Duration: 09.04.2019
Price: 850€Early booking : 850€
Book Now!

Мароко~Од царска престолнина до мистериите на Сахара и Андалузија
Термин – 09.04.2019
8 дена / 7 ноќевања
Софија – Малага – Коста дел Сол – Тангер – Фес – Миделт – Ерфуд – Мерзуга – Тингир – Уарзазат – Аит Бенхадду – Маракеш

Трансфер од Штип, Струмица до Софија и обратно

Програма : 

1ден, 09.04.2019 – вторник: Софија – Малага / вечера
Средба на аеродромот во Софија, Терминал 2 со нашиот претставник во 09:30 часот. Директен лет Софија – Малага со АК Бугарија Ер во 09:30 часот. Слетување на аеродромот Малага во 12:15 часот. Пречекување од вашиот водич во Шпанија и Мароко. Преглед на екскурзија на Малага (вклучена во цената). Малага е културен центар на Автономната заедница на Андалузија. Градот е родното место на Пабло Пикасо и Антонио Бандерас. Познатиот филмски фестивал во Малага или шпанскиот филмски фестивал во Малага, исто така, се одржува секоја година. Трансфер и сместување (по 15:00 часот) во Хотел Ројал Ал-Андалус 4 * или слично. Вечера и Ноќевање.

2 ден, 10.04.2019 – среда: Коста дел Сол – Тарифа – Тангер – Шефшауен – Фес / појадок и вечера
Појадок. Ранет трансфер до најјужната точка на Европа – Тарифа, каде се наоѓа и светилникот на Тарифа на најтесно место на Гибралтарскиот теснец. Ферибот во Тангија, или т.н. “Врата во Африка” – еден од најголемите и најважните економски и транспортни центри на Кралството Мароко. Патувањето трае околу 45 минути. Средба со локален туристички водич и заминување за Sheffshuien – Синиот град. Убаво слетал под суровата врвови на планината гребен, Шефшауен е еден од најпознатите поставен градови во Мароко. Преданието вели дека ѕидовите на зградите се насликани во сино, бидејќи тоа е традиција, останата од Евреите, кои се населени овие земји, откако биле протерани од Шпанија. Градот бил основан во 1471 како мала тврдина на Евреите и Маврите. Убавината на планината, сините куќи, малите улички, восхитувачката мирис на марокански зачини и непогрешлив атмосфера прават Шефшауен еден од најпознатите и најпопуларните градови во Мароко. Поаѓање за Фес, најстариот од кралските градови на Мароко. Сместување во хотел Menzeh Zalaagh 4 * или слично. Вечера. Ноќевање.

Ден 3, 11.04.2019 – Четврток: Фес / Појадок и вечера
По појадокот ќе тргнеме прво до Кралската палата со седумте златни порти, каде ќе слеземе од автобусот и ќе направиме слики однадвор. Непосредно до него се наоѓа стариот еврејски кварт наречен Мелани, формиран во 1438 година Таму ќе дознаеме каква е разликата меѓу еврејската и муслиманската архитектура, откако видиме овие убави балкони издлаби во кедрови резба. Потоа ќе тргнеме кон еден рид, на кој е сместена старата наблюдателница на Фес наречена Борш, од каде ќе се насладиме на медиумите од високо, која патем личи на Ерусалим, гледан од Елеоновия рид. Откако завршиме со пејзажите ќе посетиме старата Медина со над 9 000 лабиринтни улички. Таа е најголемата пешачка зона во светот – Споменик на УНЕСКО. Ќе видиме како се обработува и премачкува кожата, ќе минато текстилни работилници. Ќе се отстраниме до плоштадот Нежарине, место каде што се поврзуваат сите улички од медиумите. Потоа ќе го посетиме ателиетата за сувенири, каде што ќе видиме обработката на бронза и равирането врз него на рака. Врати се во Хотел Menzeh Zalaagh 4 *, слободно време. Вечера. Ноќевање.

4-ти ден, 12.04.2019 – петокот: Фез-Мишел-Ерфуд-Мерзуга / појадок и вечера
Појадок. Поаѓање во Ерфуд. Нашата траса поминува низ Средниот Атлас кон Иран, исто така наречена Мароканска Швајцарија. Тоа е живописното скијачко одморалиште кое се наоѓа на 1713 метри надморска височина, познато по својата европска архитектура. Тука е и Националниот парк Ифран, со површина од над 500 км / 2, каде што доминира шума со бројни кедри. Областа позната во минатото дека насекаде овде живее лавот Атлас (веќе изумрен во дивината). Ќе направиме кратка станица во Азру, местото каде што живеат и берберски макаци, диви мајмуни кои живеат внатрешниот дел на планината, одвоена од туристичката зона. Ќе поминеме низ Миделл, на раскрсницата на планините Атлас. Краток станица за ручек на барање и на дополнителни трошоци. Продолжуваме во автобус кој поминува низ областа на Ерфурт. Пристигнување во Ерфуд и поаѓање со џипови 4 х 4 кон легендарните дини на Erg Chebbi – сметани за пустински феномени и можеби најголемите дини во Сахара – една од најголемите атракции на Мароко. Ние ќе останеме и ќе ја поминеме ноќта во Оберж Касбах Лајла 4 * или слично на почетокот на пустината. Со камили ќе стигнеме до најголемите дини, каде ќе уживаме во сонцето, подигнување се од исток над пустината …. ќе имаат можност да се допре до тајните на пустината и да уживате во една прекрасна вечер и вечера со типична Марокански храна, поминувајќи ја ноќта во традиционален амбиент на Бербер. Ќе се почувствувате тишината на пустината која ве натера да се сруши … Вечера. Ноќевње.

5-ти ден, 13.04.2019 – сабота: Мерзуга – Ерфуд – оаза Тингир – Уарзазат / појадок и вечера
По пречек на изгрејсонцето во пустината и традиционална појадок, љубителите на екстремните искуства ќе имаат можност да искачат дините во Сахара на АТВ.
* Факултативно – екстремно возење и отворени авантури со АТВ придружени со инструктор – за дополнителен надомест од 1 час. Цена по лице 50 евра (со минимум 10 лица).
Се враќаме во Erfud во џипови. Областа на Erfud е поврзана со преработка на различни видови камен, мермер и фосили типични за областа. Тука, покрај песокот на пустината, има и многу каменоломи и длабоки рудници. Ајде да не заборавиме дека оваа зона била дно на океан пред милиони години и за тоа се уште можат да се најдат на џамлии, минерали и фосили кои датираат од горесоменатия период, со кои ќе имаме можност да се запознаеме одблизу. Заминување за Уарзазат, како ќе поминеме низ величествените кањони Тодра каде ќе направиме кратка пешачка прошетка во основата на овие многу високи, страшни и чиста карпи, уживајќи стравопочит пејзаж, создаден од мајката природа. Потоа ќе застанеме на ручек (опционално) во еден од традиционалните ресторани што ни ги нуди областа. Патувањето ни е исполнето со оази и сценски пејзажи што минува низ клисурата Тодра и оазата Ел Джорф / El Jorf / каде палмови градини се во контраст со бојата на зградите и песоците на пустината. Пристигнување во Ouarzazate, исто
така, повика на портата Сахара. Сместување во хотелот Ле Финт 4 * или слично. Вечера и Ноќевање.

6-тиот ден, 14.04.2019 – неделата: Уарзазат – Аит Бенхадду – Маракеш / појадок и вечера
Појадок. Заминување за “розов град” – Маракеш. На патот станица во Аит Бенхадду користи како место за снимањето на десетици холивудски филмови. Еве една од најпознатите кабини. Овој укрепен град се наоѓа на левиот брег на реката Мелха и се јавува во 9 век, за да е место за заштита и одмор на патници во Сахара каравани. Аит Бенхадду е еден од најкарактеристичните примери за традиционалната Марокански глинена архитектура наречена тапи и е исклучително популарен, како филмска игралиште со типичен пејзаж за снимање на филмови со ориентална тематика. Тука биле снимени: Лоренс Арапски (1962 година), Исус од Назарет (1977г.), “Мама” (1999 год.), “Гладијатор” (2000г.) И многу др. Ќе минато висока Атлас, патувајќи во зоната на Тизин Тишка, која се наоѓа во него, формирана од свиоци патишта кои стигнуваат до близу 2260 метри. Надморска височина. Тизин Тишка нарекуван уште влез кон пустината Сахара се јавува највисокиот премин во северна Африка. Таму ќе можеме да почувствуваме духот на овој величествен и специфична со пејзажите си планина, која според грчката митологија е токму титаните Атлас (таткото на Хеспередитите), скаменета од тоа дека погледнува главата на Горгоната прикажана му од херојот Персеј. Пристигнување во Маракеш. Сместување во хотел – Zalagh Kashbah 4 * или сличен. Ноќевање.

7-ти ден, 15.04.2019 – Понеделник: Маракеш / појадок и вечера
Појадок. Турнеја на Маракеш. Запознајте ги највисоките знаменитости и историските споменици на градот. На Gardens Menara, каде што меѓу многуте маслинови градини ќе се види базен натопен со каналите кои доаѓаат од високиот атлас. Ќе се возхити на џамијата Кутубия (однадвор) / Koutoubia Mosque / најголемата џамија во Маракеш, и една од најимпресивните во Мароко и Магреб, прошетката ќе продолжи со посета на Палатата Баија / Bahia Plalace / каде ќе уживате во исклучителните модели на кедрово дрво и мермерни декорации. Ќе поминеме низ кроковите на занаетчиски занаети, потоа ќе стигнеме до плоштадот Џемаа Ел-Фнаа, српското срце на Маракеш. Ќе почувствувате магијата на овој смешен кошер од трговци, купувачи, случајни минувачи, музичари и целата шарени толпа домашна жешкото ден. Се упативме кон Медина, храбро слегувајќи по нејзиниот лавиринт на улички и улични улици. Потоа ќе го посетиме автентичната берберски аптека, од каде освен презентација која ќе ни направат стручњаците и производителите на природните производи како арганово масло, шафран, Рас ел Хану, арника, жен шен, нежен, чај од нане …., ќе можеме и да се купи од овие производи. Вечера и преку ноќ во хотелот – Zalagh Kashbah 4 * или слично.
* По желба: посета на спектаклот “Фантазија” – вклучува вечера во типичен берберски шатор (казба) на позадината на фолклорни танци од различни делови на земјата, демонстрација на јавањето – 50 евра. (прогласена на местото на туристичкиот водич)

8 ден, 16.04.2019 – вторник: Маракеш – Софија / доручек
Појадок. Пуштете го хотелот до 12:00 часот Слободно време во еден од најубавите градови во Мароко – Магичен Марракеш. Можност да ги посетите градините на Жак Мајорл по барање и со дополнителни трошоци. Трансфер до аеродромот Маракеш за возврат во Софија во 18 часот со авиокомпанијата “БХ воздух”. Слетување на аеродром Софија, терминал 1 во 22:20.

ПРОМО ЦЕНИ – ВАЛИДНИ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА ДО 16.02.2019


Дата По лице во двокреветна соба Еднокреветна сова Дополнително легло Дете до 12 год. со двајца возрасни
09.04 – 16.04.2019 г.
има места
850 €  930 €  820 €  750 € 

Цената вклучува:

 • Авионски билет – директни летови со Бугарија Air Airlines: Софија – Малага и BH Air: Маракеш – Софија со вклучени аеродромски такси.
 • Трансфер од Штип, Струмица до Софија и обратно
 • Трансфери со автобус со климатизација според програмата
 • 1 ноќевање HB HB полупансион / доручек и вечера / во хотел 4 * во Коста дел Сол.
 • 6 ноќевања врз основа на HB полупансион / доручек и вечера / во 4 * хотели во Мароко.
 • Сите екскурзии во Мароко, без дополнителни исплати за дополнителни настани.
 • Водени турнеја на бугарски за време на целото патување
 • Медицинско осигурување за патниот период покриено со 10.000 евра со осигурителното друштво Armeec

Во цената не е вклучено:

 • Ручек за време на патувањето – треба да се плати локално (околу 10 евра по човек).
 • Дополнителни настани што треба да се платат на терен.
 • Совет – 10 евра за целиот престој, кој се плаќа на лице место.
 • надоместок за гориво за значителна промена на трошоците за гориво. Се најавува при плаќање на пакетот.
 • патничко вон патување осигурување со осигурителна компанија “Армеец”

 • Минимален број на туристи: 30
 • Краен рок за известување за недостасува број: 30 дена пред датумот на заминување

Информации за летот:

 • 09.04.2019 со авиокомпанијата “Bulgaria Air” / Софија 09:30 часот. – Малага 12:15 часот.
 • 16.04.2019 со авиокомпанија “BH Air” / Маракеш 18:00 часот. – Софија 22:20 часот.
 • Забелешка: Можно е да го смените распоредот на летови!
 • Забелешка: Турaта на Малага се одвива по можност и зачувување на летот, закажани од АК Бугарија Ер.
 • Начин на плаќање: депозит 350 евра , доплаќање до 20 работни дена пред датумот на заминување!
 • Потребни документи: копија од пасош со мин. Важење 6 месеци пред датумот на екскурзијата, за деца до 18 година патуваат со еден или без родител, нотарски заверена од едниот или двајцата родители! Патувањето е без визи и без медицински барања за имунизации!

Откажување од резервација : 

 •  60 дена пред датумот на заминување: нема пенали
 • од 59 дена до 31 ден – депозит
 • 30 до 0 дена: 100% од целосна сума

Во случај дека корисникот прекине доброволно своето патување низ времето му, сите дополнителни трошоци, вклучувајќи и транспортните се на негова сметка.