fbpx
Duration: 19.11.2021
Price: 1590€Нова програма : 1590€
Book Now!
егз*тр


Софија – Коломбо – Дамбула – Канди – Когала – Коломбо – Софија
10 дена / 7 ноќи
19.11.2021

Програма
Ден 1, Софија – Коломбо Состанок на аеродромот Софија Т2 два часа пред закажаниот лет. Пријавување за летот Софија – Коломбо. Поаѓање според предвиденото.  Ден 2, пристигнување, Коломбо – Дамбула  на пат – Пинавала
Ден 2 Коломбо- Дамбула
Пристигнување во Коломбо рано наутро. Добивање на електронска виза и багаж. Можност за размена на локална валута. Средба со претставник на партнерската компанија. Трансфер до Дамбула (250 км или 5 часа). На патот, посетете го Засолништето за слонови Пинавала,  Домот за сирачиња за слонови Пинавала .  Тука живеат 90 слонови, од кои некои се бебиња за кои е откриено дека се напуштени. Seeе видите слонови во речиси природна средина. Засолништето е основано во 1975 година и стана многу популарно меѓу туристите. Главната забава тука е слоновите за капење – неверојатен начин да се приближите до овие уникатни животни. Најдобро време за посети е од 09:00 до 10:00 часот, кога слоновите се вадат за наводнување и забава на реката. Можност за прошетка на грб на слон – за дополнителен надомест од околу 30 американски долари.  Следно е златниот  пештерски храм Дамбула . Храмот Дамбула им бил даден на будистичките свештеници во 1 век п.н.е. од кралот Валагамбаху. Дамбула е светско наследство на УНЕСКОи е најдобриот пештерски храм, најголемиот и најдобро сочуваниот храмски комплекс во Шри Ланка . Комплексот од 5 пештери со површина од над 2000 квадратни метри е изграден на карпа на висина од 150 метри и треба да се искачи на над 350 стрмни скалила. Познат е по многуте слики – во пештерите има над 150 слики на Буда и најголемата е скулптура од камен со димензии околу 14 метри. Еве ја најбогатата колекција на статуи на Буда, од кои повеќето се стари над 2000 години Искачете 800+ чекори. Не е погоден за корисници со потешки потези. 
Сместување во хотелот во Дамбула. Прв тест за PCR според сегашните анти-епидемиски правила во Шри Ланка  (вклучен во цената). Вечера. Ноќевање3 ден, Карпестата тврдина во СИГИРИЈА; Национален парк MINNERIYA: џип-сафари во парк со слонови 
Појадок. Рано наутро околу 08:00 часот – искачување до тврдината карпа во  Сигирија . Искачувањето е по стрмните скали (над 1300 на број,  не е погодно за тешко движечки клиенти. ), Кои водат кон врвот на карпата висока 200 м. Од нејзиниот врв се открива прекрасен поглед на околината.   Тврдината Карпа Сигирија, позната и како Тврдина на небото, е една од најзначајните обележја на островот. Го изградил кралот Кашјапа (477-495 г. н.е.), кој го убил својот татко и го узурпирал тронот што му припаѓал на неговиот брат. Другото име по кое е познато е Лавската карпа поради огромниот лав што се извишувал пред влезот на тврдината. Опкружен со троен ров, карпата се издига на 167 метри. На врвот се наоѓаат остатоците од поранешна палата со градини и базени. На едно од скалите можете да ги видите уникатните дела на Синхала во форма на wallидни панели со целосно зачувани бои.
Следно е џип-сафари во Националниот парк Минерија (вклучена е и влезница) –  парк Минерија или Еко парк – во зависност од тоа каде мигрирале слоновите. Сафари трае околу 90 минути и тука навистина можете да ги видите слоновите во нивната природна средина. Се случува џиповите да пукнат гума за време на погонот, што внесува дополнителен егзотика во сафари. Бидете подготвени со капи, чаши, вода и апарати (секако). Локалното население ја нарекува Минерија „Храм на слонови“. Тој е еден од националните паркови со површина од околу 8900 хектари, со огромна разновидност на растенија и дрвја, 160 видови птици, 25 видови влекачи, 75 видови пеперутки и секако – многу семејства на слонови. Исто така, има сафари на грбот на слон во Хабарана – со минимум 8 регистрирани туристи, за дополнителен надомест од 30 американски долари. Влегувате длабоко во џунглата, придружуван од Махут – водич на возач или слон.
Враќање во хотелот. Вечера. НоќевањеДен 4, Дамбула – Посета на Полонарува – Канди (70 км, 1,5 часа)
Појадок. Ослободување на просториите. Посета на Полонарува  – стариот главен град на Шри Ланка.
Полонарува ( Полонарува ) е една од античките престолнини на Шри Ланка. Урнатините на античкиот град се големи, многу добро сочувани и воодушевуваат со нивната изработка и елеганција. Музејот (вклучувајќи ја и цената), исто така, има многу богата колекција на антиквитети ископани на самото место.  Поаѓање за Канди. На пат – посетете ја градината за  зачини во Матале, каде ќе стане јасно зошто тие ја нарекуваат Шри Ланка „Остров на зачините“. Овде ќе се запознаете со огромната разновидност на ароматични растенија и процесот на нивно одгледување. Watchе гледате демонстрации за употреба на зачини во готвењето и Ајурведата. Сместување во хотелот. Вечера. Ноќевање5 ден, Канди
По појадокот – посетете го  Храмот на Светото остаток од заби . Ова е најважниот верски храм во земјата, каде што се одржува традиционалниот будистички фестивал Есала Перахера. Тука, во златен контејнер, се чува најважната будистичка реликвија во Шри Ланка -заб на Буда, кој, сепак, е видлив само однадвор, во златен саркофаг. Следно е посета на  ботаничката градина Пераденија, кралска ботаничка градина   . Следно е посета на работилница за накит, каде ќе научите како да вадите полудрагоцени и скапоцени камења – уште еден економски сектор од големо значење за Шри Ланка. Seeе видите и ќе можете да купите накит изработен од нив.
Враќање во хотелот. Можност за попладневно традиционално шоу за танцување –  по избор, со дополнителен трошок од 10 УСД, д. Вечера. Ноќевање6 ден, Канди – Когала, (230 км или 4-5 часа)
Појадок. Трансфер во Когал. Патем – посета на холандското тврдина во Гале и фармата со желки во Косгода.
Главен град на јужниот брег е Гале, а неговото најпознато обележје е масивната тврдина изградена од Португалците и комплетирана од холандските колонизатори. Во нејзините wallsидови се наоѓа стариот град. Некои научници тврдат дека градот е всушност многу постар и можеби ова е Таршиш споменат во Стариот завет. Градот во кој кралот Соломон ги испратил своите трговски бродови и каде се засолнил Јован. Во тврдината со површина од 364 илјади квадратни метри речиси и да нема трага од нејзините португалски творци. Во 1663 г. Холанѓаните го изградија големиот северен wallид на Португалија. Втор, дури и повисок wallид е изграден зад првиот. Помеѓу двата wallsида затворен премин ја поврзува централната тврдина со двата бастиони над морето. Влезот на тврдината е од пристаништето и го носи амблемот на холандската компанија од Источна Индија (Vereenigde Oost-Indische Compagnie) VOC и карактеристичниот грб со петел. Можност за купување сувенири – ова е едно од местата со најниски цени и оригинални сувенири.
Сместување во хотелот. Вечера. НоќевањеДен 7,  појадок Когала
Слободно време. Втор PCR-тест за тековните анти-епидемиски правила во Шри Ланка (вклучено во цената). Исто така, служи за ослободување од карантин при влегување во Бугарија. Вечера. Ноќевање

8 ден, Когала
Појадок. Слободно време  или со дополнителна цена од 45 долари. по лице можете да го поминете утрото во потрага по китови и делфини на јужниот брег на Шри Ланка. Бродот поаѓа во 07:00 часот од пристаништето. Време на чамец – 3-4 часа. Подгответе се да се навлажни – само во бурно време. Попладне – враќање во хотелот и слободно време. Вечера. Ноќевање

9 ден, Когала – Коломбо (156 км. 2 -3 часа)  
Појадок. Трансфер во Коломбо. Пристигнување во Коломбо – градска турнеја што ќе ве однесе до „Форт“ и „Петах“ – комерцијалното подрачје на градот. Seeе ја видите богатата област на градина со цимет, хиндуистички храм, холандска црква од 1749 година, како и сала за независност и плоштад за независност, заедно со храмот Гангарама. Слободно време. Вечера во традиционален ресторан – 19:00 – 22:30 часот. Трансфер до аеродромот околу 23:00 часот. Пријавување на летот.Ден 10 , Коломбо – Софија
Рано наутро (01:50 часот) – поаѓање за Софија. Слетување во Дубаи Пристигнување во Софија, Т2 во 13:25 часот.
Крај на програмата.

ТЕРМИН ЦЕНА
19.11.2021 1590 евра

Во цената е вклучено:
 • Авионски билет Софија – Коломбо – Софија со вклучени аеродромски такси
 • Проверен багаж до 20 кг. и рачно во кабината 6-7 кг.
 • Сите тури во програмата со влезници како што следува:
  • посета и такса за влез во засолништето за слонови во Пинанава
  • посета и влезница во храмот Дамбула
  • посета и влез во карпестата тврдина во Сигирија
  • посета и влезници за џипот сафари во Националниот парк Минерија
  • посета и влез во Полонарува
  • посета и влезница во градината за зачини во Матале
  • посета и влезници во Храмот на Светото остаток од заби
  • посета и влез во ботаничката градина Пераденија, кралска ботаничка градина
  • посета на Гејл
  • посета и такса за влез во фарма на желки
  • разглед на градот во главниот град Коломбо
 • Превоз со климатизирано возило со професионален водич на англиски јазик
 • 2 ноќевања во Дамбула во хотел наведен во програмата погоре, вклучително и појадок и вечера
 • 2 ноќевања во Канди во хотел наведен во програмата погоре, вклучувајќи појадок и вечера
 • 3 ноќевања во областа Когала во хотел споменат во програмата погоре, вклучувајќи појадок и вечера
 • Две шишиња вода 0,500 литри по лице на ден
 • Помошно осигурување во странство со покриеност од 15.000 евра
 • Државни такси и даноци
 • Виза за Шри Ланка (електронска апликација)
 • 2 RT-PCR тестови за време на престојот во Шри Ланка + дополнително здравствено осигурување за K19 – според локалните анти-епидемиски прописи.
 • Водич / преведувач од Бугарија со 12 регистрирани туристи

Во цената не е вклучено:

 • Возење со слонови (во Хабарана или на друго место) – 30 американски долари
 • Кит / делфин часовник – 45 долари
 • Оброци над оние опишани во програмата.
 • Пијалоци за време на оброците
 • Совети – 20 УСД по лице по престој
 • RT-PCT тест за поаѓање од Бугарија, потребен за влез во Шри Ланка. Можеме да соработуваме со лабораториски контакти. Цена на тестот – 70 лева.
 • Лични трошоци

Услови за резервација: 

 • Депозит за резервација – 30%
 • До 60 дена пред поаѓање – 20%
 • До 30 дена пред поаѓање – доплата до 100%
 • Во комплицирана ситуација, можна е повторна верификација за нови датуми во 2022 година.