Book Now!
egz*tra

13 дена / 10 ноќи
Tрансфер од Штип/Струмица  до Софија и обратно
Програма
ПРВ ДЕН: 30.01.2019 ЛЕТ
Во 22:45 часот. лет QR 226 Софија – Доха до Катар ерлајнс.

ВТОР ДЕН: 31.01.2019 БАЛКИ
04:35. во Доха. Лет Доха – Денпасар на Катар Ерлајнс. Во 08:15. слета во Денпасар / Бали / во 23:15. Трансфер и сместување во некој од наведените хотели во Нуса Дуа. Преку ноќ / 1 /.

ТРЕТ ДЕН: 01.02.2019 БАЛКИ
Појадок. Слободно време за адаптација или на барање – опционален екскурзија: со приватен превоз и руски водич. Преку ноќ / 2 /.

ЧЕТВРТИ ДЕН: 02.02.2019 БАЛИ / Убуд и храмот Бесач / Ручек /
Појадок. Цела ден екскурзија со ручек вклучени во Источен Бали-Бесаки и Убуд . Почеток: 10:00, времетраење – околу 10 часа; (вклучена во цената при резервација до 31.07.2018) Патување низ Источниот дел на островот Бали, во подножјето на највисокиот и свет вулкан во Бали – планината Агунг (3142м.), изригнал последно пред 40 години. Посетуваме најсветите хиндуиски храм на островот – Пура Бесаки , нарекуван уште “Храмот Мајка” , изграден на еден од вулкански падини, огромниот храм комплекс се состои од различни верски објекти, храмови и пагоди, најголемиот од кои е Пура Пенатаран Агунг ; Ручек во ресторан во Индонезија. Продолжуваме до Убуд, додека поминувамеСветото шума на мајмуните , каде што ќе имате блиски средби со долги опашки од макаки. Посетувамехрамот Паданг Тегал Пура Далем и музејот Пури Лукисан каде што ќе видите исклучителни балинезийски слики и резби. Во Убуд ќе разгледамекралскиот двореци ќе имаме слободно време наПазарот на занаетите и примена уметност, каде што ќе имаме можност да испробаат комерцијалните вештини за пазарене или да се прошетаме низ галериите и старите улички. Убуд е познат како село примени занаети, познат по своите уникатни резби во дрво. Уметноста на резба некогаш било достапно само за каста на брахмански донирани со талент од Боговите. Врати се во хотелот. Преку ноќ (3).Забелешка: Препорачуваме во храмот Бесаки да носат сорасарски фустан. 

ПЕТТИ ДЕН: 03.02.2019 BALI / храмот Bedugul и Tanah Многу / Ручек /
Појадок. Целодневна екскурзија со ручек вклучен во Бедугул и Тана Лот . Почеток: 10:00, времетраење – околу 10 часа; ( Вклучена во цената при резервација до 31.07.2018 ) Упатувајќи се кон Менгви и посетуваме храмот Пура Таман Аюн , познат по своите огромни порти и кули. Продолжуваме кон Бедугул – планинско одморалиште и езерото брат се наоѓа во кратерот на одамна згаснати вулкан Гунунг Катур . Ова езеро е од витално значење за околните фарми и локалните обожува езерото божица Деви Данута во храмот Пура Улун Данута браќа , изграден на брегот на езерото, еден од најживописните храмови во Бали. Продолжуваме до селотоЖатилуви / УНЕСКО / и ориз тераси, каде што ќе научат многу за земјоделство, социјалниот систем и битови на островот. Ручекво ресторан во Индонезија. Продолжуваме кон храмот Пура Лухур Тана Лот , еден од најпознатите и енигматични храмови на Бали, изграден на карпа во морето и поврзан со светителот-монах Нирарта. По уживањето во уникатен зајдисонце над Танах Лот, префрлете се во хотелот. Преку ноќ (4).

ШЕСТИ ДЕН: 04.02.2019 БАЛКИ
Појадок. Слободно време за плажа или прошетки или на барање – опционален екскурзија: со приватен превоз и руски водич. Преку ноќ (5).

СЕДМИ ДЕН: 05.02.2019 | BALI
Појадок. Слободно време за плажа или прошетки или на барање – опционален екскурзија: преку ноќ / 6 /.

Препорачуваме:Целодневна екскурзија со вклучен ручек до островот Јава со Посета на храмовите Борободур и Прамбанан  (УНЕСКО).  Почеток: 04:00, враќање во хотелот 23 часа – околу 23 часа; (со внатрешен лет, трансфер) чини 350 долари по човек / 320 долари по дете ;

Храм Боробудур во Индонезија е еден од најубавите споменици и најголемиот будистички споменик во светот. Таа се наоѓа во срцето на Централна Јава, и со векови лежи под слоевите на вулкански пепел и тропско зеленило. Зошто тој бил напуштен, останува мистерија до ден-денес. Изграден е во 8-от век и се состои од 9 платформи, покриени со огромна централна купола. Храмот е украсен со над 2500 релјефни плочи и 504 статуи на Буда. Централната купола е опкружена со 72 статуи на Буда. Комплексот бил завршен пред повеќе од 1000 години или 300 години пред ремек-делото Анкор Ват во Камбоџа.

Храмот на Прамбанан– Следното најзначајно место на светското наследство на УНЕСКО во Индонезија е хиндупрабангскиот комплекс. Изграден е околу 9 век во близина на Боробудур. Посветен на божествената тројство, Тримутри-Брахма (Создател), Вишну (Гардијан) и Шива (Разурнувач). Најголемиот храм во комплексот е посветен на Шива. Се крева на височина од 47 метри и може да се види од далеку. Опкружен е со галерии украсени со барелези и раскажува приказна за Рамајана, врежан на внатрешните ѕидови на балустрадите. Со текот на времето се прошири со додавање храмови околу централната и за време на нејзиниот апогеј, храмскиот комплекс содржеше преку 250 големи и мали храмови. Комплексот служи како кралски храм за религиозни церемонии и жртви. Меѓутоа, во X век, храмот бил напуштен. Поради големиот земјотрес во 16 век, храмовите се распаднаа.

ОСМИ ДЕН: 06.02.2019 БАЛКИ
Појадок. Слободно време за плажа или прошетки или на барање – опционален екскурзија: со приватен превоз и руски водич. Преку ноќ / 7 /.

ДЕВЕТИ ДЕН: 07.02.2019 БАЛИ-СИНГАПУР
Појадок. Трансфер до аеродромот. Лет SQ 930 Денпасар – Сингапур во Сингапур ерлајнс. Полека во 11:55. Тоа е во 14:30 часот. Трансфер и сместување во хотелот Пан Пацифик Сингапур Делукс соби или во Марина Мандарински Хотел Делюкс соба за 3 ноќевања појадок основа. Преку ноќ / 8 /.

ДЕСЕТИ ДЕН: 08.02.2019 SINGAPORE
Појадок. Сити круг на Сингапур ( околу 3,5-4 часот ) со посета Skypark ( вклучен во занимаваат цена ): Ќе оставиме зад себе гламурозна и ултрамодерен град и се упатуваме кон старите улички на “колонијалните срце на Сингапур”, што најмногу подобро ја одразува амалгамата меѓу источниот мистицизам и прагматизмот на Западот. Сметаме Паланк , Крикет клуб, парламент, Врховен суд, Еспланада, Амбасадата населба. Станица крај реката, каде што ќе видите контрастите меѓу шарени згради на позадината на модерни облакодери во финансискиот дел Рафълс Плейс. Продолжуваме до историскиот дел на кинескиот град, домот на кинеската заедница во Сингапур, покажувајќи ја богатата културна историја на раните доселеници. Ќе се трошоци низ улиците, каде што многу од традиционалните занаети како Надрилекарите, фамилијарни работилници, чајни куќи, продавници за порцелан и златарски работилници, се пренесуваат од генерација на генерација. Следната станица е Националната градина на Орхидеи. Ние ќе се осмелиме во прекрасните градини со над 20.000 видови растенија, како и националниот цвет на Сингапур – Ванда Мис Хоаким. Ќе посетиме исто и VIP градините, каде до денес над 100 орхидеи биле именување на VIP гости, како и Tang Hoon Siang Misthouse каде што ќе видите ретки орхидеи од избраната колекција на градината, изложени во Куќата на магла. Ние ќе продолжиме да Малата Индија – соседство кое ги комбинира старите обичаи и традиции со модерни практики. Одење по улиците на Мала Индија ќе се почувствувате специфични ароми на зачини. Нашата последна станица е Ботаничка градина – зеленото срце на градот, каде што ќе одиме за кул. Врати се во хотелот. Преку ноќ / 9 /.

ЕДИНАЕСТИ ДЕН 09.02.2019 SINGAPORE
Појадок. Слободен ден во Сингапур. Вечерта по желба – Ноќно сафари ( околу 3,5-4ч USD 70 на човек ). Доживеете неверојатни емоции на ноќно сафари во најголемиот парк за диви животни во светот погодна за разгледување во текот на ноќта, се простира на површина од 40 хектари, поделен на 8 главни еколошки биотоп. Додека се возите на воз (45 минути) ќе почувствувате Чудесниот свет на ноќната џунгла, оживее по залезот на последните сончеви зраци. Уживајте во прошетка во неверојатната зоолошка градина – едно неверојатно авантура во единствениот од ваков вид зоолошката каде претставниците на над 300 видови (бел носорог, леопарди, панди, летачката азиска верверица) се поделени меѓу себе и од вас не со клетки, а со вода. Преку ноќ / 10 /.

ДВАНАЕСТИ ДЕН: 10.02.2019 SINGAPORE
Појадок. Слободен ден во Сингапур. Факултативна половина ден турнеја Етнички квартови на Сингапур : ( околу 3,5-4 USD 45 по лице ). Факултативна екскурзија до островот Сентоса ( 45 долари по лице ). Попладневна посета на островот Сентоса– “островот на чудата”. Тој е само на 120 метри од основниот остров. До островот ќе дојдеме по мост со автобус или со кабинков лифт, од кој се открива неверојатна глетка кон пристаништето и градот. На самиот остров ќе најдете одлични катчиња како 200-метарска шеталиштето со пеат фонтани, по проект на ученик на шпанскиот архитект Гауди, статуата на Мерлиона, делфинариум на отворено море, SeaWorld – најголемиот подводен океанариум во светот, со 800 вида морски жители наречен уште Прозорец кон морето! По подводна подвижна шеталиштето од стакло се шетаат, а над Вас пливаат ајкули, скатове, наметки и пъстроцветни рипчиња. Вечерно ласерско щоу “крило на Времето” – историјата на Сингапур, раскажана во драматични ефекти. Најнови трансфер до аеродром.

ТРИНАЕСТИ: 11.02.2019 ЛЕТ
Лет QR 945 Сингапур-Доха до Катар ервејс. Полека во 02:05 часот. Тоа е 05:05 часот.
Лет QR 227 Доха – Софија до Катар ервејс. Полека во 06:55. Таа слета во 11: 15ч.


ДАТУМ ЦЕНА
31.01.2019 2559 евра

ПАКЕТИ НА ПАКЕТОТ ВКЛУЧУВА:

 • Авионски билети Софија – Доха – Денпасар – Сингапур – Доха – Софија , вклучувајќи аеродромски такси на меѓународни летови;
 • Tрансфер од Штип/Струмица  до Софија и обратно
 • Сите програми се трансферираат со минибус за мини-клима;
 • 7 ноќевања со појадок во избраниот хотел на островот Бали;
 • 3 ноќевања со појадок во Сингапур во еден од 2-те хотели;
  • Хотел Пан Пацифик Сингапур 5 * Делукс соби
  • Хотел Марина Мандарински 5 * Делукс соби
 • Сите тури опишани од програмата – со приватни автобуси, со приватен водич на руски;
 • БОНУС 3 ЕКСКУРЗИИ по резервација до 31.08.2018 година
  • Цела ден екскурзија со ручек вклучени во Источен Бал-Убуд + Бесаки храм
  • Целодневна екскурзија со ручек вклучен во Бедугул и Тана Лот
  • Половина ден Сингапур турнеја
 • Влезници на посетените локации според програмата;
 • Покриеност од медицинско осигурување од 10.000 евра по осигурителна компанија “Армеек” за целото патување;
 • Осигурување на туроператорска одговорност
 • Лидер од агенцијата

ЦЕНАТА НА ПАКЕТОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Доцно одјавувањето на последниот ден од Сингапур пред трансфер до аеродромот
 • Дополнителни екскурзии и опционални посети
 • Бакшиш – околу 5 долари дневно / лице (се плаќа на локално ниво)


УСЛОВИ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА :

 • 1000 евеа се  уплаќа за резервација, остатокот  – целосно плаќање до 19 декември 2018 година
 • Меѓународен пасош валиден најмалку 6 месеци по завршувањето на патувањето
 • Краен рок за известување за минимален број на учесници за патување: 30 дена пред поаѓање
 • Целосно плаќање до 19 декември 2018 година