fbpx
Duration: 01.09.2021
Price: 1434€Нова програма : 1354€
Book Now!
abax


Патеките на Андалузија и Магреб
Директни летови
01.04.2021– 09.04.2021

Трансфер од Штип до аеродреом Софија и обратно


Програма

Ден 1 / Софија- Малага- Коста дел Сол
Состанок на аеродромот во Софија за директен лет до Малага. Слетување на аеродромот во Малага. Трансфер до хотелот. Времетраење на трансферот – околу 45 минути. Сместување во хотелот и доцна вечера. Ноќевање.

2 ден / Коста дел Сол
Појадок. Слободно време или дополнителна екскурзија на барање:
Целодневна екскурзија до Кордоба – третиот по големина град во Андалузија. Во својата поема „Песна на возачот“ Федерико Гарсија Лорка им се восхитува на „високите кули“ на овој иконски, светски познат андалузиски град, во чиј стар дел се губи во мудроста на вековите.
Целодневно патување до Севилја – Севилја е бисер на Шпанија, каде се раѓа страсниот фламенко под врели зраци на сонцето. Неспоредливиот шарм на Севилја ја претвора во сцена на светски познатата Кармен и огнениот Дон Хуан. Вечера. Ноќевање.

3 ден / Коста дел Сол- Гибралтар- Тарифа-Тангер
Појадок. Ослободување на хотелот:
Поаѓање за Гибралтар – медитеранскиот портал кон Европа, груби земјишта и води на два континента – Европа и Африка! Според античката грчка митологија, Гибралтарскиот теснец бил формиран кога Херкулес морал да ги премине планините Атлас – наместо да ги искачува, ги разделил карпите и во овој момент го формирал пресекот помеѓу Атлантикот и Медитеранот. Можност да го посетите единственото место во Европа каде живеат диви мајмуни Макаки. Во цената не се вклучени: лични трошоци Билет за минибус со аудио водич на бугарски јазик околу 30 евра за да стигнете до пештерата Свети Михаил – плаќање на лице место. Преминување на траект преку Тарифа-Тангер Панорамска турнеја низ Тангер – Портата на Африка – атрактивен марокански град кој нуди сè што бараат туристите – егзотика, историја, прекрасни предели, плажи. Во минатото, наречен Тингис, градот играше важна историска улога во обединувањето на денешен Мароко. Разгледување на градот со автобус. Поминувајќи покрај sидовите на тврдината на медината и крајбрежниот булевар, можност да се фотографираат со панорамското место, кое открива неверојатен поглед – поглед на два света. Сместување во хотелот. Вечера. Слободно време. Ноќевање.

4 ден / Тангер – Шефхауен – Фес
Појадок. Ослободување на хотелот. Поаѓање за најсиниот град во Мароко – Шефчауин – Името Готвач Чауин потекнува од формата на планинските врвови над градот, кои личат на два рога (чаоа) на коза (готвач). Тие велат дека не вреди да се оди во Мароко ако не го видиш Шефхауен. Градот е сместен на падините на планинскиот венец Риф (областа е позната по одгледување хашиш). Поинтересно, сè околу е сино. Носете нешто соодветно за да се истакнете во позадината на бајките. Поаѓање за Фес. Сместување во хотелот. Вечера. Слободно време. Ноќевање.

5 ден / Фес – Рабат – Казабланка
Појадок. Ослободување на хотелот. Истражете го шармантниот Фес – музеј на отворено, можност  за истражувачи на  најстариот од четирите царски градови. Со повеќе од 12 века историја, медина од 9500 улици опкружена со антички sидови на тврдините, што е дел од светското наследство на УНЕСКО. Тука се наоѓа најстариот верски универзитет. Градот Фес е познат по својата разновидност и добро сочувани занаетчиски простории. Поминете покрај фонтаната Неџарин, лоцирана во традиционалната столарска област, каде мирисот на кедрово дрво поминува низ воздухот.
Попладне поаѓање за Рабат. По пристигнувањето во Рабат, панорамско разгледување на градот, вклучително и: Кулата Хасан, недовршеното минаре што гледа над градот повеќе од 800 години и мавзолејот на мароканскиот султан и подоцна кралот Мохамед V – елеганцијата на арапско-африканската уметност, изразена преку оникс , мермер и фини резби Кралска палата – поглед однадвор. Доцна попладне или вечер поаѓање за Казабланка. Сместување во хотелот. Вечера. Слободно време. Ноќевање.

6 ден / Казабланка – Маракеш
Појадок. Ослободување на хотелот.
Разглед на Казабланка – срцето што чука на Мароко. Ќе имаме можност да уживаме во шармот на оваа космополитска крајбрежна престолнина, да прошетаме по Булеварот де ла Корниче, на брегот на Атлантикот, да ја посетиме величествената џамија Хасан Втори, да се качиме со автобусот низ луксузната област Анфа. Посета на плоштадот на Обединетите нации и најголемиот парк „Арапска лига“ со своите палми. Попладне поаѓање за Маракеш. Сместување во хотелот. Вечера. Слободно време. Ноќевање.

Ден 8 / Маракеш
Појадок. Слободно време или дополнителни екскурзии на барање:
Екскурзија до долината на Урика – да се  впуштите  во светот на Берберците со вклучен ручек.
Екскурзија до Водопади Узуд– Едно од природните чуда на Мароко.
Вечера. Можност за мароканска вечер „Фантазија“ со шоу програма. Ноќевање.

9 ден / Маракеш – Софија
Појадок. Ослободување на хотелот. Слободно време. Трансфер до аеродромот за директен чартер лет во правец Маракеш – Софија. Времетраење на трансферот – околу 20 минути. Слетување во Бугарија.


Цените се со вклучен трансфер од Штип до аеродром Софија ( повратно) 
за сопствен превоз до аеродром Софија/ цената се намалува -20 евра по лице


ПЕРИОД

Бр.ноќевања

По лице во двокреветна

Еднокреветна
соба

3-ти возрасен

Дете 2 – 11,99 г.

2021
Пролет

01.04.-09.04

8

1434 € 1354 €

1768 € 1692 €

1434 € 1354 €

1398 € 1318 €

2021
Есен

22.10.30.10

8

1434 € 1354 €

1768 € 1692 €

1434 € 1354 €

1398 € 1318 €


Цената е по лице  и вклучува:

 • Авионски билет Софија – Маракеш / Малага Софија со директен лет на Бугарија Ер;
 • Аеродромски такси;
 • Трансфер од Штип, до аеродром Софија и обратно
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром;
 • Чекиран багаж 20 кг. и рачен багаж 10 кг со димензии до 60х40х30 см.
 • 2 ноќевања со појадок и вечера во Коста дел Сол, хотел Фуерте Естепона 4 * или слично;
 • 1 ноќ со појадок и вечера во Тангер во хотел Андалусија Тангер 4 * или слично;
 • 1 ноќ со појадок и вечера во Фес во хотел Златен лале Тгат 4 * или слично;
 • 1 ноќ со појадок и вечера во Казабланка во хотелот Suisse Casablanca или слично;
 • 3 ноќевања со појадок и вечера во Маракеш во хотел Златен лале Фарах 4 * или слично;
 • Тура на Гибралтар;
 • Посета и разглед на Тангер;
 • Посета и разглед на Чефхауен – синиот град;
 • Посета и истражување на Рабат;
 • Посета и разглед на Казабланка;
 • Посета и обиколка на Фес;
 • Посета и обиколка на Маракеш;
 • Медицинско осигурување „Помош за патување“ со покритие до 10 000 евра и помош од ДЗИ;
 • Претставник на тур-операторот за целиот престој;
 • Фери-билет за трансфер од Мароко во Шпанија или назад;

Во цената не е вклучено:

 • Дополнителни екскурзии на лице место, услуги споменати со дополнителни трошоци и лични трошоци;
 • Целодневна екскурзија до Кордоба – 118 лв. За возрасен / 59 лв. За дете до 11,99 години;
 • Целодневна екскурзија до Севилја – Бисер на Шпанија – 118 лева на возрасно лице / 59 лева на дете до 11,99 години;
 • Влезница за џамијата „Хасан Втори“ – 12 евра по лице – платена на лице место;
 • Влезница за палатата Баија во Маракеш – 8 евра по лице – платена на самото место по желба;
 • Дополнителна полудневна екскурзија – Посета на градините Мајореле – 19 евра со вклучена влезница;
 • Традиционална мароканска вечер “Фантазија” со пијалок и шоу програма – танцување и јавање – 36 евра по лице;
 • Екскурзија до долината на Урика – вклучително и берберски ручек – 38 ЕУР / 28 ЕУР за дете до 11,99 години;
 • Екскурзија до Водопадите Узуд – 55 евра / 45 евра за дете до 11,99 години;
 • Бакшиш од 10 евра по лице за целиот престој, се плаќа локално;
 • Данок на гориво и штетни материи – објавен 21 ден пред летот;

Резервации:

 • Почетна исплата: 40% од вкупната сума на договорот.
 • Краен рок за целосна исплата: 31 ден пред датумот на патување.