fbpx
Duration: 09 Oct 2019 - 09 Oct 2019
Price: 199€Сигурна реализација : 165€
Book Now!
par*fly


НАЈРОМАНТИЧНИОТ ОСТРОВ НА СВЕТОТ САНТОРИНИ  ПОВТОРНО ЗА
11-ти ОКТОМВРИ

09.10-14.10.2019


Промо цена ( последни места ) :  165 €

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ – 199€


ден: 09.10.2019 (среда) СКОПЈЕ – САНТОРИНИ

Состанок на групата на паркингот спроти хотел Холидеј Инн – Дрводекор во 15:30ч. Поаѓање на автобусот во 16:00ч, се патува преку граничен премин Богородица/Гевгелија со куси попатни паузи и царински формалности. Патувањето продолжува (ноќно возење) према Атина/Пиреа.

2 ден: 10.10.2019 (четврток) АТИНА/ПИРЕА – САНТОРИНИ
Пристигнување на пристаниште Пиреа во раните утрински часови, чекирање и сместување на брод. Поаѓање од пристаниште во 07:25ч, и пловење за Санторини. Пристигнување на Санторини во 15.30ч. Трансфер од пристаниште до сместувањето во Камари. Време за краток одмор, и слободни активности. Во вечерните часови во договор со групата и нашиот  водич  посета/вечера во некоја од таверните во Фира и прошетка низ ФИРА главниот град на Санторини, местото на светлината и шармот на островот, каде ќе имаме можност за ноќно фотографирање. Во полноќните часови со нашиот автобус  враќање во Камари. Ноќевање.

3 ден: 11.10.2019 (петок) – САНТОРИНИ
Појадок. По појадокот, околу 10 часот  заминување на факултативна целодневна екскурзија и разглед на островот, со залез на сонце во OIA. Посета на Археолошки град Акротири, црвената плажа, Манастирот St.Ilijas, Калдера. Во вечерните часови посета на OIA каде што ќе се види најубавиот залез на сонцето. По залезот на сонцето враќање во хотел во Камари, време за одмор, индивидуални активности и индивидуална прошетка и посета на некои од таверните и ноќните барови во Камари. Ноќевање

4 ден: 12.10.2019 (сабота) – САНТОРИНИ

Појадок. По појадокот околу 09 часот поаѓање на факултативна екскурзија крстарење со традиционален брод во траење од 5 часа ( Крстарење по калдера и посета на новиот вулкан – ПЕС (за влез на вулканот задолжителна доплата од 2,5 еур) од каде што се гледаат сите седум кратери). Можност за капење во топлите води  на стариот вулкан, посета на островот Тирасија и слободно време за индивидуален ручек во некоја од таверните. Враќање на пристаниште и трансфер до хотел, слободна вечер. Ноќевање.

5 ден: 13.10.2019 (недела) – САНТОРИНИ – СКОПЈЕ
Појадок
. Напуштање на собите во 11:00ч. Факултативна посета на најубавата и една од таков вид винарија во Грција.GKoutsoyannopoulos Winery – Wine Museum, која датира од 1600-та година и се наоѓа 8 метри под земја (во природна карпа) во дожина од 300- та метри, поврзана со подземни простории во кој се гледаат (со анимации) презентации за историјата на виното. Во историјата на оваа винарија прикажани се сите четиринаесет генерации на производители на вино, од нејзиниот почеток до денес, посетата на винаријата завршува со дегустација и презентација на четирите најпознати вина кои што се произведуваат во оваа винарија, односно на Санторини. По посетата на винаријата околу 14ч, трансфер до пристаниште, чекирање и сместување на брод. Поаѓање за Пиреа во 15:25ч.  Ноќно пловење према Пиреа/ Атина. Пристигнување на пристаниште на Пиреа  околу 23:30ч. по локално време. Патувањето продолжува со автобус од Пиреа према граничен премин Евзони, со попатни паузи. Пристигнување во Македонија наредниот ден 14.10.2019 во раните утрински часови.


Промо цена ( последни места ) :  165 €

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ – 199€


ВО ЦЕНАТА НА АРАЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО :

 • Превоз со високо туристички автобус на релација (кој е на располагање и на Санторини)
 • 3 ноќевања со појадок во Камари или Периса, хотел 3* или 2*
 • Бродска карта, Пиреа/Атина – Санторини – Пиреа/Атина
 • Трансфер пристаниште – хотел – пристаниште (со истиот автобус со кој патуваме)
 • Пратител и претставник од агенцијата на островот за целиот Ваш престој
 • Организација и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Вечерна посета на Фира главниот град на Санторини(втор ден ) – 5
 • целодневна екскурзија и разглед на островот(автобус+ водич, ден 3 ти по програмата) – 35
 • целодневна екскурзија со брод (автобус+ водич+брод, ден 4 ти по програмата) – 35
 • посета на винарија (автобус+водич+влезница  за винарија, резервација и дегустација на вино (5 ти ден по програмата) – 18
 • Ручек/вечера (Фира/Камари/индивидуално по желба на патниците )
 • Доплата за еднокреветна соба 1/1 – 55/3.410 ден.
 • Дете до 2 години, плаќа само превоз – 60/3.720 ден.
 • Прво дете до 7 години, а не користи кревет спие со двајца возрасни, плаќа само превоз+брод – 130/8.060 ден.
 • Второ дете до 12 години со двајца возрасни плаќа минус 30% од вкупната сума на аранжманот.
 • Индивидуални трошоци
 • Задолжително здравствено патничко осигурување

Напомени : 

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 40 патници.
 • Хотелите се со 2* или 3* (Периса, Камари) се одредуваат во зависност од големината на групата. Во кој хотел ќе бидат сместени патниците ќе бидат информирани 5 дена пред тргнување, но агенцијата има право за промена на хотелот во случај да добие подобра категорија на хотел од претходно понудениот.
 • Цените се по лице, сместување во двокреветни и трокреветни соби.
 • Плаќање исклучиво во денарска против вредност по курс 62 мкд.
 • За резервација задолжителна уплата на аванс од 30% од вкупниот износ. Целосна доплата 10 дена пред патување.
 • За уплати на “ULTRA FIRST MINUTE” потребна е уплата 50% од вкупната сума на аранжманот.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда, да ги објави и продаде слободните капацитети по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени во ценовникот. Лицата кои предходно го уплатиле аранжманот немаат право на надомест на средства во разлика на цена.
 • При резервација и уплата на аранжманот задолжително пријавување кои од понудените факултативи ќе ги користи патникот .
 • Валидноста на патните исправи се обврска на патниците, при уплата на резервација да си проверат дали патната исправа е валидна минимум 6 месеци по завршувањето на аранжманот.
 • Патникот има обврска пред поаѓање 24 часа да ја контактира агенцијата за потврда на точното време и место на поаѓање .
 • Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот до 5 дена пред поаѓање.
 • Aгенцијата го задржува правото за промена на денот и часот за бродското пловење доколку има промени од страна на бродската компанија, воедно го задржува правото за промена на редоследот и часот на факултативните излети.

ЦЕНИ ЗА КОРИСТЕЊЕ САМО ПРЕВОЗ И БРОДСКИ БИЛЕТ СКОПЈЕ-САНТОРИНИ-СКОПЈЕ:

 • Превоз со високотуристички автобус 99€/6.140 денари
 • Бродски билет 83€/5.150 денари

ДОПЛАТА ЗА :

 • Авионски седишта на брод 25€/1.550 денари по правец
 • Бизнис класа на брод 35€/2.170 денари по правец
 • Кабина за спиење на брод 89€/5.520 денари по правец

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ПАТНИЦИ СО СОПСТВЕН ПРЕВОЗ:

 • Бродски превоз за автомобил 100€/6.200 денари по правец
 • Бродски превоз по лице 41.50€/2.575 денари по правец (економска класа)