fbpx
Duration: 01.05.2021
Price: 945€ Нова програма : 945€ 
Book Now!
egz*tr


Мароко – од кралските престолнини до загатките од Сахара

Софија – Маракеш – Аит Бенадду – Оуазазате – Тинхир – Ерфуд – Ерг Чеби (Сахара) – Фез – Мекнес – Рабат – Казабланка – Маракеш – Софија
Термин : 01.05.2021

1 ДЕН Софија – Маракеш / вечера
Состанок на аеродром Софија, терминал 1 со претставник на аеродромот. Регистрација за директен чартер лет Софија – Маракеш во BH Air во 12:00 часот / траење околу 4 часа 30 мин /. Слетување на аеродромот во Маракеш во 17:00 часот. Совет од вашиот професионален водич во Мароко (сервис на лице место е целосно на бугарски). Трансфер и хотелско сместување – Zalagh Kashbah 4 * во Маракеш или слично. Вечера и ноќевање.

2 ДЕН Маракеш  / појадок и вечера
Појадок. Турнеја на Маракеш. Запознајте ги главните знаменитости и историските споменици на градот. Менара градини , каде што меѓу многуте маслинови градини ќе се види базен натопен со каналите кои доаѓаат од високиот атлас. Ќе и се восхитувате на џамијата Ќутубија односно најголемата џамија во Маракеш , и една од најимпресивните во Мароко и Магреб, пешачењето ќе продолжи со посета на Палатата Баиа/ Bahia Plalace / каде ќе уживате во ексклузивните модели на украси од кедрово дрво и мермер. Потоа ќе стигнеме до Плоштадот “Гема ел-Фна” / Jemaa el-Fnaa Square /, срцето што чука на Маракеш. Ќе почувствувате магијата на овој смешен кошер од трговци, купувачи, случајни минувачи, музичари и целата шарена толпа. Се упативме кон Медина , храбро слегувајќи по својот лавиринт на улички и улични улици. Потоа ќе ја посетиме автентичната берберска аптека, од каде освен презентација која ќе ни направат стручњаците и производителите на природните производи како арганово масло, шафран, расалханут, арника, жен шен, нежен, чај од нане …., ќе можеме и да си купуваме од овие производи. Поаѓање кон Уарзазате. Ќе го преминеме Високиот атлас, патувајќи низ областа Тизин која се наоѓа во него, формирана од свиоци патишта кои стигнуваат до скоро 2 200 метри надморска височина. Таму ќе можеме да го почувствуваме духот на овој величествен и специфичен пејзаж со планина, која според грчката митологија е токму титаните Атлас (таткото на Хеспередитите), скаменета од тоа дека погледнува главата на Горгоната прикажана му од херојот Персеј. На патот кон Атс Бенхадду Ксариат. Овој укрепен град се наоѓа на левиот брег на реката Уарзазат и се јавува во 9 век, за да е место за заштита и одмор на патници во Сахара каравани. Айт Бенхадду е еден од најкарактеристичните примери за традиционалната Мароканска глина архитектура наречена тапи и е исклучително популарен, како филмско игралиште со типичен пејзаж за снимање на филмови со ориентална тематика. Еве ги тука: Лоренс од арапски (1962), Исус од Назарет(1977), “Мумијата” (1999), “Гладијатор” (2000) и многу други. Пристигнувајќи во Уарзазате, исто така, се викаше Портата Сахара. Сместување во Хотел Ле Финт 4 * или слично. Вечера и ноќевање.

3 ДЕН -Оранжезат – Тинггир оаза – Ерфуд – Мерзуга / појадок и вечера
Појадок. Посета на xorath Taorith со посета на Музејот на кино. Поаѓање кон Ерфуд . Едно патување исполнето со оази и сценски пејзажи што минува низ клисурата Тодра и оазата Ел Джорф / El Jorf / каде палмовите градини се во контраст со бојата на зградите и песоците на пустината. Ќе поминеме низ величествените кањони Тодра каде ќе направиме кратка пешачка прошетка во основата на овие многу високи, страшни и чисти карпи, уживајќи во пејзаж, создаден од мајката природа. Потоа ќе застанеме на ручек (по желба) во еден од традиционалните ресторани што ни ги нуди областа. Пристигнување во Ерфуд и поаѓање со џипови 4 х 4 кон легендарните дини на Erg Chebbi- кои се сметаат за пустински феномени и можеби најголемите дини во Сахара – една од најголемите атракции на Мароко. Ќе се сместиме и ке ја поминеме ноќта во бунгалов на Auberge Kasbah Laila 4 * , лоциран на почетокот на пустината. Со камили ќе стигнеме до големите дини, каде ќе уживаме во сонцето, подигнување се од исток над пустината …. ќе имаат можност да се допре до тајните на пустината и да уживате во една прекрасна вечер и вечера со типична Марокански храна, поминувајќи ја ноќта во традиционален амбиент на Бербер. Вечера и ноќевање.

4 ДЕН- Оуазазате – Тинхир Оазис – Тодни кањони – Ерфуд – Ерг Чеби (Сахара) / појадок и вечера
Појадок. Заминување во Фес . По појадокот, ќе се упатиме кон Фес, но пред тоа, ќе бидеме во областа Erfood, поврзана со обработка на различни видови камен, мермер и фосили типични за областа. Тука, покрај песокот на пустината, има многу каменоломи и длабоки рудници. Да не заборавиме дека оваа област е океанско дно пред милиони години и сеуште е можно да се најдат мермери, минерали и фосили што датираат од претходно споменатиот период. Нашата тераса поминува низ Средниот Атлас, застанувајќи во Ифран, исто така наречена Мароканска Швајцарија. Тоа е живописе ски-центар, сместен на 1713 метри надморска височина, познат по својата европска-стилска архитектура. Областа позната во минатото дека насекаде овде живее лавот Атлас (веќе исчезнат во дивината). Тука живеат бербенските макаки, ​​дивите мајмуни, кои живеат во внатрешниот дел на планината, одделени од туристичката зона. Одиме во Фес. Сместување во хотел Menzeh Zalaagh 4 * или слично. Вечера и ноќевања.

5 ДЕН-Ерг Чеби – Ал Рашидија – Мидлт – Азру – Ифран – Фез / појадок и вечера
По појадокот ќе тргнеме прво до Кралската палата со седумте златни порти, каде ќе слеземе од автобусот и ќе направиме слики однадвор. Непосредно до него се наоѓа стариот еврејски кварт наречен Мелани , формиран во 1438 година Таму ќе дознаеме каква е разликата меѓу еврејската и муслиманската архитектура, откако видиме овие убави балкони издлаби во кедрови резба. Потоа ќе тргнеме кон еден рид, на кој е сместена старата наблюдателница на Фес наречена Борш, од каде ќе се насладиме на медиумите од високо, која патем личи на Ерусалим , гледан од Елеоновия рид. Откако завршиме со пејзажите ќе посетиме старата Мединасо над 9.000 лавиринтски улици. Ова е најголемата пешачка зона во светот – Споменик на УНЕСКО. Ќе видиме како се третира кожата и обоена, ќе одиме преку текстилни работилници. Ќе застанеме во Нежарине , место каде што се поврзани сите улици на Медина. Потоа ќе ја посетиме продавницата за сувенири, каде што ќе ја видиме обработката на бронза и гравирање на него со рака. Врати се во хотелот и слободно време. Вечера и ноќевање.

6 ДЕН Фез – /  појадок и вечера
Појадок. Упатуваме кон античкиот град Волюбилис , антички град во близина на Мекнес “> Мекнес во северниот дел на Мароко . Основана е во III век п.н.е. од Феникијците и достигнува најголем процут под римска власт. Во VIII век станува првата престолнина на династијата на Идрисидите , но во следните векови западот и во XI век населението му е преселен во блискиот град Мула Идрис . Разгледување на античкиот град Волубилис и продолжување кон Мекнес. Пристигнување во Мекнес, поранешна империјална престолнина за време на царувањето на Мула Исмаил, крајот на 17 ти и почетокот на 18 век, град познат во минатото како “Градот на 100 те минариња”. Ќе видите импресивните градски ѕидови и најубаво украсени портата на Баб Мансур, старите штали (од надвор) и базенот од кој коњите на султанот се пиеле вода. На патот кон Казабланка , гледајќи го главниот град Рабат . Турата на градот го вклучува мавзолејот на Мохамед V и Кралскиот дворец (надвор). Пристигнување во Казабланка. Сместување во Хотел Ле Зенит 4 *  или слично. Вечера и ноќевање.

7 ДЕН Фез – Мекнес – Рабат – Казабланка / Појадок и вечера
Појадок. Казабланка – името на градот предизвикува мисли за холивудски гламур, но всушност е трговската престолнина на Кралството. Ќе тргнеме пешки, поминувајќи низ плоштадите Мохамед V и Обединетите нации, каде што ќе имаме слободно време за утринско кафе и самостојна прошетка. Ќе најдете шармот на оваа космополитска крајбрежна престолнина Следува посета на величествената џамија “Хасан II”, романтично вдадена во водите на Атлантскиот Океан – амблем на градот / за оние кои сакаат да ја посетат од внатре, влезот се плаќа дополнително место 12 € на човек / . Потоа продолжете до прекрасната корнеална плажа на шеталиштето. Таму ќе имаме слободно време за ручек (по желба) или за приватна прошетка. Присуството на многубројните ресторани во зоната со разновидно мени овозможува на Туристот различни опции за ручек по избор. Не пропуштајте на свежа риба, типичен за Казабланка. Кога ќе завршиме, ќе се упатиме кон Маракеш, поминувајќи низ богатата населба Казабланка наречена Анфа. Пристигнување во Маракеш. Сместување во хотел-Zalagh Kashbah 4 * или сличен. Вечера и ноќевање. Дополнително, по желба: посета на спектаклот “Фантазија” – вклучува вечера во типичен берберски шатор (казба) на позадината на фолклорни танци од различни делови на земјата, демонстрација на јавањето – 55 евра.

8 ДЕН Казабланка – Маракеш – Софија / појадок
Појадок. Слободно време. Трансфер до аеродромот Маракеш за возврат во Софија во 18:00 часот. Слетување на аеродром Софија, терминал 1 во 22:20.


Датум По лице во двокреветна соба Еднокреветна Екстра кревет Дете до 12 години со 2 возрасни
01.05.2021 945€  1035€  930€  880€

Цената вклучува:

 • Авионски билет – чартер лет на БХ Ер: Софија
 • Маракеш – Софија со вклучени аеродромски такси
 • Трансфери со автобус со климатизација според програмата
 • 7 ноќевања на HB полупансион / доручек и вечера / во 4 * хотели
 • Сите екскурзии во Мароко, без дополнителни трошоци за дополнителни активности;
 • Посета на градината на Мазорел во Маракеш;
 • Водич на бугарски јазик за време на целото патување;
 • Медицинско осигурување за периодот на патување опфатено со 10.000 евра кај компанијата за осигурување Армеец.

Во цената не е вклучено:

 • Можност за огранизиран трансфер до аеродром Софија ( повратно ) инфо во агенција
  Ручеци за време на патувањето – се плаќа на лице место (околу 10 евра)
 • Дополнителни настани, се плаќа на лице место
 • Бакшиши – 15 евра за целиот престој,се плаќа на лице место
 • Провизија за гориво при значителна промена на трошоците за гориво. Најавува кога пакетот е завршен
 • Виза за Влез – 90

Услови за резервација:
 • Депозит 350 евра при пријавувањето;
 • До 20 работни дена пред датумот на заминување!

Поништување и казни:

 • До 60 работни дена од датумот на поаѓање – без казна
 • Од 59 работни дена до 21 ден – 350 EUR
 • Од 20 работни дена до денот на поаѓање – 100% од патувањето