наколни куќи по програма за цивилизиран. Доцна попладне – Трансфер назад во Мариот Mulu Resort & Spa 5 *. Вечера во хотелот. НОЌЕВАЊЕ (4).

6-ТИ ДЕН: 7 март 2019 година МУЛУ – кота КИНАБАЛУ
Трансфер во Муелу – Кота Кинабалу / Борнео – Сабах /. Трансфер и сместување во Хоризонт Хотел за 4 ноќевања врз основа на појадок и вечера. Слободно време за релаксација и пиење покрај базенот. Вечера во хотелот. НОЌЕВАЊЕ (5). Национален Парк Кота Кинабалу е свет во кој чувствуваш итинското величие на Борнео. Чистата енергија на природата, тишината вознемирена само од илјадниците магични звуци на птици. Таму меѓу нереално зеленило на џунглата, остануваш сам со себе, восхитувајќи се во прекрасниот свет на Борнео.Во шумите на Борнео се среќаваат над 1500 видови птици, (меѓу орли и птици – носорози), орангутан, десетина вида мајмуни борнеиски опуштен леопард, слонови, носорози, над 15 000 видови растенија, орхидеи, како и најголемиот цвет на планетата – рафлезиа со дијаметар на бојата повеќе од еден метар. Дождовните шуми на Борнео се единственото место во светот каде што може да се види еден од силно загрозените од исчезнување видови мајмуни.

7-МИ ДЕН: 8 март 2019 година кота КИНАБАЛУ / 
доручек. Слободен ден релаксирачки крај базенот или целодневна екскурзија по желба: Морски Парк Tunku Abdul Rahman Marine Park – Gaya Island Trek & Sapi Island – USD 95.00 на човек: вклучен BBQ ручек, влезни такси за морскиот парк, спасувачки елеци, англофонското Водич трансфери; Времетраење: 06:00 – 21:00 часот: Средба во хотелското лоби и трансфер до пристаништето. Заминување со брод (околу 15 минути) до остров Гаја (Gaya Island) – најголемиот од 5-те острови на архипелагот – морски парк Тунку Абдул Рахман (Tunku Abdul Rahman Park) – во топ 10 на најдобрите дестинации за нуркање на на планетата. Да се ​​допреме до магнет мали острови на архипелагот и да се нуркаме меѓу огромната разновидност на морски суштества на Борнео е едно од најпознатите фантастични искуства. Ако барате незаборавно нуркање во Екваторијална острови со бели песочни плажи со кокос дрвја, во комбинација со ексклузивна морска подводна убавина и разновидност, најубавите острови на Сабах кој имаа што да ви понуди – Фин бел песок, смирувачки сини води, густа зелена вегетација и единствена можност да се нуркање во огромни пасуси на риби, мантили, барракуди и многу други. Остров Гаја е познат со едни од најстарите дождовни шуми и мангрови џунгли во Малезија. При пристигнување – 1½ч Трекинг во дождливите и мангрови шуми и мочуришта. Локалните водичи ќе ви раскажат за локалните уникатни и опасност од исчезнување претставници на животинскиот и растителен свет. По Трекинг во примарната џунгла, повторно ќе се качиме на бродот – до Најблискиот остров Сапи (Sapi Island), најмалиот од 5-те острови од архипелагот, со живописен подводен свет – огромна разновидност на непроменети корални гребени – и еден од најпознатите богата со морски суштества во светот. Тоа е вистински рај за нуркачите: Многу убави морски суштества, корали и кристално чисти води, а да пливаат и да се нурне меѓу сето ова разновидност на корали, баракуди, морски желки е незаборавно. Ручек. Слободно време за нуркање и нуркање или едноставно лежење на плажа. Во 15.00: повторно се качиме на бродот до Кота Кинабалу и пренесеме назад во хотелот. Вечера во хотелот. НОЌЕВАЊЕ (6).

8-МИ ДЕН : 9 март 2019 година кота КИНАБАЛУ
Доручек. Слободен ден релаксирачки крај  базенот или целодневна екскурзија по желба: Најголемата во светот азил за орангутан – центар за рехабилитација Сепилок и Трекинг Во дождовни шуми НА САНДАКАН вклучен ручек, влезни такси, англофонското Водич трансфери со автомобил и брод; вклучени домашни летови Kota Kinabalu-Sandakan-Kota Kinabalu – USD 365.00 на човек;

Забелешка: Ве молиме пригответе креми против комарци и сонце, лесни памучни алишта (долги панталони) и удобни чевли, мантил, капа, двоглед, како и предмети од прва потреба во рачна торба.

Рано наутро трансфер до аеродром за лет до Сандакан (MH2042 во 07.00ч) за да посетиме најголемиот во светот азил за орангутан – центар за рехабилитација Сепилок ангажиран со заштитата на орангутан, кој во природна средина денес се среќава само на Борнео, Суматра и Сулавеси. Тука се засолнаа осиротели или повредени орангутан, на кои е укажана помош и рехабилитација, пред да бидат вратени во нивната природна средина. Два пати на ден хранат орангутан со овошје и тогаш токму имате единствена можност да се сретнат со тоа неверојатно животно во неговата природна средина – дождовните шуми. Сепилок е покриен со густа примарна и античка џунгла, а на брегот – со мангрови и дождовни шуми. Сепак – орангутан е класифициран како силно загрозен и соодветно критично загрозен вид. Тоа е така, поради исчезнувањето на дождовните шуми со цел засадување на палмови плантажи, од кои се добива суровина за производство на палминото масло. И покрај тоа Борнео е задржано во голема мера недопрена од човечка рака својата дивина во џунглата, едно исклучително искуство. Во Сепилок посетуваме и центарот за заштита на малезиски мечка – најмалата мечка во целиот свет (големина 120-130 см.) Има многу малку места во светот и нивниот опстанок е исто така силно загрозена. Ќе ни проектираат 25 -минутно видео – документарен филм за животот и заштитата на орангутан. Продолжуваме до Центарот за откривање на дождовни шуми (RDC) – околу 1,2 км од Сепилок. Таму ќе ни раскажат за неверојатната био различни Дождовните Гори и заштитата на нивното кревко еко рамнотежа. Ќе се движиме по 150 метарски канопи – виси јаже мост – патека на 25 метри височина, над врвовите на смарагди џунглата, додека ни раскажуваат за 250 те ендемични видови на растенија. Ручек во еден локален ресторан. Во 2: 00ч продолжуваме со турнеја на живописниот Сандакан: пазарот со морска храна и зачини, водното населба Sim-Sim, будистички храм Puh Jih Syh – нуди уникатна панорамски поглед над заливот на Сандакан. Трансфер до аеродром и вечерен лет кон Кота Кинабалу (MH3094 ETD18.10ч). Вечера во хотелот. НОЌЕВАЊЕ /

9-ТИ ДЕН: 10 март 2019 година кота КИНАБАЛУ
Слободен ден релаксирачки крај базенот или по желба: Полудневентур – турнеја на градот. Кота Кинабалу – USD 27.00 на човек: Панорамски разглед на главниот град на провинцијата Сабах – Кота Кинабалу, позната некогаш како “Singgahmata” или “место каде очите одмораат”. Ќе видиме Wisma Tun Mustapha, Универзитетот, Државната џамии и музеи. Фотостоп на сигналот ридот – каде се открива прекрасен поглед на градот и околните острови. Слободно време во Kadaiku – работилница за 100% автентични малезиски занаети и уметнички дела изработени од локални племиња.НОЌЕВАЊЕ

10 ДЕН: 11 март 2019
Појадок. Слободен ден за релаксација покрај базенот. Трансфер до аеродром за лет Кота Кинабалу – Куала Лумпур. Таа слета во Куала Лумпур. Лет Куала Лумпур – Истанбул со АК Туркиш ерлајнс. Полетува во 23:55.

11 ДЕН: 12 МАРТ 2019
Слетуввање во Истанбул во 06:20 часот. Лет Истанбул – Софија АК авиолинии. Полетување Истанбул во 08:35 часот. Слетување во Софија во 08:50 часот.


Возрасен во двокреветна соба 2493 евра 
Еднокреветна соба 2786 евра 

 Цената на пакетот вклучува:

 • Авионски билети за меѓународни летови Софија-Истанбул-Куала Лумпур – Истанбул – Софија, вкл. Лет. такси (од 28.05.18 година, кои изнесуваат 344 евра по лице);
 • Трансфер Штип/Струмица до Софија и обратно
 • Внатрешни летови со вклучени аеродромски такси и багаж по маршрута: Куала Лумпур – Мулу / Мулу – Кота Кинабалу / Кота Кинабалу – Куала Лумпур;
 • Сите трансфери закажани по програма со приватен автобус и туристички водич
 • 8 ноќевања по програма како што следува:
 • 2 ноќевања со појадок во хотел Novotel KLCC 4 * во Куала Лумпур соби Superior
 • 2 ноќевања со појадок и вечери во Deluxe соби во хотелот Marriott Mulu Resort & Spa 5 * во НП Мулу
 • 4 ноќевања со појадок и вечера во соби со поглед кон морето Хоризонс Хотел 4 *
 • Сите тури и тури опишани програма – со дел англофонското водич приватен бус, и превод на бугарски:
 • Цела ден турнеја на Куала Лумпур;
 • Целодневна туристичка програма во резерват Национален парк “Гунунг Мулу” со вклучени влезни такси за Паркот: Посета на еленов Пештера и посета и на Долгата пештера.
 • Целодневна екскурзија во резерват Национален парк “Гунунг Мулу” со вклучени влезни такси за Паркот и ручек со типични за Малајски кујна јадења: Посета на пештерите Бистрите води и Ветровитата пештера.
 • Посета на автентично село Малајски полуостров;
 • 1 Вечера со музика и програма за шоу во традиционален малајски ресторан во Куала Лумпур.
 • Влезници за националните паркови – Резерви, според програмата;
 • Влезници на посетените локации според програмата;
 • Покриеност од медицинско осигурување од 10.000 евра за Armeec Insurance Company за целото патување
 • Лидер на групата од Бугарија – за група од 18 лица

Цената на пакетот не вклучува:

 • Осигурување за откажување на патувањето – видете Важно! на крајот од понудата
 • Качување со лифт до врвот на кулите Петронас – 35,00 долари по човек
 • Влезот во Акварија – најголемиот океанариум во Азија – 20,00 американски долари по лице
 • Вечера вклучена во Atmosphere 360 ​​Revolving Restaurant (KL Tower) со вклучени трансфери – USD 80.00 на човек
 • Целодневна екскурзија во Tunku Abdul Rahman Marine Park (Gaya Island Trek & Sapi Island) со вклучен BBQ ручек, влезни такси за морскиот парк, спасувачки елеци, шноркел и маски англофонското Водич трансфери – USD 95.00 на човек; Поаѓање: во 09.00ч Времетраење: 6 часа
 • Целодневна екскурзија до СЕПИЛОК И Трекинг Во дождовни шуми НА САНДАКАН азил за орангутан – центар за рехабилитација Сепилок – вклучени домашни летови Kota Kinabalu-Sandakan-Kota Kinabalu, трансфери со автомобил и брод, влезни такси, англофонското Водич, ручек – USD365.00 на човек; Поаѓање: во 05.30 часот | Пакет за сув појадок | Ручек во ресторан | Времетраење: целодневна турнеја
 • Половина ден турнеја – турнеја на Кота Кинабалу – 27,00 американски долари по лице:
 • Бакшиши за локалните водичи и возачи – препорачано совет од 1 до 2 долари по лице / ден;
 • Туристичка туристичка такса во износ од MYR10.00 / околу 2 евра или 4 лева / соба на ноќ – се плаќаат на лице место, во готово, во локална валута, при напуштање на хотелот;

Потребни документи:

 • Меѓународен пасош валиден најмалку 6 месеци по завршувањето на патувањето