fbpx
Duration: 27.12.2020
Price: 2728€Нова програма : 2728€
Book Now!
егз*тр


Нова година 2021 година на островот Маурициус – агол на Рајот

Термин  / 27.12.2020 – 05.01.2021
10 дена/ 7 ноќевања


Нова година 2021 година на островот Маурициус –  парче од Рајот

27.12.2020 – 05.01.2021 г.


Островот Маурициус – парче од рајот што ги фасцинира сите што успеаја да ја допрат неговата магија. Самото име на островот сугерира тропски луксуз, спокојство и можност за целосно опуштање. Маурициус ќе ве воодушеви, ќе ве натера да чувствувате дека сте еден од малкуте избрани да го допрете ова неверојатно место, каде што секој посетител ужива, каде зад секоја насмевка лежи ветувањето за уникатен празник. Република Маурициус е островска нација во југозападниот индиски океан, на околу 900 км источно од најголемиот африкански остров, Мадагаскар. Покрај островот Маурициус, републиката ги вклучува островите Св. Брендан, Родригез и Агалега. Островот беше откриен во 1507 година од португалски морнари и никогаш порано не бил населен. Главниот град е Порт Луис, а официјалниот јазик е англискиот, кој исто така е главен трговски јазик. Сепак, францускиот не е помалку распространет, што е основа за локалниот говорен креолски јазик. Месеците од мај до октомври се поладни, што повеќе се одразува на малата влажност отколку во пониските температури. Маурициус … каде минатото и сегашноста се мешаат … каде се неверојатните природни знаменитости и архитектонските обележја … каде плажите се бесконечни … каде тиркизната вода нежно ги мие бреговите со фин бел песок …


27.12.2020 / недела /  прв ден
Средба на Софискиот аеродром во 19:25 часот за летот Софија-Истанбул со „Туркиш ерлајнс“. Заминување во 21:25 часот. Слетување во 23:50 часот. Краток престој на аеродромот, проследен со лет Истанбул-Маурициус со АК „Туркиш ерлајнс“ во 02:20 часот.

 28.12.2020 / понеделник / втор ден
Пристигнување на островот Маурициус во 13:15 часот по локално време. Пречек и трансферт  од аеродромот до хотел по ваш избор. Пријавување во хотелот после 15:00 часот во избраниот хотел . Ноќевање.

29 декември 2020 година / вторник / трет ден
Појадок. Слободно време за целосен одмор или дополнителни екскурзии на барање. Полудневна турнеја во главниот град Порт Луис / доплата /. Посета на главниот град на островот Маурициус – прекрасното Порт Луис, ќе ве однесе низ страниците на шарената историја и културната разновидност на островот. Верската разновидност е дел од културната традиција на островот. Светите храмови се отворени за секој љубопитен  турист – муслимански џамии, кинески пагоди, хинду храмови и христијански цркви. Порт Луис е најголемиот град на Маурициус, како и економски и административен центар на островот. Веднаш до главниот плоштад можете да прошетате по најимпресивниот булевар – Place d’Armes, опкружено од обете страни со кралските палми. Можете да уживате во неколку прекрасни француски колонијални згради, особено зградата на владата и општинскиот театар. Ќе имате слободно време да го посетите кејот, како и трговскиот комплекс Le Caudan Waterfront. Живото  шеталиште нуди многу можности – за пазар, места за забава, ресторани со поглед на пристаништето на Порт Луис. Брегот на Порт Луис е центар на културниот живот во Маурициус. Цена по лице: околу 70 ЕУР

30.12.2020 / среда / четврти ден
Појадок. Слободно време за целосен одмор или дополнителни екскурзии на барање. Целодневна турнеја по катамаран / доплата /. После појадокот, поаѓање еден ден исполнет со сонце, пијалоци, вкусна храна, многу забава и релаксација на крстарење со катамаран! За ваша погодност, ние нудиме голем избор на крстарења на неколку дестинации, со неколку различни почетни точки. На север, изборот е помеѓу островот Габриел и рамниот остров. Можете исто така да видите делфини за време на една од нашите крстарења на западниот брег. Друга опција е да изберете крстарење на источниот брег со посета на познатиот остров Иле аукс Церфс. За време на крстарењата ќе имате слободно време за нуркање, сончање и паузи за пливање.На Катамаран ќе можете да уживате во вкусен BBQ ручек со свежа риба, пилешко и избор на салати и леб од лук. Цена по лице: околу 95 ЕУР

31.12.2020 / четврток / петти ден
Појадок. Слободно време за целосен одмор. Покрај прекрасните плажи, белиот песок и топлите галење на води, островот Маурициус нуди многу можности за дополнителни активности како што се нуркање, сурфање, кит, голф, посета на природни паркови, ботанички градини, нуркање на небо, едрење и друго. други. Ноќевање. Поздравувајќи ја Новата година 2021 година во избраниот хотел со многу песни, ора и забава!

01.01.2021 / петок / шести ден
Појадок. Слободно време за целосен одмор или дополнителни екскурзии на барање. Покрај прекрасните плажи, белиот песок и топлитo галење на води, островот Маурициус нуди многу можности за дополнителни активности како што се нуркање, сурфање, кит, голф, посета на природни паркови, ботанички градини, нуркање на небо, едрење и друго. други. Ноќевање .

02.01.2021 / сабота / седми ден
Појадок. Слободно време за целосен одмор или дополнителни екскурзии на барање. Седумте каскади / водопади на Тамаринд Имате можност да одите длабоко во локалните шуми на јужниот дел на Маурициус – Каскадите на Лес Сеп. Буквално преведен, името значи „седум водопади“, место кое го сакаат локалното население за туризам во бујно зеленило. Транзицијата открива некои од најпредизвикувачките места, а на крајот на вашата прошетка ќе стигнете до изворите за ладење и водопадите.Ќе имате можност да уживате во зачудувачкиот панорамски поглед. Чекорејќи низ мала патека, од каде за прв пат ќе се отворат седумте водопади пред вас, а потоа ќе застанете на неколку други места, каде ќе имате можност да ги видите водопадите од различни земји. Цена по лице: околу 140 ЕУР

03.01.2021 година / недела /осми ден
Појадок. Слободно време за целосен одмор или дополнителни екскурзии на барање. Неочекувана средба со делфини – полудневна турнеја / дополнителна наплата /. Уживајте во неверојатна средба со делфините. Ќе патувате со глисер и ќе го посетите островот Бенитери, каде ќе имате вкусен ручек. Единствениот дел од искуството е пливањето со делфини во нивната природна средина! Цена по лице: околу 95 ЕУР

04.01.2021 / понеделник / девети ден
Појадок. Напуштање на хотелот во  12:00 часот и можноста да се користат вообичаените области на хотелот. Можност да ги напуштите просториите доцна со дополнителни трошоци. Трансфер до аеродромот за летот Маурициус-Истанбул со АК „Туркиш ерлајнс“ во 21:05 часот.

05.01.2021 / вторник / десети ден
Слетување на аеродромот во Истанбул во 06:05 часот. локално време. Краток престој, потоа лет Истанбул-Софија во 08:35 ч. Слетување во Софија во 08:55 часот.


 

Hotel Ravenalla Attitude 4*

По лице во двокреветна соба Еднокреветна Трет возрасен Пансион
2728 евро 3856 евро  N/A HB

Цените се со вклучен трансфер од Штип до аеродром Софија ( повратно) 
за сопствен превоз до аеродром Софија/ цената се намалува -20 евра по лице


ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • 7 ноќевања  во избраниот хотел;
 • Авионски билет за летот Софија-Истанбул-Маурициус-Истанбул-Софија со вклучени аеродромски такси со „Туркиш ерлајнс“;
 • Аеродром-хотел-аеродром трансфер и пакет за добредојде, вклучувајќи:
 • Личен пречек на аеродромот во Маурициус од страна на нашата партнерска компанија;
 • Аеродромска помош;
 • Пакетот, вклучува мапа на островот Маурициус, информации за екскурзиите што се нудат;
 • Придружба во хотелот од страна на претставник на партнерската компанија;
 • Информативна средба во избраниот хотел;
 • Лично планирање на екскурзии;
 • 24 часовна помош за време на престојот;
 • Новогодишна вечера Гала вечера во хотел, пијалоци што не се вклучени;
 • Медицинско осигурување со покриеност од 10.000 евра со помош;

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Можност за  покасно напуштање на хотелот
 • Услуги што не се споменати како вклучени за соодветниот хотел;
 • Лични трошоци;

Потребни документи:

 • Пасош со важност минимум 6 месеци од датумот на враќање.
 • За деца под 18г., Кои патуваат без родители – нотарски заверена родителска дозвола за напуштање на земјата  (оригинал и 1 копија). За деца, чии родители се со различни презимиња , копија од извод на раѓање на детето, во кој да се внесат и двајцата родители.

Услови за резерцаија : 

 • Депозит од 50% од цената на пакетот
 • Доплата  до 45 дена пред поаѓањето

Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во секое време пред почетокот на спроведувањето на пакетот, по плаќањето на следниве суми:

 • До 60 работни дена од датумот на поаѓање – 50% од цената на пакетот
 • Од 44 работни дена до денот на поаѓање – 100% од цената на патувањето

ДОПОЛНИТЕЛНИ ИНФОРМАЦИИ: 

 • Цените на пакетот се индивидуални и не се врзани за минимален број на патници
 • Цените се предмет на потврда.
 • За овај патување нема водич од агенцијата
 • Нема здравствени и медицински услови за патување во Маурициус.