Duration: 31.03.2020
Price: 820€  Early booking -50€  : 820€ 
Book Now!

egz*tr


Софија – Малага – Коста дел Сол – Тангиер – Чефшауен – Фез – Мидлт – Ерфуд – Мерзуга – Тингир – Оуазазате – Аит Бен Хадду – Маракеш – Софија
8 дена / 7 ноќевања

Промоција : – 50 Евра за резервации и целосна уплата до 29.02.2020
+ ГРАТИС повратен трансфер до аеродром Софија 

Програма

1 ДЕН / 03/31/2020 – ВТОРНИК: СОФИЈА-МАЛАГА
Средба на аеродромот во Софија, Терминал 2 со нашиот претставник во 07:30. Директен лет Софија – Малага со АК Бугарија Ер во 09:30 часот. Слетување на аеродромот Малага во 12:15 часот . Градска турнеја во Малага (вклучена во цената). Малага е културен центар на Андалузискиот автономен регион . Градот е родно место на Пабло Пикасо и Антонио Бандерас. Познатиот филмски фестивал Малага или шпанскиот филмски фестивал Малага се одржува тука секоја година. Трансфер и сместување (после 15:00 часот) во хотелот Ројал Ал-Андалус 4 * или слично. Вечера и Ноќевање.

2 ДЕН / 04/01/2020 – : КОСТА ДЕЛ СОЛ – ТАРИФ – ТАНГЕР – ШЕФСАУЕН – ФЕС
Појадок.
Пргнување до најужната точка на Европа – Тарифа , каде се наоѓа светлото на тарифата, во најтесниот момент на теснецот на Гибралтар. Поаѓање со траект до Тангиер , или таканаречената „Порта кон Африка“ – еден од најголемите и најзначајни стопански и транспортни центри на Кралството Мароко. Патувањето трае околу 1 час. Поаѓање за Шафшауен – Синиот град- под грубите врвови на планините Риф, Шафшауен е еден од најстариот шармантен град во Мароко. Според легендата, зидовите на зградите се обоени во сина боја, бидејќи ова е традиција што ја оставиле Евреите кои ги населувале овие земји, откако биле протерани од Шпанија. Градот е основан во 1471 година како мала тврдина на Евреите. Убавината на планините, сините куќи, малите улици, прекрасниот мирис на мароканските зачини и уникатниот амбиент го прават Шафшауен еден од најпознатите и најпопуларните градови во Мароко. Поаѓање за Фез , најстариот од империјалните градови во Мароко. Сместување во Менже Залах 4 * или слично. Вечера. Ноќевање.

3 ДЕН / 04/02/2020 – : Фез
Појадок.
Денес е посветен на Фез. После појадокот, ќе се упатиме прво кон Кралската палата со седумте златни порти, каде ќе се симнеме од автобусот и ќе фотографираме надвор. Веднаш до него се наоѓа стариот еврејски кварт наречен Мелах , создаден во 1438 година. Таму ќе ја дознаеме разликата помеѓу еврејската и муслиманската архитектура откако ќе ги видиме прекрасните балкони врежани во резба од кедар. Тогаш ќе се упатиме кон ридот  Борш , од каде ќе уживаме во Медина од горе, што, патем, е како Ерусалим , гледано од Маслиновата планина. Следно  ќе ја посетиме старата Медина со над 9000 лавиринтни улици, што е најголемото пешачко подрачје во светот – споменик на УНЕСКО.  а потоа ќе го посетиме Ињаја. Враќање во хотел и слободно време. Вечера. Ноќевање.

ДЕН 4 / 04/03/2020 –  ФЕС – МИДЕЛТ – АЛ РАШИДИЈА – ЕРФУД – ЕРГ ЧЕБИ (САХАРА)
Појадок.
Поаѓање за Ерфуд . Нашата прошетка поминува низ Средниот Атлас, застанувајќи во Ифран , наречена Мароканска Швајцарија. Тоа е живописен ски-центар, сместен на 1713 метри надморска височина, познат по својата европска архитектура. Тука е и Националниот парк Ифран со површина од над 500 км / 2, во која доминираат шума со бројни кедарски дрвја. Област позната во минатото по тоа што е Атлас Лав (веќе изумрен во дивината). Ќе направиме кратка станица во Азру , местото каде живеат берберските макаки – диви мајмуни кои ја населуваат внатрешноста на планината, одвоени од туристичката област. Ќе поминеме низ Мидлтаун лоциран на крстосницата на планините Атлас. Кратка пауза за ручек ( индивидуално ) . Продолжуваме со автобусот што поминува низ Ал Рашидија и пристигнува во Ерфуд . Ќе ја посетиме фабриката за фосилни „Ерфуд“, која опфаќа различни видови камења, мермер и фосили типични за областа. Тука, покрај песокот на пустината, има многу каменоломи и длабоки рудници. Да не заборавиме дека оваа област беше на дното на океанот пред милиони години, а мермерите, минералите и фосилите кои датираат од гореспоменатиот период сè уште можат да се најдат. Потоа ќе се упатиме кон легендарните дини на Ерг Чеби – сметани за пустински феномени и можеби најголемите дини во Сахара – едно од најголемите обележја на Мароко.Willе останеме и ќе ја поминеме ноќта во бунгалови на Оберж Касбах Лаила 4 * или слично, лоцирани на почетокот на пустината. Вие ќе бидете во можност да ги доживеете тајните на пустината и да уживате во прекрасна вечер и вечера со типична мароканска храна додека ја поминувате ноќта во традиционален амбиент на Бербер. Ќе почувствувате тишина на пустината што ве натера да се тресете …. Вечера. Ноќевање.
Факултативно: Возење АТВ-а и авантурите на отворено во дините на Ерг Чеби, придружени од инструктор – аплицирајте и плаќате на лице место. Времетраење 1 час. Цена по лице 55 евра (минимум 10 лица).

5 ДЕН / 04/04/2020 – Чеби – ЕРФУД – ТИНХИР ОАЗИС – ВАРЗАЗАТ
Факулчтативен ден по избор:

Јавање на камила со изгрејсонце во мистериозната, мистична и неверојатно убавата пустина Сахара. Откако ќе се качиме на камили, ќе шетаме околу по најубавите делови на Сахара, уживајќи во овој магичен и величествен пејзаж – / Цена: 18 € по лице (минимум 10 лица). Откако ќе уживате во изгрејсонцето во пустината , ќе имате слободно време за појадок. Факултативно:
Екскурзија со 4х4 џипови (4 лица по џип) Сахара за 2 часа. Влегувајќи во пустината, ќе запознаеме семејство номади кои се населиле далеку од цивилизацијата, престојувајќи во висорамнини опкружени само со песоци и карпи. Ќе имаме можност да видиме и да научиме повеќе од нивниот животен стил и егзистенцијата. По разоткривањето на некои тајни на Сахара, ние ќе продолжиме кон едно старо село напуштено од францускиот Легија, од каде ќе се искачиме на рудниците што произведоа алабастер . Ќе  имаме можност да уживаме во автентична Сахара во близина на границата со Алжир /  Цена 30 € по лице (минимум 12 лица). Заминување за Уарзазат прошетка и разглед /  ќе застанеме на ручек (издивидуално ) во еден од традиционалните ресторани понудени од областа. Патувањето ни е исполнето со оази и сценски пејзажи што минува низ клисурата Тодра и оазата / El Jorf / каде палмови градини се во контраст со бојата на зградите и песоците на пустината. Пристигнување во Оуазазате, исто така наречена „Порта на Сахара“. Сместување во Ле Финт 4 * или слично. Вечера и Ноќевање.

6 ДЕН / 04/05/2020 : Оурзазат – АИТ БЕН ХАДДУ
Појадок.
Поаѓање за „розовиот град“ – Маракеш , но најпрво ќе го посетиме Кино музејот лоциран во Оуазазате. На патот, стоп на еден од најпознатите xар (упоришта) – Аит Бен Хаду , користен како локација за снимање десетици холивудски филмови. Овој утврден град се наоѓа на бреговите на реката Мела и се појавил пред многу векови да биде место за заштита и остатокот на патниците кои патуваат низ карваните со шеќер. Аит Бен Хаду е еден од најтипичните примери на традиционалната мароканска глина архитектура наречена /Tapial/ и е исклучително популарен како филм за земја со типичен пејзаж со ориентални теми. Снимено е следново: Лоренс Арабијанец (1962), Исус Назарет (1977), „Мумијата“ (1999), „Гладијаторо“ (2000) и многу други. Ќе  поминеме покрај високиот Атлас , кој патува низ зоната Тизин Тишка, формирана од меандрични патишта кои достигнуваат скоро 2260 метри надморска височина. Тизин Тишка, исто така, наречен влез во пустината Сахара е највисокиот премин во Северна Африка. Таму ќе можеме да го почувствуваме духот на оваа величествена и пределска специфична планина, која според грчката митологија е токму титаниумот Атлас (таткото на Хесперитите), фосилизиран со гледање во главата на Горгон што му го покажа херојот Персеј. Ќе застанеме за ручек (издивидуално). Пристигнување во Маракеш. Сместување во хотел – Залаг Кабаба 4 * или слично. Вечера и Ноќевање.
Вечер/факултатива/  по избор: Посета на шоуто за фантазии- вклучува вечера во типичен шатор во Бербер (казба) шоу со народните танци од различни делови на земјата и демонстрација на јавање (пијалоци се плаќаат дополнително) – 55 евра (се  плаќа на лице место на  туристичкиот водич). Забелешка: За оние кои се пријавуваат на ревијата, вечерата во хотелот не е изгубена, туку се заменува со ручек следниот ден.

7 ДЕН / 04/06/2020 – МАРАКИ
Појадок.
Турнеја во Маракеш. се запознаете со врвните знаменитости и историските споменици на градот. Градините Менара , каде меѓу многуте насади од маслинови дрвја ќе се види базенот, натопен од каналите кои доаѓаат од високиот атлас создаден во династијата на Алмохадите во XII в. Ќе се возхитувате на свежите андалусийски градини наречени Парк на Лајл Хасна лоцирани до џамијата Кутубија која ќе видиме однадвор / Koutoubia Mosque / – најголемата џамија во Маракеш , и една од најимпресивните во Мароко и Магреб . Прошетката ќе продолжи со посета на палатата Баја / Бахија Плалас /, изградена по нарачка од амблемскиот везир и регент на младиот султан Абделазис – Ахмед Бен Муза, каде ќе уживате во исклучителни обрасци од кедарско дрво, мозаици, мермер и градини.  После пауза од 1 час на плоштадот( индивидуално ) низ лавиринтинските улици на Медина, во посета на автентична аптека Бербер, каде специјализираните фармацевти и производители на природна козметика, типични локални зачини, разни видови креми и билки ќе нè запознаат со апликацијата на аргано масло, шафран, рашаланут, арника, женшен, ѓубре, чај од нане … и можеме да ги купиме производите што ги сакаме. Нашата екскурзија ќе продолжи со посета на градината на Мазорел (Влезницата е  вклучена во цената) – во 20-тите години на минатиот век, францускиот уметник Мазорел засади палми и постепено создаде исклучително богата градина со флора од пет континенти. Градините се градени во типичен мавритански стил. По смртта на Мајореле, палатата се распадна и вдовицата на уметникот одлучи да ја продаде. Вилата Оазис и нејзините соседни градини се во сопственост на Ив Сен Лоран и Пјер Берж. Тие го обновуваат ова место, кое по желба на Мајореле останува отворено за посетителите. Денес има над 350 видови на растенија – кактуси, банани, бамбус, палми, папрати, лотос и водна вегетација. Враќање во  хотелот Залаг Кабаба 4 * во Маракеш или слично. Слободно време Вечера и Ноќевање.

8 ДЕН / 04/07/2020 – МАРАКЕШ – СОФИЈА
Појадок.
Одјавување до 12:00 часот Слободно време во еден од најубавите градови во Мароко – магичниот Маракеш, каде можете да посетите нешто друго за што ќе бидете информирани од вашиот водич. Трансфер до аеродромот во Маракеш за повратен лет за Софија во 19:00 часот со БХ Ер. Пристигнување на аеродромот во Софија, Терминал 1 во 01:20 часот на 08.04.2020 година.


Промоција : – 50 Евра за резервации и целосна уплата до 29.02.2020
+ ГРАТИС повратен трансфер до аеродром Софија 

Датум  По лице во  двокреветна соба Еднокреветна соба Дополнителен кревет Дете до 12 години со 2 возрасни
31.03 – 07.04.2020 820 €  906 €  790 €  715 € 

Во цената е вклучено:
 • Авио билети – директни летови со Бугарија Авиокомпаниите: Софија – Малага и БХ Ер: Маракеш – Софија со вклучени аеродромски такси и багаж – 20 кг. проверена и 7 кг. рака во кабината на авионот.
 • Трансфери со климатизиран автобус во рамките на програмата
 • 1 ноќ HB полупансион / појадок и вечера / во хотел 4 * во Коста дел Сол.
 • 6 ноќевања HB / појадок и вечера / во хотели 4 * во Мароко.
 • Сите екскурзии во Мароко, без дополнителни трошоци за дополнителни активности.
 • Посета на градината на Мажорел во Маракеш.
 • Водич на бугарски јазик за време на целото патување.
 • Медицинско осигурување за периодот на патување покриено до 10 000 евра со компанијата Армеец

Во цената не е вклучено:

 • Ручек за време на патувањето
 • Организиран трансфер до аеродром Софија ( 50 евра по лице / доколку се користи )
 • Дополнителни активности на лице место.
 • Бакшиши – 15 евра за целиот престој,  се плаќа на лице место.
 • Горивни такси ( доколку има промени на цената на горивото )
 • Патничко осигурување за осигурување со компанијата за осигурување Армеец од 10 000 евра
 • Услуга за вадење Мароканска виза 20 евра ( доколку не ја вадите сами )

Потребни документи:

 • Меѓународен пасош кој важи 6 месеци пред датумот на поаѓање;
 • Виза за Мароко / 25 евра – се вади во Софија

Резервации:

 • Почетна исплата: 30% од вкупната сума на договорот.
 • Краен рок за целосна исплата: 31 ден пред датумот на патување, или според плавилата со уплати за рани резервации

Важни забелешки:

 • Минимален број на туристи за да го потврдат патувањето – 30 луѓе;
 • Можна е промена на часот на летовите а клиентите ќе бидат навремено известени;
 • Сите екскурзии се спроведуваат со лиценциран туристички водич со превод на бугарски јазик.
 • Тур-операторот го задржува правото да направи измени во програмата.