fbpx
Duration: 02.04.2023
Price: 969
Book Now!
egz*tr


Мароко – од кралските престолнини до загатките од Сахара

Софија – Истанбул – Маракеш – Аит Бенхаду – Уарзазате – Тинхир – Ерфуд – Ерг Чеби (Сахара) – Фес – Мекнес – Рабат – Казабланка – Маракеш – Истанбул – Софија
8 дена/ 7 ноќи
Термини : 02.04.2023 – 10.04.2023  / 11.04.2023 – 19.04.2023 / 20.04.2023 – 28.04.2023 / 30.04.2023 – 08.05.2023

1 ДЕН Софија – Истанбук – Маракеш / вечера
Состанок на аеродромот во Софија, терминал 2 со нашиот претставник во 07:30 часот. (два часа пред летот).  лет Софија – Истанбул на Туркиш Ерлајнс во 09:30 часот. Слетување на аеродромот во Истанбул во 11:00 часот. Состанок со претставникот на аеродромот во Истанбул кој ќе ве придружува до капијата за директен лет во 12:00 часот на АК Туркиш ерлајнс до Маракеш (времетраење околу 4 часа). Слетување на аеродромот во Маракеш во 15:15 часот. Добредојдовте од вашиот професионален туристички водич во Мароко. . Трансфер и сместување во хотел – ZALAGH KASHBAH 4* во Маракеш или слично. Вечера.
Вечерта, околу 20:30 часот, можност за посета на плоштадот Џемаа ел-Фна со кочии на зајдисонце, кога плоштадот е најфреквентен (4 лица по вагон).
Обвиен со мистерија, најозборуваниот градски плоштад во светот е една од најголемите туристички атракции на Маракеш. Ќе имаме можност да го почувствуваме вистинското автентично Мароко, бидејќи секоја вечер на плоштадот се собираат музичари од различни делови на земјата, танчери, раскажувачи, комичари, акробати, улични стоматолози, продавачи на производи кои штитат или отстрануваат црна магија, жени кои Сликајте ги тетоважите со бокал… Секоја вечер овде се нудат слатки природни сокови, варени полжави, традиционални јадења варени на оган или на скара, разни локални слатки, кралски урми, суво овошје, јаткасти плодови (бадеми, кикирики, ф’стаци). Ја започнуваме нашата прошетка минувајќи низ градските булевари и најбогатиот кварт на Маракеш, потоа се упатуваме кон плоштадот, ги посетуваме сите симболични места на „Џема ел Фна“ и влегуваме во Медина. По оваа обиколка, ќе се качиме на терасата на едно од кафулињата на плоштадот, каде секој од нас ќе може да се напие чаша чај или безалкохолен пијалок или кафе (вклучено во пакетот), уживајќи во оваа огромна традиционална „спектакл“ наречен Џемаа ел-Фна. Слободно време на плоштад и враќање во хотел со автобус околу 23:00 часот. Ноќевање. Цена за факултативата по лице 35 евра.

2 ДЕН Маракеш  / појадок и вечера
Појадок. Турнеја на Маракеш. Запознајте ги главните знаменитости и историските споменици на градот. Менара градини , каде што меѓу многуте маслинови градини ќе се види базен натопен со каналите кои доаѓаат од високиот атлас. Ќе и се восхитувате на џамијата Ќутубија односно најголемата џамија во Маракеш , и една од најимпресивните во Мароко и Магреб, пешачењето ќе продолжи со посета на Палатата Баиа/ Bahia Plalace / каде ќе уживате во ексклузивните модели на украси од кедрово дрво и мермер. Потоа ќе стигнеме до Плоштадот “Гема ел-Фна” / Jemaa el-Fnaa Square /, срцето што чука на Маракеш. Ќе почувствувате магијата на овој смешен кошер од трговци, купувачи, случајни минувачи, музичари и целата шарена толпа. Се упативме кон Медина , храбро слегувајќи по својот лавиринт на улички и улични улици. Потоа ќе ја посетиме автентичната берберска аптека, од каде освен презентација која ќе ни направат стручњаците и производителите на природните производи како арганово масло, шафран, расалханут, арника, жен шен, нежен, чај од нане …., ќе можеме и да си купуваме од овие производи. Поаѓање кон Уарзазате. Ќе го преминеме Високиот атлас, патувајќи низ областа Тизин која се наоѓа во него, формирана од свиоци патишта кои стигнуваат до скоро 2 200 метри надморска височина. Таму ќе можеме да го почувствуваме духот на овој величествен и специфичен пејзаж со планина, која според грчката митологија е токму титаните Атлас (таткото на Хеспередитите), скаменета од тоа дека погледнува главата на Горгоната прикажана му од херојот Персеј. На патот кон Атс Бенхадду Ксариат. Овој укрепен град се наоѓа на левиот брег на реката Уарзазат и се јавува во 9 век, за да е место за заштита и одмор на патници во Сахара каравани. Айт Бенхадду е еден од најкарактеристичните примери за традиционалната Мароканска глина архитектура наречена тапи и е исклучително популарен, како филмско игралиште со типичен пејзаж за снимање на филмови со ориентална тематика. Еве ги тука: Лоренс од арапски (1962), Исус од Назарет(1977), “Мумијата” (1999), “Гладијатор” (2000) и многу други. Пристигнувајќи во Уарзазате, исто така, се викаше Портата Сахара. Сместување во Хотел Ле Финт 4 * или слично. Вечера и ноќевање.

3 ДЕН –  Маракеш – Аит Бен Хаду – Уарзазате / појадок и вечера
Појадок и поаѓање за Уарзазате . Ќе се упатиме по рутата по која патувале карвани во минатото заради трговија и размена на стоки, поминувајќи низ Високиот атлас и областа Тизин Тишка., кој се наоѓа во него, формиран од кривулести патишта кои достигнуваат 2260 мнв. Таму ќе можеме да го почувствуваме духот на оваа величествена и специфична планина со нејзините пејзажи, која според грчката митологија е токму титанот Атлас (таткото на Хесперидите), казнет од Зевс да го поддржи сводот на рамениците и скаменет од гледајќи во главата на Горгона, што му ја покажа јунакот Персеј. По пат ќе застанеме кај Аит Бен Хаду каде ќе имаме слободно време за ручек (по избор) и самостојна прошетка. Овој утврден град се наоѓа на бреговите на реката Мела и настанал пред неколку векови како место за заштита и одмор за карваните кои патувале низ Сахара и планините Атлас. Аит Бен Хаду е еден од најтипичните примери на традиционалната мароканска глинена архитектура наречена „тапиал“ и е исклучително популарен, како филмски сет со типичен пејзаж за снимање филмови со ориентална тема. Тука се снимени:Лоренс од Арабија (1962), Исус од Назарет (1977), Мумијата (1999), Гладијатор (2000) и многу други. Пристигнување во градот на киното Уарзазате, наречен и „Портата на Сахара“, каде ќе го посетиме Музејот на киното, во кој ќе видиме сценографии и реквизити користени во различни филмови, како „Клеопатра“, „Индијана Џонс“ , „Сахара“, „Аладин“ и многу други. Сместување во хотел LE RIAD 4* или слично. Слободно време. Вечера и ноќевање.

4 ДЕН- Оуазазате – Тинхир Оазис – Тодни кањони – Ерфуд – Ерг Чеби (Сахара) / појадок и вечера
Појадок. Заминување во Фес . По појадокот, ќе се упатиме кон Фес, но пред тоа, ќе бидеме во областа Erfood, поврзана со обработка на различни видови камен, мермер и фосили типични за областа. Тука, покрај песокот на пустината, има многу каменоломи и длабоки рудници. Да не заборавиме дека оваа област е океанско дно пред милиони години и сеуште е можно да се најдат мермери, минерали и фосили што датираат од претходно споменатиот период. Нашата тераса поминува низ Средниот Атлас, застанувајќи во Ифран, исто така наречена Мароканска Швајцарија. Тоа е живописе ски-центар, сместен на 1713 метри надморска височина, познат по својата европска-стилска архитектура. Областа позната во минатото дека насекаде овде живее лавот Атлас (веќе исчезнат во дивината). Тука живеат бербенските макаки, ​​дивите мајмуни, кои живеат во внатрешниот дел на планината, одделени од туристичката зона. Одиме во Фес. Сместување во хотел Menzeh Zalaagh 4 * или слично. Вечера и ноќевања.

5 ДЕН-Ерг Чеби – Ал Рашидија – Мидлт – Азру – Ифран – Фез / појадок и вечера
По појадокот ќе тргнеме прво до Кралската палата со седумте златни порти, каде ќе слеземе од автобусот и ќе направиме слики однадвор. Непосредно до него се наоѓа стариот еврејски кварт наречен Мелани , формиран во 1438 година Таму ќе дознаеме каква е разликата меѓу еврејската и муслиманската архитектура, откако видиме овие убави балкони издлаби во кедрови резба. Потоа ќе тргнеме кон еден рид, на кој е сместена старата наблюдателница на Фес наречена Борш, од каде ќе се насладиме на медиумите од високо, која патем личи на Ерусалим , гледан од Елеоновия рид. Откако завршиме со пејзажите ќе посетиме старата Мединасо над 9.000 лавиринтски улици. Ова е најголемата пешачка зона во светот – Споменик на УНЕСКО. Ќе видиме како се третира кожата и обоена, ќе одиме преку текстилни работилници. Ќе застанеме во Нежарине , место каде што се поврзани сите улици на Медина. Потоа ќе ја посетиме продавницата за сувенири, каде што ќе ја видиме обработката на бронза и гравирање на него со рака. Врати се во хотелот и слободно време. Вечера и ноќевање.

6 ДЕН Фез – /  појадок и вечера
Појадок. Упатуваме кон античкиот град Волюбилис , антички град во близина на Мекнес “> Мекнес во северниот дел на Мароко . Основана е во III век п.н.е. од Феникијците и достигнува најголем процут под римска власт. Во VIII век станува првата престолнина на династијата на Идрисидите , но во следните векови западот и во XI век населението му е преселен во блискиот град Мула Идрис . Разгледување на античкиот град Волубилис и продолжување кон Мекнес. Пристигнување во Мекнес, поранешна империјална престолнина за време на царувањето на Мула Исмаил, крајот на 17 ти и почетокот на 18 век, град познат во минатото како “Градот на 100 те минариња”. Ќе видите импресивните градски ѕидови и најубаво украсени портата на Баб Мансур, старите штали (од надвор) и базенот од кој коњите на султанот се пиеле вода. На патот кон Казабланка , гледајќи го главниот град Рабат . Турата на градот го вклучува мавзолејот на Мохамед V и Кралскиот дворец (надвор). Пристигнување во Казабланка. Сместување во Хотел Ле Зенит 4 *  или слично. Вечера и ноќевање.

7 ДЕН Фез – Мекнес – Рабат – Казабланка / Појадок и вечера
Појадок. Казабланка – името на градот предизвикува мисли за холивудски гламур, но всушност е трговската престолнина на Кралството. Ќе тргнеме пешки, поминувајќи низ плоштадите Мохамед V и Обединетите нации, каде што ќе имаме слободно време за утринско кафе и самостојна прошетка. Ќе најдете шармот на оваа космополитска крајбрежна престолнина Следува посета на величествената џамија “Хасан II”, романтично вдадена во водите на Атлантскиот Океан – амблем на градот / за оние кои сакаат да ја посетат од внатре, влезот се плаќа дополнително место 12 € на човек / . Потоа продолжете до прекрасната корнеална плажа на шеталиштето. Таму ќе имаме слободно време за ручек (по желба) или за приватна прошетка. Присуството на многубројните ресторани во зоната со разновидно мени овозможува на Туристот различни опции за ручек по избор. Не пропуштајте на свежа риба, типичен за Казабланка. Кога ќе завршиме, ќе се упатиме кон Маракеш, поминувајќи низ богатата населба Казабланка наречена Анфа. Пристигнување во Маракеш. Сместување во хотел-Zalagh Kashbah 4 * или сличен. Вечера и ноќевање. Дополнително, по желба: посета на спектаклот “Фантазија” – вклучува вечера во типичен берберски шатор (казба) на позадината на фолклорни танци од различни делови на земјата, демонстрација на јавањето – 55 евра.

8 ДЕН Казабланка – Маракеш – Софија / појадок
Појадок. Слободно време. Трансфер до аеродромот Маракеш за возврат во Софија во 18:00 часот. Слетување на аеродром Софија, терминал 1 во 22:20.


Датуми Лице во двокреветна соба Една соба Екстра кревет Дете до 12 години со 2 возрасни
02.04 – 10.04.23 969 €  1066 €  934 € 862 € 
 11.04 – 19.04.23 969 €  1066 €  934 € 862 € 
20.04 – 28.04.23 969 € 1066 € 934 € 862 € 
30.04 – 08.05.23 969 €  1066 € 934 €  862 €

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет со АК „Туркиш ерлајнс“ Софија – Истанбул – Маракеш – Истанбул – Софија со вклучени аеродромски такси и багаж – чекиран 23 кг., рачен во кабината на авионот 8 кг.;
 • Трансфери со климатизиран автобус според програмата;
 • 7 ноќевања на база HB полупансион /појадок и вечера/ во хотели со 4*;
 • Сите екскурзии во Мароко, без дополнителни плаќања за дополнителни активности;
 • Вклучена е посета на градината на Жак Мајорел во Маракеш;
 • Туристички водич на бугарски јазик за време на целиот престој во Мароко;
 • Асистент за добредојде во транзитната сала на аеродромот во Истанбул

Во цената не е вклучено:

 • Ручеци за време на патувањето – се доплаќа на лице место (околу 13 евра);
 • Дополнителни активности кои треба да се платат на лице место;
 • ПЦР тестови или тестови за антиген (ако е потребно);
 • Бакшиш за локални претставници – 15 евра за целиот престој, се доплаќа на лице место по ваше барање;
 • Доплата за данок за  гориво во случај на значителна промена на цената на горивото. Се објавува 20 дена пред лет (доколку има)

Во цената не е вклучено:

 • Ручеци за време на патувањето – се доплаќа на лице место (околу 10-12 евра);
 • Дополнителни активности кои треба да се платат на лице место; ( Факултативи )
 • Бакшиш за локални претставници – 15 евра за целиот престој, се плаќаат на лице место;
 • Наплата на гориво во случај на значителна промена на цената на горивото. ( и се доплаќа доколку има )
 • Виза

Услови за резервација:
 • Депозит 350 евра при пријавувањето;
 • Целосна доплата најдасно до 20 работни дена пред датумот на заминување!

Окажување од резервација 

 • До 60 работни дена од датумот на поаѓање – без пенали
 • Од 59 работни дена до 21 ден – 350 EUR
 • Од 20 работни дена до денот на поаѓање – 100%