Duration: 22.10.2019
Price: 859€Има места : 859€
Book Now!

egz*tr

Мароко и Малага – од царските престолнини до мистериите на Сахара и Андалузија

8 дена / 6 ноќевања во Мароко и 1 ноќевање во Коста дел Сол

Софија – Маракеш – Аит Бенхадду – Уарзазат – Тингир – Ерфуд – Мерзуга – Фес – Миддел – Тангиер – Тарифа – Коста дел Сол – Малага – Софија

Датуми за патување:
22.10 – 29.10.2019

Трансфер од Штип, Струмица до Софија и обратно

 

ПРОГРАМА:

1-ви ден, вторник: Софија – Маракеш / вечера
Средба на аеродромот во Софија, Терминал 1 со претставник во 10:30 часот. Директен чартер лет Софија – Маракеш на BH Air во 12:30 часот. / Времетраење околу 4 ч и 30 мин. /. Слетување на аеродромот Маракеш во 17: 00ч. Добредојде од вашиот професионален туристички водич во Мароко (сервисирање на место е целосно на бугарски јазик). Трансфер и сместување во хотел – Zalagh Kashbah 4 * во Маракеш или сличен. Вечера и ноќевање.

2 ден, среда: Маракеш – појадок и вечера
Појадок. Туристичка обиколка на Маракеш. Ќе се запознаете со врвни знаменитостите и историски споменици на градот. Градините Менара, каде меѓу многуте насади од маслинови дрвја ќе се види базенот натопен од каналите кои доаѓаат од високиот атлас. Ќе се возхити на џамијата Кутубиа (однадвор) / Koutoubia Mosque / најголемата џамија во Маракеш, и една од најимпресивните во Мароко и Магреб, прошетката ќе продолжи со посета на Палатата Баија / Bahia Plalace / каде ќе уживате во исклучителните примероци на украси од кедрово дрво и мермер. Ќе минато суковете, поразуваше со мајсторски изработени стоки, потоа ќе стигнеме до Плоштадот “Гема ел-Фна” / Jemaa el-Fnaa Square /, срцето што чука на Маракеш. Ќе почувствувате магијата на овој смешен кошер од трговци, купувачи, случајни минувачи, музичари и целата шарени толпа домашна жешкото ден. Упатуваме кон медиумите, храбро спуст по нејзиниот лавиринт од улички и странични улици. Потоа ќе го посетиме автентичната берберски аптека, од каде освен презентација која ќе ни направат стручњаците и производителите на природните производи како арганово масло, шафран, Рас ел Хану, арника, жен шен, нежен, чај од нане …., ќе можеме и да купиме од овие производи. Вечера и ноќевање во хотел – Zalagh Kashbah 4 * или сличен.
По желба: посета на спектаклот “Фантазија” – вклучува вечера во типичен берберски шатор (казба) на позадината на фолклорни танци од различни делови на земјата, демонстрација на јавањето – 50 евра. (плаќање на лице местото )

3-ти ден, четврток: Маракеш – Аит Бенхадду – Уарзазат / појадок и вечера
Појадок. Поаѓање кон Уарзазате. Ќе поминете низ  високиот  Атлас, патувајќи во зоната на Тизин Тишка, која се наоѓа во него, формирана од свиоци патишта кои стигнуваат до близу 2260 метри. Надморска височина. Тизин Тишка нарекуван уште влез кон пустината Сахара се јавува највисокиот премин во северна Африка. Таму ќе можеме да почувствуваме духот на овој величествен и специфична со пејзажите си планина, која според грчката митологија е токму титаните Атлас (таткото на Хеспередитите), скаменета од тоа дека погледнува главата на Горгоната прикажана му од херојот Персеј. На патот станица во Аит Бенхадду користи како место за снимањето на десетици холивудски филмови. Еве една од најпознатите кабини. Овој укрепен град се наоѓа на левиот брег на реката Мелха и се јавува во 9 век, за да е место за заштита и одмор на патници во Сахара каравани. Аит Бенхадду е еден од најкарактеристичните примери за традиционалната Марокански глинена архитектура наречена тапи и е исклучително популарен, како филмска игралиште со типичен пејзаж за снимање на филмови со ориентална тематика. Тука биле снимени: Лоренс Арапски (1962 година), Исус од Назарет (1977г.), “Мама” (1999 год.), “Гладијатор” (2000г.) И многу др. Пристигнување во Уарзазат, нарекуван уште “Вратата на Сахара”. Сместување во Хотел Ле Финт 4 * или слично. Вечера и ноќевање.

4 ден, петок: Оурсис Тингир – Ерфуд – Мерзуга / доручек и вечера
Појадок. Посета на xorath Taorith со посета на Музејот на кино. Поаѓање кон Ерфуд. Едно патување исполнето со оази и сценски пејзажи што минува низ клисурата Тодра и оазата Ел Джорф / El Jorf / каде палмови градини се во контраст со бојата на зградите и песоците на пустината. Ќе поминеме низ величествените кањони Тодра каде ќе направиме кратка пешачка прошетка во основата на овие многу високи, страшни и чиста карпи, уживајќи стравопочит пејзаж, создаден од мајката природа. Потоа ќе застанеме на ручек (опционално) во еден од традиционалните ресторани што ни ги нуди областа. Пристигнување во Ерфуд и поаѓање со џипови 4 х 4 кон легендарните дини на Erg Chebbi – сметани за пустински феномени и можеби најголемите дини во Сахара – една од најголемите атракции на Мароко. Ние ќе останеме и ќе ја поминуваме ноќта во Auberge Kasbah Laila 4 *, која се наоѓа на почетокот на пустината. Со камили ќе стигнеме до најголемите дини, каде ќе уживаме во сонцето, подигнување се од исток над пустината …. ќе имаат можност да се допре до тајните на пустината и да уживате во една прекрасна вечер и вечера со типична Марокански храна, поминувајќи ја ноќта во традиционален амбиент на Бербер. Ќе се почувствувате тишината на пустината која ве натера да се сруши … Вечера. Ноќевање.

5-ти ден, саботата: Мерзуга – Ерфуд – Мидделт – Фез / Појадок и вечера
По пречек на изгрејсонцето во пустината и традиционална појадок, љубителите на екстремните искуства ќе имаат можност да искачат дините во Сахара на АТВ.
Факултативно – екстремно возење и отворени авантури со АТВ придружени со инструктор – за дополнителен надомест од 1 час. Цена по лице 50 евра (со минимум 10 лица).
Се враќаме во Erfud во џипови. Продолжуваме со автобус кој поминува низ зона на Ерфуд поврзана со обработката на различни видови камен, мермер и фосили, типични за регионот. Тука, покрај песокот на пустината, има и многу каменоломи и длабоки рудници. Ајде да не заборавиме дека оваа зона била дно на океан пред милиони години и за тоа се уште можат да се најдат на џамлии, минерали и фосили кои датираат од горесоменатия период. Ќе поминеме низ Миделл, на раскрсницата на планините Атлас. Нашата траса поминува низ Средниот Атлас кон Иран, исто така наречена Мароканска Швајцарија. Тоа е живописното скијачко одморалиште кое се наоѓа на 1713 метри надморска височина, познато по својата европска архитектура. Тука е и Националниот парк Ифран, со површина од над 500 км / 2, каде што доминира шума со бројни кедри. Областа позната во минатото дека насекаде овде живее лавот Атлас (веќе изумрен во дивината). Ќе направиме кратка станица во Азру, местото каде што живеат и берберски макаци, диви мајмуни кои живеат внатрешниот дел на планината, одвоена од туристичката зона. Одиме до Фес. Сместување во хотел Menzeh Zalaagh 4 * или слично. Вечера. Ноќевање.

6-ти ден, недела: Фез / појадок и вечера
По појадокот ќе тргнеме прво до Кралската палата со седумте златни порти, каде ќе слеземе од автобусот и ќе направиме слики однадвор. Непосредно до него се наоѓа стариот еврејски кварт наречен Мелани, формиран во 1438 година Таму ќе дознаеме каква е разликата меѓу еврејската и муслиманската архитектура, откако видиме овие убави балкони издлаби во кедрови резба. Потоа ќе тргнеме кон еден рид, на кој е сместена старата наблюдателница на Фес наречена Борш, од каде ќе се насладиме на медиумите од високо, која патем личи на Ерусалим, гледан од Елеоновия рид. Откако завршиме со пејзажите ќе посетиме старата Медина со над 9 000 лабиринтни улички. Таа е најголемата пешачка зона во светот – Споменик на УНЕСКО. Ќе видиме како се третира кожата и обоена, ќе одиме преку текстилни работилници. Ќе застанеме на плоштадот Нежарин, место каде што се поврзани сите улици на Медина. Потоа ќе го посетиме ателиетата за сувенири, каде што ќе видиме обработката на бронза и равирането врз него на рака. Врати се во Хотел Menzeh Zalaagh 4 *, слободно време. Вечера. Ноќевање.

7 ден, понеделник: Фес – Тангиер – Тарифа – Коста дел Сол / појадок и вечера
Појадок. По појадокот, заминуваме за Тангир. Ние пловиме низ Гибралтарскиот проток со траектот Тарифа. Пристигнуваме во Тарифа и се упативме кон Коста дел Сол. Сместување во Хотел Ројал Ал-Андалус 4 * или слично. Вечера. Ноќевање.

8 ден, вторник: Коста дел Сол – Малага – Софија / доручек
Појадок. Напуштање  на хотелот околу 11:00 часот. Патување во Малага (вклучено во цената). Малага е културен центар на Автономната заедница на Андалузија. Градот е родното место на Пабло Пикасо и Антонио Бандерас. Познатиот филмски фестивал во Малага или шпанскиот филмски фестивал во Малага, исто така, се одржува секоја година. Трансфер до аеродромот Малага за обратен лет до Софија во 18:35 часот. Со авоикомпания “Бугарија ер” Слетување на аеродромот во Софија, Терминал 2 во 23:15 часот.


Дати По лице во двокреветна соба Еднокреветна Соба Дополнително легно Дете до 12 год. со двајца  возрасни
07.05 – 14.05.2019 г.
Продадено
950 €  1105 €  938 €  858 € 
22.10 – 29.10.2019 г.
има места
859 €  1105 €  938 €  858 € 

Цената вклучува:

 • Авионски билет – директни летови со BH Air airlines: Софија – Маракеш и Бугарија Ер Малага – Софија со вклучени аеродромски такси.
 • Трансфер од Штип,Струмица до Софија и обратно ( трансферот е бесплатен доколку има минимум 4 патници )
 • Трансфери со автобус со климатизација според програмата
 • 6 ноќевања врз основа на HB полупансион / доручек и вечера / во 4 * хотели во Мароко.
 • 1 ноќевање HB HB полупансион / доручек и вечера / во хотел 4 * во Коста дел Сол.
 • Сите екскурзии во Мароко и Шпанија, без дополнителни исплати за дополнителни настани.
 • Водени турнеја на бугарски за време на целото патување
 • Медицинско осигурување за патниот период покриено со 10.000 евра со осигурителното друштво Armeec

Во цената не е вклучено:

 • Ручек за време на патувањето – се плаќа на локално ниво (околу 10 евра по лице)
 • Дополнителни настани што треба да се платат на терен
 • Бакшиш – 10 евра за целиот престој, кој се плаќа на лице место
 • надоместок за гориво за значителна промена на трошоците за гориво. Се најавува при плаќање на пакетот
 • патничко осигурување со осигурителна компанија “Армеец”

Минимален број на туристи: 30

Краен рок за известување за недоволен број: 30 дена пред датумот на заминување


 

Начин на плаќање:

 • депозит 400 EUR или при пријавувањето; дополнете до 20 работни дена пред датумот на заминување!
 • Потребни документи: копија од пасош со мин. Важење 6 месеци пред датумот на екскурзијата, за деца до 18 година патуваат со еден или без родител, нотарски заверена од едниот или двајцата родители! Патувањето е без визи и без медицински барања за имунизации!

Отказ од резервација  :

 • Патниците имаат право на еднострано раскинување на договорот во кое било време пред почетокот на пакетот, откако ќе ги уплатат следниве износи:
 • до 60 дена пред датумот на заминување: нема пенали
 • од 59 дена до 31 ден – депозит
 • 30 до 0 дена: 100% од целиот договор

Во случај дека корисникот прекине доброволно своето патување низ времето му, сите дополнителни трошоци, вклучувајќи и транспортните се на негова сметка.