Duration: 19 Oct 2018 - 23 Oct 2018
Price: 159€
Book Now!
n*r

Милано (Лугано-Комо-Сирмионе) – 2НП

Термин 19 Октомври

1 ден   19.10.2018 СКОПЈЕ-МИЛАНО:
Состанок на групата на паркингот спроти спортски центар Борис Трајковски  во 11:30 часот.Поаѓање за Милано во 12:00 часот Се патува преку граничниот премин Tабановце.патување преку Србија,Хрватска,Словенија со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

2 ден  20.10.2018 МИЛАНО:
Пристигнуваме во предпладневните часови. Препорачуваме  организиран разглед на градот:тврдината Сфорцеско, Piazza Duomo,централниот плоштад каде се наога најголемата готска катедрала во светот,потоа одиме на Via Vittorio Emanuelle најдобрата шопинг улица, Oktogon, односно галеријата Vittorio Emanuelle каде се наоѓа 196м долг покриен премин со многубројни продавници кој пак не води до зградата на Миланска опера една од најпознатите оперски куќи во светот……Слободно време за индивидуални прошетки.  Сместување во хотел. Ноќевање.

3 ден  21.10.2018 МИЛАНО- ЛУГАНО(ШВАЈЦАРИЈА)-КОМО:
Појадок. 
 Предлагаме целодневна посета на Лугано(Швајцарското Монте Карло) и Комо. Разглед на Лугано:катедралата San Lorenzo,црквата Santa Marina di Angelo,стариот град со пркрасните плоштади,казиното, најубавиот парк во Швајцарија “Parco Civico”. Слободно време за прошетки. Потоа го посетуваме  градчето Комо кое се наоѓа на брегот  на езерото Лаго ди Комо (Италија). Тука Холивудскиот џет-сет има свои вили ( Villa Oleandra на Џорџ Клуни) , вилите на Стинг, Ричард Брансон . Тука е сниман и филмот “Casino Royale” – Џемс Бонд, “Ocean’s Twelve…Можност за факулттаивно крстарење (30 мин) со брод  покрај некои од прочуените вили .Слободно време за прошетки.  Излет со многу впечатоци. Враќање во Милано во вечерните часови. Ноќевање.

4 ден 22.10.2018  МИЛАНО – FRANCIACORTE OUTLET VILLAGE –СИРМИОНЕ–СКОПЈЕ : Појадок. Тргнуваме кон FRANCIACORTE OUTLET VILLAGE, во близината на Бреша, а потоа следи  попатна посета и прошетка до Сирмионе-езеро Гарда, познат по своите термални извори и прекрасна средновековна . Слободно време за индивидуални прошетки. Патувањето  кон Скопје продолжува  преку Словенија,Хрватска,Србија со попатни паузи. Ноќно возење.

5 ден  23.10.2018 СКОПЈЕ:
Пристигнување во вечерните часови.


ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 159 


ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје-Милано -Скопје
 • 2 ноќевања во хотел 3* НП во Милано(околина)
 • Организација и водство на програмата
 • Попатна посета  на FRANCIACORTE OUTLET VILLAGE
 • Организација на аранжманот
 • Лиценциран туристички придружник 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА:

 • Задолжително патничко осигурување  150 денари
 • Разглед на Милано со локален водич 10 €
 • Факултативен излет за Лугано и Комо  30€
 • Крстарење по езерото Комо(30мин) 10€
 • Туристичка такса Милано 5€ по лице по ноќ (се плаќа во агенција)
 • Доплата за еднокреветна соба – 3.720 ден
 • Задолжителна  посета на Сирмионе ( езеро Гарда) 10€

НАПОМЕНИ:

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • Попустите не се комбинираат
 • Останатите услови на патување важат според годишниот програм на Ви Травел
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
 • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди времеи место  на поаѓање.