Duration: 29.05.2019
Book Now!
egz*tr

Авионска програма
8 дена – 7 ноќевања

 Софија – Москва – Санкт Петербург – Софија
  Датуми на заминување:
17.07; 07.08; 21.08.2018; 04.09.2019

Трансфер од Штип / Струмица до Софија и обратно


ДЕН 1 Софија – Москва
Заминување од Софија терминал 2 во 15: 15ч. со директен лет на линија Софија – Москва со АК Бугарија Ер. Пристигнување во Москва на аеродромот Шереметјево во 18:10 часот Трансфер и хотелско сместување. Слободно време. Вечера.  Ноќевање

ДЕН 2 – Москва
Појадок. Москва освен престолнина на Руската Федерација е и град на силно изразеното контрасти – на едно место “коегзистираат” архитектонски ремек од минатото и ултрамодерен монолитни згради. Осветлен во вечерните часови, повеќе од 40 мостови над реките што минуваат низ Москва даваат посебна романса и атмосфера. Иако турбулентните историски настани во текот на годините, Москва сочувала изгледот на стариот град со неизменет култура и уметност, наследени од Средновековни Русија. Панорамска турнеја на Москва со водич на бугарски. Турнејата вклучува: Црвениот плоштад, Св. Василиј Блажени (надвор), Спомен на победата на Хил Пилигрим, Московски државен универзитет. Потоа се упати кон Кремљ и Кремљ катедрали. Со своите 19 кули, Кремљ е едно од најпознатите и најпосетуваните места во Москва. Изградена во 1156 година. по наредба на Јури Лонгри, тоа била дрвена тврдина. Денешниот изглед прифаќа при реконструкција под раководство на италијански архитекти, откако Православната Црква пресели своето седиште во Москва. Посета на катедралната плоштад, опкружен од катедралата “Успенски собор”, катедралата “Благовештение”, катедралата “Архангел Михаил” и катедралата “Дванаесетте апостоли” – со позлатени куполи и ѕидишта од бел камен. Слободно време. Враќање во хотел. Вечера. Ноќевање

ДЕН 3 – Москва
Појадок. Тој ден ќе започне со прекрасните метро-станици во Москва. За време на турнејата ќе имате можност да уживате во богато украсените станици на Московската Метро – четвртата најпрометна во светот. Не постои начин да се избегне визијата на секоја станица од турнејата која може да се мери со архитектонска вредност со некои од најпознатите европски палати. Ќе одиме на прошетка по една од најпознатите и убави улици на рускиот главен град, улица Арбат, каде што можете да уживате во автентичната архитектура на старата Москва. Во попладневните часови ќе ја посетиме Третјаковската галерија – националната руска уметничка ризница и еден од најзначајните светски музеи. Враќање во хотелот од подземјето. Вечера. Дополнителни екскурзии: Можност за посета на Музејот Водка за дополнителни трошоци. Во него ќе дознаете повеќе за историјата на руската вотка и важната улога што ја игра во општеството. Меѓу експонатите на музејот се и воката која полета во вселената, шишиња со чудесни форми, порцелански приклучоци и многу повеќе. Посебен дел во музејот е посветен на борбата против пијанството. Кулминацијата на посетата на овој музеј, се разбира, е дегустација на огнената вода. Цена: 25 евра / 49 лева по лице. Враќање во хотел. Ноќевање.

ДЕН 4 Москва – Санкт-Петербург
Појадок. Проверете го хотелот. Заминување во Санкт Петербург со брзиот воз. Времетраење на патувањето – околу 4,30 часа. Пристигнување околу пладне во Санкт Петербург. Сместување во хотелот. Слободно време. Дополнителни екскурзии: Посета на палатата Јусупов – чудна енциклопедија на руската аристократија. Постои домашно кино во речиси вистинска големина, црква, топка, и секоја од собите импресионира со богата декорација на драперии, златни орнаменти и кристални лустери. Палатата е позната и како место каде што Григори Распутин, една од најстрадалните личности во руската историја, беше убиен. Денес во неговава чест и восочни фигури се создава музејска изложба што ја рекреираат вечерата што тој беше отруен во декември 1916 година. Цена: 55 евра / 108 лева по лице.
Вечера. Ноќевање

ДЕН 5 Санкт Петербург
Појадок. Санкт Петербург е гламурозниот стар град на Русија, исто така наречен Кралскиот град и “Венеција на север”. Градот е полн со прекрасни мостови над реката Нева, минувајќи низ неверојатна архитектура. Секоја зграда има историско и турбулентно минато, отелотворено во Империјалниот гламур. Основан од Петар Велики за да биде “прозорец кон Европа, Санкт Петербург го комбинира уникатното руско културно наследство и европските перспективи.Панорамска турнеја со туристички водич на бугарски. За време на турнејата, ќе имате шанса да уживате во некои од најпознатите архитектонски ремек-дела на светски познатото културно наследство. Ќе слушнете крајно интересни приказни за архитектонските и историските знаменитости на градот. Турнејата започнува со прошетка на Невски проспект, една од најскапите улици во Русија и слично на Елисејските Елисеи во Париз. Таа е една од највпечатливите згради на Санкт Петербург – казанската катедрала и живописната руска стилска црква “Воскресение Христово”. Турнејата, исто така, вклучува и посета на тврдината “Петар и Павле”. Дизајниран како непроменлива тврдина околу него, големиот крал Петар решава да реализира еден од најграндиозните архитектонски дизајни – да го претвори овој студечки и неподнослив дел од светот во еден од најубавите градови во Европа. Дополнителни екскурзии: Ноќно крстарење на реката Нева – светлата на Санкт Петербург ноќ. Како и Венеција и Амстердам, Санкт Петербург е познат по своите канали, а патувањето со брод е меѓу искуствата што треба да се видат во овој град. За време на прошетка, ќе поминете низ некои од најпознатите иконите градби во градот, откријте ја магијата и романтиката што се крие, и ќе имате можност да го видите Санкт Петербург во поинаков изглед. Цена: 45 евра / 88 лева за човек.
Трансфер до хотелот. Вечера. Ноќевање.

ДЕН 6 – Санкт Петербург
Појадок. Посета на паркот и палатата Петергоф. Изграден по волјата на Петар Велики, Petrodvorets денес е една од најпознатите и популарни атракции за гостите на градот. Peterhof е околу 30 километри. од Санкт Петербург, на јужниот брег на Финскиот залив, и значи германски двор Петров. Овде ќе бидете импресионирани од луксузот и расипливоста што ќе ве опкружуваат насекаде. Фонтаните Петершов се една од најпознатите туристички атракции во Русија. Најимпресивното од е Големата Каскада, кој тргнува од Големиот дворец и вклучува 64 различни фонтаната и повеќе од 200 бронзени статуи и скулпторски елементи. Посета на Катерина палата и паркот во село Царско. Селото Царско е другото од двете куќи на кралската династија Романов. Заедно со Петергоф, селото Царско е супериорен во однос на францускиот Версај. Овде ќе ја почувствувате атмосферата на кралскиот животен стил во сите нејзини сјај. Палатата е откриена само пред неколку години, како реставрација завршува со легендарната “Жолта соба”, исчезна за време на Втората светска војна. Слободно време. Вечера. Ноќевање

ДЕН 7 Санкт Петербург
Појадок. Посетете Ермитаж – најголемата уметничка галерија во Русија и еден од најголемите и најпрестижните уметнички музеи во светот. Таа била изградена по наредба на царицата Кетрин Велики. Името Ермитаж доаѓа од француски и значи “место на приватност”. Денес, Ермитаж складираат повеќе од 2,7 милиони експонати и нуди на своите посетители различни уметнички дела и артефакти од целиот свет. Во неговата колекција се дела од Леонардо да Винчи, Микеланџело, Рафаел и Тицијан, Рембрант и Рубенс, дела на француските импресионистички Реноар, Сезан, Мане, Моне, Пизаро и бројни платна на Ван Гог, Матис и Гоген. Зимскиот дворец, меѓу уште четири згради, наредени една до друга по брегот на реката, заштитуваа огромната и непроценлива колекција на Ермитаж. Дополнителна екскурзија: Посета на Катедралата “Исакиевски собор” со водич на бугарски јазик – претворена во музеј во 1928г., Во неа се сместени едни од најпознатите икони во светот. Несомнено една од најимпресивните е иконата Тичвин со сликата на Пресвета Богородица. Во катедралата има и црковни услуги до ден-денес. Цена: 25 евра / 49 лева по лице.
Враќање во хотел. Вечера. Ноќевање

ДЕН 8 Санкт Петербург – Софија
Појадок. Трансфер од хотел до Москва железничка станица. Заминување во Москва со воз брзина. Пристигнување во Москва рано попладне. Трансфер од станицата Ленинград до аеродромот Шереметјево со кратка станица на патот за ручек. Лет до Бугарија во 19.05 часот. Слетување на аеродром Софија, терминал 2 околу 22.00 часот.


Дата Цена
17.07.2019 / распродадено 1.365 €
07.08.2019 / распродадено 1.365 €
21.08.2019 / распродадено 1.365 €
04.09.2019 / има места 1.365 €

Цената е по лице во евра  вклучува:

 • Авион Билет Софија – Москва – Софија со АК Бугарија Воздух со аеродромски такси и вклучен чекиран багаж;
 • Трансфер од Штип,Струмица до Софија и обратно (за минимум 4 лица)
 • 3 ноќевања со појадок и вечери во хотел Измаилво Вега 4 * или слично во Москва;
 • 4 ноќевања со појадок и вечери во Азимут СПБ 4 * или сличен хотел во Санкт Петербург;
 • Билет за воз на Сапасан (втора класа) на рута Москва-Санкт Петербург-Москва;
 • Сите трансфери во маршутите
 • Сите екскурзии опишани погоре:
 • Панорамска турнеја на Москва со водич на бугарски јазик
 • Трка околу московските метро станици со водич на бугарски јазик
 • Посета на Третјаковската галерија со водич на бугарски
 • Панорамска турнеја на Санкт Петербург со водич на бугарски јазик
 • Посета на тврдината “Петар и Павел” со водич на бугарски јазик
 • Посета на Парк и Палатата на Петергоф со водич на бугарски
 • Посета на Катерина Палас со туристички водич на бугарски јазик
 • Посета на паркот во Царское село со туристички водич на бугарски јазик
 • Посетете го Ермитаж со водич на бугарски
 • Влезна такса за Кремљ и Кремълските катедрали, Третяковската галерија, Тврдината “Петар и Павле”, паркот и палатата “Петерхоф”, Екатеринината палата и паркот “Царкое село”, Ермитаж
 • Билет за Московската метро-турнеја
 • Медицинска помош за патување во странство што покрива 30000 евра со осигурителната компанија Армеец;
 • водич од Бугарија за време на целото патување;
 • Екскурзионна служба на бугарски јазик во рамките на програмата;

Во цената не е вклучено:

 • Виза за Русија за македонски државјани и обработка на документи
 • Дополнителни екскурзии
 • Метро и други јавни транспортни билети, музејски надоместоци што не се споменати погоре;
 • Доплата за сите услуги кои не се вклучени во цената;
 • Лични трошоци;

Услови за резервација

 • Копија од меѓународен пасош
 • Депозит – 30% од цената на пакетот
 • Доплата – до 55 дена пред датумот на заминување

Потребни документи:

 • Меѓународен пасош за деца до 18 години. патувајќи со еден или без родител – потврда на нотар од еден или двајца родители!
 • Потребна е виза за патување без медицински барања за имунизација.

Стандардни трошоци за отказ :

Туристите  може да го раскинат договорот по плаќање на стандардните трошоци за отказ:

 • од денот на потпишување на договорот до 60 календарски дена пред датумот на заминување – надомест од 100 евра за турист
 • од 59 до 31 календарски дена пред датумот на поаѓање – 100% од уплатениот депозит
 • под 30 календарски дена пред датумот на поаѓање – 100% од вкупната цена на туристичкиот пакет пакет.