Duration: 14 Sep 2019 - 21 Sep 2019
Price: 752€Early booking 30.09 : 752€
Book Now!
ab*ax


СИЦИЛИЈА
Athena Resort 4*
(Лет: Софија / можност за организиран трансфер до аеродом Софија )
8 дeна / 7 ноќевања


ДЕН-1 / Сабота
Лет од Софија – Катанија. Трансфер во хотел. Времетраење на трансфер – околу 2 часа. Слободно време.

ДЕН-2 / Недела
Информативна средба со хотелскиот претставник. Слободно време за плажа и забава или самостојна посета на Рагуза.

ДЕН-3 / Понеделник
Слободно време за плажа и забава или дневно патување по избор: Етна и Таормина.*

ДЕН-4 / Вторник
Слободно време за плажа и забава или полудневна екскурзија по избор: Модика.*

ДЕН-5 / Среда
Слободно време за плажа и забава или целодневна екскурзија по избор: Сиракуза и Ното.*

ДЕН-6 / Четврток
Слободно време за плажа и забава или целодневна екскурзија по избор: Катанија*

ДЕН-7 / Петок
Слободно време за плажа и забава, или екскурзија по избор: Агриџенто.*

ДЕН-8 / Сабота
Трансфер на аеродромот околу 2 часа. Лет за Бугарија.


Цените се валидни за резeрвација до 30.09.2019 , или до потполнување на местата
Цените во табелата  се во Евра по лице, на база All Inclusive Soft, со вклучени аеродромски такси
задолжителна доплата за деца – 65 евра за аеродромски такси, за термините 10.08 , 17.08 и 24.08


Лет од Софија По лице во двокреветна Еднокреветна Трет возрасен 1-во дете 2 – 11,99 г.
17.08 – 24.08*

668 евра

773 евра

561 евра

405 евра

24.08 –31.08*

572 евра

764 евра

505 евра

405 евра

31.08 – 07.09 Продадено

Продадено

Продадено

Продадено

07.09 – 14.09

772

856

675 евра

430 евра

14.09 – 21.09

752 евра

836 евра

654 евра

430 евра

21.09 – 28.09

752 евра

836 евра

654 евра

430 евра


ДЕН 3* – Етна и Таормина – ИТАЛИЈА, СИЦИЛИЈА

Поаѓање од хотелот рано наутро по појадокот. Етна е највисокиот активен вулкан во Европа. Искачување со автобусот до 1924 м. Слободно време со шанса да прошета низ страничните кратери на Силвестер, кои беа активни во 1986 година, да си купите сувенири од лава во некоја од многуте продавници, да го вкусите медот од Џаферан или ракијата „Оганот на Етна “. Евентуално, можете да стигнете до „Филозофската кула“ во подножјето на четирите оперативни кратери од 2.900 метри надморска височина со жичара и џипови (само во поволни временски услови).  (Дополнително плаќање на самото место). Билет за жичара и џипови – 63 евра / 41 евро Се препорачува топла облека и удобни чевли, за дополнително искачување, топла јакна (3 евра) може да се изнајми на самото место. Поаѓање за Таормина. Прошетајте низ живописните улици на најпознатото одморалиште на Сицилија. Автобусот нè остава на паркингот во подножјето на градот, од каде со бесплатен автобус се движиме кон главната улица. Слободно време со можност да го посетите грчкиот театар од 3 век пред нашата ера, прекрасна творба на природата и човекот, нудејќи неверојатен поглед на заливот на Наксос, да ги видите остатоците од римскиот Одеон, да го посетите градскиот парк, да шетате по атрактивната главна улица со панорамски плоштад „IX април“, каде што се наоѓа и познатиот Вундербар – омилено место на Лиз Тејлор, на плоштадот Дуомо, омилено место на Оскар Вајлд. Таму е фонтаната „Четири фонтани“ со кентаур, што е симбол на градот. Исто така, постои широк избор на прекрасни салони за сладолед (желе), кафулиња и продавници за облека и подароци. Факултативна посета на грчкиот театар во Таормина. Прием во грчкиот театар во Таормина – 10 евра , Враќање во хотел на вечера.

Во цената е вклучено:

  • Трансфер и водечки услуги

Цена за возрасни : 65 евра

Цена за деца : 35 евра


ДЕН 4*- Модика – ИТАЛИЈА, СИЦИЛИЈА

Поаѓање од хотелот за посета на градот Модика. Модика е на списокот на светско наследство на УНЕСКО. Градот е основан од Сикулите околу VII век пред нашата ера, кој подоцна бил окупиран од Римјаните. Во 845 година го освоиле Норманите. Во 13 и 14 век бил под шпанска власт на грофовите од фамилијата Гуалети. Во следните векови, оваа позиција последователно ја наследиле уште шест други италијански семејства. Шпанскиот крал Палермо владеел со Модика, како и со остатокот од Сицилија. Оваа состојба останала до осумнаесети век, кога островот Сицилија бил управуван од Виена, а подоцна во крајот на осумнаесеттиот и почетокот на деветнаесеттиот век бил дел од Кралството Сицилија. Пред многу векови, Шпанците донеле семе од какао од Мексико. Оттогаш до сега, во Модика се чува традицијата и ритуалот на производство на чоколадо на ниска температура. Тоа е зрнесто бидејќи какаото се преработува на не повеќе од 50 степени и шеќерот останува цел. Но, она што никој не го отчекува, и што е изненадувачки за посетителите е фактот дека чоколадото е со сол. Постојат многу различни типови: со овошје и полнења, со лути пиперки, сол и многу други.  Прошетка низ стариот дел на градот, каде што се наоѓаат две соборни цркви, „Свети Ѓорѓи“, во која се сместени дел од моштите на Свети Ѓорѓи Победоносец и е пример за сицилијанскиот барок, и „Свети Петар“ , каде се наоѓа ретката слика на Исус Христос во полица. Слободно време за прошетка и можност да го пробате  „Барокното кафе“. Враќање во хотел на вечера.

Во цената е вклучено:

  • Превоз;
  • Водич на бугарски јазик.

Цена за возрасни: 35 евра

Цена за деца : 15 евра


ДЕН 5*  Сиракуза и Ното – ИТАЛИЈА, СИЦИЛИЈА

Рано заминување од хотелот кон Југоисточна Сицилија. Пристигнување во Сиракуза, главен град на провинцијата со исто име, познат по својата богата античка грчка историја. Туристичка програма во Сиракуза, обиколка низ центарот на градот (дел од страницата за светско наследство на УНЕСКО). Слободно време за пешачење, шопинг и фотографирање. Поаѓање за Ното – град кој припаѓа на УНЕСКО, познат по својата барокна архитектура.Слободно време Доцна попладне поаѓање кон хотелот. Се препорачуваат удобни чевли.

Во цената е вклучено:

  • Транспортни и водечки услуги на бугарски јазик.

Цена за возрасни: 65 евра

Цена за деца : 32 евра


ДЕН 6*- Катанија – ИТАЛИЈА, СИЦИЛИЈА

Прошетка во центарот на Катанија: Катедралата; Фонтаната со слон кој е симбол на градот; пазарот на риби; Улицата Етна, главната трговска улица на градот итн. Центарот на Катанија е барок и е заштитен од УНЕСКО како дел од Светското наследство. Овде има безброј остатоци од грчко и римско време, како и бројни барокни цркви и градби. Исто така, не пропуштајте го симболот на Катанија,  Фонтаната со слон, статуа на црна лава на која се прикажува насмеан слон, завиткан на бел обелиск. Статуата е на Пјаца дел ‘Дуомо. Катанија е совршено место за шопинг. Вие ќе бидете во можност да се нурнете по безбројните продавници за облека и подароци.

Во цената е вклучено:

  • Трансфер и водечки услуги на бугарски јазик.

Цена за возрасни: 35 евра

Цена за деца : 15 евра

 


ДЕН 7* –  Долината на храмовите во Агриџенто – ИТАЛИЈА, СИЦИЛИЈА

Со локален водич се разгледува едно од најголемите обележја на Сицилија, во кое се вклучени остатоци од седум антички грчки храмови од 5 век п.н.е., посветени на боговите Хера, Олимпиј Зевс, Херкулес и храмот Конкордија. Долината на храмовите е вклучена во списокот за светско наследство на УНЕСКО. Агриџенто е наследник на античкиот Акрагас, наречен од античкиот грчки поет Пиндар „Најубавиот град на смртниците“. Во Акрагас е роден и познатиот грчки филозоф Емпедокле (490-430 п.н.е.) . Основан е во VI п.н.е. од доселеници од блиската колонија Џела. Денес, нејзиното поранешно величество е сè уште видливо во многуте урнатини во долината и во седумте храмови. Се препорачува лесна облека, капи и крема за сончање. Билет-10 евра за лица над 18 години. ( Цената на билетите е променлива. )  Враќање во хотел.

Во цената е вклучено:

  • Транспортни и водечки услуги на бугарски јазик.