Duration: 20.07.2020
Price: 1390€
Book Now!
egz*tr


Бургас / Софија – Берген – Нериофјорд, Флом железница – глечер Бриксдал / Катрус Герангерџџорд – Алесунд, Хил Аксла – umелезничка железница Румабанен, Лилехамер – Осло – Бургас / Софија
7 дена / 5 ноќевања
Термини : 20.07.2020 ; 20.10.2020

Програма

Ден 1: Лет за Берген, разгледување на Берген
Самит на Софискиот аеродром, Терминал 2 за лет до Берген. Средба со водичот – водичот ја придружува групата од првиот момент на летот, низ целата екскурзија. Пристигнување во 13:25 часот и трансфер со автобус од аеродромот до градот. Тура со локален водич на руски јазик.
Не само во далечното минато, туку сега Берген е најважниот северен трговски центар на морскиот брег. Оттука, бродовите натоварени со риба и жито заминуваа во сите правци на светот. Денес ќе прошетаме по крајбрежната улица Хансетик. Достојно место во списокот на спомениците на културата на УНЕСКО е Бруген – соседството на трговците со хансетик чии дрвени куќи, насликани во светли бои, сега служат како продавници за сувенири, занаетчиски продавници, кафулиња. На крајот на улицата е најстарата зграда во Берген – камената тврдина Бергенхус со салата Хакон и кулата Розенкранц. Можност за посета на музејот Ханза. Willе ја видите и Црквата Света Богородица, како и најголемиот пазар на риби во Норвешка. Слободно време Сместување во хотел во близина на фјордовите. Вечера по избор. Ноќевање.

Ден 2: Неројфорд, фламанска железница
Појадок. Денес ќе патуваме во Кралството Сонгфејфорд – најдолгиот фјорд во Норвешка и втор на светот по Скорби во Гренланд.
* Дополнително дополнително наплаќа: двочасовно крстарење Neryofjord. Ова е најтесната гранка на Соњефјорд, на 17 километри помеѓу стрмните карпи, зелените планински гребени, во целосно отсуство на модерна технологија за потсетување на човековото присуство – тоа е патување во кралството на фјордовите! * Дополнително: дополнително патувајте со возот Флом. Влезничката пруга го поминува најстрмниот падина во светот и премостува висинска разлика од 870м. Кристални реки, каскади на водопади на кои возот паузира за пауза на фотографии, планински врвови опфатени со снег и зачудувачки поглед на величествениот Аурландсфорд. Поаѓање за областа Стрин / Лоен. Сместување во хотел. Вечера по избор. Ноќевање.

Ден 3: Бриксалда Глечер Тролеј, Катрус Геиранџерџерд, Пат Орел
Појадок. Денес ќе се сретнеме со сведок на минато повеќе од два милиони години.
Го носиме автобусот до глечерот Бриксдал – дел од најголемиот глечер во Европа, Јостесталс Брајан. Планина од сино мраз светкав на сонцето како камења – зарем ова не е богатство на тролови? Објаснувањето лежи во компримираниот снег, претворен во ледена маса со посебна кристална структура и вртоглаво-сина нијанса. Колички ќе не одведат на околу 700 метри од глечерот. Продолжуваме кон Geirangerfjord каде ќе имаме слободно време за ручек. Ако некогаш сте погледнале фотографии од прекрасните фјордови и величествени планини што ве погодиле и ве натерале да сонувате да заминете во Норвешка, шансите се дека сте наишле на Geirangerfjord. Нема зачудувачки поглед од овој спектакл на природата, бисерот на западните фиџи. Тоа е гранка на Сторфирден, долга 16 км, со максимална длабочина од 280 м. .Е се восхитуваме на чистите карпи, на места до 1400 м височина, мистериозното длабоко зелено, бесни водопади / Седумте сестри, Превезот на невестата, Невестата / и солениот здив на морското ветре. Поаѓање за Алесунд по славниот пат Орлеанс – делот помеѓу irерангер и Еисдал, еден од најживописните во Норвешка. Се искачува на планините од калеми и по 11 остри вртежи достигнува од фјордот до 620 м во висина. На врвот има платформа со прекрасен поглед на фјордот и, во чисто време, на планините Далсниба.
Пристигнуваме во областа Алесун. Сместување во хотел. Вечера по избор. Ноќевање.

Ден 4: Алесунд, Хил Аксла, Атлантик Роуд
Одговара Шиење во центарот на Алесунд. Тој е признат како убав норвешки град. Причината е историјата на нејзината обнова со пожар во 1904 година, што ја осветли од централна причина за земја. Оваа трагедија, која остави неоткриени повеќе од 10.000 жители, е шанса за 30 млади норвешки архитекти плени со нова уметност во европски стил во тоа време да изградат сосема друг центар. И бајката се оживува – нео-готски и неокласични камени згради со кули, сливови, релјефи, фолклорни фигури, обединети со основната идеја за избегнување на прави линии и агли, за да следат мрсните контури создадени од природната мачка. Многу европски градови се горди на будните згради за кои се познати Барселона и Виена, но само тука е градежниот комплекс.
Hopе се потпреме на 418 чакори што возат коњ Акла Хил. Од височина од 160 m, можат да се видат седумте острови на кои е живописен Алесун. Во соседството на боите на северната село, овој гераниум град Георгергер заслужува да биде оправдан во титулата на најубавиот норвешки град! Попладне со ферибот и автобус до Атлантик Пат – 8,27 км се протега низ неколку мали острови, познати како Норвешка Место на векот. Осум мостови ги поврзуваат со малите острови, го преминуваат Атлантикот, овозможувајќи пристап до континентот. Покрај неописливиот поглед на високите мостови и прогонувачкиот панорамски терен, китовите и пломби може да се видат во мирот.
Назад во Алесунд. Факултативна вечер. Ноќевање

Ден 5:  Железница Рамабанен, Лилехамер
Појадок. Поаѓање со автобус до Ондалснс, по должината на Хајсафјорден Фјордс, во кое се сместени Алесунд, Ромсдалс Фјорд, Сторфорден, Елингоисфјорден, за да се качиме на панорамската железница на раумата. Линијата се искачува од нивото на морето во Ондалс до 659 метри надморска височина, по Тролвегген – највисоката чиста карпа во Европа, ја преминувате долината Ромсдалена, која се стеснува и огромни планини ги надвиснуваат двете страни на возот. Внатре во еден од тунелите, возот прави пресврт од 180 степени, што се претвора во инженерска гордост! После Домбос, го продолжуваме нашето патување со автобус низ беспрекорна убавина на кристалните реки, езера, фјордови до планинското одморалиште Лилехамер. Според времето на пристигнување, можност да се посети паркот Мејхаузен – музеј на отворено, со површина од 30 хектари, кој се состои од повеќе од 100 згради – норвешки куќи, рибарска колиба, црква. Сместување во хотел. Вечера по избор. Ноќевање.

Ден 6: Осло, лет за Бугарија
Појадок. Поаѓање за Осло. Разглед на посетители на норвешката престолнина: Кралската палата, Градското собрание, Вигеландскиот парк со 212 скулпторски фигури – најголемата колекција на отворено од една личност – талентираниот скулптор Густав Вигленд. Тага и радост, andубов и омраза, младост и старост, родители и деца – сите емоции што нè придружуваат во нашите секојдневни животи се замрзнати во бронза, гранит и ковано железо во пет композитни делови, секој од нив носи свое филозофско значење. Водата на водата Акер Бриж е преполн и полн со живот. Очите ни се воодушевени од модерната футуристичка зграда на Новата оперска куќа, отворена во 2008 година. Необичната архитектура на оваа стакло и мермерна градба го прави едно од најпопуларните обележја на Осло. Недалеку е и замокот Акерхус (13 – 18 век), историски комплекс каде се закопани норвешки монарси. Слободно време Слободно време за интересни посети.
Трансфер до аеродромот за лет до Бургас во 23:30 часот.

Ден 7: Пристигнување во Бургас / Софија
Пристигнување на аеродромот Сарафово во Бургас во 3,45 часот. Лет за Софија со трансфер


Цените се со вклучен трансфер од Штип до аеродром Софија ( повратно) 
за сопствен превоз до аеродром Софија/ цената се намалува -20 евра по лице


Сместување Редовни цени на
аражманот
Возрасен во двокреветна соба 1390 евра
Трет возрасен на дополнителен кревет 1320 евра
Еднокреветна соба 1690 евра
Дете до 12 години, сместено со двајца возрасни 1272 евра

 


Во цената е вклучено:

 • Лет Софија – Берген што го поврзува летот со Амстердам кон KLM Royal Dutch Airlines
 • Лет билет Осло – Софија со Бургас / или Осло – Бургас, директен лет * по желба на патниците /
 • Аеродромски трошоци
 • трансфер од Штип до аеродром Софија ( повратно) 
 • Багаж: рачна кабина: 1 парче до 10 кг со димензии 55/40/23 и 1 торба / лаптоп
 • Багаж: 1 парче проверено до 20 кг
 • Аеродром – хотел – аеродромски трансфери
 • Автобуски превоз од локална лиценцирана агенција за транспорт погоре споменатиот пат
 • Водич на бугарски јазик за време на целото патување
 • 5 ноќевања како што следува:
 • 1 ноќевање со појадок во хотел во областа Берген
 • 1 ноќевање со појадок во хотел *** во областа Стрин / Лоен
 • 2 ноќевања со појадок во хотел *** во областа Алесун
 • 1 ноќевање со појадок во хотел *** во областа Осло
 • Сите такси за патувања и ферибот,
 • Водич на бугарски јазик за време на целото патување

Во цената не е вклучено:

 • Задолжителен бакшиш: 15 ЕУР = 30 лева по лице – еднократно / задолжително, платено однапред во агенција,
 • Медицинско осигурување за периодот на екскурзија на осигурителна компанија Уника со осигурително покритие до 10 000 евра за лица до 65 годин
 • Медицинско осигурување на Единствено осигурително друштво со покриеност до 5000 евра за лица од 65 до 69 години: 1
 • Медицинско осигурување на Единствено осигурително друштво со покриеност до 4.000 евра за лица над 70 години:
 • Фламанска железница со проширување до Вос: возрасен – 82 евра = 165 лава, дете до 14 години – 41 евро = 80 лава / опционално, аплицирано и платено однапред од Бугарија /
 • Зонефјорд Фери Круз: Возрасен 65 E = 130 лева, дете до 14 години 32 Евра = 64 лева / на барање, мора да се плати однапред од Бугарија – резервација однапред! /
 • Круз до Geirangerfjord: 45 евра = 89 лева / изборно, платено однапред и платено од Бугарија /
 • Трол автомобил до Brixdal Glacier: возрасен – 28 евра = 55 лева, дете до 15 години – 14 евра = 28 лева / изборно, платено однапред и платено од Бугарија /
 • Railелезнички билет Раумабанен: Возрасен – 50 евра = 98 лева Дете до 16 години – 25 евра = 49 лева / изборно, платено однапред и платено од Бугарија /

Услови за откажување / раскинување на договорот

 • до 60 календарски дена пред датумот на поаѓање за програмите со авиони – такса од 100 евра по турист,
 • од 59 до 30 календарски дена пред датумот на поаѓање – 100% од депозитот.
 • 29 до 14 календарски дена пред датумот на поаѓање – 75% од вкупната цена на пакетот;
 • под 14 календарски денови – 100% од вкупната цена на пакетот;

Услови за запишување:

 • Депозит: 50% од цената на пакетот при пријавување
 • Доплата: до 60 дена пред датумот на поаѓање

Дополнителни екскурзии:

 • Фламанска железница со проширување до Вос: возрасен – 82 евра = 165 лава, дете до 14 години – 41 евро = 80 лава / изборно, примена и платена однапред од Бугарија /
 • Зонефјорд Фери Круз: Возрасен 65 E = 130 лева, дете до 14 години 32 Евра = 64 лева / на барање, мора да се плати однапред од Бугарија – резервација однапред! /
 • Круз до Geirangerfjord: 45 евра = 89 лева / изборно, платено однапред и платено од Бугарија /

Потребни документи:

 • Нема виза за граѓаните со Македонски пасош
 • Не постојат медицински и здравствени побарувања, за ова патувње